Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2018

Wydział Biologii oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych

Uniwersytet Warszawski

Ul. Miecznikowa 1

02-096 Warszawa

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:00-16:45

Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka.

Prowadzi: Mikołaj Kuska

Spotkanie ma na celu pokazanie uczestnikom jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze oraz uświadomienie jak dokładnie wygląda ścieżka od sekwencji DNA na komputerze (genu) do badań na białkach. Grupa Biologii Strukturalnej zainteresowana jest tym w jaki sposób aminokwasy budujące białka ułożone są w przestrzeni (struktura), co bezpośrednio przekłada się na pełnione przez nie funkcje. Poznanie struktury, a co za tym idzie funkcji biomolekuły jest zazwyczaj pierwszym krokiem w opracowywaniu nowych leków.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

8

tak

16:00-19:00

Bliższe spotkanie z antyoksydantami roślinnymi

Prowadzą: Klaudia Borysiuk, Maria Burian, Agata Tarnowska, Monika Ostaszewska-Bugajska, Anna Podgórska

Życiodajny tlen, który wydzielany jest przez rośliny, stanowi dla nich jednocześnie poważne zagrożenie. Reakcje chemiczne zachodzące podczas normalnego metabolizmu mogą prowadzić do przypadkowego przeniesienia elektronów na tlen i wytworzenia reaktywnych form tlenu (RFT). RFT szybko reagują z różnymi cząsteczkami powodując zmianę ich funkcjonowania, a nawet wywołując ich trwałe uszkodzenia. Z tego względu rośliny muszą stale korzystać z bardzo skutecznej broni, która ma na celu ograniczanie ilości RFT: antyoksydantów. Warsztaty będą poświęcone obserwacji wytwarzania RFT w liściach roślin i oznaczeniom aktywności enzymów antyoksydacyjnych. Na zakończenie podyskutujemy czy reaktywne formy tlenu są zawsze szkodliwe oraz omówimy jakich antyoksydantów w codziennej diecie dostarczają nam zjadane rośliny.

13+

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

10

tak

16:00-17:00

Embriologia w praktyce

Prowadzą: dr Aneta Suwińska, dr Katarzyna Szczepańska, mgr Anna Kasperczuk i studenci z Koła Naukowego Embriologii

Uczestnicy warsztatów zobaczą kolejne stadia rozwoju zarodkowego myszy oraz poznają techniki embriologiczne wykorzystywane m.in. do tworzenia zwierząt transgenicznych oraz chimerowych. Będą mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia prostych manipulacji na utrwalonych oocytach i zarodkach myszy.

13+

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

12

tak

16:00-17:15

Związek na odległość. O relacji mikrobiomu z mózgiem

Prowadzą: Piotr Bartochowski, Jan Księżopolski, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

W swoim ciele nie jesteśmy sami! Ponad bilion organizmów zamieszkujących nasze jelita wywiera na nas ogromny wpływ. Oprócz solidnej porcji wiedzy na temat działania osi jelitowo-mózgowej, będziecie mieli okazję do uczestniczenia w rozgrywkach mikrobomowych gier karcianych!

13+

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

16

tak

16:15-17:00

Biologiczne wojny: Organizm kontratakuje

Prowadzą: Zuzanna Biegała, Michał Brodzik, Katarzyna Rękawek, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Co tak naprawdę dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy niewyraźni i rozbiera nas choroba? A co, kiedy atakuje nas coś innego niż zwykłe przeziębienie? Czujemy się wtedy jak po stoczeniu ciężkiej walki. Ta walka rozgrywa się naprawdę! Studenci Koła Immunologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt i ogromną przyjemność zabrać Was w fascynującą i niebezpieczną podróż po szlakach, które przemierzają komórki odpornościowe podczas walki z patogenami. Bo niby kiedy indziej będziecie mieli okazję wybrać się do kina na film, w którym w roli głównej występują elementy układu immunologicznego? Trzymajcie się, bo będzie się działo!

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

16:15-17:15

Cyjanotypia: historyczna metoda dokumentacji okazów botanicznych.

Prowadzą: Łucja Kowalewska, dr Radosław Mazur, mgr Michał Bykowski,

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się w praktyce z techniką cyjanotypii, wykorzystującą światłoczułość soli żelaza, w której monochromatyczny obraz tworzony jest przez błękit pruski. Cyjanotypia jest techniką fotograficzną wynalezioną w 1842 r. i wykorzystaną przez Annę Atkins w pierwszej na świecie publikacji botanicznej ilustrowanej fotografiami. Uczestnicy zajęć wykonają cyjanotypy roślin oraz preparatów mikroskopowych techniką stykową. Dowiedzą się również jak współczesne metody obrazowania wykorzystywane są do dokumentacji i badań biologicznych.

dowolny

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

10

tak

16:15-17:45

Co zmiata herbata? Czyli o wolnych rodnikach i właściwościach antyoksydacyjnych

Prowadzą: dr hab. Anna Szakiel, dr inż. Marek Długosz, mgr Rafał Becker, mgr Michał Markowski, mgr Agata Rogowska

Uczestnicy samodzielnie przeprowadzają pomiar potencjału antyoksydacyjnego czyli zdolności zmiatania wolnych rodników przez ekstrakty z herbaty z użyciem syntetycznego rodnika DPPH (2,2-difenylo-1-pikrylohydrazylu). Zajęcia obejmują wykonanie ekstraktów z różnych rodzajów herbat, odpipetowanie odczynników i pomiar spektrofotometryczny.

13+

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

20

tak

16:30-17:45

Foldit: rozwiąż zagadki dla nauki

Prowadzi: Przemysław Decewicz

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z internetową grą Foldit. Została ona stworzona przez naukowców i podejmuje tematykę zwijania białek za pomocą różnych narzędzi, dostarczonych przez autorów. Grając w nią i osiągając coraz lepsze wyniki, dajemy naukowcom szansę zastosowania zaproponowanych rozwiązać w rzeczywistości i natknięcia się na nurtujące pytania z zakresu biofizyki i medycyny. Na koniec przewidziany jest konkurs z nagrodami.

13+

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

8

tak

16:30-17:30

Produkcja bioplastiku

Prowadzi: Joanna Lilpop i Studentki z Pracowni Dydaktyki Biologii

Ile jest bio, a ile eko w bioplastikach? Czym się różni recykling od biodegradowalności? Większość przedmiotów plastikowych, które nas na co dzień otacza stworzonych jest z materiałów pochodzących z ropy naftowej. Podczas zajęć dowiemy się, jak wyprodukować plastik, który pochodzi z surowców odnawialnych produkowanych przez rośliny. Zbadamy właściwości wytworzonego bioplastiku, uczestnicy wezmą wytworzone przez siebie próbki do domu. Porozmawiamy o różnicach oraz wadach i zaletach między tradycyjnymi plastikami z tworzyw sztucznych i bioplastikami.

9-13 lat

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

12

tak

16:30-17:30

Życie na pustyni: cyjanobakterie z ekstremalnych środowisk

Prowadzą: Małgorzata Sandzewicz, Natalia Khomutovska, Łukasz Łach

Podczas zajęć zostaną przedstawione różne rodzaje cyjanobakterii żyjących w ekstremalnych warunkach środowiskowych: na zimnej pustyni Pamiru Wschodniego i gorącej pustyni w Kalifornii. Uczestnicy podejmą próbę rozpoznania organizmów zaobserwowanych pod mikroskopem odwróconym. Będą też mieli szansę zobaczyć żywe kamienie oraz inne formacje biologiczno-glebowe, w których można znaleźć pustynne cyjanobakterie.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

10

tak

17:00-17:45

50 twarzy Darwina

Prowadzą: dr Anna Karnkowska, dr Monika Mętrak, dr Julia Pawłowska

Na czym polega proces ewolucji i co ma do tego dobór płciowy? Dlaczego samice i samce różnią się wyglądem? Po co pawiowi ogon, a hienie pseudopenis? Na te i inne pytania z dziedziny ewolucjonizmu znajdziecie odpowiedź w przygotowanym przez nas pokoju zagadek (escape room). Zadania przeznaczone są dla uczniów liceów.

15+

Punkt spotkania: budynek CNBCh pod salą 0.38

8

tak

17:00-18:15

Jak wykrywa się chorobotwórcze bakterie?

Prowadzą: Tomasz Jagielski, Katarzyna Roeske, Zofia Bakuła

Czym są bakterie chorobotwórcze? Metody izolacji i hodowli. Proste testy diagnostyczne, zasady wykonania i interpretacji. Testy lekowrażliwości bakterii.

13+

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

15

tak

17:00-17:45

Od Adama do Zapłodnienia: historia prawdziwa

Prowadzi: Julia Michalkiewicz

Proces zapłodnienia jest bardzo interesujący i składa się z wielu etapów. Mimo rozległych badań, jak dotąd wiemy dość niewiele o tym, co się dzieje z męskimi gametami przed tym procesem. Opowiemy o przebiegu spermatogenezy z uwzględnieniem sekwencji modyfikacji epigenetycznych histonów w tym rozwoju.

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

15

tak

17:00-19:00

Zobacz DNA

Prowadzi: Monika Kolanowska

Podczas 2 godzinnych zajęć, uczestnicy będą mieli okazję poznać zasady pracy w laboratorium oraz własnoręcznie przeprowadzić proces izolacji DNA. Następnie uzyskany materiał zostanie oceniony ilościowo oraz jakościowo.

9-13 lat

Punkt spotkania: w holu przy portierni

10

tak

17:00-18:00

Ziemniak o wielu twarzach

Prowadzi: Ogród Botaniczny UW

Amerykanin, który podbił Europę. Przyjrzyjmy się jego historii, sprawdźmy jak smakuje, co kryje w sobie i co z niego za typ?

dowolny

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

16

tak

17:00-18:00

Zobaczyć niewidoczne, ujawnić niewidzialne. Światło w służbie biologii

Prowadzą: Aleksandra Bukowska, Karolina Grabowska, Grzegorz Kowalczyk

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami laboratoryjnymi, w których główną rolę pełni światło. Poznają między innymi zjawisko fluorescencji i jego ciekawe zastosowania w technikach badawczych.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

10

tak

17:15-18:15

Barwne życie roślin

Prowadzą: Wioleta Wasilewska-Dębowska, Tomasz Krupnik, Paweł Rogowski i Daria Sokovikova

Uczestnicy warsztatów uzyskują barwniki z otrzymanych przez prowadzących materiałów doświadczalnych. Przeprowadzają identyfikację barwników, stosując metodę chromatografii bibułowej. Analizują także zdolność chlorofilu do fluorescencji (świecenia).

13+

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

8

17:15-18:00

Biologiczne wojny: Organizm kontratakuje

Prowadzą: Zuzanna Biegała, Michał Brodzik, Katarzyna Rękawek, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Co tak naprawdę dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy niewyraźni i rozbiera nas choroba? A co, kiedy atakuje nas coś innego niż zwykłe przeziębienie? Czujemy się wtedy jak po stoczeniu ciężkiej walki. Ta walka rozgrywa się naprawdę! Studenci Koła Immunologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt i ogromną przyjemność zabrać Was w fascynującą i niebezpieczną podróż po szlakach, które przemierzają komórki odpornościowe podczas walki z patogenami. Bo niby kiedy indziej będziecie mieli okazję wybrać się do kina na film, w którym w roli głównej występują elementy układu immunologicznego? Trzymajcie się, bo będzie się działo!

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

17:15-18:00

Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka.

Prowadzi: Mikołaj Kuska

Spotkanie ma na celu pokazanie uczestnikom jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze oraz uświadomienie jak dokładnie wygląda ścieżka od sekwencji DNA na komputerze (genu) do badań na białkach. Grupa Biologii Strukturalnej zainteresowana jest tym w jaki sposób aminokwasy budujące białka ułożone są w przestrzeni (struktura), co bezpośrednio przekłada się na pełnione przez nie funkcje. Poznanie struktury, a co za tym idzie funkcji biomolekuły jest zazwyczaj pierwszym krokiem w opracowywaniu nowych leków.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

8

tak

17:15-18:45

Mikrobiologia od kuchni

Prowadzi: Doktoranci Instytutu Mikrobiologi

Dlaczego jedzenie się psuje? W jaki sposób mleko zamienia się w jogurt? Co tak naprawdę dzieje się w słoiku z kiszonymi ogórkami? Czy zasada pięciu sekund jest prawdziwa? Na te i inne pytania odpowiemy na naszych mikrobiologicznych warsztatach!

13+

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

16

tak

17:15-18:30

Przezroczyste ciało

Prowadzą: mgr Stanisław Łoboziak, mgr inż. Elżbieta Turek

Dlaczego nasze ciała nie są przezroczyste? Kolor nadają mu m.in. barwniki zawarte w skórze, krążąca w naszych tkankach krew, woda i tłuszcze. Czy możemy zatem zajrzeć do wnętrza narządów bez użycia komplikowanych technik? Okazuje się, że tak! Pozwala nam na to optyczne oczyszczanie tkanek, które zrewolucjonizowało nauki biologiczne. Technologia dostępna wyłącznie dla naukowców, po raz pierwszy zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności! Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, jak to możliwe że serce, płuca czy wątroba stają się przeźroczyste. Dzięki temu poznają ich budowę oraz szczegóły anatomiczne. Przekonają się też, jak przeźroczystość pomaga w badaniach naukowych oraz zobaczą pierwsze organizmy eukariotyczne, które zostały zmodyfikowane genetycznie, nicienie glebowe Caenorhabditis elegans.

13+

Punkt spotkania: w holu przy portierni

16

tak

17:30-18:30

Embriologia w praktyce

Prowadzą: dr Aneta Suwińska, dr Katarzyna Szczepańska, mgr Anna Kasperczuk i studenci z Koła Naukowego Embriologii

Uczestnicy warsztatów zobaczą kolejne stadia rozwoju zarodkowego myszy oraz poznają techniki embriologiczne wykorzystywane m.in. do tworzenia zwierząt transgenicznych oraz chimerowych. Będą mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia prostych manipulacji na utrwalonych oocytach i zarodkach myszy.

13+

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

12

tak

17:30-18:30

Na własne oczy, komórki macierzyste

Prowadzą: dr Karolina Archacka, mgr Anita Helińska, mgr Kamil Kowalski, mgr inż. Paulina Kasprzycka, dr Małgorzata Zimowska-Wypych

Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą laboratorium, w którym hodowane są komórki a następnie przeprowadzą doświadczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych. Na zakończenie przeprowadzimy quiz.

13+

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

12

tak

17:30-18:45

Związek na odległość. O relacji mikrobiomu z mózgiem

Prowadzą: Piotr Bartochowski, Jan Księżopolski, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

W swoim ciele nie jesteśmy sami! Ponad bilion organizmów zamieszkujących nasze jelita wywiera na nas ogromny wpływ. Oprócz solidnej porcji wiedzy na temat działania osi jelitowo-mózgowej, będziecie mieli okazję do uczestniczenia w rozgrywkach mikrobomowych gier karcianych!

13+

Punkt spotkania: w holu przy portierni

16

tak

17:45-18:45

Cyjanotypia: historyczna metoda dokumentacji okazów botanicznych.

Prowadzą: Łucja Kowalewska, dr Radosław Mazur, mgr Michał Bykowski,

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się w praktyce z techniką cyjanotypii, wykorzystującą światłoczułość soli żelaza, w której monochromatyczny obraz tworzony jest przez błękit pruski. Cyjanotypia jest techniką fotograficzną wynalezioną w 1842 r. i wykorzystaną przez Annę Atkins w pierwszej na świecie publikacji botanicznej ilustrowanej fotografiami. Uczestnicy zajęć wykonają cyjanotypy roślin oraz preparatów mikroskopowych techniką stykową. Dowiedzą się również jak współczesne metody obrazowania wykorzystywane są do dokumentacji i badań biologicznych.

dowolny

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

10

tak

18:00-18:45

50 twarzy Darwina

Prowadzą: dr Anna Karnkowska, dr Monika Mętrak, dr Julia Pawłowska

Na czym polega proces ewolucji i co ma do tego dobór płciowy? Dlaczego samice i samce różnią się wyglądem? Po co pawiowi ogon, a hienie pseudopenis? Na te i inne pytania z dziedziny ewolucjonizmu znajdziecie odpowiedź w przygotowanym przez nas pokoju zagadek (escape room). Zadania przeznaczone są dla uczniów liceów.

15+

Punkt spotkania: budynek CNBCh pod salą 0.38

8

tak

18:00-18:45

Od Adama do Zapłodnienia: historia prawdziwa

Prowadzi: Julia Michalkiewicz

Proces zapłodnienia jest bardzo interesujący i składa się z wielu etapów. Mimo rozległych badań, jak dotąd wiemy dość niewiele o tym, co się dzieje z męskimi gametami przed tym procesem. Opowiemy o przebiegu spermatogenezy z uwzględnieniem sekwencji modyfikacji epigenetycznych histonów w tym rozwoju.

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

15

tak

18:00-19:00

Pokaż kotku co masz w środku czyli sekcja gąsienicy

Prowadzi: Marta Polańska

Owady to grupa bardzo różnorodna, charakteryzująca się przystosowaniami do życia na lądzie, w powietrzu jak i wodzie. W ramach warsztatu uczestnicy będą mogli wysłuchać pogadanki na temat anatomii i rozwoju owadów, obejrzeć różne gatunki hodowane w laboratorium, a następnie wykonać sekcję gąsienicy sówki bawełnówki egipskiej, Spodoptera littoralis.

13+

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

16

tak

18:00-19:00

Rośliny z probówki

Prowadzą: Małgorzata Palusińska, Anna Barabasz, Aleksandra Weremczuk

Zajęcia pozwolą na poznanie podstaw hodowli roślin in vitro. Każdy uczestnik na zajęciach rozpocznie hodowlę własnej rośliny, którą następnie będzie mógł kontynuować w domu.

13+

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

15

tak

18:00-19:00

Życie na pustyni: cyjanobakterie z ekstremalnych środowisk

Prowadzą: Małgorzata Sandzewicz, Natalia Khomutovska, Łukasz Łach

Podczas zajęć zostaną przedstawione różne rodzaje cyjanobakterii żyjących w ekstremalnych warunkach środowiskowych: na zimnej pustyni Pamiru Wschodniego i gorącej pustyni w Kalifornii. Uczestnicy podejmą próbę rozpoznania organizmów zaobserwowanych pod mikroskopem odwróconym. Będą też mieli szansę zobaczyć żywe kamienie oraz inne formacje biologiczno-glebowe, w których można znaleźć pustynne cyjanobakterie.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

10

tak

18:15-19:00

Biologiczne wojny: Organizm kontratakuje

Prowadzą: Zuzanna Biegała, Michał Brodzik, Katarzyna Rękawek, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Co tak naprawdę dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy niewyraźni i rozbiera nas choroba? A co, kiedy atakuje nas coś innego niż zwykłe przeziębienie? Czujemy się wtedy jak po stoczeniu ciężkiej walki. Ta walka rozgrywa się naprawdę! Studenci Koła Immunologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt i ogromną przyjemność zabrać Was w fascynującą i niebezpieczną podróż po szlakach, które przemierzają komórki odpornościowe podczas walki z patogenami. Bo niby kiedy indziej będziecie mieli okazję wybrać się do kina na film, w którym w roli głównej występują elementy układu immunologicznego? Trzymajcie się, bo będzie się działo!

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

18:15-19:45

Co zmiata herbata? Czyli o wolnych rodnikach i właściwościach antyoksydacyjnych

Prowadzą: dr hab. Anna Szakiel, dr inż. Marek Długosz, mgr Rafał Becker, mgr Michał Markowski, mgr Agata Rogowska

Uczestnicy samodzielnie przeprowadzają pomiar potencjału antyoksydacyjnego czyli zdolności zmiatania wolnych rodników przez ekstrakty z herbaty z użyciem syntetycznego rodnika DPPH (2,2-difenylo-1-pikrylohydrazylu). Zajęcia obejmują wykonanie ekstraktów z różnych rodzajów herbat, odpipetowanie odczynników i pomiar spektrofotometryczny.

13+

Punkt spotkania: w holu przy portierni

20

tak

18:15-19:30

Foldit: rozwiąż zagadki dla nauki

Prowadzi: Przemysław Decewicz

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z internetową grą Foldit. Została ona stworzona przez naukowców i podejmuje tematykę zwijania białek za pomocą różnych narzędzi, dostarczonych przez autorów. Grając w nią i osiągając coraz lepsze wyniki, dajemy naukowcom szansę zastosowania zaproponowanych rozwiązać w rzeczywistości i natknięcia się na nurtujące pytania z zakresu biofizyki i medycyny. Na koniec przewidziany jest konkurs z nagrodami.

13+

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

8

tak

18:15-19:00

Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka.

Prowadzi: Mikołaj Kuska

Spotkanie ma na celu pokazanie uczestnikom jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze oraz uświadomienie jak dokładnie wygląda ścieżka od sekwencji DNA na komputerze (genu) do badań na białkach. Grupa Biologii Strukturalnej zainteresowana jest tym w jaki sposób aminokwasy budujące białka ułożone są w przestrzeni (struktura), co bezpośrednio przekłada się na pełnione przez nie funkcje. Poznanie struktury, a co za tym idzie funkcji biomolekuły jest zazwyczaj pierwszym krokiem w opracowywaniu nowych leków.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

8

tak

18:15-19:15

Ziemniak o wielu twarzach

Prowadzi: Ogród Botaniczny UW

Amerykanin, który podbił Europę. Przyjrzyjmy się jego historii, sprawdźmy jak smakuje, co kryje w sobie i co z niego za typ?

dowolny

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

16

tak

18:30-19:30

Barwne życie roślin

Prowadzą: Wioleta Wasilewska-Dębowska, Tomasz Krupnik, Paweł Rogowski i Daria Sokovikova

Uczestnicy warsztatów uzyskują barwniki z otrzymanych przez prowadzących materiałów doświadczalnych. Przeprowadzają identyfikację barwników, stosując metodę chromatografii bibułowej. Analizują także zdolność chlorofilu do fluorescencji (świecenia).

13+

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

8

19:00-19:45

50 twarzy Darwina

Prowadzą: dr Anna Karnkowska, dr Monika Mętrak, dr Julia Pawłowska

Na czym polega proces ewolucji i co ma do tego dobór płciowy? Dlaczego samice i samce różnią się wyglądem? Po co pawiowi ogon, a hienie pseudopenis? Na te i inne pytania z dziedziny ewolucjonizmu znajdziecie odpowiedź w przygotowanym przez nas pokoju zagadek (escape room). Zadania przeznaczone są dla uczniów liceów.

15+

Punkt spotkania: budynek CNBCh pod salą 0.38

8

tak

19:00-20:00

Budowa budek dla ptaków

Prowadzi: Koło Naukowe Biologów Terenowych

Podczas warsztatów uczestnicy zbudują funkcjonalne domki lęgowe dla ptaków. Zajęcia będą zawierały także krótką prelekcję na temat wskazówek zawieszania budek dla ptaków.

6-13 lat

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

10

tak

19:00-20:00

Embriologia w praktyce

Prowadzą: dr Aneta Suwińska, dr Katarzyna Szczepańska, mgr Anna Kasperczuk i studenci z Koła Naukowego Embriologii

Uczestnicy warsztatów zobaczą kolejne stadia rozwoju zarodkowego myszy oraz poznają techniki embriologiczne wykorzystywane m.in. do tworzenia zwierząt transgenicznych oraz chimerowych. Będą mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia prostych manipulacji na utrwalonych oocytach i zarodkach myszy.

13+

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

12

tak

19:00-19:45

Od Adama do Zapłodnienia: historia prawdziwa

Prowadzi: Julia Michalkiewicz

Proces zapłodnienia jest bardzo interesujący i składa się z wielu etapów. Mimo rozległych badań, jak dotąd wiemy dość niewiele o tym, co się dzieje z męskimi gametami przed tym procesem. Opowiemy o przebiegu spermatogenezy z uwzględnieniem sekwencji modyfikacji epigenetycznych histonów w tym rozwoju.

dowolny

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

15

tak

19:00-20:15

Związek na odległość. O relacji mikrobiomu z mózgiem

Prowadzą: Piotr Bartochowski, Jan Księżopolski, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

W swoim ciele nie jesteśmy sami! Ponad bilion organizmów zamieszkujących nasze jelita wywiera na nas ogromny wpływ. Oprócz solidnej porcji wiedzy na temat działania osi jelitowo-mózgowej, będziecie mieli okazję do uczestniczenia w rozgrywkach mikrobomowych gier karcianych!

13+

Punkt spotkania: w holu przy portierni

16

tak

19:00-20:00

Zobaczyć niewidoczne, ujawnić niewidzialne. Światło w służbie biologii

Prowadzą: Aleksandra Bukowska, Karolina Grabowska, Grzegorz Kowalczyk

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami laboratoryjnymi, w których główną rolę pełni światło. Poznają między innymi zjawisko fluorescencji i jego ciekawe zastosowania w technikach badawczych.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

10

tak

19:15-20:00

Biologiczne wojny: Organizm kontratakuje

Prowadzą: Zuzanna Biegała, Michał Brodzik, Katarzyna Rękawek, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Co tak naprawdę dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy niewyraźni i rozbiera nas choroba? A co, kiedy atakuje nas coś innego niż zwykłe przeziębienie? Czujemy się wtedy jak po stoczeniu ciężkiej walki. Ta walka rozgrywa się naprawdę! Studenci Koła Immunologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt i ogromną przyjemność zabrać Was w fascynującą i niebezpieczną podróż po szlakach, które przemierzają komórki odpornościowe podczas walki z patogenami. Bo niby kiedy indziej będziecie mieli okazję wybrać się do kina na film, w którym w roli głównej występują elementy układu immunologicznego? Trzymajcie się, bo będzie się działo!

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

19:15-20:15

Cyjanotypia: historyczna metoda dokumentacji okazów botanicznych.

Prowadzą: Łucja Kowalewska, dr Radosław Mazur, mgr Michał Bykowski,

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się w praktyce z techniką cyjanotypii, wykorzystującą światłoczułość soli żelaza, w której monochromatyczny obraz tworzony jest przez błękit pruski. Cyjanotypia jest techniką fotograficzną wynalezioną w 1842 r. i wykorzystaną przez Annę Atkins w pierwszej na świecie publikacji botanicznej ilustrowanej fotografiami. Uczestnicy zajęć wykonają cyjanotypy roślin oraz preparatów mikroskopowych techniką stykową. Dowiedzą się również jak współczesne metody obrazowania wykorzystywane są do dokumentacji i badań biologicznych.

dowolny

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

10

tak

19:15-20:15

Ile jest małża w małżu, czyli anatomia okułka jadalnego pod lupą

Prowadzi: Aleksandra Skawina

Uczestnicy zajęć rozpoczną od obserwacji budowy zewnętrznej małża, omułka jadalnego (Mytilus edulis) i samodzielnie dokonają jego sekcji dzięki czemu poznają jego budowę anatomiczną. Dowiedzą się też jakie funkcje pełnią poszczególne narządy.

13+

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

16

tak

19:15-20:00

Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka.

Prowadzi: Mikołaj Kuska

Spotkanie ma na celu pokazanie uczestnikom jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze oraz uświadomienie jak dokładnie wygląda ścieżka od sekwencji DNA na komputerze (genu) do badań na białkach. Grupa Biologii Strukturalnej zainteresowana jest tym w jaki sposób aminokwasy budujące białka ułożone są w przestrzeni (struktura), co bezpośrednio przekłada się na pełnione przez nie funkcje. Poznanie struktury, a co za tym idzie funkcji biomolekuły jest zazwyczaj pierwszym krokiem w opracowywaniu nowych leków.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

8

tak

19:15-20:30

Mikroskopijny Świat Bakterii

Prowadzi: Karolina Jaworska

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się z pracą mikrobiologa, dowiedzą się po co badamy mikroorganizmy, oraz czy możemy wykorzystać je w pożytecznym celu. Będą mogli również zapoznać się z podstawowymi technikami pracy w laboratorium mikrobiologicznym takimi jak posiew redukcyjny, barwienie komórek bakteryjnych, czy rozdział elektroforetyczny DNA.

13+

Punkt spotkania: w holu przy portierni

16

tak

19:15-20:15

Na własne oczy, komórki macierzyste

Prowadzą: dr Karolina Archacka, mgr Anita Helińska, mgr Kamil Kowalski, mgr inż. Paulina Kasprzycka, dr Małgorzata Zimowska-Wypych

Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą laboratorium, w którym hodowane są komórki a następnie przeprowadzą doświadczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych. Na zakończenie przeprowadzimy quiz.

13+

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

12

tak

19:30-21:00

Kiedy fotografia staje się dinozaurem

Prowadzi: Przemysław Świś

Skamieniałości to bardzo cenny, ale i delikatny materiał badawczy. Do ich dokumentacji i interpretacji wykorzystuje się wiele metod z zakresu grafiki oraz fotografii, a dzisiejsze technologie umożliwiają nam nawet digitalizację kości i przeniesienie ich do przestrzeni wirtualnej. Podczas warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z wybranymi metodami badania skamieniałości, a efekty swojej pracy będą mogli zachować.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

12

tak

19:30-20:45

Przezroczyste ciało

Prowadzą: mgr Stanisław Łoboziak, mgr inż. Elżbieta Turek

Dlaczego nasze ciała nie są przezroczyste? Kolor nadają mu m.in. barwniki zawarte w skórze, krążąca w naszych tkankach krew, woda i tłuszcze. Czy możemy zatem zajrzeć do wnętrza narządów bez użycia komplikowanych technik? Okazuje się, że tak! Pozwala nam na to optyczne oczyszczanie tkanek, które zrewolucjonizowało nauki biologiczne. Technologia dostępna wyłącznie dla naukowców, po raz pierwszy zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności! Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, jak to możliwe że serce, płuca czy wątroba stają się przeźroczyste. Dzięki temu poznają ich budowę oraz szczegóły anatomiczne. Przekonają się też, jak przeźroczystość pomaga w badaniach naukowych oraz zobaczą pierwsze organizmy eukariotyczne, które zostały zmodyfikowane genetycznie, nicienie glebowe Caenorhabditis elegans.

13+

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

19:30-20:30

Ziemniak o wielu twarzach

Prowadzi: Ogród Botaniczny UW

Amerykanin, który podbił Europę. Przyjrzyjmy się jego historii, sprawdźmy jak smakuje, co kryje w sobie i co z niego za typ?

dowolny

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

16

tak

19:30-21:30

Zobacz DNA

Prowadzi: Monika Kolanowska

Podczas 2 godzinnych zajęć, uczestnicy będą mieli okazję poznać zasady pracy w laboratorium oraz własnoręcznie przeprowadzić proces izolacji DNA. Następnie uzyskany materiał zostanie oceniony ilościowo oraz jakościowo.

9-13 lat

Punkt spotkania: w holu przy portierni

10

tak

19:30-20:30

Życie pod mikroskopem

Prowadzą: Aleksandra Weremczuk, Małgorzata Palusińska, Katarzyna Kozak

Świat organizmów żywych jest niezwykle różnorodny. Na zajęciach pokazany będzie ten świat pod mikroskopem.

6-9 lat

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

15

tak

20:00-20:45

50 twarzy Darwina

Prowadzą: dr Anna Karnkowska, dr Monika Mętrak, dr Julia Pawłowska

Na czym polega proces ewolucji i co ma do tego dobór płciowy? Dlaczego samice i samce różnią się wyglądem? Po co pawiowi ogon, a hienie pseudopenis? Na te i inne pytania z dziedziny ewolucjonizmu znajdziecie odpowiedź w przygotowanym przez nas pokoju zagadek (escape room). Zadania przeznaczone są dla uczniów liceów.

15+

Punkt spotkania: budynek CNBCh pod salą 0.38

8

tak

20:00-21:00

Barwne życie roślin

Prowadzą: Wioleta Wasilewska-Dębowska, Tomasz Krupnik, Paweł Rogowski i Daria Sokovikova

Uczestnicy warsztatów uzyskują barwniki z otrzymanych przez prowadzących materiałów doświadczalnych. Przeprowadzają identyfikację barwników, stosując metodę chromatografii bibułowej. Analizują także zdolność chlorofilu do fluorescencji (świecenia).

13+

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

8

20:00-21:00

Budowa hoteli dla owadów

Prowadzi: Koło Naukowe Biologów Terenowych

Podczas zajęć uczestnicy wybudują własnoręcznie miniaturowe hotele dla owadów. Dodatkowo podczas ćwiczeń zostanie wygłoszona krótka prelekcja na temat wskazówek dotyczących zawieszania hoteli dla owadów.

6-13 lat

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

10

tak

20:00-20:45

Od Adama do Zapłodnienia: historia prawdziwa

Prowadzi: Julia Michalkiewicz

Proces zapłodnienia jest bardzo interesujący i składa się z wielu etapów. Mimo rozległych badań, jak dotąd wiemy dość niewiele o tym, co się dzieje z męskimi gametami przed tym procesem. Opowiemy o przebiegu spermatogenezy z uwzględnieniem sekwencji modyfikacji epigenetycznych histonów w tym rozwoju.

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

15

tak

20:00-21:00

Zobaczyć niewidoczne, ujawnić niewidzialne. Światło w służbie biologii

Prowadzą: Aleksandra Bukowska, Karolina Grabowska, Grzegorz Kowalczyk

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami laboratoryjnymi, w których główną rolę pełni światło. Poznają między innymi zjawisko fluorescencji i jego ciekawe zastosowania w technikach badawczych.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

10

tak

20:15-21:00

Biologiczne wojny: Organizm kontratakuje

Prowadzą: Zuzanna Biegała, Michał Brodzik, Katarzyna Rękawek, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Co tak naprawdę dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy niewyraźni i rozbiera nas choroba? A co, kiedy atakuje nas coś innego niż zwykłe przeziębienie? Czujemy się wtedy jak po stoczeniu ciężkiej walki. Ta walka rozgrywa się naprawdę! Studenci Koła Immunologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt i ogromną przyjemność zabrać Was w fascynującą i niebezpieczną podróż po szlakach, które przemierzają komórki odpornościowe podczas walki z patogenami. Bo niby kiedy indziej będziecie mieli okazję wybrać się do kina na film, w którym w roli głównej występują elementy układu immunologicznego? Trzymajcie się, bo będzie się działo!

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

20:15-21:45

Co zmiata herbata? Czyli o wolnych rodnikach i właściwościach antyoksydacyjnych

Prowadzą: dr hab. Anna Szakiel, dr inż. Marek Długosz, mgr Rafał Becker, mgr Michał Markowski, mgr Agata Rogowska

Uczestnicy samodzielnie przeprowadzają pomiar potencjału antyoksydacyjnego czyli zdolności zmiatania wolnych rodników przez ekstrakty z herbaty z użyciem syntetycznego rodnika DPPH (2,2-difenylo-1-pikrylohydrazylu). Zajęcia obejmują wykonanie ekstraktów z różnych rodzajów herbat, odpipetowanie odczynników i pomiar spektrofotometryczny.

13+

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

20

tak

20:15-21:00

Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka.

Prowadzi: Mikołaj Kuska

Spotkanie ma na celu pokazanie uczestnikom jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze oraz uświadomienie jak dokładnie wygląda ścieżka od sekwencji DNA na komputerze (genu) do badań na białkach. Grupa Biologii Strukturalnej zainteresowana jest tym w jaki sposób aminokwasy budujące białka ułożone są w przestrzeni (struktura), co bezpośrednio przekłada się na pełnione przez nie funkcje. Poznanie struktury, a co za tym idzie funkcji biomolekuły jest zazwyczaj pierwszym krokiem w opracowywaniu nowych leków.

13+

Punkt spotkania: budynek CNBCh, w holu przy windach

8

tak

20:15-21:30

Przezroczyste ciało

Prowadzą: mgr Stanisław Łoboziak, mgr inż. Elżbieta Turek

Dlaczego nasze ciała nie są przezroczyste? Kolor nadają mu m.in. barwniki zawarte w skórze, krążąca w naszych tkankach krew, woda i tłuszcze. Czy możemy zatem zajrzeć do wnętrza narządów bez użycia komplikowanych technik? Okazuje się, że tak! Pozwala nam na to optyczne oczyszczanie tkanek, które zrewolucjonizowało nauki biologiczne. Technologia dostępna wyłącznie dla naukowców, po raz pierwszy zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności! Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, jak to możliwe że serce, płuca czy wątroba stają się przeźroczyste. Dzięki temu poznają ich budowę oraz szczegóły anatomiczne. Przekonają się też, jak przeźroczystość pomaga w badaniach naukowych oraz zobaczą pierwsze organizmy eukariotyczne, które zostały zmodyfikowane genetycznie, nicienie glebowe Caenorhabditis elegans.

13+

Punkt spotkania: w zaułku przy barze

16

tak

20:30-21:30

Pokaż kotku co masz w środku czyli sekcja gąsienicy

Prowadzi: Marta Polańska

Owady to grupa bardzo różnorodna, charakteryzująca się przystosowaniami do życia na lądzie, w powietrzu jak i wodzie. W ramach warsztatu uczestnicy będą mogli wysłuchać pogadanki na temat anatomii i rozwoju owadów, obejrzeć różne gatunki hodowane w laboratorium, a następnie wykonać sekcję gąsienicy sówki bawełnówki egipskiej, Spodoptera littoralis.

13+

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

20:30-21:45

Związek na odległość. O relacji mikrobiomu z mózgiem

Prowadzą: Piotr Bartochowski, Jan Księżopolski, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

W swoim ciele nie jesteśmy sami! Ponad bilion organizmów zamieszkujących nasze jelita wywiera na nas ogromny wpływ. Oprócz solidnej porcji wiedzy na temat działania osi jelitowo-mózgowej, będziecie mieli okazję do uczestniczenia w rozgrywkach mikrobomowych gier karcianych!

13+

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

16

tak

20:45-21:45

Ziemniak o wielu twarzach

Prowadzi: Ogród Botaniczny UW

Amerykanin, który podbił Europę. Przyjrzyjmy się jego historii, sprawdźmy jak smakuje, co kryje w sobie i co z niego za typ?

dowolny

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

16

tak

21:00-21:45

50 twarzy Darwina

Prowadzą: dr Anna Karnkowska, dr Monika Mętrak, dr Julia Pawłowska

Na czym polega proces ewolucji i co ma do tego dobór płciowy? Dlaczego samice i samce różnią się wyglądem? Po co pawiowi ogon, a hienie pseudopenis? Na te i inne pytania z dziedziny ewolucjonizmu znajdziecie odpowiedź w przygotowanym przez nas pokoju zagadek (escape room). Zadania przeznaczone są dla uczniów liceów.

15+

Punkt spotkania: budynek CNBCh pod salą 0.38

8

tak

21:00-22:00

Biologiczny Przewodnik Przetrwania

Prowadzi: Koło Naukowe Biologów Terenowych

Podczas zajęć uczestnicy wysłuchają krótkiej prelekcji na temat użytecznych produktów pochodzenia biologicznego oraz wykonają domowymi sposobami szereg użytecznych preparatów.

6-13 lat

Punkt spotkania: w korytarzu za sklepikiem

10

tak

21:00-21:45

Od Adama do Zapłodnienia: historia prawdziwa

Prowadzi: Julia Michalkiewicz

Proces zapłodnienia jest bardzo interesujący i składa się z wielu etapów. Mimo rozległych badań, jak dotąd wiemy dość niewiele o tym, co się dzieje z męskimi gametami przed tym procesem. Opowiemy o przebiegu spermatogenezy z uwzględnieniem sekwencji modyfikacji epigenetycznych histonów w tym rozwoju.

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

15

tak

21:15-22:00

Biologiczne wojny: Organizm kontratakuje

Prowadzą: Zuzanna Biegała, Michał Brodzik, Katarzyna Rękawek, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Co tak naprawdę dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy niewyraźni i rozbiera nas choroba? A co, kiedy atakuje nas coś innego niż zwykłe przeziębienie? Czujemy się wtedy jak po stoczeniu ciężkiej walki. Ta walka rozgrywa się naprawdę! Studenci Koła Immunologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt i ogromną przyjemność zabrać Was w fascynującą i niebezpieczną podróż po szlakach, które przemierzają komórki odpornościowe podczas walki z patogenami. Bo niby kiedy indziej będziecie mieli okazję wybrać się do kina na film, w którym w roli głównej występują elementy układu immunologicznego? Trzymajcie się, bo będzie się działo!

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

22:00-23:00

Związek na odległość. O relacji mikrobiomu z mózgiem

Prowadzą: Piotr Bartochowski, Jan Księżopolski, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

W swoim ciele nie jesteśmy sami! Ponad bilion organizmów zamieszkujących nasze jelita wywiera na nas ogromny wpływ. Oprócz solidnej porcji wiedzy na temat działania osi jelitowo-mózgowej, będziecie mieli okazję do uczestniczenia w rozgrywkach mikrobomowych gier karcianych!

13+

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

22:15-23:00

Biologiczne wojny: Organizm kontratakuje

Prowadzą: Zuzanna Biegała, Michał Brodzik, Katarzyna Rękawek, Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Co tak naprawdę dzieje się w organizmie, gdy jesteśmy niewyraźni i rozbiera nas choroba? A co, kiedy atakuje nas coś innego niż zwykłe przeziębienie? Czujemy się wtedy jak po stoczeniu ciężkiej walki. Ta walka rozgrywa się naprawdę! Studenci Koła Immunologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt i ogromną przyjemność zabrać Was w fascynującą i niebezpieczną podróż po szlakach, które przemierzają komórki odpornościowe podczas walki z patogenami. Bo niby kiedy indziej będziecie mieli okazję wybrać się do kina na film, w którym w roli głównej występują elementy układu immunologicznego? Trzymajcie się, bo będzie się działo!

dowolny

Punkt spotkania: w holu pod smokiem

16

tak

 Wykłady


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:15-16:45

Szczęście w paski, czyli borsucze dole i niedole

Prowadzą: dr inż. Robert Mysłajek, Instytut Genetyki i Biotechnologii WB UW

Borsuk to zwierze niezwykłe. Pomimo, że zaliczamy je do rodziny łasicowatych, to od swoich smukłych i gibkich kuzynów różni się ogromnie. A w jaki sposób się różni, gdzie żyje, co je i czy faktycznie śpi przez całą zimę dowiecie się podczas wykładu.

dowolny

103B WB UW

130

nie

16:15-16:45

Nicienie w służbie nauki

Prowadzą: dr Michał Turek, Centrum Nowych Technologii UW

Nicienie kojarzone są przede wszystkim z wieloma chorobami trapiącymi ludzkość. Okazuje się jednak, że mogą być one również bardzo użytecznymi obiektami badań. W czasie wykładu słuchacze będą mieli możliwość dowiedzieć się czego możemy się nauczyć od tych niepozornych zwierząt i dlaczego naukowcy tak bardzo je sobie upodobali.

13+

Aula A CNBCh

100

nie

16:15-16:45

Bioróżnorodność w Sieci: internetowe źródła naukowej wiedzy o gatunkach

Prowadzą: dr Piotr Tykarski, Zakład Ekologii WB UW

Odnalezienie w Internecie informacji o wybranym gatunku jest coraz łatwiejsze i znacznie prostsze niż dawniej. Łatwo wyszukać zdjęcia i podstawowe dane, jednak większość gatunków jest wciąż słabo poznana, a olbrzymia ilość już zgromadzonych informacji nie jest dostępna przez Internet. Biodiversity informatics to nowe pole działań, którego efektem są techniki przetwarzania i analizy danych o różnorodności biologicznej, a także narzędzia umożliwiające dostęp do miarodajnych i rzetelnych danych o gatunkach i ich rozmieszczeniu. Na wykładzie przedstawione będą założenia i osiągnięcia Global Biodiversity Information Facility (GBIF) oraz działania Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (KSIB).

13+

102B WB UW

70

nie

16:15-16:45

Ptasie trele: o roli śpiewu w życiu ptaków

Prowadzą: Paweł Pstrokoński, Ogród Botaniczny UW

Ptaki kraczą, świergoczą, szczebioczą. Ich śpiew wabi partnerki, ale i strzeże terytorium. Ma wiele form. I bezsprzecznie kojarzy się nam z wiosną.

dowolny

Aula B CNBCh

100

nie

16:15-16:45

Sto lat z bakteriofagami: od wód Gangesu poprzez fagoterapię do nanotechnologii

Prowadzą: dr Piotr Golec, Zakład Genetyki Bakterii WB UW

Bakteriofagi to najliczniej występujące wirusy na Ziemi. Od początku odkrycia były wykorzystywane w terapii infekcji bakteryjnych. Obecnie badania nad zastosowaniem bakteriofagów wkraczają w obszar nanotechnologii. Podczas wykładu zostaną przedstawione zarówno ciekawostki z historii odkrycia fagów jak i wyniki najnowszych badań nad zastosowaniem bakteriofagów prowadzonych przez polskich naukowców.

13+

Aula C CNBCh

100

nie

16:15-16:45

Deszcz nasion

Prowadzą: mgr Maciej Ziemiański, Instytut Botaniki WB UW

Podczas wykładu omówimy zjawisko deszczu nasion. Wspólnie zastanowimy co umożliwia transport owoców i nasion oraz czy jego intensywność zmienia się w czasie i przestrzeni.

dowolny

2A WB UW

55

nie

17:00-17:30

O naśladownictwie owadów, czyli o wilkach w owczej skórze, owcach w skórze wilczej i owcach, . . . których nie ma

Prowadzą: dr Piotr Tykarski, Zakład Ekologii WB UW

Owady to najbardziej różnorodna ze wszystkich grup organizmów. Przy odrobinie cierpliwości, korzystając ze szkła powiększającego lub obiektywu makro, można podziwiać ich niezwykłe formy i zdolności. Natrafimy tu na niemal wszystkie typy relacji między gatunkami spotykane wśród zwierząt, a także niezwykłe zjawiska i zaskakujące strategie życia, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Wykład będzie dotyczył fascynujących przykładów naśladownictwa i kamuflażu.

dowolny

102B WB UW

70

nie

17:00-17:30

Bakteriofagoterapia: wróg mojego wroga jest moim przyjacielem

Prowadzą: dr hab. Monika Adamczyk-Popławska, Zakład Wirusologii WB UW

Bakteriofagi to wirusy zżerające bakterie. Przed erą antybiotykową używane do zwalczania infekcji bakteryjnych, powracają do łaski. Czy wróg naszego wroga może być naszym sojusznikiem?

13+

Aula B CNBCh

100

nie

17:00-17:30

Myszy i ludzie: o zwierzętach w badaniach naukowych

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Winiarska, Zakład Regulacji Metabolizmu WB UW

Jak przez wieki zmieniało się postrzeganie relacji człowiek - (inne) zwierzęta? Jak obowiązujące prawo (polskie i unijne) reguluje wykorzystanie zwierząt do celów naukowych? Na czym polega zasada 3R: zastąpienia, ograniczenia i udoskonalenia?

18+

Aula A CNBCh

100

nie

17:00-17:30

Ile zdrowia i chorób kryje się w naszych genach?

Prowadzą: dr hab. med. Anna Wójcicka, Centrum Nowych Technologii UW, Zakład Medycyny Genomowej WUM

Geny nie są niczym strasznym! Są po prostu instrukcjami, które warunkują nasz wygląd, zachowanie, skłonność do pewnego stylu życia i podatność na choroby. Z genów można wyczytać, czy zaszkodzi nam aspiryna, i jakie mamy ryzyko chorób serca czy choroby nowotworowej. Takie podejście zmienia oblicze współczesnej medycyny i życie każdego z nas. Warto wiedzieć, co kryje się w naszych genach!

13+

Aula C CNBCh

100

nie

17:00-17:30

Zgrany duet: Tasiemiec Echinococcus multilocularis i lis rudy. Aktualne zagrożenie dla mieszkańców miast

Prowadzą: mgr Dorota Dwużnik, Zakład Parazytologii WB UW

Lis rudy staje się stałym elementem miejskiej fauny. Stanowi on rezerwuar zoonotyczny wielu niebezpiecznych pasożytów, w tym tasiemca bąblowcowego Echinococcus multilocularis, wywołującego u ludzi alweokokozę wielojamową.

13+

2A WB UW

55

nie

17:00-17:30

O czym wyją wilki, czyli o komunikacji wśród drapieżników

Prowadzą: dr inż. Robert Mysłajek, Instytut Genetyki i Biotechnologii WB UW

Wilki to drapieżniki żyjące w grupach socjalnych. Wymieniają pomiędzy sobą informacje zarówno za pomocą dźwięków, jak i zapachów oraz mowy ciała. Jak to robią i co oznaczają poszczególne sygnały dowiecie się podczas wykładu.

dowolny

103B WB UW

130

nie

17:45-18:15

Bagna Azji Południowo-Wschodniej: pożar w raju

Prowadzą: dr hab. Wiktor Kotowski, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska WB UW

Bagna Azji Południowo-Wschodniej stanowią jeden z hot-spotów światowej różnorodności biologicznej. Równocześnie pełnią niebagatelną rolę w regulowaniu klimatu naszej planety. Osuszanie tych mokradeł wywołane w dużej mierze światową karierą palmy olejowej stanowi zagrożenie dla występujących tam roślin i zwierząt, ale stanowi także poważne niebezpieczeństwo dla stabilności klimatu całej Ziemi.

dowolny

103B WB UW

130

nie

17:45-18:15

Czy można naprawić zepsuty ekosystem?

Prowadzą: dr Łukasz Kozub, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska WB UW

Człowiek niszczy Ziemię w tak zastraszającym tempie, że dla zachowania równowagi ekologicznej naszej planety nie wystarcza już ochrona jej zasobów przyrodniczych, musimy także odtwarzać zniszczone ekosystemy. Tym właśnie zajmuje się dziedzina zwana restytucją przyrodniczą. Jakie są jej główne założenia oraz jakie metody stosuje się naprawiając przyrodę dowiecie się w trakcie tego wykładu.

dowolny

102B WB UW

70

nie

17:45-18:15

O roślinach produkujących jedwab pajęczy

Prowadzą: prof. dr hab. Danuta Maria Antosiewicz, Zakład Anatomii i Cytologii Roślin WB UW

Sieć pajęczą cechują unikalne właściwości. Z jednej strony jest bardziej wytrzymała od stali, zaś z drugiej bardziej rozciągliwa od nylonu a przy tym odporna na rozdarcie. Poza tym z czasem ulega biodegradacji czyli rozkładowi przez mikroorganizmy. Białka sieci pajęczej mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie: od medycyny do obronności i lotnictwa. Czy rośliny można wykorzystać do produkcji białek sieci pajęczej?

13+

Aula A CNBCh

100

nie

17:45-18:15

Feeria barw: rośliny barwierskie dawniej i dziś

Prowadzą: dr Katarzyna Gieczewska, Zakład Anatomii i Cytologii Roślin WB UW

Na wykładzie znajdziecie odpowiedzi m.in. na poniższe pytania: Czy wciąż używamy roślin do barwienia tkanin? Jeśli tak to w jaki sposób? Jaki kolor miały egipskie mumie? Czego uprawy zakazała Elżbieta I w pobliżu swojego pałacu i co ma wspólnego półnaga wojowniczka plemienia Brytów z reklamą luksusowych perfum?

dowolny

Aula B CNBCh

100

nie

17:45-18:15

Niebezpieczne związki: człowiek i narkotyki

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Winiarska, Zakład Regulacji Metabolizmu WB UW

Kiedy człowiek po raz pierwszy sięgnął po substancje psychoaktywne? Czy istnieją narkotyki bardziej i mniej ryzykowne? Czym dopalacze różnią się od prawdziwych narkotyków? Co powoduje, że się uzależniamy?

13+

Aula C CNBCh

100

nie

18:30-19:00

Wyzwania biogeografii: przekraczanie bariery oceanu

Prowadzą: dr Mateusz Tałanda, Zakład Paleobiologii i Ewolucji WB UW

Ocean wydaje się być barierą nie do przebycia dla lądowych organizmów. Jak to jest możliwe, że niektóre z nich możemy znaleźć po obu stronach oceanu? W jakich okolicznościach organizm może pokonać cały ocean, by trafić na drugi brzeg? Czy to zjawisko było częste w dziejach naszej planety?

13+

103B WB UW

130

nie

18:30-19:00

Występ Chóru Wydziału Biologii

Prowadzi: Chór Wydziału Biologii UW

Interaktywny występ Chóru Wydziału Biologii, podczas którego widzowie będą mogli zapoznać się muzyką chóralną i wspólnie pośpiewać z chórem.

dowolny

102B WB UW

70

nie

18:30-19:00

Molekularne pasożyty

Prowadzą: mgr Robert Lasek, Zakład Genetyki Bakterii WB UW

Na pograniczu świata ożywionego i nieożywionego istnieją byty, pasożytujące na tym, co stanowi esencję życia: na biochemicznej maszynerii komórki i na jej informacji genetycznej. Na wykładzie przyjrzymy się całej menażerii tych dziwnych wytworów ewolucji, poszukując odpowiedzi na pytanie: Co można uznać za najprostszą formę życia?

13+

Aula B CNBCh

100

nie

18:30-19:00

Medycyna personalizowana: dlaczego warto ją stosować?

Prowadzą: dr hab. Tomasz Wilanowski, prof. nadzw., Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN

Już Hipokrates wiedział, że przy dobieraniu optymalnej metody leczenia trzeba uwzględniać nie tylko cechy choroby, ale także cechy pacjenta. W XXI wieku dysponujemy szerokim wachlarzem metod pozwalających na zastosowanie tej idei w praktyce. Co najważniejsze, bardzo wiele z tych metod jest już dostępnych w Polsce, i są one u nas coraz szerzej stosowane. Na tym wykładzie postaram się wyjaśnić, dlaczego medycyna personalizowana jest tak wielkim przełomem w lecznictwie, i jakie korzyści przynosi ona już dzisiaj.

dowolny

Aula C CNBCh

100

nie

18:30-19:00

Od degeneracji do rekonstrukcji: tajemnice regeneracji mięśni szkieletowych

Prowadzą: dr hab. Edyta Brzóska-Wójtowicz, dr Iwona Grabowska, Zakład Cytologii WB UW

Regeneracja to niezwykły proces prowadzący do odbudowy prawidłowej struktury mięśni szkieletowych, po uszkodzeniu mechanicznym lub wynikającym z miopatii. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najnowsze doniesienia naukowe dotyczące regeneracji mięśni i badań nad wspomaganiem tego procesu oraz mobilizacji komórek macierzystych do uszkodzonej tkanki.

13+

Aula A CNBCh

100

nie

19:15-19:45

Barszcze kaukaskie: ciekawa historia i groźna teraźniejszość inwazji roślinnej na terenie Polski

Prowadzą: dr Ingeborga Jarzyna, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska WB UW

Opowieść o przyczynach i skutkach inwazji dwóch niebezpiecznych dla człowieka i przyrody gatunków roślin zielnych: barszczu olbrzymiego (Heracleum mantegazzianum) i barszczu Sosnowskiego (H. sosnowskyi). Poruszony będzie też problem zwalczania tych gatunków i braku skutecznych rozwiązań prawnych w Polsce ograniczających ich szybkie rozprzestrzenianie się.

13+

103B WB UW

130

nie

19:15-19:45

Fizjologia owadów w pigułce

Prowadzą: dr Marta Polańska, Zakład Fizjologii Zwierząt WB UW

Owady są grupą bezkręgowców, które w ciągu życia przechodzą szereg skomplikowanych przemian. Podczas wykładu omówione zostaną procesy związane z regulacją rozwoju i metamorfozy tych zwierząt.Wyjaśnione zostanie, jak to się dzieje, że gąsienica przekształca się w poczwarkę, a z poczwarki wykluwa piękny motyl.

13+

102B WB UW

70

nie

19:15-19:45

Przezroczyste ciało

Prowadzą: Stanisław Łoboziak, Centrum Nauki Kopernik

Dlaczego nasze ciała nie są przezroczyste? Kolor nadają mu m.in. barwniki zawarte w skórze, krążąca w naszych tkankach krew, woda i tłuszcze. Czy możemy zatem zajrzeć do wnętrza narządów bez użycia skomplikowanych technik? Okazuje się, że tak! Pozwala nam na to optyczne oczyszczanie tkanek, które zrewolucjonizowało nauki biologiczne. Technologia dostępna wyłącznie dla naukowców, po raz pierwszy zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności!

dowolny

Aula B CNBCh

100

nie

19:15-19:45

Ogniem i mieczem, czyli jak zwalczać kleszcze łąkowe

Prowadzą: dr hab. Anna Bajer, prof UW, Zakład Parazytologii WB UW

Kleszcz łąkowy, mniej znany niż kleszcz pospolity leśny, to mieszkaniec terenów otwartych, w tym naszych trawników. Choć rzadko atakuje ludzi i nie przenosi boreliozy, jest najbardziej niebezpieczny dla naszych psów, jako główny przenosiciel śmiertelnej babeszjozy. W czasie długoletnich badań terenowych zbadaliśmy, w jakich siedliskach zamieszkuje najwięcej tych kleszczy oraz czy wypalanie traw i regularne koszenie mają wpływ na liczbę kleszczy? A co się stanie jeśli zepsuje się kosiarka?

dowolny

Aula C CNBCh

100

nie

19:15-19:45

Komórki macierzyste, czyli tam i z powrotem

Prowadzą: prof. dr hab. Maria A. Ciemerych-Litwinienko, Zakład Cytologii WB UW

Komórki macierzyste obecne w naszych organizmach odpowiedzialne są za odnowę i regenerację tkanek i narządów. W laboratoriach wykorzystywane są do badań, których celem jest zrozumienie ich funkcjonowania a także opracowanie terapii różnego rodzaju schorzeń. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną te, z których może powstać każdy rodzaj tkanki: komórki pluripotencjalne.

13+

Aula A CNBCh

100

nie

20:00-20:30

Groźne zanieczyszczenia: bakterie w służbie środowisku

Prowadzą: dr hab. Magdalena Popowska, prof. UW, Zakład Mikrobiologii Stosowanej WB UW

"Agencje Ochrony Środowiska wymieniają 129 związków jako szczególnie niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Związki z tej listy powodujące skażenia powinny być usuwane ze środowiska priorytetowo. Liczne Rozporządzenia Ministra Środowiska oraz Ministra Zdrowia określają wartości dopuszczalne stężeń danych substancji w glebie, wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, czy w kąpieliskach. Do najbardziej niebezpiecznych należą np.: związki ropopochodne: węglowodory jednopierścieniowe oraz wielopierścieniowe; nitrozwiązki aromatyczne, metale ciężkie, pestycydy czy farmaceutyki (np. leki hormonalne, antybiotyki). Część z nich wykazuje toksyczne działanie na florę i faunę włączając w to również działanie kancerogenne dla ludzi. Mikroorganizmy potrafią metabolizować te związki niebezpieczne, przekształcając je na nieszkodliwe produkty."

13+

103B WB UW

130

nie

20:00-20:30

Noc w grobowcu, czyli dlaczego cywilizacja kiełkowała w dolinach rzek

Prowadzą: dr Andrzej Mikulski, Zakład Hydrobiologii WB UW

Większość starożytnych cywilizacji rozwijało się w dolinach wielkich rzek. Spróbujemy przeanalizować rozliczne przyczyny tego zjawiska i zastanowić się, co współcześnie możemy zyskać, żyjąc w harmonii z rzekami.

13+

102B WB UW

70

nie

20:00-20:30

Genom mitochondrialny człowieka: niewielka liczba genów o kluczowym znaczeniu dla życia

Prowadzą: dr Roman Szczęsny, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN

Mitochondria są szczególnymi organellami komórkowymi. Ich wyjątkowość związana jest z faktem, że białka wchodzące w skład mitochondriów są kodowane przez geny znajdujące się w dwóch odrębnych genomach: jądrowym i mitochondrialnym. Przedmiotem wykładu będzie ludzki genom mitochondrialny. Uczestniczy dowiedzą się co koduje, jak jest zorganizowany oraz w jaki sposób jest odczytywana informacja genetyczna zawarta w tej cząsteczce DNA.

13+

Aula C CNBCh

100

nie

20:00-20:30

Enzymy sieroce, czyli białka bez tożsamości

Prowadzą: mgr Sebastian Kwiatkowski, Zakład Regulacji Metabolizmu WB UW

Miejsce zbrodni: organizm człowieka, Noc Biologów, 12 stycznia 2018 roku. Właśnie trwają intensywne poszukiwania enzymów sierocych, których tożsamość nie została dotąd poznana. O tym, jak identyfikuje się enzymy sieroce dowiecie się z pierwszej ręki od biochemicznego detektywa: Sebastiana Kwiatkowskiego!

13+

Aula B CNBCh

100

20:00-20:30

Więcej może znaczyć mniej. Wpływ różnorodności biologicznej na występowanie chorób przenoszonych przez komary i kleszcze.

Prowadzą: dr Ewa Julia Mierzejewska, dr Agnieszka Chołuj, Zakład Parazytologii WB UW

Komary odpowiadają za największą liczbę chorób, do których dochodzi za sprawą chorobotwórczych mikroorganizmów przenoszonych przez krwiopijne stawonogi. Kleszcze zajmują niechlubne drugie miejsce. Zwiększenie zasięgu występowania pewnych gatunków komarów i kleszczy oraz wysoki stopień zakażenia ich chorobotwórczymi mikroorganizmami, przyczynia się do wzrostu zachorowań na tzw. choroby wektorowane (np. zika, borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu). Wśród przyczyn tej zmiany wymienia się ocieplenie klimatu, zmiany w strukturze pokrycia terenu oraz działalność człowieka, która nie pozostaje bez wpływu na różnorodność biologiczną. Tymczasem badania wskazują, że duże bogactwo gatunkowe roślin i zwierząt wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania chorób wektorowanych.

13+

Aula A CNBCh

100

nie

20:00-20:30

Leśne katastrofy: w jaki sposób natura sobie z nimi radzi?

Prowadzą: mgr Olga Cholewińska, Białowieska Stacja Geobotaniczna WB UW

Uczestnicy wykładu dowiedzą się o tym czym są zaburzenia w ekosystemach leśnych oraz w jaki sposób natura sobie z nimi radzi. W trakcie wystąpienia przytoczone zostaną przykłady takich zaburzeń jak pożary czy wielkoobszarowe zamierania drzew powodowane przez inwazyjne gatunki grzybów.

13+

9B WB UW

360

nie

20:00-20:30

Rośliny: bliskie, a tak obce

Prowadzą: prof. dr hab. Paweł Sowiński, Zakład Ekofizjologii Molekularnej Roślin WB UW

Rośliny podczas swojego życia muszą rozwiązywać takie same problemy, jak zwierzęta, jednak realizują to na swój sposób. Wykład pokaże specyfikę mechanizmów umożliwiających roślinom m.in. koordynację różnorodnych funkcji organizmu, transport substancji, a także komunikowanie się ze środowiskiem.

13+

2A WB UW

55

Nie

20:45-21:15

Paprotka i spółka, czyli po co nam rośliny doniczkowe w domu

Prowadzą: dr Agnieszka Mroczek, Zakład Biochemii Roślin WB UW

Rośliny doniczkowe to dla niektórych wyraz kiczu, a dla innych designerski must have. Popularne paprotki, palmy czy pieniążki pełnią jednak nie tylko funkcję dekoracyjną: według badań oczyszczają powietrze efektywniej niż komercyjne urządzenia, wpływają pozytywnie na poprawę nastroju czy podnoszą produktywność pracy. Na wykładzie zastanowimy się nad mniej lub bardziej oczywistymi funkcjami roślin doniczkowych, nad tym które rośliny warto mieć w domu lub biurze i jak dbać o nie, aby efektywnie chroniły nas przed smogiem i szkodliwymi substancjami obecnymi w każdym pomieszczeniu.

18+

102B WB UW

70

nie

20:45-21:15

Borneo: zielone piekło, duszny raj i inne niespodzianki

Prowadzą: dr Halina Galera, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska WB UW

Zapraszamy do poznania wielkiego bogactwa przyrody równikowych lasów deszczowych i posłuchania charakterystycznych głosów zwierząt. Na Borneo występuje wiele roślin o egzotycznym wyglądzie, takie jak tworząca największe na Ziemi kwiaty pasożytnicza bukietnica Arnolda, mięsożerne dzbaneczniki i myrmekofity, rośliny żyjące w symbiozie z mrówkami. Pojawią się także żyjące na wolności małpy (orangutany, makaki i nosacze), trwożnice: bardzo jadowite azjatyckie grzechotniki, wielkie warany leśne oraz polujące na lądzie ryby podskoczki mułowe.

dowolny

103B WB UW

130

nie

20:45-21:15

Nocne życie zapylaczy

Prowadzą: inż. Mateusz Skłodowski, Ogród Botaniczny UW

Czy blask księżyca może pomagać zwierzętom w zapylaniu? Czy po ciemku lepiej dobrze pachnieć czy może lepiej dobrze wyglądać? Po zachodzie słońca życie w naszych ogrodach wcale nie zastyga ani nie cichnie. Dla dużej części kwiatów i odwiedzających je zwierząt to wręcz dopiero początek: noc to doskonała pora na zacieśnianie relacji kwiat-zapylacz.

13+

2A WB UW

55

nie

20:45-21:15

Alternatywa dla antybiotyków w dobie narastającej antybiotykooporności

Prowadzą: dr hab. Magdalena Popowska, prof. UW, Zakład Mikrobiologii Stosowanej WB UW

Oporność bakterii na antybiotyki to narastający problem ostatnich lat. W literaturze pojawiają się liczne doniesienia o szczepach wielolekoopornych izolowanych od pacjentów oraz ze środowiska weterynaryjnego i naturalnego. Ostatni nowy antybiotyk pojawił się na rynku w 2004 roku. Koszt pełnego cyklu, od wytypowania potencjalnej substancji o aktywności przeciwbakteryjnej, do wprowadzenia jej na rynek jako antybiotyku, szacuje się obecnie na ponad 800 mln dolarów. Łatwiej jest zatem chronić juz istniejące antybiotyki niż tworzyć nowe. Istnieje również alternatywa dla antybiotyków: związki i wyciągi roślinne, bakteriocyny, bakteriofagii. Trwają też badania nad wykorzystaniem specyficznych enzymów, pęcherzyków błonowych i peptydów, które mogą stać lekami przyszłości.

13+

9B WB UW

360

nie

20:45-21:15

Bakteryjni konkwistadorzy, czyli historia wielkich epidemii

Prowadzą: dr n. med. Tomasz Jagielski, Zakład Mikrobiologii Stosowanej WB UW

Bakteryjne choroby zakaźne wczoraj i dziś. Sylwetki największych bakterii-zabójców. Historia bakteryjnych epidemii.

13+

Aula C CNBCh

100

nie

20:45-21:15

Co się dzieje w trenowanym mięśniu, czyli naukowo o sporcie

Prowadzą: mgr Anita Helińska, Zakład Cytologii WB UW

Taniec, siłownia, basen, piłka nożna, tenis czy bieganie to tylko wybrane przykłady aktywności fizycznych goszczących w grafiku osób prowadzących zdrowy styl życia. Zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje w mięśniu podczas treningu? Dlaczego podczas ćwiczeń ze sztangą na Twoich rękach uwidaczniają się naczynia krwionośne, a nogi bolą na drugi dzień po serii przysiadów? Przybliżę Ci to krok po kroku. Skupimy się na potreningowych mikrourazach włókien mięśniowych oraz roli komórek macierzystych w procesie odbudowy tak uszkodzonej tkanki mięśniowej.

13+

Aula B CNBCh

100

nie

20:45-21:15

Rośliny transgeniczne, misja złotego ryżu

Prowadzą: dr Iga Samól, Zakład Regulacji Metabolizmu WB UW

Złoty ryż jako alternatywne źródło witaminy A dla krajów rozwijających się, w których dieta jest bardzo uboga w cenne składniki odżywcze. Wyzwania, działania oraz perspektywy dla rolnictwa w krajach dotkniętych surowym klimatem oraz w Europie.

13+

Aula A CNBCh

100

nie

21:30-22:00

Co bakteria może zrobić dla środowiska?

Prowadzą: mgr Witold Uhrynowski, Pracownia Analizy Skażeń Środowiska WB UW

Bakterie, jako organizmy o szerokim spektrum aktywności, mogą wywierać istotny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki badaniom mikrobiologicznym można określić które grupy bakterii przyczyniają się do korzystnych zmian (np. rozkładu związków toksycznych) i poprzez odpowiednią stymulację ich wzrostu doprowadzić do oczyszczenia skażonego środowiska.

dowolny

103B WB UW

130

nie

21:30-22:00

Niech mech będzie z Tobą, czyli o wielkiej roli małych roślin

Prowadzą: mgr Izabela Jaszczuk, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska WB UW

Dlaczego mchy są takie małe i większe nie urosną? Czy mogą nam pomóc wyleczyć raka i powstrzymać globalne ocieplenie? Czy można się nimi ogrzać i najeść, i czy warto?

dowolny

2A WB UW

55

nie

21:30-22:00

Biologia w praktyce: czego i dlaczego nie można znaleźć w kropli krwi? Czyli fakty i mity o wykrywaniu patogenów.

Prowadzą: dr n. biol., diagnosta laboratoryjny Agnieszka Pawełczyk, AmerLab, Warszawski Uniwersytet Medyczny, dr Katarzynę Goździk, AmerLab, Instytut Parazytologii im. Witolda Stafańskiego PAN

Wraz z rozwojem nauki pojawiają się nowe możliwości wykrywania drobnoustrojów, dzięki którym szybciej i łatwiej można określić przyczynę choroby. Niestety, bardzo często pojawiają się też informacje: nieprawdziwe, wprowadzające w błąd pacjenta (często powielane na różnych forach), przeczące aktualnej wiedzy o tym jak można skutecznie zdiagnozować zakażenia czy zarażenia. Żeby uniknąć takich sytuacji przydaje się wiedza z zakresu biologii, biologii medycznej i weterynaryjnej, którą warto się zainteresować.

13+

9B WB UW

360

nie

21:30-22:00

Barwne życie roślin

Prowadzą: dr Wioleta Wasilewska-Dębowska, dr Tomasz Krupnik, Zakład Molekularnej Fizjologii Roślin WB UW

Wykład będzie dotyczyć barwników występujących w roślinach oraz glonach. Uczestnicy dowiedzą się, jakie barwniki występują u organizmów fotosyntetyzujących oraz jakie pełnią funkcję, jak również dowiedzą się, jakimi metodami można otrzymać barwniki roślinne.

13+

Aula B CNBCh

100

nie

21:30-22:00

Danio rerio: od brudnych rzek południowej Azji przez organizm modelowy w badaniach biologicznych do walki z chorobą Alzheimera w nowoczesnych laboratoriach badawczych

Prowadzą: lic. Marcin Żebrowski, Zakład Hydrobiologii WB UW

Wywodząca się z rzek Indii, Pakistanu i Nepalu na co dzień sprzedawana w sklepach zoologicznych rybka akwariowa danio pręgowany (Danio rerio) na pozór nie wyróżnia się niczym szczególnym poza barwnymi pręgami biegnącymi wzdłuż ciała, jednakże skrywa w sobie tajemnice, które pozwalają naukowcom lepiej zrozumieć m.in. biologię rozwoju, procesy starzenia się czy funkcjonowanie mózgu człowieka przybliżając nas do odkrycia leków, wstrzymujących rozwój Parkinsona czy Alzhaimera.

18+

Aula A CNBCh

100

nie

21:30-22:00

Pasożyty mistrzami modulacji układu immunologicznego żywiciela

Prowadzą: mgr Marta Maruszewska-Cheruiyot, Zakład Parazytologii WB UW

Pasożyty stanowią duże wyznanie w medycynie człowieka i zwierząt na całym świecie. Swój sukces zawdzięczają zdolności do modulacji odpowiedzi immunologicznej organizmu, w którym żyją. Dzięki swoim zdolnościom immunomodulacyjnym, helminty i ich produkty mogą zostać wykorzystane w opracowaniu nowych terapii chorób o podłożu autoimmunizacyjnym i alergii.

13+

102B WB UW

70

nie

21:30-22:00

Dobre, złe i . . . kulinarne, czyli o toksynach bakteryjnych

Prowadzą: dr Bartosz Kiersztyn, Zakład Ekologii Mikroorganizmów i Biotechnologii Srodowiskowej WB UW

Wykład o jednych z pierwszych poznanych przez człowieka czynnikach patogenności: toksynach bakteryjnych. Na kilku konkretnych przykładach poruszone będą zagadnienia związane z niebezpieczeństwami, które toksyny ze sobą niosą, możliwościami ich wykorzystania dla dobra człowieka, ale także ich nieco ekstrawaganckim zastosowaniem.

13+

Aula C CNBCh

100

nie

22:15-22:45

Tajemnice płci

Prowadzą: mgr Anna Kasperczuk, Zakład Embriologii WB UW

Podczas wystąpienia przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące definicji płci i sposobu jej kształtowania podczas rozwoju płodowego człowieka. Ponadto omówione będą nietypowe mechanizmy determinacji płci występujące u różnych grup zwierząt.

13+

Aula B CNBCh

100

nie

22:15-22:45

Gluten free, lactose free, sugar free. Dlaczego i dla kogo?

Prowadzą: Karolina Korytkowska, Instytut Genetyki i Biotechnologii WB UW

Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na dietę bez glutenu, laktozy czy cukru, nawet jeżeli nie jest to poparte zaleceniami lekarza. Czy słusznie? Kto rzeczywiście powinien ograniczać swoją dietę w ten sposób? Jakie schorzenia mogą stanowić do tego podstawę i na czym polegają? Odpowiedź na te oraz wiecej nurtujacych pytań będzie można poznać na wykładzie.

dowolny

Aula C CNBCh

100

nie

22:15-22:45

O przechodzeniu na dietę słoneczną: historia ślimaka, który został liściem

Prowadzą: Tomasz Kalinowski, Instytut Genetyki i Biotechnologii WB UW

Myśląc o fotosyntezie przychodzą nam do głowy rośliny i glony, rzadziej bakterie, ale już nigdy zwierzęta. Jednak natura znajdzie sposób na wszystko i istniej kilka gatunków zwierząt, które postanowiły identyfikować się jako rośliny i wybić ze swojego królestwa. Jednym z nich jest pewien morski ślimak: Elysia chlorotica.

dowolny

Aula A CNBCh

100

nie

22:15-22:45

Patrzeć nie znaczy widzieć

Prowadzą: dr Jan Jabłonka, Zakład Fizjologii Zwierząt WB UW

"Mechanizmy leżące u podłoża widzenia z elementami neuroestetyki. Jak budujemy wewnętrzny model otaczającej nas rzeczywistości? Jak na podstawie informacji zebranej przez macierz o powierzchni 20mm2, monitorującej zaburzenia otaczającego nas pola elektromagnetycznego, możemy powiedzieć: to jest piękne, a to jest brzydkie; to jest, a tego niema?"

13+

9B WB UW

360

nie

22:15-22:45

Życie i ewolucja dwudysznych

Prowadzą: lic. Wojciech Pawlak, Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej WB UW

Dwudyszne są reliktową grupą ryb, o bardzo długiej historii sięgającą czasów gdy dinozaury nie były nawet w powijakach. Bardzo często wspomina się je jako najbliższych krewniaków lądowych czworonogów ze względu na szczególne wśród ryb umiejętności przetrwania na lądzie.Czy rzeczywiście przypominają naszych przodków? Jaka była ich przeszłość, a jak klaruje się przyszłość i jaki ma to związek ze zmianami klimatu?

dowolny

2A WB UW

55

nie

22:15-22:45

GMO: fakty i mity

Prowadzą: Maria Piórkowska, Natalia Wdowiak, Koło Naukowe Biologii Syntetycznej WB UW

Wykład na temat dość kontrowersyjny i popularny. Chcemy, aby słuchacze przekonali się, że GMO są ważne w dzisiejszych czasach i dowiedzieli dlaczego. Przybliżymy Państwu historię, metody modyfikacji organizmów, korzyści i zagrożenia płynące ze stosowania GMO oraz statystyki i ciekawostki.

13+

102B WB UW

70

nie

22:15-22:45

Drugie życie kolekcji muzealnych: wykorzystanie w badaniach nad ekologią zwierząt

Prowadzą: mgr Piotr Chibowski, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska WB UW

W ostatnim czasie rosnącą popularność zyskują badania nad ekologią zwierząt wykorzystujące analizę wypreparowanych okazów z kolekcji muzealnych. Jest to spowodowane rozwojem nowoczesnych technik analitycznych, bezinwazyjnością tych badań i konieczności poznania i zrozumienia zmian, które zachodziły w ekologii zwierząt w przeszłości. Podczas wykładu podam przykłady najciekawszych badań tego typu.

13+

103B WB UW

130

nie

 Warsztaty dla nauczycieli


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

18:00-19:00

Dla Nauczycieli. Weź oddech: młodzi na rzecz czystego powietrza!

Prowadzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Uczniowie i uczennice oraz nauczyciele i nauczycielki z Zespołu Szkół w Siennicy

Warsztat dedykowany jest dla nauczycieli i nauczycielek, którzy chcieliby prowadzić w swojej szkole edukację z zakresu ochrony czystości powietrza. Jak zbadać poziom zanieczyszczenia powietrza? Skąd się bierze smog i jakie są jego konsekwencje? Wszyscy uczestnicy i uczestniczki otrzymają zestaw materiałów edukacyjnych.

18+

Punkt spotkania: w holu przy portierni

16

tak

 Warsztaty otwarte


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:00-19:30

Mikrobiologia na wesoło: gry i zabawy

Prowadzi: Krzysztof Romaniuk

Uczestnicy warsztatów będą mogli zmierzyć się ze sobą w prostych grach planoszowych, przy okazji poznając podstawowe mikrobiologiczne pojęcia. Podczas warsztatów przewidziane są również quizy i konkursy w różnej formie.

6-9 lat

6B

100

nie

19:00-21:00

Komputerowe gry biologiczne

Prowadzą: Anna Miścicka, Agnieszka Czarnocka-Cieciura, Aleksandra Sulkowska, Natalia Gumińska, Halszka Walkiewicz, Kacper Maciszewski

Nauka przez zabawę jest jednym z najlepszych sposobów poznawania świata. Wraz z rozwojem techniki, powstało mnóstwo gier o tematyce biologicznej, w których można wcielić się w rybosom tworzący białko czy kolonię bakterii, która chce zdominować szalkę. Każda z takich gier, chociaż o bardzo prostej mechanice, pozwala na przedstawienie w przystępny sposób skomplikowanych zagadnień.

dowolny

202A

100

nie

 stoisko


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:00-23:00

Od zanieczyszczenia do naszego jedzenia, czyli droga metali ciężkich w środowisku

Prowadzą: Karolina Bodzon, Olga Bemowska-Kałabun, Mateusz Kałabun, Zuzanna Tarnawska, Agnieszka Ignasik, Katarzyna Idzkiewicz, Aleksandra Naziębło

Zaprezentowane zostaną krótkie doświadczenia, które pomogą zwizualizować obieg metali ciężkich i ich wpływ na organizmy żywe. Dodatkowo uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach, prezentujących: lokalizację metali ciężkich w komórkach i tkankach roślinnych, przystosowanie roślin do życia w środowiskach zanieczyszczonych, metody rekultywacji gleb.

dowolny

budynek CNBCh, hol

100

nie

16:00-23:00

GLUTEN

Prowadzą: mgr Magdalena Łazicka, mgr Anna Węgrzyn, mgr Michał Bykowski, mgr Łukasz Mioduszewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk

Od co najmniej 10 tysięcy lat gluten znajduje się w diecie człowieka i być może to on wpłynął na rozwój naszej cywilizacji. Czy jest to nasz przyjaciel, wróg a może jedynie neutralna substancja, na którą uczulenie w obecnych czasach jest po prostu modne? Uczestnicy będą mieć możliwość własnoręcznego wyizolowania glutenu w makroskopowych ilościach. Będzie można go obejrzeć, dotknąć i rozciągnąć. Gluten wykazuje niezwykłe właściwości lepkosprężyste, które umożliwiają wypiek pieczywa. Uczestnicy zgłębią wiedzę o procesach biofizycznych, które odpowiadają za formowanie się i wzrost chleba. Będą brać czynny udział w doświadczeniach, które sprawdzą jak względny moduł sprężystości glutenu zależy od jego zawartości w poszczególnych gatunkach mąki. Dzięki temu przekonają się, jak kluczowe znaczenie ma gluten dla sprężystości ciasta. Moduł sprężystości będzie wyznaczany przy użyciu glutenowych balonów, które będziemy wspólnie nadmuchiwać.

dowolny

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

W poszukiwaniu zbroDNiArza

Prowadzi: Koło Naukowe Biologii Molekularnej UW

Na naszym stoisku pokażemy, w jaki sposób bada się ślady z miejsca zbrodni: odciski palców i ślady krwi oraz w jaki sposób szuka się przestępcy na podstawie DNA. Pokażemy, jak izoluje się DNA, na czym polega reakcja PCR i elektroforeza oraz w jaki sposób analizuje się elementy mikrosatelitarne.

dowolny

budynek CNBCh, hol

100

nie

16:00-23:00

Koło Naukowe Botaniki

Prowadzi: Koło Naukowe Botaniki

Na stanowisku Koła Naukowego Botaniki podczas Nocy Biologów uczestnicy będą mogli poznać biologiczne wskaźniki pH oraz zabarwić tkaniny barwnikami pozyskanymi z roślin.

6-13 lat

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o pasożytach, a boisz się zapytać

Prowadzi: Amerlab Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych

Prezentowane będą pasożyty w słojach (tasiemce, nicienie, przywry) oraz preparaty pod mikroskopem/binokularem (kleszcze, wszy, pluskwy, pchły). Dla dzieci zorganizowane zostaną konkursy/prace plastyczne/kolorowanki związane z tematem.

dowolny

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

Koło Naukowe Biologii Syntetycznej Genesis

Prowadzi: Koło Naukowe Biologii Syntetycznej UW Genesis

Na naszym stoisku będzie można zobaczyć bakterie eksprymujące fluorescencyjne białko GFP. Zaprezentujemy wyniki projektu prowadzonego wspólnie z Zakładem Mikrobiologii Stosowanej: bakterie pachnące bananami. Pokażemy także zasadę działania kilku nowoczesnych metod klonowania: Gibson Assembly, Golden Gate, Gateway oraz FX cloning.

dowolny

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

Koło Naukowe Embriologii

Prowadzą: Koło Naukowe Embriologii, Zakład Embriologii WB UW

Na stoisku zaprezentujemy utrwalone preparaty mysich gamet i zarodków na różnych etapach rozwoju. Ponadto zaprezentujemy uczestnikom dwie gry, które pozwolą zrozumieć sens zdarzeń zachodzących w komórkach w trakcie embriogenezy.

dowolny

I piętro WB UW

100

nie

16:00-23:00

Jak naukowcy dbają o komórki w laboratorium?

Prowadzi: Koło Naukowe Biologii Medycznej Antidotum

Czy jesteś ciekawy tego, w jaki sposób hoduje się żywe komórki w laboratorium? Gdzie i w czym żyją, czego potrzebują aby chętnie rosnąć i dzielić się? Studenci związani na co dzień z hodowaniem różnych linii komórkowych chętnie odpowiedzą na nurtujące cię pytania, a także zademonstrują co nieco!

13+

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

Koł Naukowe Biologii Ewolucyjnej

Prowadzi: Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej

Teoria ewolucji jest głównym paradygmatem biologii, tłumaczącym i porządkującym złożoność świata żywego. Odwiedzając stoisko Koła Naukowego Biologii Ewolucyjnej dowiecie się jakie mechanizmy wykorzystuje ewolucja i jak ją badamy. Poznacie także jej zawiłe ścieżki, oglądając kości dzisiejszych zwierząt oraz tych wymarłych przed milionami lat.

dowolny

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

Fascynujący mikroświat

Prowadzi: Doktoranci Zakładu Genetyki Bakterii i Zakładu Wirusologii WB UW

Stoisko zaprojektowane z myślą o tym, aby przybliżyć uczestnikom Nocy Biologów różnorodność i wszechobecność mikroorganizmów oraz niektóre z ich aktywności. Odwiedzający dowiedzą się również, czym mogą zajmować się mikrobiolodzy i będą mogli zapoznać się z tym, co można zobaczyć na szalkach mikrobiologicznych. W skrócie podstawowa wiedza o bakteriach, wirusach i grzybach przekazana w przystępny sposób!

dowolny

I piętro WB UW

100

nie

16:00-23:00

Bądź zdrów jak ryba, czyli jak ryba danio pręgowany może pomóc człowiekowi?

Prowadzą: mgr Daria Goś, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

Zapraszamy do odwiedzenia stoiska Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, aby dowiedzieć się jakie badania są prowadzone w instytucie. Będziecie mieli okazję poznać nowy model badawczy: rybkę danio pręgowany.

dowolny

budynek CNBCh, hol

100

nie

16:00-23:00

Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Prowadzi: Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki UW

1. MicroQuiz: zapoznanie się z podstawowymi aspektami mikroskopii konfokalnej poprzez rozwiązywanie quizu biologicznego z nagrodami (przeznaczone dla różnych grup wiekowych). 2. DNA z jedzenia: zapoznanie się z budową kwasu deoksyrybonukleinowego za pomocą słodyczy. Dopasowywanie zasad azotowych i budowa przestrzennego łańcucha (przeznaczone dla najmłodszych uczestników). 3. Priony: białkowe cząsteczki chorobotwórcze: zapoznanie się ze strukturą, schematem działania oraz z chorobami wywoływanymi przez białka prionowe na przykładzie prionów drożdżowych, prezentacja szalek obrazujących działanie antyprionowe chlorowodorku guanidyny (przeznaczone dla starszych uczestników- liceum, osoby dorosłe). 4. Elektroforeza domowym sposobem: omówienie podstawowej techniki stosowanej w biologii oraz przygotowanie jej za pomocą składników znalezionych w kuchni! 5. Lody z ciekłego azotu: przedstawienie zastosowań ciekłego azotu w nauce. Przygotowanie zdrowych lodów z wykorzystaniem właściwości ciekłego azotu.

dowolny

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

Którędy do nory? Gra edukacyjna o chomiku europejskim

Prowadzą: mgr Aleksandra Zarzycka, mgr Joanna Julia Chmielewska, Anna Mierzejewska, Sylwia Adamus

Uczestnicy będą mogli rozegrać partię gry planszowej pod tytułem Którędy do nory? Podobnie jak czynią to zwierzęta w swoim środowisku, gracze będą musieli podjąć decyzję czy lepiej wybrać najkrótszą drogę do celu, ale narazić się na wiele niebezpieczeństw i przeszkód, czy drogę najdłuższą, ale najbezpieczniejsza? Na stoisku opowiemy także o biologii oraz ochronie chomika europejskiego: gatunku, zagrożonego wyginięciem w europejskiej części areału.

dowolny

I piętro WB UW

100

nie

16:00-23:00

Przezroczystość

Prowadzi: Centrum Nauki Kopernik

Dlaczego nasze ciała nie są przezroczyste? Kolor nadają mu m.in. barwniki zawarte w skórze, krążąca w naszych tkankach krew, woda i tłuszcze. Czy możemy zatem zajrzeć do wnętrza narządów bez użycia skomplikowanych technik? Okazuje się, że tak! Pozwala nam na to optyczne oczyszczanie tkanek, które zrewolucjonizowało nauki biologiczne. Technologia dostępna wyłącznie dla naukowców, po raz pierwszy zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności! Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, jak to możliwe że serce, płuca czy wątroba stają się przeźroczyste. Dzięki temu poznają ich budowę oraz szczegóły anatomiczne. Przekonają się też, jak przeźroczystość pomaga w badaniach naukowych oraz zobaczą pierwsze organizmy eukariotyczne, które zostały zmodyfikowane genetycznie, nicienie glebowe Caenorhabditis elegans.

dowolny

I piętro WB UW

100

nie

16:00-23:00

Po co nam enzymy?

Prowadzi: Pracownia Dydaktyki Biologii WB UW

Wykonaj własnoręcznie eksperyment!

dowolny

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

Tajemniczy las. Jak podpatrywać zwierzęta?

Prowadzą: dr Alicja Gryczyńska, dr Tomasz Gortat, dr Robert Meronka, mgr Agnieszka Pieniążek

Celem ekspozycji jest pokazanie jak można wykryć obecność zwierząt w środowisku. Przedstawione zostaną tropy i ślady pozostawiane przez zwierzęta, jak również wybrane metody terenowe umożliwiające identyfikację gatunków. W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia oryginalnych śladów i tropów zwierząt należących do różnych grup systematycznych. Ponadto odtwarzane będą filmy o zwierzętach zarejestrowane za pomocą fotopułapek, jak również głosy wydawane przez wybrane gatunki.

dowolny

I piętro WB UW

100

nie

16:00-23:00

Przyloty, odloty: opowieści o ptasich wędrówkach

Prowadzi: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków OTOP

Co roku miliony ptaków odbywają bliższe lub dalsze podróże. Co każe im poszukiwać nowych miejsc? W jaki sposób odnajdują drogę? Dla których gatunków Polska jest ciepłym krajem? Posłuchajcie opowieści o ptasich wędrówkach.

dowolny

budynek WBUW, I piętro

100

16:00-23:00

Mrówko Ważko Biedronko

Prowadzi: Zakład Fizjologii Zwierząt

Dzieci będą miały możliwość ulepienia owadów z plasteliny wzorując się np. na zdjęciach.

6-13 lat

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

Torfowisko w skali mikro

Prowadzi: Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska

Mechowisko w brytfance, żarłoczne rosiczki i mikro-gra torfowiskowa. Jeśli jesteś ciekawy jak misterne listki mogą mieć mchy w dużym powiększeniu i jak pięknie lśni kropelka cieczy na włoskach rosiczki, zapraszamy na nasze mikro-torfowisko. Jeśli rośliny torfowisk Ci się podobają i chcesz się przekonać czy, w odpowiednich warunkach środowiska, można zachować torfowisko niezmienione przez wiele setek lat, zagraj w mikro-grę komputerową Jak zachować torfowisko? Myślisz, że się uda?

dowolny

I piętro WB UW

100

nie

16:00-23:00

Neurobiologia na co dzień. Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii

Prowadzi: Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii

Chcesz przekonać się, jak dużo wiesz o mózgu? Pragniesz zrozumieć, dlaczego czasem nas oszukuje, i czy Sukienka (The Dress) tak naprawdę jest niebiesko-czarna, czy biało-złota? Zapraszamy do sprawdzenia swoich sił w grze Pogromcy neuromitów, zabawy z iluzjami oraz do odkrycia, co dzieje się w układzie nerwowym!

dowolny

parter WB UW

100

nie

16:00-23:00

Rośliny naczyniodajne

Prowadzi: dr Maja Graniszewska

Poznamy wyroby pochodzące z różnych stron świata. Łączy je jedno: są wykonane z różnych części roślin - korzeni, liści, łodyg, owoców, nasion.

dowolny

budynek CNBCh, w holu

100

16:00-23:00

Gra edukacyjna Akcja dyferencjacja!

Prowadzi: Koło Naukowe Biologii Medycznej Antidotum

Stań na naszej ogromnej planszy, wejdź w rolę komórki macierzystej i zróżnicuj w jak najwięcej typów dojrzałych komórek krwi! Gra edukacyjna Akcja dyferencjacja! ma na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży istnienia oraz sensu procesu różnicowania (dyferencjacji) komórek w organizmie człowieka. (Tytuł oryginału: Start as a stem cell!, plansza i rekwizyty dzięki uprzejmości EuroStemCell)

9-13 lat

I piętro WB UW

100

nie

16:00-23:00

Interaktywna gra planszowa Wielka sieć życia

Prowadzą: dr Ewa Julia Mierzejewska, dr Agnieszka Chołuj, mgr Anna Zaborowska

Gra planszowa pozwoli uczestnikom zrozumieć jak codziennie dokonywane przez nas wybory wpływają na życie roślin i zwierząt w bezpośrednim otoczeniu oraz w odległych zakątkach naszej planety. Przekonaj się jak drobne zmiany codziennego zachowania mogą spektakularnie wpływać na otaczającą nas przyrodę!

dowolny

I piętro WB UW

100

nie

16:15-23:00

Multico

Prowadzi: Wydawnictwo Multico

Wystawa książek przyrodniczych Wydawnictwa Multico

dowolny

parter WB UW

100

nie

16:15-23:00

MAC Edukacja

Prowadzi: Wydawnictwo MAC Edukacja

Stoisko oferty wydawniczej Wydawnictwa MACEdukacja

dowolny

parter WB UW

100

nie

16:15-23:00

Poznajcie Patkona

Prowadzi: Wydawnictwo Script

Zapraszamy do zapoznania się z książką edukacyjną dla dzieci o stworzonku, które szukając swojej tożsamości, spotyka różne zwierzęta i poznaje zadziwiające zjawiska. Patkon to barwnie ilustrowana książka napisana przez chiropterologa z PAN - Annę Sztencel.

dowolny

I piętro WB UW

100

nie

16:30-19:00

Pokaz różnorodności organizmów wodnych

Prowadzą: mgr Alicja Pawelec,mgr Ewa Babkiewicz, mgr Magda Rusiłowicz,dr Anna Bednarska, Anna Hauler, Katarzyna Rutkowska, Wojciech Wilczyński, Szymon Pukos, Szymon Sitek, Kamil Dąbrowski

Zakład Hydrobiologii prezentuje: otwarty dla wszystkich pokaz różnorodności organizmów wodnych: glonów, planktonu, bezkręgowców wodnych i ryb. Zobacz na własne oczy co pływa w naszych rzekach i jeziorach!

dowolny

podziemie WB UW

100

19:00-21:30

Z wody na ląd: ewolucyjny Escape Room!

Prowadzą: mgr Alicja Pawelec,mgr Ewa Babkiewicz, mgr Magda Rusiłowicz,dr Anna Bednarska, Anna Hauler, Katarzyna Rutkowska, Wojciech Wilczyński, Szymon Pukos, Szymon Sitek, Kamil Dąbrowski

Gra typu Escape Room: cofnij się do początków życia na Ziemi, ewoluuj i przetrwaj! (gra dla grup dwuosobowych powyżej 12 lat, zapisy przed wejściem na stoisko)

13+

podziemie WB UW

100

nie

 Wykłady: sesja Noblowska


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:15-16:45

Jak muszka owocowa pomogła zrozumieć Twój zegar biologiczny

Prowadzą: prof. Jadwiga Giebułtowicz, Department of Integrative Biology, Oregon State University

Od stuleci wiadomo było, że wiele procesów u zwierząt zachodzi w rytmie dobowym, ale mechanizm zegara biologicznego nie był znany. Pierwszy dowód na to, że zegar jest zakodowany w genach uzyskano badając mutanty muszki owocowej Drosophila melanogaster. Za te odkrycia trzej amerykańscy uczeni otrzymali tegoroczną nagrodę Nobla. Dalsze badania pokazały, że mechanizm zegara u ssaków, łącznie z człowiekiem, jest bardzo podobny do tego, jaki występuje u muszek. Podczas tego wykładu dowiedziecie się jak bada się zegar biologiczny, jak on funkcjonuje, a także jak reguluje procesy uczenia się i zapamiętywania.

13+

9B WB UW

360

17:00-17:30

Jak tyka zegar u zwierząt?

Prowadzą: dr hab. Paweł Majewski, Zakład Fizjologii Zwierząt WB UW

Wykład odpowie na pytanie: jak działa zegar biologiczny u zwierząt? Zdefiniuje elementy składowe zegara biologicznego u przedstawicieli różnych gromad kręgowców oraz opisze molekularne podłoże jego działania.

13+

9B WB UW

360

17:45-18:15

Jak w pracowni zegarmistrza: wiele zegarów, wiele rytmów, ale porządek musi być

Prowadzą: dr hab. Piotr Bębas, Zakład Fizjologii Zwierząt WB UW

Zegar biologiczny to mechanizm, którego serce stanowią oscylatory. To one generują rytmy biologiczne. U zwierząt niemal każdy narząd ma swój oscylator, a praca tych oscylatorów musi być synchronizowana. Na wykładzie dowiemy się o oscylatorach, które są niewolnikami mózgu i anarchistach wśród oscylatorów, które są niezależnymi zegarami.

13+

9B WB UW

360

18:30-19:00

Chronoterapie: małżeństwo medycyny i zegara biologicznego

Prowadzą: dr Aleksandra Skawina, Zakład Fizjologii Zwierząt WB UW

Procesy fizjologiczne człowieka są pod kontrolą jego wewnętrznego zegara biologicznego i podlegają rytmicznym zmianom, głównie okołodobowym. Podlegają mu także procesy patofizjologiczne: choroby. Z tego powodu obserwowana jest zmienna skuteczność standardowego postępowania medycznego (np. podawania leków). Dobranie odpowiedniego postępowania, np. dawkowania leków, do sterowanej zegarem ludzkiej fizjologii może ułatwić kontrolę nad rozwojem choroby, zmniejszyć ryzyko efektów ubocznych leków, a nawet zwiększyć przeżywalność chorych doświadczonych np. chorobami nowotworowymi.

13+

9B WB UW

360

nie

19:15-19:45

Melatonina, królowa nocy

Prowadzą: dr Magdalena Markowska, Zakład Fizjologii Zwierząt WB UW

Melatonina jest hormonem wydzielanym przez szyszynkę podczas ciemnej nocy. Na wykładzie opowiem o funkcjach melatoniny, tych znanych i tych, których znaczenie nie jest do końca wyjaśnione.

13+

9B WB UW

360

nie

 Talk show


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:45-18:15

Talk Show: Oko w oko z Biologiem cz.1.

Prowadzi: Aleksander Pawłowski rozmawia z gościem: dr Danutą Solecką z Zakładu Ekofizjologii Molekularnej Roślin WB UW.

To nowa formuła spotkań zaplanowanych na tegorocznej Nocy Biologów. Chcąc zapewnić wyjątkową atmosferę telewizyjnego show, zaproszeni ze świata nauki goście będą musieli zmierzyć się z dociekliwymi i często prostolinijnymi pytaniami prowadzącego spotkanie Olka Pawłowskiego.

dowolny

2A WB UW

55

nie

18:30-19:00

Talk Show: Oko w oko z Biologiem cz.2.

Prowadzi: Aleksander Pawłowski rozmawia z gościem: dr hab. Piotrem Bębasem z Zakładu Fizjologii Zwierząt WB UW.

To nowa formuła spotkań zaplanowanych na tegorocznej Nocy Biologów. Chcąc zapewnić wyjątkową atmosferę telewizyjnego show, zaproszeni ze świata nauki goście będą musieli zmierzyć się z dociekliwymi i często prostolinijnymi pytaniami prowadzącego spotkanie Olka Pawłowskiego.

dowolny

2A WB UW

55

nie

19:15-19:45

Talk Show: Oko w oko z Biologiem cz.3.

Prowadzi: Aleksander Pawłowski rozmawia z gościem: dr Takao Ishikawa z Zakładu Biologii Molekularnej WB UW.

To nowa formuła spotkań zaplanowanych na tegorocznej Nocy Biologów. Chcąc zapewnić wyjątkową atmosferę telewizyjnego show, zaproszeni ze świata nauki goście będą musieli zmierzyć się z dociekliwymi i często prostolinijnymi pytaniami prowadzącego spotkanie Olka Pawłowskiego.

dowolny

2A WB UW

55

nie

Odwiedzin: 2371098 | Ostatnia aktualizacja: 2017-11-12, 13:51  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.