PRZESZUKAJ PROGRAMY

Noc Biologów 2019, 11 stycznia

Szukano: biologia

Białystok: Wydział Biologii, Uniwersytet w Białymstoku

Laboratorium Czarnego Kota 16:00-20:00 Pokaz z aktywnym udziałem publiczności
Różnorodność biologiczna środowisk wodnych 16:00-20:00 Pokazy
Różnorodność biologiczna środowisk wodnych 16:00-20:00 Pokazy
Szklana pułapka 16:00-20:00 Pokazy
Moc zawarta w naturze, dlaczego warto spożywać produkty bogate w polifenole 16:00-17:00 Warsztaty
DNA świeci nocą 17:00-17:45 Warsztaty
DNA świeci nocą 18:00-18:45 Warsztaty

Bydgoszcz : Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Co warto wiedzieć o DNA? 15:00-16:00 laboratoria
Zastosowanie testu Allium do oceny cytotoksyczności i mutagenności wybranych substancji chemicznych 15:00-16:30 laboratoria
Wilk (Canis lupus) – jego biologia, ekologia oraz wpływ kultury, bajek i mitów na postrzeganie tych zwierząt 16:45-18:15 wykład

Gdańsk: Wydział Biologii, Uniwersytet Gdański

Punkt Informacyjny 15:00-20:00 Punkt informacyjny
Projekcja filmu "Sowy Polski" 17:00-17:45 Pokaz filmu
Projekcja filmu "Sowy Polski" 18:00-18:45 Pokaz filmu
Barcoding DNA - biologiczny kod kreskowy 15:00-20:00 Pokazy
Tajemnice owoców i warzyw: doświadczania biologiczne dla dzieci 15:00-20:00 Pokazy
Namaluj swój własny mikrobiologiczny obraz 15:00-15:50 Warsztaty
Warsztaty z szycia chirurgicznego 15:00-16:00 Warsztaty
Namaluj swój własny mikrobiologiczny obraz 16:00-16:50 Warsztaty
Zmysłowe zagadki babki zielarki 16:00-19:00 Warsztaty
Warsztaty z szycia chirurgicznego 16:30-17:30 Warsztaty
Namaluj swój własny mikrobiologiczny obraz 17:00-17:50 Warsztaty
Ptaki nocy 17:30-18:30 Warsztaty
Namaluj swój własny mikrobiologiczny obraz 18:00-18:50 Warsztaty
Warsztaty z szycia chirurgicznego 18:00-19:00 Warsztaty
Ptaki nocy 19:00-20:00 Warsztaty
Zbrodnia w oceanie - czyli kto jest odpowiedzialny za mokrą robotę? 18:00-19:00 Warsztaty połączone ze zwiedzaniem
Zbrodnia w oceanie - czyli kto jest odpowiedzialny za mokrą robotę? 19:00-20:00 Warsztaty połączone ze zwiedzaniem
Kolekcja roślin mięsożernych - nocne karmienie 15:00-15:45 Zwiedzanie
Kolekcja roślin mięsożernych - nocne karmienie 16:00-16:45 Zwiedzanie
Kolekcja roślin mięsożernych - nocne karmienie 17:00-17:45 Zwiedzanie
Kolekcja roślin mięsożernych - nocne karmienie 18:00-18:45 Zwiedzanie
Kolekcja roślin mięsożernych - nocne karmienie 19:00-19:45 Zwiedzanie

Gdańsk: Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny

Gra kryminalistyczna 15:00-20:00 gra
Świecące meduzy 15:00-20:00 pokaz
Zrób sobie gen 15:00-20:00 pokaz
Warsztaty PCR gr 1 16:00-18:00 warsztaty
Warsztaty PCR gr 2 17:00-19:00 warsztaty

Katowice: Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Mały naukowiec 17:00-21:00 laboratoria
Nocni łowcy [1] 18:00-18:45 Pokazy i prezentacje
Nocni łowcy [2] 19:00-19:45 Pokazy i prezentacje
W klimacie PCR [1] 17:00-17:50 Warsztaty
W klimacie PCR [2] 18:00-18:50 Warsztaty
W klimacie PCR [3] 19:00-19:50 Warsztaty
Technologie kosmiczne dla zdrowia planety - czyli alternatywne światy dla Ziemi w obliczu zmian klimatycznych 16:00-17:00 wykłady
Inwazje roślinne: niewidzialny wróg, realne zagrożenie? [1] 17:00-17:45 wykłady
Inwazje roślinne: niewidzialny wróg, realne zagrożenie? [2] 18:00-18:45 wykłady

Kielce: Instytut Biologii, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Uniwersytet Jana Kochanowskiego

Jak promieniowanie zmienia DNA 17:00-20:00 pokaz
Promieniowanie w nas i wokół nas 17:00-20:00 pokaz
Nowoczesne techniki mikroskopowe w biologii komórki – transmisyjna mikroskopia elektronowa (BRAK MIEJSC) 18:00-21:30 warszaty
Nowoczesne techniki mikroskopowe w biologii komórki – transmisyjna mikroskopia elektronowa (BRAK WOLNYCH MIEJSC) 18:00-21:30 warszaty
Techniki mikroskopowe w biologii komórki – mikroskopia świetlna (BRAK MIEJSC) 18:00-21:30 warszaty

Kraków: Wydział Biologii , Uniwersytet Jagielloński

KONKURS NA PLAKAT "Globalne zmiany środowiska" 06:00-19:00 pokaz
KONKURS NA PLAKAT "Globalne zmiany środowiska" 06:00-19:00 pokaz
KONKURS NA PLAKAT "Globalne zmiany środowiska" 06:00-19:00 pokaz
Zmiana środowiska a ptaki 15:00-19:00 pokaz
Spotkanie z muszką owocową – od skrzydełka do komórki 17:00-18:00 warszaty
Biologia owadów na przykładzie świerszcza domowego 17:10-17:55 warszaty
Biologia owadów na przykładzie świerszcza domowego 18:10-18:55 warszaty
Neurobiologiczne taboo 18:45-19:05 warszaty
Neurobiologiczne taboo 19:15-19:35 warszaty
Neurobiologiczne taboo 19:45-20:05 warszaty
Bóbr - przyjaciel czy wróg środowiska 15:30-16:15 wykłady
Niezłe ziółka – o ziołach i botanice praktycznej! 19:30-20:00 wykłady

Kraków: Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt, Polska Akademia Nauk

Ile nóg ma krocionóg 13:00-13:45 Warsztaty/pokazy/wykłady

Kraków: Centrum Edukacji Przyrodniczej, Uniwersytet Jagielloński

Zbiory zoologiczne - zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem 15:30-16:15 Oprowadzanie po ekspozycji
Astrobiologia - sięgnąć gwiazd 15:00-20:00 pokaz

Łódź: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzki

Jeszcze w zielone gramy… 16:00-17:00 Pokaz
Inwazja (myk)obcych. 17:00-21:00 Pokaz
Fizjologia człowieka doświadczalnie. 16:30-17:30 Warsztaty
CriminalBusters! – sposób na złodziejstwo... 17:30-18:30 Warsztaty
Fizjologia człowieka doświadczalnie. 18:00-19:00 Warsztaty
Od brodzenia w błocie do analiz molekularnych. 18:00-18:45 Warsztaty
CriminalBusters! – sposób na złodziejstwo... 18:45-19:45 Warsztaty
CriminalBusters! – sposób na złodziejstwo... 20:00-21:00 Warsztaty
Od brodzenia w błocie do analiz molekularnych. 20:00-20:45 Warsztaty
Czym cieplej tym więcej, tym straszniej? – Inwazje biologiczne w świetle zmian klimatycznych. 18:00-18:45 Wykład

Lublin: Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej

Uroczyste otwarcie Nocy Biologów 2020 15:00-15:15 -
Roślina jako źródło leku naturalnego 15:00-20:00 laboratoria i pokazy bez rezerwacji
Nauka jest wspaniała 16:00-21:00 laboratoria i pokazy bez rezerwacji
Czego światło nie ujawni. Mikroskopy elektronowe w biologii 15:00-15:30 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Nowotwory od kuchni, czyli jak bada się komórki nowotworowe 15:00-16:15 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
„Opuszczone laboratorium”-warsztaty fotograficzne 16:00-16:30 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Czego światło nie ujawni. Mikroskopy elektronowe w biologii 16:00-16:30 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Podczerwień – nowe metody obrazowania w biologii i medycynie 16:00-18:00 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Warsztat biologa terenowego 16:00-17:00 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Nowotwory od kuchni, czyli jak bada się komórki nowotworowe 16:30-17:45 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
„Opuszczone laboratorium”-warsztaty fotograficzne 16:40-17:10 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Czego światło nie ujawni. Mikroskopy elektronowe w biologii 17:00-17:30 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Warsztat biologa terenowego 17:00-18:00 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
„Opuszczone laboratorium”-warsztaty fotograficzne 17:20-17:50 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
„Opuszczone laboratorium”-warsztaty fotograficzne 18:00-18:30 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Nowotwory od kuchni, czyli jak bada się komórki nowotworowe 18:00-19:15 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Warsztat biologa terenowego 18:00-19:00 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
„Opuszczone laboratorium”-warsztaty fotograficzne 18:40-19:10 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
„Opuszczone laboratorium”-warsztaty fotograficzne 19:20-19:50 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Na tropie sów 20:15-21:45 laboratoria i pokazy wymagajace rezerwacji
Ocieplenie klimatu a przyroda wokół nas: co mówią o tym ważki? 15:30-16:30 wykłady
Ocieplenie klimatu a przyroda wokół nas: co mówią o tym ważki? 18:30-19:30 wykłady

Lublin: Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Laboratorium maturzysty 15:30-16:30 laboratoria
Laboratorium maturzysty 16:30-17:30 laboratoria
Przygotowanie próbek biologicznych do analiz biochemicznych 16:00-17:00 pokaz

Olsztyn: Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Z paszportem i mądrą sową 09:00-21:00 Gry
Biolog molekularny – współczesny Sherlock Holmes 09:00-10:30 laboratoria
Laboratorium genetyczne: izolacja DNA „metodą kuchenną” 09:00-10:30 laboratoria
Biolog molekularny – współczesny Sherlock Holmes 11:00-12:30 laboratoria
Laboratorium genetyczne: izolacja DNA „metodą kuchenną” 11:00-12:30 laboratoria
Biolog molekularny – współczesny Sherlock Holmes 13:00-14:30 laboratoria
Siateczki nie trzeba 11:00-19:00 pokaz
Fascynujący świat pijawek 08:30-10:00 Warsztaty i pokazy
Fascynujący świat pijawek 10:00-11:30 Warsztaty i pokazy
Zwierzęta w biotechnologii (2) 10:00-11:30 Warsztaty i pokazy
Jak to działa? – tajniki organizmu zwierzęcego na wesoło 11:00-12:30 Warsztaty i pokazy
Fascynujący świat pijawek 12:00-13:30 Warsztaty i pokazy
Zwierzęta w biotechnologii 12:00-13:30 Warsztaty i pokazy
Jak to działa? – tajniki organizmu zwierzęcego na wesoło 13:00-14:30 Warsztaty i pokazy
Neurony – istoty o wielu twarzach 13:00-13:45 Warsztaty i pokazy
Jak to działa? – tajniki organizmu zwierzęcego na wesoło 15:45-17:15 Warsztaty i pokazy
Zwierzęta w biotechnologii 16:15-17:45 Warsztaty i pokazy
Jak to działa? – tajniki organizmu zwierzęcego na wesoło 17:30-19:00 Warsztaty i pokazy
Katastrofy w elektrowniach jądrowych i ich skutki biologiczne – prawdy, półprawdy i mity. 10:00-10:45 wykłady
„Biolog molekularny – współczesny Sherlock Holmes” 16:00-17:00 wykłady
„Biolog molekularny – współczesny Sherlock Holmes” 18:00-19:00 wykłady
Krajobrazy Warmii i Mazur - dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionu 08:00-20:00 Wystawy
Woda, las, człowiek - dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze 08:00-20:00 Wystawy

Opole: Wydział Przyrodniczo-Techniczny, Uniwersytet Opolski

Nauka wokół nas 16:00-16:45 Pokaz
Co ryczy wrześniową nocą? 17:00-18:00 Pokaz
Nauka wokół nas 19:00-19:45 Pokaz
Tadżykistan - ludzie i przyroda 16:00-16:30 Prezentacja z pokazem
Tadżykistan - ludzie i przyroda 16:45-17:15 Prezentacja z pokazem

Poznań: Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

`Kawiarenka Gier` 16:00-20:00 GRA
CSI III - Kryminalne Zagadki Wydziału Biologii - Izolacja DNA 16:00-19:00 LABORATORIUM
CSI III - Kryminalne Zagadki Wydziału Biologii - Izolacja DNA 19:30-22:30 LABORATORIUM
`Projekt Przypinka` 16:30-21:00 WARSZTAT
Symulator Ewolucji 17:15-18:45 WARSZTAT
CSI I - Kryminalne Zagadki Wydziału Biologii - Zbieranie Śladów 19:00-20:30 WARSZTAT
Symulator ewolucji 19:00-20:30 WARSZTAT
CSI I - Kryminalne Zagadki Wydziału Biologii - Zbieranie Śladów 21:00-22:30 WARSZTAT
6. wymieranie gatunków na Ziemi. Zbadajmy ekosystemy 17:00-17:45 WYKŁAD
Czy prawo może uratować różnorodność biologiczną na Ziemi? 17:00-17:50 WYKŁAD
ABC RAKA PIERSI - osiągnięcia biologii i medycyny 18:00-18:45 WYKŁAD-POKAZ
`AMU Nature Collections - online (AMUNATCOLL)` 16:00-20:00 WYSTAWA
Ptaki i ich środowiska w ilustracjach z XIX i XX-wiecznych książek ze zbiorów Biblioteki Wydziału Biologii 16:00-22:00 WYSTAWA

Poznań: Instytut Genetyki Człowieka, Polska Akademia Nauk

W zdrowym ciele – zdrowy gen 14:15-15:15 warszaty
Jak zmieniło się postrzeganie plemników od czasów Leeuwenhocka? 15:30-16:30 warszaty

Rzeszów: Instytut Biologii i Biotechnologii, Uniwersytet Rzeszowski

Biochemiczne czary mary 15:30-15:50 Prezentacje/Pokazy
Biochemiczne czary mary 16:30-16:50 Prezentacje/Pokazy
Biochemiczne czary mary 17:30-17:50 Prezentacje/Pokazy
Biochemiczne czary mary 18:30-18:50 Prezentacje/Pokazy
Biochemiczne czary mary 19:30-19:50 Prezentacje/Pokazy
Biologia molekularna od kuchni 15:30-16:30 Warsztaty/Laboratoria
Biologia molekularna od kuchni 16:45-17:45 Warsztaty/Laboratoria

Słupsk: Instytut Biologii i Nauk o Ziemi, Akademia Pomorska w Słupsku

Poznaj najgroźniejsze rośliny inwazyjne 10:00-11:30 warszaty
Poznaj najgroźniejsze rośliny inwazyjne 11:30-13:00 warszaty
Poznaj najgroźniejsze rośliny inwazyjne 13:00-15:30 warszaty

Szczecin: Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Instytut Biologii, Uniwersytet Szczeciński

Świat węży 10:00-11:00 warszaty
Świat węży 11:00-12:00 warszaty
Denne życie bezkręgowca 11:30-12:45 warszaty
Pochodzenie roślin uprawnych 14:00-15:00 wykłady
Sowy i ich najbliżsi krewni 14:00-15:00 wykłady

Toruń: Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Tajemniczy świat komórek 17:00-17:45 laboratoria
W poszukiwaniu przyczyn i konsekwencji transformacji nowotworowej komórek 14:30-16:00 warszaty
Do It Yourself- Elektroforeza żelowa w warunkach domowych 15:00-16:30 warszaty
Okiem biologa – poznaj tajemnice komórek roślinnych 15:00-16:30 warszaty
Co nas gryzie po śmierci? 16:00-17:30 warszaty
Zwinny skoczek, sprawny pływak, niedościgniony biegacz – modyfikacje układu ruchu zwierząt 16:00-16:45 warszaty
Do It Yourself- Elektroforeza żelowa w warunkach domowych 16:45-18:15 warszaty
Zwinny skoczek, sprawny pływak, niedościgniony biegacz – modyfikacje układu ruchu zwierząt 16:45-17:30 warszaty
Zwinny skoczek, sprawny pływak, niedościgniony biegacz – modyfikacje układu ruchu zwierząt 17:30-18:15 warszaty
Wesz albo nie wesz 17:45-19:15 warszaty
Zwinny skoczek, sprawny pływak, niedościgniony biegacz – modyfikacje układu ruchu zwierząt 18:15-19:00 warszaty
Piski… dudnienie… skrzypienie… drżenie… – czyli o tym, co tak pięknie brzmi w naszych uszach... i mózgu 18:30-20:00 warszaty
Zapisane w kościach. 18:30-19:15 warszaty
Na akwarium dnie – krewetki i małże w twoim domu 16:00-16:30 wykłady
Czy mógłbym być X-manem? 16:40-17:10 wykłady
Idzie rak nieborak… czyli krótkie przedstawienie biologii raków Polski 16:45-17:15 wykłady

Warszawa: Wydział Biologii oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Uniwersytet Warszawski

Powitanie i otwarcie IX Nocy Biologów na Uniwersytecie Warszawskim 17:00-17:15 Powitanie
Chemia w biologii: poznaj barwy roślin 17:00-23:00 Stoiska
Fascynujący mikroświat 17:00-23:00 Stoiska
Grupa klimatyczna Wydziału Biologii 17:00-23:00 Stoiska
MULTICO Oficyna Wydawnicza 17:00-23:00 Stoiska
Stoisko Koła Naukowego Biologii Ewolucyjnej i Koła Naukowego Paleobiologów Terenowych 17:00-23:00 Stoiska
Świat tonie w śmieciach, mikroorganizmy na ratunek! 17:00-23:00 Stoiska
Zakodowane w genomie, czyli po co biologowi komputer? 17:00-18:00 Warsztaty
(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii 17:15-17:45 Warsztaty
Żywa warstwa Ziemi: rola biologicznych skorup glebowych w pustynnych ekosystemach 17:45-18:45 Warsztaty
(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii 18:15-18:45 Warsztaty
Zakodowane w genomie, czyli po co biologowi komputer? 18:15-19:15 Warsztaty
Mikrobiologia od kuchni 19:00-20:15 Warsztaty
(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii 19:15-19:45 Warsztaty
Rewolucja na lekcjach biologii w szkołach: doświadczenia z użyciem cyfrowych metod pomiarowych 19:15-20:15 Warsztaty
Żywa warstwa Ziemi: rola biologicznych skorup glebowych w pustynnych ekosystemach 19:15-20:15 Warsztaty
Zakodowane w genomie, czyli po co biologowi komputer? 19:30-20:30 Warsztaty
(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii 20:15-20:45 Warsztaty
Zakodowane w genomie, czyli po co biologowi komputer? 20:45-21:45 Warsztaty
(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii 21:15-21:45 Warsztaty
(Nie)bajki o klimacie, zwierzetach i ekologii 22:15-22:45 Warsztaty
Po co w mózgu cholesterol? 17:00-17:30 Wykłady
Zegar biologiczny zwierząt 17:00-17:30 Wykłady
Najciemniej pod latarnią: czyli o naszej miłości do skrytego mordercy 17:45-18:15 Wykłady
Biologia strukturalna: jak i dlaczego? 18:30-19:00 Wykłady
Jak wyhodować mięsnie w liściu szpinaku 18:30-19:00 Wykłady
Dlaczego zwierzęta się maskują? 19:15-19:45 Wykłady
Etyczne podejście do słodkowodnych gatunków obcych 20:45-21:15 Wykłady
Zielona energia przyszłości 21:00-21:30 Wykłady
Dlaczego bagna zależą od klimatu i dlaczego klimat zależy od bagien 21:30-22:00 Wykłady
Kleszcz nie jedno ma imię 21:30-22:00 Wykłady
Sinice na lądzie: dobry, zły, czy brzydki? 21:30-22:00 Wykłady
Mój ojcze, mój ojcze! Czy widzisz te dziwa? Król olszyn do siebie zaprasza i wzywa! Botanika Goethego 22:15-22:45 Wykłady
Po co nam różnorodność biologiczna? 22:15-22:45 Wykłady
Genom mitochondrialny 23:00-23:30 Wykłady

Wrocław: Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Wrocławski

Białka i cukry pod lupą biologa 17:00-18:00 laboratorium
Białka i cukry pod lupą biologa 18:00-19:00 laboratorium
Jak pracują naukowcy? 18:00-19:00 pokaz i laboratorium
Jak pracują naukowcy? 18:30-19:30 pokaz i laboratorium
Dermatofity, czyli co kryje się za przyczyną chorób skóry, włosów i paznokci 16:00-17:30 wykład
Mała rybka akwariowa skarbnicą wiedzy - danio pręgowane jako organizm modelowy 16:00-17:00 wykład i pokaz
Kleszcze pod lupą 16:30-17:30 wykład i pokaz
Mała rybka akwariowa skarbnicą wiedzy - danio pręgowane jako organizm modelowy 17:30-18:30 wykład i pokaz
Pokaż mi swoje palce, a powiem Ci kim jesteś. 2D:4D - prawda czy mit? 18:00-19:00 wykład i warsztat
Pokaż mi swoje palce, a powiem Ci kim jesteś. 2D:4D - prawda czy mit? 19:00-20:00 wykład i warsztat

Zielona Góra: Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Zielonogórski

Kryształowe komórki 16:00-16:50 laboratoria
Kryształowe komórki 17:00-17:50 laboratoria
Kryształowe komórki 18:00-18:50 laboratoria
Mój sąsiad – nietoperz 16:00-16:55 warszaty
Mój sąsiad – nietoperz 17:00-17:55 warszaty
Mój sąsiad – nietoperz 18:00-18:55 warszaty
Norma biologiczna w rozwoju dzieci i młodzieży województwa lubuskiego 16:00-17:00 wykład
Blaski i cienie ewolucji molekularnej 16:00-17:25 wykład i pokaz
Blaski i cienie ewolucji molekularnej 17:30-19:00 wykład i pokaz

POPULARNE TAGI

program nocy biologówwarsztatyNoc biologówPoznańwarszawaAprogramLublinDziecibiologialaboratoriumroślinwarsztaty, wykładydnanoc roślinygenetykabakteriekomórkaescape roomwykładowadykrewbadaniazwierzetawodygMObiotechnologiarezerwatrybyziemimchyjemyzabójcaziemiażyciekolakozaowadożernehałaszrób krem z sukulentanietoperzeruchmały naukowiecAcaricentrumAnna mazur-rylskadermatofity