jednostka========= Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 10 stycznia 2025

Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Ul. Jagiellońska 28

40-032 Katowice

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Laboratoria


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:30-18:15

Nano krajobrazy [1]

Prowadzi: dr Karol Małota

Zapraszamy na fascynujące warsztaty Nano Krajobrazy, które odbędą się w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby odkryć niezwykły świat mikroskopii skaningowej elektronowej (SEM) i zobaczyć powierzchnie organizmów w zupełnie nowym świetle. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli szansę na bezpośrednie obserwacje mikroskopowe, które pozwolą im dostrzec detale strukturalne organizmów na poziomie nanometrów.

8+

ul. Bankowa 9, sala 027 [-I piętro]

brak miejsc

TAK

17:30-18:15

Podróż do Wnętrza Ciała [1]

Prowadzą: dr Paweł Kaczmarek, dr Magdalena Kowalska, mgr Filip Wieczorkiewicz, mgr Yelyzaveta Matsko, mgr Agata Aleksa, mgr Dominika Raś

Zapraszamy na fascynujące zajęcia anatomiczne, które odbędą się w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajemnice ludzkiego ciała i odkryć, jak skomplikowana jest jego budowa. Podczas tych interaktywnych zajęć uczestnicy będą mieli szansę na bezpośrednie obserwacje oraz analizy anatomiczne, które pozwolą im lepiej zrozumieć funkcjonowanie poszczególnych układów i narządów

8+

ul. Bankowa 9, sala 011 [-I piętro]

brak miejsc

TAK

17:30-18:15

Nocne Wędrówki Elektronów [1]

Prowadzą: dr Karol Małota, dr Anna Ostróżka

Zapraszamy na niezwykłe zajęcia Nocne Wędrówki Elektronów w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w fascynujący świat mikroskopii elektronowej i odkryć tajemnice, które kryją się w mikroskopijnych strukturach życia. Doświadcz magii transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM) - zobacz, jak przygotowuje się próbki i podziwiaj niesamowite obrazy uzyskane z mikroskopu. Nasze zajęcia to nie tylko wykłady, ale prawdziwa przygoda, podczas której będziesz mógł zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusjach z pasjonatami nauki. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem, czy po prostu miłośnikiem nauki - te zajęcia zainspirują Cię do dalszego zgłębiania biologii i technologii. Nie przegap tej wyjątkowej okazji! Liczba miejsc jest ograniczona, więc zarezerwuj swoje miejsce na Nocnych Wędrówkach Elektronów i dołącz do nas w tej pasjonującej podróży przez mikroskopijny świat! Czekamy na Ciebie!

8+

ul. Bankowa 9, sala 036 [-I piętro]

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Nocni Łowcy [1]

Prowadzą: dr hab.Dominik Chłond prof. UŚ, prof. dr hab. Karina WIeczorek, mgr Joanna Zygała, mgr Kamila Malik, mgr Agata Danielczyk

Pokaz zwierząt egzotycznych.

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, sala 208 [II piętro]

brak miejsc

TAK

17:30-18:30

Czy rozwielitki odczuwają zmiany klimatu? [1]

Prowadzą: dr Marcin Lipowczan, dr Anna Piekarska-Stachowiak, dr Katarzyna Rozpędek (Koło Naukowe „Przyrodnicze Ekstrema”)

Poznanie wybranych technik pomiarowych i obserwacja organizmów narażonych na różne czynniki środowiskowe.

10+

ul. Bankowa, 9, sala 311 [III piętro]

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Pajęcza sieć tajemnic [1]

Prowadzą: dr Agnieszka Czerwonka, dr Marta Sawadro

Czy wiecie, że pająki wytwarzają aż kilka różnych rodzajów sieci? Na zajęciach przyjrzycie się dokładniej budowie pajęczego jedwabiu, poznacie jego fascynujące właściwości i odkryjecie różnorodne strategie polowania pająków. Dowiecie się również w jaki sposób te tajemnicze stworzenia wpływają na równowagę ekologiczną oraz jak inspirują naukowców do tworzenia nowoczesnych supermateriałów.

10+

ul. Bankowa 9, sala 318 [III piętro]

brak miejsc

TAK

17:30-18:15

Inwazyjne gatunki obce w ekosystemach wodnych [1]

Prowadzą: Julia Kiraga, dr Anna Cieplok, dr hab. Aneta Spyra, prof. UŚ, dr hab. Mariola Krodkiewska, prof. UŚ.

Warsztaty dotyczą wybranych inwazyjnych gatunków pojawiających się w ekosystemach wodnych, które wpływają na rodzimą faunę i ekosystemy. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z ich biologią i ekologią, a także będą mieli okazję nauczyć się je rozpoznawać.

15+

ul. Bankowa 9, sala 120 [I piętro]

brak miejsc

TAK

17:30-18:15

Co z tą zimą? Czyli dlaczego zmienia się klimat? [1]

Prowadzą: dr Karolina Bierza, dr Joanna Kohyt

Na zajęciach dowiemy się czym jest klimat, jak zmienia się temperatura na świecie, co jest za to odpowiedzialne i wykonamy eksperyment obrazujący działanie efektu cieplarnianego.

8-12

ul. Bankowa 9, sala 27 [parter]

brak miejsc

TAK

17:30-18:15

Ciepłolubni towarzysze człowieka [1]

Prowadzą: dr Małgorzata Kalandyk-Kołodziejczyk, dr Mariusz Kanturski, prof. UŚ, lic. Andżela Glumac

Pies czy kot to nie jedyne zwierzęta towarzyszące człowiekowi. W biologii często mówimy o tzw. gatunkach synantropijnych czyli takich, które towarzyszą człowiekowi od bardzo bardzo długiego czasu. Do takich gatunków należy wiele owadów, które nie występują bez obecności człowieka. To uciekający rybik cukrowy kiedy zapalasz światło w łazience, to pająk nasosznik w kącie w piwnicy i wiele innych drobnych stworzeń, które lubią ciepło. Zmiany klimatyczne przyczyniają się do pojawiania się w naszym kraju ciepłolubnych gatunków, które do tej pory nie były spotykane, ale podwyższone temperatury sprawiają, że jesienią w naszych mieszkaniach próbuje zamieszkać wtyk. Te i inne ciepłolubne owady i inne stawonogi będziecie mogli poznać i obserwować podczas naszych zajęć mikroskopowych.

8-12

ul. Bankowa 9, sala 215 [II piętro]

brak miejsc

TAK

17:30-18:30

Ciepło, Cieplej, Bakterie - Jak mikroorganizmy radzą sobie w wysokiej temperaturze? [1]

Prowadzą: dr Małgorzata Pawlik, dr Magdalena Noszczyńska

Mikroorganizmy potrafią przetrwać w prawie każdym środowisku. Nie straszne im zmiany temperatury, zasolenia czy brak wody. W jaki sposób bakterie mogą się chronić i w jakiej formie przeżywają w wysokiej temperaturze dowiedzą się uczestnicy zajęć.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala A-41

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Zmierz się ze sprytnymi roślinami inwazyjnymi [1]

Prowadzą: dr Katarzyna Bzdęga, dr Agnieszka Siemieniuk, dr hab. Alina Urbisz, mgr Jadwiga Pojnar, Marta Milik, Paweł Chromik

Refleks, spostrzegawczość i logiczne myślenie - interaktywny quiz wiedzy na temat inwazyjnych gatunków roślin realizowany dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS/EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody. 28

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-139

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Niesforne puzzle w świecie sprytnych roślin inwazyjnych [1]

Prowadzą: dr Agnieszka Siemieniuk, dr Katarzyna, Bzdęga, dr hab. Alina Urbisz, mgr Jadwiga Pojnar, Marta Milik, Paweł Chromik

Interaktywne gry nt. inwazyjnych gatunków roślin, realizowane dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS/EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

8+

ul. Jagiellońska 28, sala B-206

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Czy enzymy wytrzymają globalne ocieplenie? [1]

Prowadzą: dr Anna Dzionek, dr Agnieszka Nowak

Czy wiesz, że enzymy - maleńkie białkowe maszyny - są niezbędne dla życia? Ale co się stanie, gdy temperatura zacznie rosnąć? Na naszych zajęciach przeprowadzisz eksperymenty, które pokażą, jak zmieniająca się temperatura wpływa na działanie enzymów. Dowiesz się, dlaczego globalne ocieplenie to nie tylko problem dla lodowców, ale też wyzwanie dla organizmów na całej planecie.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala C-141

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Nasiona - roślinne rozwiązanie na trudne czasy [1]

Prowadzą: dr Agnieszka Siemieniuk, mgr Maja Piegza, mgr Zbigniew Burdach, dr Paulina Zieleźnik-Rusinowska, Ewa Andrysek, Jan Kostempski

Poznajcie nasiona - ich rolę i przystosowania do pełnionej funkcji. Dowiedzcie się jakie cechy nasion pozwalają przetrwać roślinom trudne warunki spowodowane między innymi zmianami klimatycznymi. Zostańcie pomocnikami natury i skonstruujcie nasiona najskuteczniej roznoszone przez wiatr.

10-13

ul. Jagiellońska 28, sala A-241

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Znaczenie grup krwi dla naszego zdrowia w kontekście zmian klimatu [1]

Prowadzą: dr Barbara Wójcikowska, dr Monika Gajecka, dr Katarzyna Nowak, dr Miriam Szurman-Zubrzycka

Denga - choroba wirusowa (DENV) lub malaria - wywołana obecnością pierwotniaka z rodzaju Plasmodium są przenoszone przez komary Aedes aegypti, Aedes albopictus, czy Anopheles. Obserwuje się dynamiczny wzrost liczby zachorowań na dengę i malarię, w związku z zachodzącymi zmianami klimatu i urbanizacją. Globalne ocieplenie, związany z nim wzrost poziomu mórz i nieprzewidywalne opady deszczu sprzyjają rozprzestrzenianiu się komarów -nosicieli wirusa DENV lub pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, a zatem chorób, na tereny do tej pory niezagrożone. Liczne czynniki są związane z podatnością na ww. choroby. Co ciekawe kluczową rolę odgrywa także, grupa krwi. W przypadku dengi, osoby z grupą krwi AB są bardziej zagrożone niż osoby z grupami krwi A, B lub O. Natomiast grupy krwi A i AB predysponują ludzi do skrajnej malarii, podczas gdy grupa O zapewnia tolerancję na pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Podczas warsztatu młodzież przeprowadzi doświadczenie z oznaczaniem grupy krwi (układ ABO/antygen Rh). Dodatkowo możliwe będzie zagranie w internetową grę edukacyjną, związaną z oznaczeniem grup krwi.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-45

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Przygotowania na stresujące czasy - jak rośliny oszczędzają wodę? [1]

Prowadzą: dr Dominka Idziak-Helmcke, mgr Paula Franke, mgr Magdalena Zaranek

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak susza i niedobór wody wpływają na rośliny. Będą mieli okazję rozważyć, jakie elementy w budowie anatomicznej pozwalają roślinom na oszczędzanie wody i zapobiegają jej utracie w niesprzyjających warunkach. Podczas części praktycznej uczestnicy przeprowadzą obserwacje wybranych organów roślinnych na samodzielnie sporządzonych preparatach mikroskopowych.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala C-332

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Nano krajobrazy [2]

Prowadzi: dr Karol Małota

Zapraszamy na fascynujące warsztaty Nano Krajobrazy, które odbędą się w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby odkryć niezwykły świat mikroskopii skaningowej elektronowej (SEM) i zobaczyć powierzchnie organizmów w zupełnie nowym świetle. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli szansę na bezpośrednie obserwacje mikroskopowe, które pozwolą im dostrzec detale strukturalne organizmów na poziomie nanometrów.

8+

ul. Bankowa 9, sala 027 [-I piętro]

brak miejsc

TAK

18:30-19:15

Podróż do Wnętrza Ciała [2]

Prowadzą: dr Paweł Kaczmarek, dr Magdalena Kowalska, mgr Filip Wieczorkiewicz, mgr Yelyzaveta Matsko, mgr Agata Aleksa, mgr Dominika Raś

Zapraszamy na fascynujące zajęcia anatomiczne, które odbędą się w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajemnice ludzkiego ciała i odkryć, jak skomplikowana jest jego budowa. Podczas tych interaktywnych zajęć uczestnicy będą mieli szansę na bezpośrednie obserwacje oraz analizy anatomiczne, które pozwolą im lepiej zrozumieć funkcjonowanie poszczególnych układów i narządów

8+

ul. Bankowa 9, sala 011 [-I piętro]

brak miejsc

TAK

18:30-19:15

Nocne Wędrówki Elektronów [2]

Prowadzą: dr Karol Małota, dr Anna Ostróżka

Zapraszamy na niezwykłe zajęcia Nocne Wędrówki Elektronów w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w fascynujący świat mikroskopii elektronowej i odkryć tajemnice, które kryją się w mikroskopijnych strukturach życia. Doświadcz magii transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM) - zobacz, jak przygotowuje się próbki i podziwiaj niesamowite obrazy uzyskane z mikroskopu. Nasze zajęcia to nie tylko wykłady, ale prawdziwa przygoda, podczas której będziesz mógł zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusjach z pasjonatami nauki. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem, czy po prostu miłośnikiem nauki - te zajęcia zainspirują Cię do dalszego zgłębiania biologii i technologii. Nie przegap tej wyjątkowej okazji! Liczba miejsc jest ograniczona, więc zarezerwuj swoje miejsce na Nocnych Wędrówkach Elektronów i dołącz do nas w tej pasjonującej podróży przez mikroskopijny świat! Czekamy na Ciebie!

8+

ul. Bankowa 9, sala 036 [-I piętro]

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Pajęcza sieć tajemnic [2]

Prowadzą: dr Agnieszka Czerwonka, dr Marta Sawadro

Czy wiecie, że pająki wytwarzają aż kilka różnych rodzajów sieci? Na zajęciach przyjrzycie się dokładniej budowie pajęczego jedwabiu, poznacie jego fascynujące właściwości i odkryjecie różnorodne strategie polowania pająków. Dowiecie się również w jaki sposób te tajemnicze stworzenia wpływają na równowagę ekologiczną oraz jak inspirują naukowców do tworzenia nowoczesnych supermateriałów.

10+

ul. Bankowa 9, sala 318 [III piętro]

brak miejsc

TAK

18:30-19:15

Nocni Łowcy [2]

Prowadzą: dr hab.Dominik Chłond prof. UŚ, prof. dr hab. Karina WIeczorek, mgr Joanna Zygała, mgr Kamila Malik, mgr Agata Danielczyk

Pokaz zwierząt egzotycznych.

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, sala 208 [II piętro]

brak miejsc

TAK

18:30-19:30

Czy rozwielitki odczuwają zmiany klimatu? [2]

Prowadzą: dr Marcin Lipowczan, dr Anna Piekarska-Stachowiak, dr Katarzyna Rozpędek (Koło Naukowe „Przyrodnicze Ekstrema”)

Poznanie wybranych technik pomiarowych i obserwacja organizmów narażonych na różne czynniki środowiskowe.

10+

ul. Bankowa, 9, sala 311 [III piętro]

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Inwazyjne gatunki obce w ekosystemach wodnych [2]

Prowadzą: Julia Kiraga, dr Anna Cieplok, dr hab. Aneta Spyra, prof. UŚ, dr hab. Mariola Krodkiewska, prof. UŚ.

Warsztaty dotyczą wybranych inwazyjnych gatunków pojawiających się w ekosystemach wodnych, które wpływają na rodzimą faunę i ekosystemy. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z ich biologią i ekologią, a także będą mieli okazję nauczyć się je rozpoznawać.

15+

ul. Bankowa 9, sala 120 [I piętro]

brak miejsc

TAK

18:30-19:15

Ciepłolubni towarzysze człowieka [2]

Prowadzą: dr Małgorzata Kalandyk-Kołodziejczyk, dr Mariusz Kanturski, prof. UŚ, lic. Andżela Glumac

Pies czy kot to nie jedyne zwierzęta towarzyszące człowiekowi. W biologii często mówimy o tzw. gatunkach synantropijnych czyli takich, które towarzyszą człowiekowi od bardzo bardzo długiego czasu. Do takich gatunków należy wiele owadów, które nie występują bez obecności człowieka. To uciekający rybik cukrowy kiedy zapalasz światło w łazience, to pająk nasosznik w kącie w piwnicy i wiele innych drobnych stworzeń, które lubią ciepło. Zmiany klimatyczne przyczyniają się do pojawiania się w naszym kraju ciepłolubnych gatunków, które do tej pory nie były spotykane, ale podwyższone temperatury sprawiają, że jesienią w naszych mieszkaniach próbuje zamieszkać wtyk. Te i inne ciepłolubne owady i inne stawonogi będziecie mogli poznać i obserwować podczas naszych zajęć mikroskopowych.

8-12

ul. Bankowa 9, sala 215 [II piętro]

brak miejsc

TAK

18:30-19:15

Co z tą zimą? Czyli dlaczego zmienia się klimat? [2]

Prowadzą: dr Karolina Bierza, dr Joanna Kohyt

Na zajęciach dowiemy się czym jest klimat, jak zmienia się temperatura na świecie, co jest za to odpowiedzialne i wykonamy eksperyment obrazujący działanie efektu cieplarnianego.

8-12

ul. Bankowa 9, sala 27 [parter]

brak miejsc

TAK

18:30-19:30

Czy enzymy wytrzymają globalne ocieplenie? [2]

Prowadzą: dr Anna Dzionek, dr Agnieszka Nowak

Czy wiesz, że enzymy - maleńkie białkowe maszyny - są niezbędne dla życia? Ale co się stanie, gdy temperatura zacznie rosnąć? Na naszych zajęciach przeprowadzisz eksperymenty, które pokażą, jak zmieniająca się temperatura wpływa na działanie enzymów. Dowiesz się, dlaczego globalne ocieplenie to nie tylko problem dla lodowców, ale też wyzwanie dla organizmów na całej planecie.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala C-141

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Ciepło, Cieplej, Bakterie - Jak mikroorganizmy radzą sobie w wysokiej temperaturze? [2]

Prowadzą: dr Małgorzata Pawlik, dr Magdalena Noszczyńska

Mikroorganizmy potrafią przetrwać w prawie każdym środowisku. Nie straszne im zmiany temperatury, zasolenia czy brak wody. W jaki sposób bakterie mogą się chronić i w jakiej formie przeżywają w wysokiej temperaturze dowiedzą się uczestnicy zajęć.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala A-41

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Zmierz się ze sprytnymi roślinami inwazyjnymi [2]

Prowadzą: dr Katarzyna Bzdęga, dr Agnieszka Siemieniuk, dr hab. Alina Urbisz, mgr Jadwiga Pojnar, Marta Milik, Paweł Chromik

Refleks, spostrzegawczość i logiczne myślenie - interaktywny quiz wiedzy na temat inwazyjnych gatunków roślin realizowany dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS/EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody. 28

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-139

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Niesforne puzzle w świecie sprytnych roślin inwazyjnych [2]

Prowadzą: dr Agnieszka Siemieniuk, dr Katarzyna, Bzdęga, dr hab. Alina Urbisz, mgr Jadwiga Pojnar, Marta Milik, Paweł Chromik

Interaktywne gry nt. inwazyjnych gatunków roślin, realizowane dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS/EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

8+

ul. Jagiellońska 28, sala B-206

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Nasiona - roślinne rozwiązanie na trudne czasy [2]

Prowadzą: dr Agnieszka Siemieniuk, mgr Maja Piegza, mgr Zbigniew Burdach, dr Paulina Zieleźnik-Rusinowska, Ewa Andrysek, Jan Kostempski

Poznajcie nasiona - ich rolę i przystosowania do pełnionej funkcji. Dowiedzcie się jakie cechy nasion pozwalają przetrwać roślinom trudne warunki spowodowane między innymi zmianami klimatycznymi. Zostańcie pomocnikami natury i skonstruujcie nasiona najskuteczniej roznoszone przez wiatr.

10-13

ul. Jagiellońska 28, sala A-241

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Przygotowania na stresujące czasy - jak rośliny oszczędzają wodę? [2]

Prowadzą: dr Dominka Idziak-Helmcke, mgr Paula Franke, mgr Magdalena Zaranek

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak susza i niedobór wody wpływają na rośliny. Będą mieli okazję rozważyć, jakie elementy w budowie anatomicznej pozwalają roślinom na oszczędzanie wody i zapobiegają jej utracie w niesprzyjających warunkach. Podczas części praktycznej uczestnicy przeprowadzą obserwacje wybranych organów roślinnych na samodzielnie sporządzonych preparatach mikroskopowych.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala C-332

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Znaczenie grup krwi dla naszego zdrowia w kontekście zmian klimatu [2]

Prowadzą: dr Barbara Wójcikowska, dr Monika Gajecka, dr Katarzyna Nowak, dr Miriam Szurman-Zubrzycka

Denga - choroba wirusowa (DENV) lub malaria - wywołana obecnością pierwotniaka z rodzaju Plasmodium są przenoszone przez komary Aedes aegypti, Aedes albopictus, czy Anopheles. Obserwuje się dynamiczny wzrost liczby zachorowań na dengę i malarię, w związku z zachodzącymi zmianami klimatu i urbanizacją. Globalne ocieplenie, związany z nim wzrost poziomu mórz i nieprzewidywalne opady deszczu sprzyjają rozprzestrzenianiu się komarów -nosicieli wirusa DENV lub pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, a zatem chorób, na tereny do tej pory niezagrożone. Liczne czynniki są związane z podatnością na ww. choroby. Co ciekawe kluczową rolę odgrywa także, grupa krwi. W przypadku dengi, osoby z grupą krwi AB są bardziej zagrożone niż osoby z grupami krwi A, B lub O. Natomiast grupy krwi A i AB predysponują ludzi do skrajnej malarii, podczas gdy grupa O zapewnia tolerancję na pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Podczas warsztatu młodzież przeprowadzi doświadczenie z oznaczaniem grupy krwi (układ ABO/antygen Rh). Dodatkowo możliwe będzie zagranie w internetową grę edukacyjną, związaną z oznaczeniem grup krwi.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-45

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Nocne Wędrówki Elektronów [3]

Prowadzą: dr Karol Małota, dr Anna Ostróżka

Zapraszamy na niezwykłe zajęcia Nocne Wędrówki Elektronów w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w fascynujący świat mikroskopii elektronowej i odkryć tajemnice, które kryją się w mikroskopijnych strukturach życia. Doświadcz magii transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM) - zobacz, jak przygotowuje się próbki i podziwiaj niesamowite obrazy uzyskane z mikroskopu. Nasze zajęcia to nie tylko wykłady, ale prawdziwa przygoda, podczas której będziesz mógł zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusjach z pasjonatami nauki. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem, czy po prostu miłośnikiem nauki - te zajęcia zainspirują Cię do dalszego zgłębiania biologii i technologii. Nie przegap tej wyjątkowej okazji! Liczba miejsc jest ograniczona, więc zarezerwuj swoje miejsce na Nocnych Wędrówkach Elektronów i dołącz do nas w tej pasjonującej podróży przez mikroskopijny świat! Czekamy na Ciebie!

8+

ul. Bankowa 9, sala 036 [-I piętro]

brak miejsc

Tak

19:30-20:15

Nano krajobrazy [3]

Prowadzi: dr Karol Małota

Zapraszamy na fascynujące warsztaty Nano Krajobrazy, które odbędą się w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby odkryć niezwykły świat mikroskopii skaningowej elektronowej (SEM) i zobaczyć powierzchnie organizmów w zupełnie nowym świetle. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli szansę na bezpośrednie obserwacje mikroskopowe, które pozwolą im dostrzec detale strukturalne organizmów na poziomie nanometrów.

8+

ul. Bankowa 9, sala 027 [-I piętro]

brak miejsc

TAK

19:30-20:15

Podróż do Wnętrza Ciała [3]

Prowadzą: dr Paweł Kaczmarek, dr Magdalena Kowalska, mgr Filip Wieczorkiewicz, mgr Yelyzaveta Matsko, mgr Agata Aleksa, mgr Dominika Raś

Zapraszamy na fascynujące zajęcia anatomiczne, które odbędą się w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajemnice ludzkiego ciała i odkryć, jak skomplikowana jest jego budowa. Podczas tych interaktywnych zajęć uczestnicy będą mieli szansę na bezpośrednie obserwacje oraz analizy anatomiczne, które pozwolą im lepiej zrozumieć funkcjonowanie poszczególnych układów i narządów

8+

ul. Bankowa 9, sala 011 [-I piętro]

brak miejsc

TAK

19:30-20:30

Czy rozwielitki odczuwają zmiany klimatu? [3]

Prowadzą: dr Marcin Lipowczan, dr Anna Piekarska-Stachowiak, dr Katarzyna Rozpędek (Koło Naukowe „Przyrodnicze Ekstrema”)

Poznanie wybranych technik pomiarowych i obserwacja organizmów narażonych na różne czynniki środowiskowe.

10+

ul. Bankowa, 9, sala 311 [III piętro]

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

Ciepło, Cieplej, Bakterie - Jak mikroorganizmy radzą sobie w wysokiej temperaturze? [3]

Prowadzą: dr Małgorzata Pawlik, dr Magdalena Noszczyńska

Mikroorganizmy potrafią przetrwać w prawie każdym środowisku. Nie straszne im zmiany temperatury, zasolenia czy brak wody. W jaki sposób bakterie mogą się chronić i w jakiej formie przeżywają w wysokiej temperaturze dowiedzą się uczestnicy zajęć.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala A-41

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

Zmierz się ze sprytnymi roślinami inwazyjnymi [3]

Prowadzą: dr Katarzyna Bzdęga, dr Agnieszka Siemieniuk, dr hab. Alina Urbisz, mgr Jadwiga Pojnar, Marta Milik, Paweł Chromik

Refleks, spostrzegawczość i logiczne myślenie - interaktywny quiz wiedzy na temat inwazyjnych gatunków roślin realizowany dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS/EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala A-139

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

Niesforne puzzle w świecie sprytnych roślin inwazyjnych [3]

Prowadzą: dr Agnieszka Siemieniuk, dr Katarzyna, Bzdęga, dr hab. Alina Urbisz, mgr Jadwiga Pojnar, Marta Milik, Paweł Chromik

Interaktywne gry nt. inwazyjnych gatunków roślin, realizowane dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS/EcoSystemCARE. Na zwycięzców czekają nagrody.

8+

ul. Jagiellońska 28, sala B-206

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

Znaczenie grup krwi dla naszego zdrowia w kontekście zmian klimatu [3]

Prowadzą: dr Barbara Wójcikowska, dr Monika Gajecka, dr Katarzyna Nowak, dr Miriam Szurman-Zubrzycka

Denga - choroba wirusowa (DENV) lub malaria - wywołana obecnością pierwotniaka z rodzaju Plasmodium są przenoszone przez komary Aedes aegypti, Aedes albopictus, czy Anopheles. Obserwuje się dynamiczny wzrost liczby zachorowań na dengę i malarię, w związku z zachodzącymi zmianami klimatu i urbanizacją. Globalne ocieplenie, związany z nim wzrost poziomu mórz i nieprzewidywalne opady deszczu sprzyjają rozprzestrzenianiu się komarów -nosicieli wirusa DENV lub pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, a zatem chorób, na tereny do tej pory niezagrożone. Liczne czynniki są związane z podatnością na ww. choroby. Co ciekawe kluczową rolę odgrywa także, grupa krwi. W przypadku dengi, osoby z grupą krwi AB są bardziej zagrożone niż osoby z grupami krwi A, B lub O. Natomiast grupy krwi A i AB predysponują ludzi do skrajnej malarii, podczas gdy grupa O zapewnia tolerancję na pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Podczas warsztatu młodzież przeprowadzi doświadczenie z oznaczaniem grupy krwi (układ ABO/antygen Rh). Dodatkowo możliwe będzie zagranie w internetową grę edukacyjną, związaną z oznaczeniem grup krwi.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-45

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

Nasiona - roślinne rozwiązanie na trudne czasy [3]

Prowadzą: dr Agnieszka Siemieniuk, mgr Maja Piegza, mgr Zbigniew Burdach, dr Paulina Zieleźnik-Rusinowska, Ewa Andrysek, Jan Kostempski

Poznajcie nasiona - ich rolę i przystosowania do pełnionej funkcji. Dowiedzcie się jakie cechy nasion pozwalają przetrwać roślinom trudne warunki spowodowane między innymi zmianami klimatycznymi. Zostańcie pomocnikami natury i skonstruujcie nasiona najskuteczniej roznoszone przez wiatr.

10-13

ul. Jagiellońska 28, sala A-241

brak miejsc

Tak

20:30-21:15

Nocne Wędrówki Elektronów [4]

Prowadzą: dr Karol Małota, dr Anna Ostróżka

Zapraszamy na niezwykłe zajęcia Nocne Wędrówki Elektronów w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w fascynujący świat mikroskopii elektronowej i odkryć tajemnice, które kryją się w mikroskopijnych strukturach życia. Doświadcz magii transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM) - zobacz, jak przygotowuje się próbki i podziwiaj niesamowite obrazy uzyskane z mikroskopu. Nasze zajęcia to nie tylko wykłady, ale prawdziwa przygoda, podczas której będziesz mógł zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusjach z pasjonatami nauki. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem, czy po prostu miłośnikiem nauki - te zajęcia zainspirują Cię do dalszego zgłębiania biologii i technologii. Nie przegap tej wyjątkowej okazji! Liczba miejsc jest ograniczona, więc zarezerwuj swoje miejsce na Nocnych Wędrówkach Elektronów i dołącz do nas w tej pasjonującej podróży przez mikroskopijny świat! Czekamy na Ciebie!

8+

ul. Bankowa 9, sala 036 [-I piętro]

brak miejsc

Tak

20:30-21:15

Nano krajobrazy [4]

Prowadzi: dr Karol Małota

Zapraszamy na fascynujące warsztaty Nano Krajobrazy, które odbędą się w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby odkryć niezwykły świat mikroskopii skaningowej elektronowej (SEM) i zobaczyć powierzchnie organizmów w zupełnie nowym świetle. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli szansę na bezpośrednie obserwacje mikroskopowe, które pozwolą im dostrzec detale strukturalne organizmów na poziomie nanometrów.

8+

ul. Bankowa 9, sala 027 [-I piętro]

brak miejsc

TAK

20:30-21:15

Podróż do Wnętrza Ciała [4]

Prowadzą: dr Paweł Kaczmarek, dr Magdalena Kowalska, mgr Filip Wieczorkiewicz, mgr Yelyzaveta Matsko, mgr Agata Aleksa, mgr Dominika Raś

Zapraszamy na fascynujące zajęcia anatomiczne, które odbędą się w ramach Nocy Biologów! To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajemnice ludzkiego ciała i odkryć, jak skomplikowana jest jego budowa. Podczas tych interaktywnych zajęć uczestnicy będą mieli szansę na bezpośrednie obserwacje oraz analizy anatomiczne, które pozwolą im lepiej zrozumieć funkcjonowanie poszczególnych układów i narządów

8+

ul. Bankowa 9, sala 011 [-I piętro]

brak miejsc

TAK

20:30-21:30

Znaczenie grup krwi dla naszego zdrowia w kontekście zmian klimatu [4]

Prowadzą: dr Barbara Wójcikowska, dr Monika Gajecka, dr Katarzyna Nowak, dr Miriam Szurman-Zubrzycka

Denga - choroba wirusowa (DENV) lub malaria - wywołana obecnością pierwotniaka z rodzaju Plasmodium są przenoszone przez komary Aedes aegypti, Aedes albopictus, czy Anopheles. Obserwuje się dynamiczny wzrost liczby zachorowań na dengę i malarię, w związku z zachodzącymi zmianami klimatu i urbanizacją. Globalne ocieplenie, związany z nim wzrost poziomu mórz i nieprzewidywalne opady deszczu sprzyjają rozprzestrzenianiu się komarów -nosicieli wirusa DENV lub pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, a zatem chorób, na tereny do tej pory niezagrożone. Liczne czynniki są związane z podatnością na ww. choroby. Co ciekawe kluczową rolę odgrywa także, grupa krwi. W przypadku dengi, osoby z grupą krwi AB są bardziej zagrożone niż osoby z grupami krwi A, B lub O. Natomiast grupy krwi A i AB predysponują ludzi do skrajnej malarii, podczas gdy grupa O zapewnia tolerancję na pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Podczas warsztatu młodzież przeprowadzi doświadczenie z oznaczaniem grupy krwi (układ ABO/antygen Rh). Dodatkowo możliwe będzie zagranie w internetową grę edukacyjną, związaną z oznaczeniem grup krwi.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-45

brak miejsc

Tak

 Pokazy i prezentacje


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:30-21:00

Obcy kontra Predator - autochtoni i inwazyjne gatunki obce w wodach naszego regionu w świetle zmian klimatycznych

Prowadzą: dr hab. Iga Lewin, prof. UŚ, lic. Justyna Piotrowska, Michelle Sitnik, Filip Hadasz

Zanieczyszczenia przemysłowe i komunalne rzek naszego regionu oraz zmiany klimatyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków obcych. Są one lepiej przystosowane do tych warunków niż nasze gatunki rodzime, z którymi konkurują o zasoby pokarmowe i siedlisko. Kiełż tygrysi, to przykład inwazyjnego gatunku obcego, który doskonale zaadoptował się do wyższych temperatur wody, jest wszystkożerny, poluje na inne organizmy, może być nawet kanibalem i wypiera nasze rodzime kiełże z ich siedlisk. Na naszym hydrobiologicznym stanowisku pokazowym będzie można przeprowadzić obserwacje mikroskopowe żywych organizmów rodzimych, jaki i inwazyjnych gatunków obcych. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, korytarz [I piętro]

Bez ograniczeń

Nie

17:30-18:15

Gatunki ciepłolubne owadów i ich charakterystyczne struktury [1]

Prowadzą: dr hab. Prof. UŚ Jowita Drohojowska, dr Agnieszka Nowińska

Odwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się jakie owady ciepłolubne obserwujemy w Polsce i na świecie, czym się charakteryzują, a także będą mogli przyjrzeć się z bliska ich strukturom, z pomocą mikroskopu stereoskopowego.

12+

ul. Bankowa 9, sala 214 [II piętro]

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Wpływ temperatury i nasłonecznienia na rozmieszczenie owadów na terenach górskich lasów tropikalnych - warsztat z pokazem gatunków dostępnych w hodowlach [1]

Prowadzi: dr inż. Marcin Walczak

Podczas pokazu prezentowane będą różne gatunki owadów z lasów deszczowych. Zostanie omówione jakie mają preferencje względem nasłonecznienia i temperatury stoków górskich w lasach tropikalnych. Podczas pokazu będą prezentowane zarówno owady ze zbiorów w kolekcji, a także żywe modliszki, straszyki, liśćce, karaczany i inne owady pochodzące ze stref tropikalnych, których ekologiczne upodobania siedlisk są dobrze znane i udokumentowane

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, sala 204 [II piętro]

brak miejsc

Tak

17:30-18:15

Świat gatunków obcych owadów w mikroskopie skaningowym [1]

Prowadzą: dr hab. Prof. UŚ Jolanta Brożek, mgr Anna Romaniak

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną struktury owadów zaliczanych do gatunków obcych w Polsce. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się tym strukturom w bardzo dużym powiększeniu - do pokazu zostanie wykorzystany mikroskop elektronowy skaningowy.

13+

ul. Bankowa 9, sala 103 [I piętro]

brak miejsc

TAK

17:30-21:30

Żywność funkcjonalna - jak to się je?

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Kasperkiewicz, Wiktoria kowolik, Natalia Partyka, Karolina Bachul, maja Walukiewicz, Sandra Tkacz

Sekcja Mikrobiologii Żywności Koła Naukowego „Planeta” zaprasza na zajęcia sensoryczne gdzie można zbadać własnymi zmysłami żywność funkcjonalną zawierającą elementy roślin tropikalnych.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, korytarz parter, segment C

200

Nie

17:30-21:30

Planeta korzeń

Prowadzą: dr Monika Malicka, Alicja Kalina, Daria Ponikwia, Emilia Kęsy

Niepozorne korzenie w porównaniu do kwiatów i liści wydają się brudne, bure i nijakie. Ale nic bardziej mylnego! Wystarczy zajrzeć pod mikroskop, aby przekonać się, że korzeń to intrygujący mikrokosmos. To dom dla wyspecjalizowanych mikroorganizmów, których aktywność jest niezbędna do tego, aby rośliny przystosowały się do zmian zachodzących w środowisku, również tych wynikających ze zmian klimatycznych. Są wśród nich grzyby mykoryzowe, które tworzą w korzeniu struktury przypominające dzieła artystów sztuki współczesnej, a służą do handlu z rośliną, gdzie walutą jest cukier, a towarem sole mineralne. Ich sąsiadami są endofity, takie jak grzyby ciemnoseptalne, pomagające roślinie przetrwać trudny czas suszy, czy skażenia środowiska, bakterie promujące wzrost roślin, czy żyjące w brodawkach korzeniowych rizobia, które wiążą azot atmosferyczny. Pośród nich czają się też patogeny, np. Fusarium - grzyb, który kolorami przywodzi na myśl romantyczny zachód słońca, ale oznacza zmierzch życia dla zaatakowanej rośliny. Przyjdź i zerknij pod mikroskop, a zaczniesz inaczej myśleć o bogatym świecie pod twoimi stopami.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, korytarz parter, segment A

200

Nie

17:30-21:30

Spirometria - co to jest?

Prowadzą: Kazimierz Kukla, Jakub Staniszewski, Rafał Wąsek, Anna Lis, Patrycja Maj, Kamil Nikiel - Śląski Uniwersytet Medyczny, Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

Spirometria - wykonanie pomiaru szczytowego przepływu powietrza przy użyciu aparatu Wrighta, osłuchiwanie płuc stetoskopem, atlas radiologiczny ze zdjęciami płuc.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala A-30

200

Nie

17:30-21:30

Pomiar hematokrytu

Prowadzą: Kazimierz Kukla, Jakub Staniszewski, Rafał Wąsek, Anna Lis, Patrycja Maj, Kamil Nikiel - Śląski Uniwersytet Medyczny, Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

Pomiar hematokrytu, film prezentujący wykonanie, próbki kapilar z gotowym hematokrytem

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala A-30

200

Nie

17:30-21:30

Piękno orchidei makroskopowo i w okularze mikroskopu

Prowadzą: dr hab. Bożena Kolano, prof. UŚ, dr Natalia Borowska-Żuchowska, dr Ewa Robaszkiewicz, Śląskie Koło Miłośników Orchidei

W trakcie pokazu Uczestnicy przekonają się, że storczyki to nie tylko Phalaenopsis - będą mieli okazję poznać dużo więcej okazów należących do tej licznej i zróżnicowanej grupy roślin. Zgłębią też tajniki prawidłowej uprawy storczyków - od doboru odpowiedniego podłoża, poprzez podlewanie i nawożenie, aż po przesadzanie. Poznają również nietypowe metody ich hodowli. W trakcie pokazu odwiedzający stoisko zobaczą również to co niewidoczne dla oka - na przekroju poprzecznym obejrzą budowę korzeni powietrznych i dowiedzą się jak storczyki radzą sobie z transportem wody.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala C-49

200

Nie

17:30-21:30

Krzyżówki - poznaj swoje ciało

Prowadzą: Kazimierz Kukla, Jakub Staniszewski, Rafał Wąsek, Anna Lis, Patrycja Maj, Kamil Nikiel - Śląski Uniwersytet Medyczny, Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

Krzyżówka dla uczestników, różny poziom trudności w zależności od wieku słuchacza.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala A-30

200

Nie

17:30-21:30

Jak wygląda nasze ciało pod mikroskopem?

Prowadzą: Kazimierz Kukla, Jakub Staniszewski, Rafał Wąsek, Anna Lis, Patrycja Maj, Kamil Nikiel - Śląski Uniwersytet Medyczny, Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

Mikroskop - rozmaz krwi (prezentacja komórek krwi). Histologiczny preparat - naskórek, skóra owłosiona oraz płuca.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala A-30

200

Nie

17:30-21:30

Zwierzęta w obliczu zmian klimatu

Prowadzą: Aleksandra Poźniak, Koło Naukowe Zoologów „Faunatycy”

Zmieniający się klimat wpływa na każdego z nas, ale czy zastanawiałeś się kiedyś co zwierzęta mają do powiedzenia w tej kwestii? Dlaczego mamy coraz więcej modliszek w Polsce? Czy przybędą do nas komary zarażające malarią? Na te i wiele więcej pytań znajdziecie odpowiedź na stanowisku Koła Naukowego Zoologów „Faunatycy”.

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, korytarz [II piętro]

200

Nie

18:00-20:00

Iluzje optyczne

Prowadzą: dr Michał Krzyzowski, dr Jacek Francikowski

Na naszym stoisku pt. „Iluzje optyczne” odwiedzający będą mieli okazję zgłębić tajemnice percepcji wzrokowej oraz osobiście doświadczyć niesamowitych zjawisk, które pokazują, jak nasz mózg interpretuje otaczającą rzeczywistość. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego widzimy rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją, oraz jak różne elementy, takie jak kształty, kolory i światło, wpływają na nasz sposób postrzegania. Stanowisko jest przygotowane dla osób w każdym wieku - od dzieci po dorosłych. Wszyscy znajdą tu coś dla siebie - od fascynujących zjawisk wizualnych po naukowe wyjaśnienia w przystępnej formie. Odwiedzający będą mieli szansę zaprojektować i przetestować własne iluzje, odkrywając, jak różne elementy graficzne wpływają na percepcję.

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, korytarz [III piętro]

Bez ograniczeń

Nie

18:30-19:15

Wpływ temperatury i nasłonecznienia na rozmieszczenie owadów na terenach górskich lasów tropikalnych - warsztat z pokazem gatunków dostępnych w hodowlach [2]

Prowadzi: dr inż. Marcin Walczak

Podczas pokazu prezentowane będą różne gatunki owadów z lasów deszczowych. Zostanie omówione jakie mają preferencje względem nasłonecznienia i temperatury stoków górskich w lasach tropikalnych. Podczas pokazu będą prezentowane zarówno owady ze zbiorów w kolekcji, a także żywe modliszki, straszyki, liśćce, karaczany i inne owady pochodzące ze stref tropikalnych, których ekologiczne upodobania siedlisk są dobrze znane i udokumentowane.

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, sala 204 [II piętro]

brak miejsc

Tak

18:30-19:15

Gatunki ciepłolubne owadów i ich charakterystyczne struktury [2]

Prowadzą: dr hab. Prof. UŚ Jowita Drohojowska, dr Agnieszka Nowińska

Odwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się jakie owady ciepłolubne obserwujemy w Polsce i na świecie, czym się charakteryzują, a także będą mogli przyjrzeć się z bliska ich strukturom, z pomocą mikroskopu stereoskopowego.

12+

ul. Bankowa 9, sala 214 [II piętro]

brak miejsc

TAK

18:30-19:15

Świat gatunków obcych owadów w mikroskopie skaningowym [2]

Prowadzą: dr hab. Prof. UŚ Jolanta Brożek, mgr Anna Romaniak

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną struktury owadów zaliczanych do gatunków obcych w Polsce. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się tym strukturom w bardzo dużym powiększeniu - do pokazu zostanie wykorzystany mikroskop elektronowy skaningowy.

13+

ul. Bankowa 9, sala 103 [I piętro]

brak miejsc

TAK

19:30-20:15

Świat gatunków obcych owadów w mikroskopie skaningowym [3]

Prowadzą: dr hab. Prof. UŚ Jolanta Brożek, mgr Anna Romaniak

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną struktury owadów zaliczanych do gatunków obcych w Polsce. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się tym strukturom w bardzo dużym powiększeniu - do pokazu zostanie wykorzystany mikroskop elektronowy skaningowy.

13+

ul. Bankowa 9, sala 103 [I piętro]

brak miejsc

TAK

 Quizy i konkursy


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:30-18:30

KlimaQuiz - Zagraj o Przyszłość! [1]

Prowadzą: Magda Korek, Ewa Sybilska, Ania Kocjan

Czy masz wystarczającą wiedzę, by uratować Ziemię? W „KlimaQuiz” odpowiadasz na pytania dotyczące zmian klimatycznych, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, aby przejść kolejne etapy gry. Każda prawidłowa odpowiedź przybliża cię do miana Ekologicznego Eksperta i dodaje punkty dla klimatu. Ale uważaj - każde pytanie ma rosnący poziom trudności, a niektóre mogą być podchwytliwe! Zaryzykuj, by sprawdzić, czy masz szansę na wielką wygraną - ratunek dla przyszłych pokoleń.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-244

brak miejsc

Tak

17:30-21:30

Gra edukacyjna - objawy stresu cieplnego i związanych z klimatem chorób

Prowadzą: Kazimierz Kukla - Śląski Uniwersytet Medyczny, Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

Gra edukacyjna - karty z różnymi objawami stresu cieplnego i związanych z klimatem chorób. Zadaniem dzieci jest dopasowanie kart do odpowiednich działań.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala A-30

10

Nie

17:30-18:30

Planeta w twoich rękach [1]

Prowadzą: Julia Borówka, Kamil Malik, Iryna Bodnaruk

Zespołowa gra strategiczna - każdy zespół dostaje swój ekosystem, muszą podejmować odpowiednie decyzje aby go uratować

10+

ul. Jagiellońska 28, sala A-34

brak miejsc

Tak

17:30-21:30

Ekosystem w Kryzysie

Prowadzą: Maksymilian Waśko, Milena Pucińska

Przyjdź i spróbuj swoich sił w „Ekosystemie w Kryzysie”, gdzie za pomocą klocków Jenga zbudujemy ekosystem Ziemi - delikatną konstrukcję zależnych od siebie elementów, takich jak lasy deszczowe, bioróżnorodność czy zagrożone gatunki. Na czym to polega? W każdej rundzie losujesz kategorię odpowiadającą konkretnemu elementowi naszego ekosystemu i musisz usunąć z wieży odpowiadający im klocek. Uważaj! Każdy element ma znaczenie, a zbyt wiele wyciągniętych klocków może doprowadzić do katastrofy ekologicznej! Aby uniknąć usunięcia klocka, możesz podjąć wyzwanie lub odpowiedzieć na pytanie o przyrodzie i zmianach klimatu. Czego się dowiesz? Jak lodowce wpływają na globalny klimat? Co się dzieje, gdy zanieczyszczamy wody? Dlaczego bioróżnorodność jest kluczowa dla przetrwania naszej planety? Na zwycięzców czekają drobne upominki oraz tytuł „Strażnika Ekosystemu”. Ale tak naprawdę wygrywamy wszyscy, zdobywając cenną wiedzę o naszej planecie. Przeżyj fascynującą podróż po świecie przyrody i odkryj, jak Twoje decyzje mogą zmienić przyszłość planety. Razem możemy działać dla Ziemi!

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, korytarz I piętro, segment A

200

Nie

18:30-19:30

Planeta w twoich rękach [2]

Prowadzą: Julia Borówka, Kamil Malik, Iryna Bodnaruk

Zespołowa gra strategiczna - każdy zespół dostaje swój ekosystem, muszą podejmować odpowiednie decyzje aby go uratować

10+

ul. Jagiellońska 28, sala A-34

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

KlimaQuiz - Zagraj o Przyszłość! [2]

Prowadzą: Magda Korek, Ewa Sybilska, Ania Kocjan

Czy masz wystarczającą wiedzę, by uratować Ziemię? W „KlimaQuiz” odpowiadasz na pytania dotyczące zmian klimatycznych, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, aby przejść kolejne etapy gry. Każda prawidłowa odpowiedź przybliża cię do miana Ekologicznego Eksperta i dodaje punkty dla klimatu, ale uważaj - każde pytanie ma rosnący poziom trudności, a niektóre mogą być podchwytliwe! Zaryzykuj, by sprawdzić, czy masz szansę na wielką wygraną - ratunek dla przyszłych pokoleń.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-244

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Graj w zielone czyli drzewa dla klimatu [1]

Prowadzą: dr Monika Jędrzejczyk-Korycińska, dr Agnieszka Hutniczak

Gra typu memory. Baw się i poznaj 30 popularnych gatunków polskich drzew. Naucz się rozpoznawać je po kształcie liści, igieł, owocach, szyszkach, nasionach, kwiatach i nazwij gatunki, które rosną blisko Twojego domu.

8+

ul. Jagiellońska 28, sala B-101

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

KlimaQuiz - Zagraj o Przyszłość! [3]

Prowadzą: Magda Korek, Ewa Sybilska, Ania Kocjan

Czy masz wystarczającą wiedzę, by uratować Ziemię? W „KlimaQuiz” odpowiadasz na pytania dotyczące zmian klimatycznych, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, aby przejść kolejne etapy gry. Każda prawidłowa odpowiedź przybliża cię do miana Ekologicznego Eksperta i dodaje punkty dla klimatu, ale uważaj - każde pytanie ma rosnący poziom trudności, a niektóre mogą być podchwytliwe! Zaryzykuj, by sprawdzić, czy masz szansę na wielką wygraną - ratunek dla przyszłych pokoleń.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-244

1 z 20

Tak

19:30-20:30

Graj w zielone czyli drzewa dla klimatu [2]

Prowadzą: dr Monika Jędrzejczyk-Korycińska, dr Agnieszka Hutniczak

Gra typu memory. Baw się i poznaj 30 popularnych gatunków polskich drzew. Naucz się rozpoznawać je po kształcie liści, igieł, owocach, szyszkach, nasionach, kwiatach i nazwij gatunki, które rosną blisko Twojego domu.

8+

ul. Jagiellońska 28, sala B-101

brak miejsc

Tak

20:30-21:30

Graj w zielone czyli drzewa dla klimatu [3]

Prowadzą: dr Monika Jędrzejczyk-Korycińska, dr Agnieszka Hutniczak

Gra typu memory. Baw się i poznaj 30 popularnych gatunków polskich drzew. Naucz się rozpoznawać je po kształcie liści, igieł, owocach, szyszkach, nasionach, kwiatach i nazwij gatunki, które rosną blisko Twojego domu.

8+

ul. Jagiellońska 28, sala B-101

brak miejsc

Tak

20:30-21:30

KlimaQuiz - Zagraj o Przyszłość! [4]

Prowadzą: Magda Korek, Ewa Sybilska, Ania Kocjan

Czy masz wystarczającą wiedzę, by uratować Ziemię? W „KlimaQuiz” odpowiadasz na pytania dotyczące zmian klimatycznych, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, aby przejść kolejne etapy gry. Każda prawidłowa odpowiedź przybliża cię do miana Ekologicznego Eksperta i dodaje punkty dla klimatu, ale uważaj - każde pytanie ma rosnący poziom trudności, a niektóre mogą być podchwytliwe! Zaryzykuj, by sprawdzić, czy masz szansę na wielką wygraną - ratunek dla przyszłych pokoleń.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala C-244

6 z 20

Tak

 Warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:30-18:30

Pyłkiem po oczach [1]

Prowadzą: dr Izabela Potocka, Szymon Jędruszek

Ziarna pyłku są utrapieniem dla alergików, ale i kopalnią wiedzy o świecie. Dzięki nim wiemy, jak wyglądały pradawne ekosystemy i jak zmieniał się klimat na przestrzeni lat. Przyjdź w styczniowy wieczór do Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej i zobacz w dużym powiększeniu te zachwycające miniaturowe dzieła Natury. Odkryj niedostrzegalne gołym okiem detale otaczającego świata!

8+

ul. Jagiellońska 28, sala A-21

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Czy klimat nam się zmienia? Fakty i mity związane ze zmianami klimatycznymi [1]

Prowadzą: dr hab. Agnieszka Kompała-Bąba, dr Agnieszka Błońska, studentki Julia Trzaskoma, Karolina Dębek

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli do wykonania różne zadania odnoszące się do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. Niektóre z nich ukryte będą w formie zagadek, inne będą wymagały wykonania prostego eksperymentu czy przygotowanie plakatu. Zastanawiać się będziemy czy i jak można przeciwdziałać zmianom klimatycznych, poprzez oszczędzania istniejących źródeł lub wykorzystanie alternatywne źródła energii.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala B-201

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Cztery pory roku komórek roślinnych [1]

Prowadzą: dr Katarzyna Sala-Cholewa, dr Justyna Wróbel-Marek, dr Ewa Mazur, dr Anna Milewska-Hendel

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych i dokonania obserwacji jak zachowują się komórki roślinne w zmiennych warunkach temperatury, suszy i nawodnienia oraz niedoboru światła. Udział w warsztatach pozwoli na poznanie ciekawych typów komórek roślinnych z wykorzystaniem różnorodnych technik mikroskopowych. Zapraszamy do obserwacji!

10+

ul. Jagiellońska 28, sala C-47

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Botaniczna Misja - Przetrwaj Klimatyczne Wyzwanie! [1]

Prowadzą: dr Teresa Nowak, członkowie i członkinie Koła Naukowego Botaników „Flora” - Alan Pilarski, Szymon Hacia, Maja Wierzchowska, Paulina Piątek, Katarzyna Gądek, Jagoda Miotlińska, Sylwia Chrostowska

Botaniczna Misja - Przetrwaj Klimatyczne Wyzwanie! to gra o charakterze edukacyjnym inspirowana podchodami oraz escape roomem. Na uczestników czeka ekscytująca przygoda pełna zadań odnoszących się do roślin i ich zbiorowisk w zmieniających się warunkach klimatycznych. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom przyrodniczym i obserwacjom z wykorzystaniem sprzętu optycznego, uczestnicy uzyskają niezbędną wiedzę, a spryt oraz umiejętność łączenia faktów będą kluczem do sukcesu i ukończenia misji. Po zakończonej misji, każdy uczestnik będzie mógł zabrać pod opiekę wybraną roślinę.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala A-118

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Pyłkiem po oczach [2]

Prowadzą: dr Izabela Potocka, Szymon Jędruszek

Ziarna pyłku są utrapieniem dla alergików, ale i kopalnią wiedzy o świecie. Dzięki nim wiemy, jak wyglądały pradawne ekosystemy i jak zmieniał się klimat na przestrzeni lat. Przyjdź w styczniowy wieczór do Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej i zobacz w dużym powiększeniu te zachwycające miniaturowe dzieła Natury. Odkryj niedostrzegalne gołym okiem detale otaczającego świata!

8+

ul. Jagiellońska 28, sala A-21

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Czy klimat nam się zmienia? Fakty i mity związane ze zmianami klimatycznymi [2]

Prowadzą: dr hab. Agnieszka Kompała-Bąba, dr Agnieszka Błońska, studentki Julia Trzaskoma, Karolina Dębek

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli do wykonania różne zadania odnoszące się do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. Niektóre z nich ukryte będą w formie zagadek, inne będą wymagały wykonania prostego eksperymentu czy przygotowanie plakatu. Zastanawiać się będziemy czy i jak można przeciwdziałać zmianom klimatycznych, poprzez oszczędzania istniejących źródeł lub wykorzystanie alternatywne źródła energii.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala B-201

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Cztery pory roku komórek roślinnych [2]

Prowadzą: dr Katarzyna Sala-Cholewa, dr Justyna Wróbel-Marek, dr Ewa Mazur, dr Anna Milewska-Hendel

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych i dokonania obserwacji jak zachowują się komórki roślinne w zmiennych warunkach temperatury, suszy i nawodnienia oraz niedoboru światła. Udział w warsztatach pozwoli na poznanie ciekawych typów komórek roślinnych z wykorzystaniem różnorodnych technik mikroskopowych. Zapraszamy do obserwacji!

10+

ul. Jagiellońska 28, sala C-47

brak miejsc

Tak

18:30-19:30

Botaniczna Misja - Przetrwaj Klimatyczne Wyzwanie! [2]

Prowadzą: dr Teresa Nowak, członkowie i członkinie Koła Naukowego Botaników „Flora” - Alan Pilarski, Szymon Hacia, Maja Wierzchowska, Paulina Piątek, Katarzyna Gądek, Jagoda Miotlińska, Sylwia Chrostowska

Botaniczna Misja - Przetrwaj Klimatyczne Wyzwanie! to gra o charakterze edukacyjnym inspirowana podchodami oraz escape roomem. Na uczestników czeka ekscytująca przygoda pełna zadań odnoszących się do roślin i ich zbiorowisk w zmieniających się warunkach klimatycznych. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom przyrodniczym i obserwacjom z wykorzystaniem sprzętu optycznego, uczestnicy uzyskają niezbędną wiedzę, a spryt oraz umiejętność łączenia faktów będą kluczem do sukcesu i ukończenia misji. Po zakończonej misji, każdy uczestnik będzie mógł zabrać pod opiekę wybraną roślinę.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala A-118

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

Pyłkiem po oczach [3]

Prowadzą: dr Izabela Potocka, Szymon Jędruszek

Ziarna pyłku są utrapieniem dla alergików, ale i kopalnią wiedzy o świecie. Dzięki nim wiemy, jak wyglądały pradawne ekosystemy i jak zmieniał się klimat na przestrzeni lat. Przyjdź w styczniowy wieczór do Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej i zobacz w dużym powiększeniu te zachwycające miniaturowe dzieła Natury. Odkryj niedostrzegalne gołym okiem detale otaczającego świata!

8+

ul. Jagiellońska 28, sala A-21

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

Czy klimat nam się zmienia? Fakty i mity związane ze zmianami klimatycznymi [3]

Prowadzą: dr hab. Agnieszka Kompała-Bąba, dr Agnieszka Błońska, studentki Julia Trzaskoma, Karolina Dębek

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli do wykonania różne zadania odnoszące się do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. Niektóre z nich ukryte będą w formie zagadek, inne będą wymagały wykonania prostego eksperymentu czy przygotowanie plakatu. Zastanawiać się będziemy czy i jak można przeciwdziałać zmianom klimatycznych, poprzez oszczędzania istniejących źródeł lub wykorzystanie alternatywne źródła energii.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala B-201

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

Botaniczna Misja - Przetrwaj Klimatyczne Wyzwanie! [3]

Prowadzą: dr Teresa Nowak, członkowie i członkinie Koła Naukowego Botaników „Flora” - Alan Pilarski, Szymon Hacia, Maja Wierzchowska, Paulina Piątek, Katarzyna Gądek, Jagoda Miotlińska, Sylwia Chrostowska

Botaniczna Misja - Przetrwaj Klimatyczne Wyzwanie! to gra o charakterze edukacyjnym inspirowana podchodami oraz escape roomem. Na uczestników czeka ekscytująca przygoda pełna zadań odnoszących się do roślin i ich zbiorowisk w zmieniających się warunkach klimatycznych. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom przyrodniczym i obserwacjom z wykorzystaniem sprzętu optycznego, uczestnicy uzyskają niezbędną wiedzę, a spryt oraz umiejętność łączenia faktów będą kluczem do sukcesu i ukończenia misji. Po zakończonej misji, każdy uczestnik będzie mógł zabrać pod opiekę wybraną roślinę.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala A-118

brak miejsc

Tak

20:30-21:30

Pyłkiem po oczach [4]

Prowadzą: dr Izabela Potocka, Szymon Jędruszek

Ziarna pyłku są utrapieniem dla alergików, ale i kopalnią wiedzy o świecie. Dzięki nim wiemy, jak wyglądały pradawne ekosystemy i jak zmieniał się klimat na przestrzeni lat. Przyjdź w styczniowy wieczór do Laboratorium Skaningowej Mikroskopii Elektronowej i zobacz w dużym powiększeniu te zachwycające miniaturowe dzieła Natury. Odkryj niedostrzegalne gołym okiem detale otaczającego świata!

8+

ul. Jagiellońska 28, sala A-21

brak miejsc

Tak

20:30-21:30

Botaniczna Misja - Przetrwaj Klimatyczne Wyzwanie! [4]

Prowadzą: dr Teresa Nowak, członkowie i członkinie Koła Naukowego Botaników „Flora” - Alan Pilarski, Szymon Hacia, Maja Wierzchowska, Paulina Piątek, Katarzyna Gądek, Jagoda Miotlińska, Sylwia Chrostowska

Botaniczna Misja - Przetrwaj Klimatyczne Wyzwanie! to gra o charakterze edukacyjnym inspirowana podchodami oraz escape roomem. Na uczestników czeka ekscytująca przygoda pełna zadań odnoszących się do roślin i ich zbiorowisk w zmieniających się warunkach klimatycznych. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom przyrodniczym i obserwacjom z wykorzystaniem sprzętu optycznego, uczestnicy uzyskają niezbędną wiedzę, a spryt oraz umiejętność łączenia faktów będą kluczem do sukcesu i ukończenia misji. Po zakończonej misji, każdy uczestnik będzie mógł zabrać pod opiekę wybraną roślinę.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala A-118

brak miejsc

Tak

 Wykłady


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-17:00

Jak lodowce arktyczne wzmacniają zmiany w środowisku biotycznym Svalbardu?

Prowadzi: prof. dr hab. Jacek Jania

Wykład inauguracyjny

bez ograniczeń

spinPLACE, ul. Bankowa 5, sala Cafe Operacyjna

brak miejsc

Tak

17:00-17:20

Symulacje promieniowania jako (teoretyczna) metoda obserwacji

Prowadzą: dr Marcin Lipowczan dr Anna Piekarska-Stachowiak dr Katarzyna Rozpędek (Koło Naukowe „Przyrodnicze Ekstrema”)

Badania dawki pochłoniętej promieniowania gamma symulowanej przy użyciu metody Monte Carlo. Do obliczeń wykorzystano oprogramowanie Geant 4 - stosowane w ośrodku CERN w Genewie (zajęcia we współpracy z WNST)

14+

ul. Bankowa 9, sala 126 (Aula) [I piętro]

brak miejsc

Tak

17:00-17:20

Positive vibes - Rośliny, Bakterie i Klimat

Prowadzi: dr Małgorzata Pawlik

Mikroorganizmy i rośliny pomagają w walce ze zmianami klimatycznymi, co więcej współpracują! Słuchacze wykładu dowiedzą się jaką rolę pełnią mikroorganizmy w utrzymaniu równowagi w środowisku, poprawiając jakość powietrza, gleby i wody.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala B-204

brak miejsc

Tak

17:00-17:20

Od efektu Matyldy do naukowych mistrzyń - o niezwykłych kobietach w nauce

Prowadzi: dr Natalia Borowska-Żuchowska

W ramach wykładu zostaną zaprezentowane sylwetki naukowe (i nie tylko) wybitnych kobiet, które zmieniły nasze patrzenie na świat. Poznacie bliżej takie kobiety jak polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie, wybitna biolog Rosalind Franklin, amerykańska pionierka programowania Grace Hopper, jedna z pierwszych paleontolożek na świecie Mary Anning oraz twórczynie metody edycji genów, których odkrycie zostało uhonorowane nagrodą Nobla Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

17:20-17:40

Czy zmiany klimatyczne to jedyne zagrożenie dla bioróżnorodności?

Prowadzi: dr Agnieszka Bugaj-Nawrocka

Zmiany klimatyczne bez wątpienia wpływają na rozmieszczenie i populacje różnych rodzajów zwierząt. Dla jednych są zagrożeniem, dla innych okazują się czym bardzo korzystnym. I choć zmiany środowiskowe jakie zachodzą w wyniku oddziaływania klimatu są coraz częściej dostrzegalne, to należy zastanowić się nad tym czy klimat jest jedynym czynnikiem warunkującym bioróżnorodność? Być może zależy od nas więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić?

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, sala 126 (Aula) [I piętro]

26 z 200

Tak

17:20-17:40

Rośliny do zadań specjalnych - od zanieczyszczeń po zmiany klimatu

Prowadzi: dr Monika Jędrzejczyk-Korycińska

Czy? i w jaki sposób? gatunki roślin porastające obszary zanieczyszczone metalami ciężkimi mogą być pomocne w zagospodarowywaniu terenów zielonych, w obliczu zmieniającego się klimatu. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie prezentowanego wykładu.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala B-204

brak miejsc

Tak

17:20-17:40

Sekwencje powtarzalne - szare eminencje genomu

Prowadzą: dr hab. Bożena Kolano, prof. UŚ

W ramach wykładu omówione zostaną sekwencje powtarzalne jako siła napędzająca ewolucję oraz ich znaczenie w specjacji (powstawaniu nowych gatunków) i różnicowaniu się roślin i zwierząt. Przedstawione zostaną różne typy sekwencji powtarzalnych DNA oraz ich znaczenie i funkcje, jakie pełnią w genomach roślin i zwierząt. Bogata dokumentacja fotograficzna pokaże, jak sekwencje powtarzalne wypływają na zróżnicowanie genomów organizmów żywych.

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

17:40-18:00

Czego szuka oliwka europejska w Katowicach?

Prowadzi: Prof. dr hab. Robert Hasterok

Mocno popularnonaukowy wykład na temat uprawy oliwki europejskiej, problemów związanych ze sposobem uprawy i zmianami klimatycznymi. W kontekście projektu SOIL-O_LIVE

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-204

brak miejsc

Tak

17:40-18:00

Pozdrowienia z Polski przesyłają Pistia rozetkowa i Miskant chiński. PS. Sprawdzamy czy sprzyja nam tutejszy klimat

Prowadzi: prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik

Inwazje roślin w obliczu zmian klimatu - wykład realizowany dodatkowo jako aktywność w ramach projektu IAS/EcoSystemCARE

12+

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

17:40-18:10

Zielone receptury natury na adaptację do zmian klimatu w mieście i nie tylko…

Prowadzą: dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ, mgr. inż. Magdalena Biela, dr Anna Starzewska-Sikorska i in.

WYKŁAD INTERAKTYWNY. Spotkanie w formule TALKING HATS, rozmowy lub prelekcji, które oznacza sytuację, w której prelegenci prezentują różne perspektywy, role lub punkty widzenia na dany temat. Podczas wykładu eksperci z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta Katowice, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach zaprezentują ideę rozwiązań opartych na zasobach przyrody (NbS) i korzyści płynące z ich wprowadzania.
Zatem te środowiskowe, takie jak np. poprawa jakości powietrza i wód czy retencja wód powierzchniowych, bioróżnorodność. Również społeczne - polegające m.in. na zwiększeniu odporności społeczności lokalnych na zmiany klimatu poprzez tworzenie przestrzeni zielonych. Opowiemy o tym, jak ważne są rozwiązania NbS dla ograniczania skutków zjawisk nawalnych deszczy czy rosnącej temperatury, a także o tym, jak rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zielonymi kompetencjami.
Wykład odbędzie się z zastosowaniem dostępnych aplikacji. Weź udział w spotkaniu i podpowiedz co poprawić, żeby nasze miasta były „przygotowane na globalne party”.

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, sala 126 (Aula) [I piętro]

185 z 200

Tak

18:00-18:20

Czy jesteśmy w bagnie?

Prowadzi: dr Mariusz Wierzgoń

Wykład będzie poświęcony mokradłom. Przyjrzyjmy się bliżej szczególnej roli jaką pełnią w środowisku, zwłaszcza w kontekście zmian klimatu. Opowiemy o zagrożeniach i nadziejach wobec mokradeł w Polsce.

12+

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

18:20-18:40

Jak będą wyglądać rośliny uprawne przyszłości?

Prowadzi: dr Anna Collin

Postępujące zmiany klimatu powodują konieczność zastanowienia się nad uprawami roślin w przyszłości. Występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w coraz większym stopniu uniemożliwia stosowanie odmian o niskim poziomie tolerancji na stresy środowiskowe. Jakie odmiany roślin uprawnych zastąpią obecne i jakimi cechami będą się odznaczać? Jak wygląda proces otrzymywania nowych odmian roślin użytkowych od probówki do pola uprawnego?

15+

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

18:40-19:00

Jak chronić się przed promieniowaniem UV? Rola kremów SPF w profilaktyce chorób skóry

Prowadzą: Anna Lis, Patrycja Maj - Śląski Uniwersytet Medyczny, Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

Czy istnieje zdrowe opalanie? Wykład poświęcony profilaktyce chorób skóry.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

19:00-19:20

Wpływ jakości powietrza na zdrowie układu oddechowego w kontekście zmian klimatycznych

Prowadzą: Kamil Nikiel - Śląski Uniwersytet Medyczny, Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

Czym oddychamy? Wykład poświęcony wpływie jakości powietrza na zdrowie człowieka.

10+

ul. Jagiellońska 28, sala B-01

brak miejsc

Tak

 Wystawy


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:30-21:30

Mikrokosmos

Prowadzą: dr Arturt Taszakowski, dr Natalia Kaszyca-Taszakowska

Celem wystawy jest ukazanie piękna i różnorodności stawonogów lądowych, ze szczególnym uwzględnieniem owadów. Wielkoformatowe grafiki przygotowane z wykorzystaniem zarówno mikroskopii świetlnej, jak i skaningowej mikroskopii elektronowej przedstawiają niezwykłe kształty, kolory i struktury, którymi charakteryzują się stawonogi. Wystawa ukazuje często niedoceniane piękno fauny naszego kraju, jak również bogactwo organizmów z najodleglejszych zakątków Ziemi, takich jak Madagaskar, Borneo oraz Nowa Kaledonia. Grafiki ukazane są w kontekście zagrożeń, takich jak zmiany klimatyczne, wylesianie czy nadmierna urbanizacja, które w szybkim tempie prowadzą do utraty bioróżnorodności.

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, korytarze

Bez ograniczeń

Nie

17:30-21:30

SuperMikroby - mistrzowie przetrwania w ekstremalnym klimacie

Prowadzą: dr Piotr Siupka (opieka merytoryczna), Szymon Błachowiak, Julia Grabowska, Daria Kaim, Weronika Kąsek

Czy życie może przetrwać w miejscach, które wydają nam się nieprzyjazne lub wręcz niemożliwe do zamieszkania? Co dzieje się z mikroorganizmami, gdy muszą stawić czoła ciężkim warunkom w lodowatych wodach Spitsbergenu, w wysokich temperaturach płonących hałd pogórniczych czy w silnie skażonych metalami ciężkimi glebach? Koło Naukowe „Planeta” zaprezentuje wystawę pt. SuperMikroby - mistrzowie przetrwania w ekstremalnym klimacie, na której poznacie tajemniczych mieszkańców Ziemi, którzy charakteryzują się niezwykłymi umiejętnościami, potrafią przetrwać tam, gdzie inne organizmy nie mają szans. Co zobaczysz na naszej wystawie? Pokaz superbohaterów w świecie mikroorganizmów na szalkach Petriego i ich niezwykłych właściwości - na wystawie odkryjesz niezwykłe kształty i kolory kolonii mikroorganizmów na szalkach Petriego w prawdziwym laboratorium mikrobiologii. Spotkanie oko w oko z SuperMikrobami - na naszej wystawie zobaczysz naszych mikro-superbohaterów z bliska pod mikroskopem. Ekspozycja Środowiska ekstremalne - zabierzemy was w niezwykłą podróż po środowiskach, w których na pierwszy rzut oka żaden organizm nie ma szans na przetrwanie, ale czy na pewno? Praktyczne wykorzystanie ekstremofili - przybliżymy wam w jakich dziedzinach możemy wykorzystać niezwykłe właściwości tych niezwykłych drobnoustrojów.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, sala B-112

200

Nie

17:30-21:30

Wodne katastrofy - wpływ antropogenicznych zanieczyszczeń na organizmy wodne

Prowadzą: dr Ariel Marchlewicz (opieka merytoryczna), Paweł Solski, Jagoda Polak, Wiktoria Remsak-Madejczyk

Zapraszamy na interaktywną wystawę, gdzie przyjrzymy się z bliska, jak zmiany wprowadzane przez człowieka - a szczególnie zanieczyszczenia chemiczne - odbijają się na życiu istot wodnych. Co zobaczysz na wystawie? Na żywo zaobserwujesz pod mikroskopem maleńkie organizmy - przede wszystkim pantofelki (Paramecium) - i dowiesz się, jak zanieczyszczenia chemiczne, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), wpływają na ich żywotność. Pantofelki, które są wskaźnikowymi organizmami w ekosystemach wodnych, potrafią nam zdradzić wiele o kondycji naszych zbiorników wodnych i skutkach obecności farmaceutyków w wodzie. Na naszych oczach, w warunkach laboratoryjnych, pantofelki zostaną poddane działaniu różnych stężeń tych substancji, aby pokazać ich dramatyczny wpływ na procesy życiowe i zachowanie mikroorganizmów.

bez ograniczeń

ul. Jagiellońska 28, korytarz [I piętro]

200

Nie

18:00-21:00

Roślinne zbiorowiska wodne na Śląsku

Prowadzą: dr hab.Izabella Franiel, Milena Stadler, Julia Uhl, Julia Trzaskoma, Karolina Dębek

W województwie śląskim można spotkać wiele zróżnicowanych siedlisk roślinnych, w których rosną unikatowe gatunki. Działające jednak przez dekady silne procesy antropogeniczne, mogą prowadzić do ich zaniku. Plakaty wykonane przez studentów Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, pokazują ich autorskie, najważniejsze problemy 2024 roku, wobec których stajemy jako mieszkańcy regionu u progu Nowego Roku. Nowoczesna forma graficzna zachęca do skorzystania z kodów QR umieszczonych na plakatach, aby dowiedzieć się więcej.

bez ograniczeń

ul. Bankowa 9, korytarz [parter]

Bez ograniczeń

Nie

Odwiedzin: 4579133 | Ostatnia aktualizacja: 2024-12-21, 11:40  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.