Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2018

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Ul. Lwowska 1

87-100 Toruń

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Wykłady


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:15-14:45

Moje pierwsze akwarium

Prowadzą: Kamil Wiśniewski, Joanna Zielska, Studenckie Koło Naukowe Biologów; opiekun: dr Roman Pawlak

Fascynuje Cię świat podwodnych stworzeń? Chcesz zacząć swoją przygodę z akwarystyką, ale nie wiesz od czego zacząć? Myślisz, że takie hobby jest bardzo drogie? Ten wykład jest dla Ciebie! Na wykładzie członkowie Sekcji Hydrobiologicznej opowiedzą jaki sprzęt i akwarium jest potrzebne dla młodego hodowcy, jak zajmować się rybami i innymi wodnymi stworzeniami, jakie błędy są najczęściej popełniane na początku. A może chciałbyś zacząć z mniej wymagającymi niż ryby bezkręgowcami? Wykład jest połączony z pokazem przykładowego akwarium z wodnymi ślimakami i małżami. Na prelekcje zapraszają członkowie Sekcji Hydrobiologicznej Studenckiego Koła Naukowego Biologów UMK.

VI i VII klasa szkoły podstawowej lub gimnazjum

BiOŚ, budynek A, sala 173, parter

150

Nie

14:30-15:00

Czy Zombie to na pewno tylko fantastyka?

Prowadzą: mgr Dariusz Parzonko, Studenckie Koło Naukowe Biologów; opiekun: dr hab. Jarosław Kobak

Zombie kojarzą nam się z filmami i grami komputerowymi. A co jeśli naprawdę istnieją? Co mówi na ten temat nauka? Podczas wykładu zostaną przedstawione przykłady pasożytów manipulujących swoimi żywicielami, co przebiega w bardzo ciekawy i… niepokojący sposób.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 104, parter

120

Nie

15:00-15:30

Obcy są wśród nas – czyli o inwazjach biologicznych

Prowadzi: dr hab. Jarosław Kobak

W dzisiejszych czasach działalność człowieka wywiera ogromny wpływ na środowisko naturalne, przyczyniając się do wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt. Istnieje jednak grupa organizmów, które świetnie radzą sobie w nowej rzeczywistości, a nawet korzystają z naszej pomocy przy rozprzestrzenianiu się po całym świecie. Niektóre z nich osiągają na nowo zasiedlonych terenach znaczne liczebności i mogą poważnie zakłócać funkcjonowanie miejscowej przyrody. Ostatnio proces ten przyspieszył gwałtownie, a obce gatunki zostały uznane za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Podczas proponowanych zajęć chciałbym przedstawić przebieg i skutki inwazji obcych organizmów. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: (1) Jak dochodzi do inwazji biologicznej? (2) Skąd biorą się obcy przybysze w naszych wodach? (3) Jak zostać skutecznym gatunkiem inwazyjnym? (4) Jak obce gatunki wpływają na swoje otoczenie? (5) Które z nich są najgroźniejsze? (6) Jak (i czy w ogóle) możemy się przed nimi bronić? (7) Czy intruzi mogą się nam do czegoś przydać?

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 173, parter

150

Nie

15:15-15:45

Rodzicielstwo ponad wszystko, czyli kilka niesamowitych historii o opiece zwierząt nad potomstwem

Prowadzi: mgr Anna Dzierżyńska-Białończyk

Hodowanie małych morderców, budowanie przytulnego domu ze śliny, czy zamurowywanie ciężarnej małżonki – to tylko kilka przykładów „dobrego macierzyństwa” w świecie zwierząt. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, kto siedzi w galasie, jak wygląda gniazdo żaby latającej i kto nosi dzieci w „plecaku” – ten wykład jest z pewnością dla Ciebie.

bez ograniczeń

BiOŚ, budynek A, sala 104, parter

120

Nie

16:00-16:30

PODWÓJNA HELISA – historia sławy i grzechu

Prowadzą: dr hab. Marta Lenartowska, prof. UMK

„W każdej porządnej encyklopedii można dziś przeczytać, że odkrywcami struktury chemicznej DNA byli James Watson, Francis Crick i Rosalind Franklin. A mimo to większość osób potrafi wymienić tylko dwa pierwsze nazwiska. Dlaczego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba cofnąć się ponad pół wieku, do momentu, kiedy w 1938 roku młodziutka Rosalind Franklin wbrew woli ojca rozpoczęła naukę w Newnham College, jednej z dwóch szkół Cambridge, które przyjmowały kobiety. Po ukończeniu studiów wyższych Franklin obroniła doktorat i otrzymała stanowisko asystenta w King’s College London” (Kaja Malanowska, 2013 rok).

bez ograniczeń

BiOŚ, budynek A, sala 104, parter

120

Nie

16:00-16:30

„Milczenie pszczół”- omówienie problematyki wymierania owadów zapylających na przestrzeni ostatnich kilku dekad

Prowadzą: Aleksandra Krzemień, Piotr Kłonowski, Studenckie Koło Naukowe Biologów; opiekun: prof. dr hab. Jarosław Buszko

Omówienie globalnego trendu związanego ze spadkiem liczby owadów zapylających na przykładzie „Zespołu masowego ginięcia pszczoły miodnej’’. Problemu, który po dziś dzień nie został jednoznacznie rozwiązany i nadal stanowi spore wyzwanie dla współczesnych naukowców. Konsekwencje zjawiska są o tyle poważne że nie tylko rzutują na zubożenie bioróżnorodności w naturalnych ekosystemach, ale powodują ogromne straty we współczesnej gospodarce i populacjach ludzkich. Wykład będzie swoistego rodzaju podsumowaniem obecnej wiedzy na temat omawianego zjawiska z uwzględnieniem najnowszych trendów badawczych i najbardziej aktualnych teorii.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 173, parter

150

Nie

16:45-17:15

W objęciach Morfeusza, czyli tajemnice snu

Prowadzą: Klaudia Werner i Dawid Kubiak; opiekun: dr hab. Sylwia Wrotek

Człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia, lecz nie jest to czas stracony. Sen ma fundamentalne znaczenie zarówno dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego ciała jak i psychiki. O tym, że sen jest bardzo ważny dla zdrowia i dobrego działania naszych organizmów, lekarze i naukowcy przekonują od dawna. Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego sen jest tak istotny oraz usłyszeć kilka ciekawostek na jego temat (o czym śnią osoby głuchonieme lub niewidome? W jakim języku będę śnił gdy przeprowadzę się do innego kraju?), ten wykład jest właśnie dla Ciebie!

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 104, parter

120

Nie

16:45-17:15

Jedność i różnorodność w świecie komórek

Prowadzi: dr Katarzyna Niedojadło

Bohaterką wykładu będzie komórka, przedstawiona jako podstawowa jednostka organizacji życia oraz podstawowy element strukturalny i funkcjonalny każdego żywego organizmu. Słuchacze odbędą „podróż do wnętrza komórki”, zapoznają się z budową komórki roślinnej, zwierzęcej, grzyba i bakterii oraz wskażą różnice ale i ich podobieństwa strukturalne. Ponadto zwrócą szczególną uwagę na strukturalną organizację tych komórek, warunkującą spełnianie im wszystkich funkcji życiowych.

VI i VII klasa szkoły podstawowej, gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 173, parter

150

Nie

 Warsztaty otwarte


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-18:00

Maszyneria ludzkiego ciała, czyli co mamy w środku i jak to działa

Prowadzą: dr Katarzyna Piątkowska, dr Przemysław Grodzicki, dr Hanna Kletkiewicz

Uczestnicy zajęć „Maszyneria ludzkiego ciała, czyli co mamy w środku i jak to działa” przeniosą się w głąb ludzkiego ciała. Zobaczą jak wygląda wnętrze ciała człowieka. Dowiedzą się jak wyglądają i gdzie znajdują się różne narządy. Podczas ciekawych prezentacji poznają ich działanie. Posłuchają i zobaczą jak bije serce, i jak można je zbadać. Dowiedzą się do czego służy ucho i jak widzi oko (i jak może nas oszukiwać). Przekonają się, dlaczego nie czują smaku podczas przeziębienia. Zapoznają się z działaniem niektórych urządzeń używanych do badania stanu zdrowia człowieka (EKG, fonendoskopy, sfigmomanometry i in.).
Zajęcia w części warsztatowej otwartej (bez rejestracji – sala 180, bud. C, I piętro) przeznaczonej dla dzieci 6-13 lat, będą zabawą z fizjologią człowieka w tle (m.in. kolorowanki, gry, rebusy, puzzle, składanie fantoma anatomicznego, budowa szkieletu z kartonu).

6-13 lat

BiOŚ, budynek C, sala 180, piętro I

Bez ograniczeń

Nie

 Gry i zabawy


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:30-19:00

Śledziona czy serce w obrazie mikroskopowym? – zgadnij co to!

Prowadzą: Karolina Olkiewicz, Ilona Rachecka, Karolina Błaszak, Klaudia Młynarczyk, Katarzyna Majewska Studenckie Koło Naukowe Biologów; opiekun: dr Magdalena Krajewska

Zapewne wiesz jak wygląda serce, płuco, śledziona czy żołądek. Jesteśmy jednak ciekawi czy potrafiłbyś rozpoznać te narządy pod kilkukrotnym powiększeniem? Czym różnią się komórki budujące najważniejsze organy w naszym ciele? Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w naszej zabawie. Poznaj mapę ludzkiego ciała i sprawdź, czy uda Ci się rozpoznać wszystkie narządy wewnętrzne!

bez ograniczeń

BiOŚ, budynek B, hol na parterze

6

Nie

 Pokazy


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:00-16:30

Stoisko z roślinami i bezkręgowcami

Prowadzą: Michał Wódecki, Anita Biskup-Bednarczyk Dydaktycy w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu

Stoisko pracowników Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, na którym zaprezentowane zostaną zwierzęta bezkręgowe i rośliny egzotyczne.

bez ograniczeń

BiOŚ, budynek B, hol na parterze

Bez ograniczeń

Nie

16:00-18:00

Dziwne ryby

Prowadzą: dr Roman Pawlak, dr Katarzyna Wołczuk

Zostanie przedstawiona biologia i ekologia ryb zamieszkujących tektoniczne jeziora afrykańskie. Pokazane zostaną ryby wychodzące na ląd - poskoczki mułowe. Obserwować będzie można sposób ich poruszania się po lądzie i karmienie. Ponadto zobaczyć będzie można rybę dwudyszną z Afryki – prapłetwca.

od 10 lat

BiOŚ, budynek B, hol na parterze

Bez ograniczeń

Nie

18:00-18:45

Niebezpieczne rośliny w naszych mieszkaniach

Prowadzą: dr Lucjan Rutkowski, mgr Karol Fiedorek

Pokaz i omówienie niebezpieczeństw, które czyhają ze strony roślin ozdobnych w mieszkaniu, w nastrojowym świetle sztucznym. 2 grupy liczące 8-15 osób lub jedna cała klasa licząca 24-30 osób

bez ograniczeń

Szklarnia Zaplecza Hodowlanego Wydziału BiOŚ

brak miejsc

Tak

 konsultacje prozdrowotne


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-18:00

Konsultacje prozdrowotne, NZOZ Pracownia Genetyki Nowotworów Sp. z o. o.

Prowadzi: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pracownia Genetyki Nowotworów Sp. z o. o.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pracownia Genetyki Nowotworów Sp. z o. o. istnieje od 2003 roku. Jest nowoczesną firmą założoną i prowadzoną przez wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny z udokumentowanymi osiągnięciami w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki klinicznej. Świadczymy usługi z zakresu badań genetycznych z obszaru onkologii, kardiologii, ginekologii czy niepłodności, wykonujemy badania mikrobiologiczne oraz udzielamy konsultacji dietetycznych. Pracownia Genetyki zaprasza na bezpłatne konsultacje prozdrowotne z genetykami w czasie trwania "Nocy Biologów" na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK w Toruniu w godzinach 15.00-18.00.

osoby pełnoletnie

BiOŚ, budynek B, hol na parterze

Bez ograniczeń

Nie

 Warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:00-14:45

Mutuj razem z nami!

Prowadzą: 14.00 dr hab. Grażyna Dąbrowska, mgr Olga Narbutt, mgr Zuzanna Znajewska

Czy zastanawiałeś się jak powstają mutanty i jak one wyglądają? Na warsztatach „Mutuj razem z nami!” odpowiemy na te intrygujące pytania. W tym celu zaprezentujemy kolekcję mutantów muszki owocówki (Drosophila melanogaster) należącą do Zakładu Genetyki. Osobniki te różnią się od muszek, które wszyscy dobrze znamy. Obserwując pod mikroskopem stereoskopowym będziemy mogli porównać zarówno muszki spotykane na owocach z muszkami - mutantami. Poznamy mutanty o różnych barwach oczu i ciała, muszki bezskrzydłe i inne, które będą inspiracją do stworzenia własnego mutanta! Jeśli czujesz w sobie moc, przybądź i mutuj razem z nami!

I-III klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek C, sala 280, II piętro

5 z 12

Tak

14:00-14:45

Rana prawdę Ci powie - czyli rozpoznawanie narzędzia zbrodni na podstawie zadanego obrażenia

Prowadzą: Oliwia Skiba, Karolina Łubkowska, Maria Walkowiak, Ola Figura, Martyna Fabiś, Klaudia Falkowska Koło Naukowe Biologii Sądowej „Corpus Delicti”; (opiekun: dr hab. Tomasz Kozłowski, mgr Natalia Mucha)

Zbrodnia została dokonana. Ciało odnalezione. Podczas oględzin zwłok wykryto szereg ran. Jednak czym różni się jedna od drugiej? Szarpana od ciętej? Postrzałowa od kłutej? Ugryzienie psa od ugryzienia człowieka? Odpowiedź na te pytania zna antropolog. Potrafi rozpoznać narzędzie zbrodni i przybliżyć do rozwiązania zagadki – kto zabił Jana Kowalskiego?

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 288, piętro I

brak miejsc

Tak

15:00-15:45

Mutuj razem z nami!

Prowadzą: Julia Maksimowicz, Katarzyna Bodasińska, Łukasz Tymiński (opiekunowie: dr hab. Grażyna Dąbrowska, mgr Olga Narbutt, mgr Zuzanna Znajewska) 16.00 mgr Karolina Kotowicz, Nikola Sikora

Czy zastanawiałeś się jak powstają mutanty i jak one wyglądają? Na warsztatach „Mutuj razem z nami!” odpowiemy na te intrygujące pytania. W tym celu zaprezentujemy kolekcję mutantów muszki owocówki (Drosophila melanogaster) należącą do Zakładu Genetyki. Osobniki te różnią się od muszek, które wszyscy dobrze znamy. Obserwując pod mikroskopem stereoskopowym będziemy mogli porównać zarówno muszki spotykane na owocach z muszkami - mutantami. Poznamy mutanty o różnych barwach oczu i ciała, muszki bezskrzydłe i inne, które będą inspiracją do stworzenia własnego mutanta! Jeśli czujesz w sobie moc, przybądź i mutuj razem z nami!

I-III klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek C, sala 280, II piętro

brak miejsc

Tak

15:00-15:45

Molekularny MasterChef

Prowadzą: mgr Monika Kamińska, Natalia Prządka, Dominika Kapuścińska

Jeżeli lubisz gotować, przyjdź poznać tajniki kuchni molekularnej stosowane w najdroższych restauracjach. Zmiana tekstury lub wyglądu podstawowych artykułów spożywczych zadziwi bowiem niejednego smakosza.

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek A, sala 62, poziom -1

brak miejsc

Tak

15:00-16:30

Rozmnażanie roślin i zwierząt – to, co trudno zobaczyć gołym okiem

Prowadzą: dr Anna Suwińska, mgr Przemysław Zakrzewski

Czy wiecie jak rozmnażają się rośliny i zwierzęta? Co łączy łagiewkę pyłkową z fontanną? Jak wyglądają plemniki różnych gatunków zwierząt? Jak zbudowany jest jajnik owada? Odpowiedzi na te i inne pytania będziecie mogli uzyskać podczas warsztatów „Rozmnażanie roślin i zwierząt – to, co trudno zobaczyć gołym okiem”. Zaplanowaliśmy dla Was ciekawe zajęcia, podczas których poznacie budowę mikroskopu oraz zdobędziecie podstawowe informacje dotyczące rozmnażania się roślin i zwierząt. Sami przygotujecie preparaty mikroskopowe, wykonacie obserwacje narządów rozrodczych różnych gatunków zwierząt, czy też obejrzycie przepływ cytoplazmy w łagiewce pyłkowej. Zapraszamy!

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek B, sala nr XIV, parter

brak miejsc

Tak

15:00-15:45

Rana prawdę Ci powie - czyli rozpoznawanie narzędzia zbrodni na podstawie zadanego obrażenia

Prowadzą: Oliwia Skiba, Karolina Łubkowska, Maria Walkowiak, Ola Figura, Martyna Fabiś, Klaudia Falkowska Koło Naukowe Biologii Sądowej „Corpus Delicti”; (opiekun: dr hab. Tomasz Kozłowski, mgr Natalia Mucha)

Zbrodnia została dokonana. Ciało odnalezione. Podczas oględzin zwłok wykryto szereg ran. Jednak czym różni się jedna od drugiej? Szarpana od ciętej? Postrzałowa od kłutej? Ugryzienie psa od ugryzienia człowieka? Odpowiedź na te pytania zna antropolog. Potrafi rozpoznać narzędzie zbrodni i przybliżyć do rozwiązania zagadki – kto zabił Jana Kowalskiego?

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 288, piętro I

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Mutuj razem z nami!

Prowadzą: mgr Karolina Kotowicz, Nikola Sikora

Czy zastanawiałeś się jak powstają mutanty i jak one wyglądają? Na warsztatach „Mutuj razem z nami!” odpowiemy na te intrygujące pytania. W tym celu zaprezentujemy kolekcję mutantów muszki owocówki (Drosophila melanogaster) należącą do Zakładu Genetyki. Osobniki te różnią się od muszek, które wszyscy dobrze znamy. Obserwując pod mikroskopem stereoskopowym będziemy mogli porównać zarówno muszki spotykane na owocach z muszkami - mutantami. Poznamy mutanty o różnych barwach oczu i ciała, muszki bezskrzydłe i inne, które będą inspiracją do stworzenia własnego mutanta! Jeśli czujesz w sobie moc, przybądź i mutuj razem z nami!

I-III klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek C, sala 280, II piętro

4 z 12

Tak

16:00-16:45

Molekularny MasterChef

Prowadzą: mgr Monika Kamińska, Natalia Prządka, Dominika Kapuścińska

Jeżeli lubisz gotować, przyjdź poznać tajniki kuchni molekularnej stosowane w najdroższych restauracjach. Zmiana tekstury lub wyglądu podstawowych artykułów spożywczych zadziwi bowiem niejednego smakosza.

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek A, sala 62, poziom -1

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Czy rośliny poruszają się, jedzą, płaczą i boją się ciemności?

Prowadzą: dr Katarzyna Marciniak, dr hab. Emilia Wilmowicz, mgr Krzysztof Przedniczek, Aleksandra Florkiewicz

W trakcie trwania zajęć uczniowie będą mieli okazję poznać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań z zakresu fizjologii roślin. Czy i jak rośliny mogą się poruszać, co i kiedy jedzą, czy płaczą i czy mogą wzrastać i rozwijać się w ciemności? Zajęcia będą obejmowały zarówno pokaz, jak i możliwość samodzielnej pracy z materiałem roślinnym.

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek B, sala nr V, parter

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Wystrzałowe drożdże

Prowadzą: dr Sonia Szymańska, dr Dariusz Laskowski

Na zaproponowanych przez nas zajęciach młodzi naukowcy poznają ciekawostki przyrodnicze. Wcielą się w rolę odkrywców niesamowitego świata drożdży. Dowiedzą się czym żywią się drożdże oraz jakie warunki życia im odpowiadają. Poprzez zabawę i eksperymenty poznają ich różne oblicza.

I-III klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek B, sala nr XIX, parter

3 z 12

Tak

16:00-16:45

O owadach słów kilka…

Prowadzą: dr Julita Templin, dr Teresa Napiórkowska

Uczestnicy zajęć poznają ogólną budowę ciała owadów, rodzaje skrzydeł, różne typy aparatów gębowych w zależności od sposobu i rodzaju pobieranego pokarmu, a także przekształcenia odnóży odpowiednie do sposobu poruszania się i środowiska życia. W trakcie zajęć uczestnicy na podstawie uzyskanych informacji samodzielnie wykonają modele owadów z masy solnej.

I-III klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek B, sala nr IX, parter

6 z 14

Tak

16:00-16:45

Obcy atakują... Czyli drogi inwazji pasożytów do człowieka

Prowadzą: mgr Anna Marszewska, Zofia Szota

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak blisko nas istnieje i rozwija się zagrażający nam świat. Świat organizmów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Otaczają nas! A nawet zamieszkują zakamarki naszego ciała! To one – pasożyty! Na warsztatach opowiemy jakimi drogami dostają się do organizmu człowieka ci nieproszeni „goście”. Obejrzymy utrwalone okazy tasiemców, nicieni czy przywr. W ramach podsumowania zdobytej wiedzy proponujemy edukację przez zabawę w postaci gry słownej.

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek C, sala nr 193, piętro I

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Łuski, włosy, pióra - czym pokryta jest zwierząt skóra?

Prowadzą: dr Katarzyna Wołczuk, dr Krzysztof Kasprzyk

Czym pokryta jest skóra zwierząt kręgowych? Dlaczego ryby mają łuski, ptaki pokryte są piórami, a ssaki włosami? Czym różnią się łuski rybie od łusek pokrywających ciało gadów? Czym są kolce u jeża, róg u nosorożca? Jak odróżnić rogi od poroży?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z pokryciem ciała zwierząt znajdziesz na naszych zajęciach. Wszystko na „ żywych” przykładach. Przyjdź, posłuchaj, obejrzyj i dotknij. Ta lekcja biologii na długo zostanie w twojej pamięci…

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek B, sala VIII, parter

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Czy wąż ma ogon?

Prowadzi: mgr Oskar Wiśniewski

W trakcie zajęć (połączonych z pokazem żywych węży) uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak powstają grzechotki u grzechotników, czy boa dusiciel może być niebezpieczny dla człowieka, dlaczego jady różnych węży działają odmiennie i jak powstają surowice przeciwko ich ukąszeniom. Ponadto zaprezentujemy, jak odróżnić węże jadowite od niejadowitych, pokażemy gdzie wąż ma ogon, a także odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek C, sala 62, parter

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Rana prawdę Ci powie - czyli rozpoznawanie narzędzia zbrodni na podstawie zadanego obrażenia

Prowadzą: Oliwia Skiba, Karolina Łubkowska, Maria Walkowiak, Ola Figura, Martyna Fabiś, Klaudia Falkowska Koło Naukowe Biologii Sądowej „Corpus Delicti”; (opiekun: dr hab. Tomasz Kozłowski, mgr Natalia Mucha)

Zbrodnia została dokonana. Ciało odnalezione. Podczas oględzin zwłok wykryto szereg ran. Jednak czym różni się jedna od drugiej? Szarpana od ciętej? Postrzałowa od kłutej? Ugryzienie psa od ugryzienia człowieka? Odpowiedź na te pytania zna antropolog. Potrafi rozpoznać narzędzie zbrodni i przybliżyć do rozwiązania zagadki – kto zabił Jana Kowalskiego?

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 288, piętro I

brak miejsc

Tak

16:00-17:30

Na tropie molekuł w komórce nowotworowej

Prowadzą: mgr Agnieszka Glińska, dr Łukasz Kuźbicki

Tematyka zajęć jest związana z procesami biologicznymi leżącymi u podstaw powstawania i progresji nowotworów. Uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi metodami badań molekularnych markerów użytecznych w diagnostyce i opracowywaniu nowych form terapii nowotworów oraz w ocenie prognozy dla pacjentów.
Używając mikroskopu wyposażonego w kamerę cyfrową i przystawkę konsultacyjną, będzie możliwa obserwacja przez wszystkich uczestników warsztatów, wybarwionych komórek nowotworów człowieka. Osoby biorące udział w warsztatach zapoznają się również z nowoczesnymi technikami tworzenia trójwymiarowych obrazów komórek i fragmentów tkanek. Obrazowania obiektów w preparatach uczestnicy dokonają z zastosowaniem zmotoryzowanego systemu mikroskopowego, również z wykorzystaniem zjawiska fluorescencji.

Liceum

Akademicka Przychodnia Lekarska (ul. Gagarina 39), sala 61

brak miejsc

Tak

16:15-17:00

Ekosystem w słoiku-zrób to sam

Prowadzą: Beata Kowalska, Radosław Seracki, Jerzy Zieliński, Aleksandra Krzemień Studenckie Koło Naukowe Biologów; (opiekun: dr Lucjan Rutkowski)

Przyjdź i stwórz swój unikalny ekosystem w słoiku. Tworzysz go raz, a utrzymuje się sam, bez Twojej ingerencji, przez lata.

Szkoła podstawowa

BiOŚ, budynek A, sala 320, piętro II

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Owocowy zawrót głowy

Prowadzi: dr Magdalena Nocny (Fundacja Akademia Biologii i Ochrony Środowiska)

Owoce są źródłem cennych witamin i minerałów, szczególnie ciekawe są egzotyczne, dziś coraz częściej spotykane na polskim rynku. Kolorowe, soczyste i nierzadko zadziwiające swoim wyglądem będą tematem tych warsztatów. Często spotykamy je na sklepowych półkach nie wiedząc jak się nazywają, jakie mają właściwości i do czego je można stosować. Właśnie na tych zajęciach zdobędziesz tę wiedzę oraz poczujesz eksplozję smaków. Zapraszam!

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek C, sala nr 291 A, II piętro

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Czy wąż ma ogon?

Prowadzi: mgr Oskar Wiśniewski

W trakcie zajęć (połączonych z pokazem żywych węży) uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak powstają grzechotki u grzechotników, czy boa dusiciel może być niebezpieczny dla człowieka, dlaczego jady różnych węży działają odmiennie i jak powstają surowice przeciwko ich ukąszeniom. Ponadto zaprezentujemy, jak odróżnić węże jadowite od niejadowitych, pokażemy gdzie wąż ma ogon, a także odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek C, sala 62, parter

brak miejsc

Tak

17:00-18:30

Co nas gryzie po śmierci?

Prowadzą: prof. dr hab. Krzysztof Szpila, dr Andrzej Grzywacz, Kinga Adamska, Marta Niewiadomska Koło Naukowe Biologii Sądowej „Corpus Delicti”

Entomologia sądowa jest dyscypliną naukową, w ramach której prowadzone są badania dotyczące biologii owadów pod kątem potrzeb dowodowych wymiaru sprawiedliwości. Fauna owadów spotykanych na zwłokach ludzkich jest zaskakująco bogata i różnorodna. Owady,
a w szczególności muchówki z rodziny plujkowatych przybywają na zwłoki w ściśle określonym terminie, znakując je specyficznym markerem biologicznym. Znajomość wymagań rozwojowych tych gatunków pozwala na określenie z dużą dokładnością daty śmierci denata. Uczestnicy warsztatów będą mogli poznać różne gatunki owadów spotykanych na zwłokach w Europie i na świecie. Aby zapoznać się z sekretami pracy entomologa sądowego, wykorzystają podstawowe metody szacowania daty śmierci, podejmując próbę rozwikłania zagadki kryminalnej. W oparciu o samodzielnie oznaczony materiał entomologiczny, spróbują, niczym biegli sądowi, ustalić przyczyny oraz czasu zgonu ofiary.

wyłącznie młodzież licealna

Akademicka Przychodnia Lekarska (ul. Gagarina 39), Katedra Ekologii i Biogeografii, sektor G, sala 20

2 z 12

Tak

17:15-18:00

Skorupa, muszla i larwa - wodny świat bezkręgowców

Prowadzą: Radosław Seracki, Beata Kowalska, Klaudia Ung Duong, Aleksandra Krzemień - Studenckie Koło Naukowe Biologów; (opiekun: dr Małgorzata Poznańska-Kakareko)

W trakcie prowadzonych warsztatów zostaną zaprezentowane najpopularniejsze rodzime gatunki bezkręgowców wodnych. Ponadto wszyscy uczestniczy będą mieli możliwość, aby obejrzeć je z bliska. Będzie można dotknąć muszli ślimaków, przyjrzeć się z bliska larwom owadów i pooglądać olbrzymie małże.

klasy IV-VII szkoły podstawowej i młodzież gimnazjalna

BiOŚ, budynek A, sala 320, piętro II

brak miejsc

Tak

17:15-18:00

Zapisane w kościach

Prowadzą: Hubert Długołęcki, Olivia Wiergowska, Klaudia Lewandowska, Marta Dawidowicz Koło Naukowe Biologii Sądowej „Corpus Delicti”; (opiekun: mgr Natalia Mucha)

Z czym kojarzy się praca biologa sadowego? Czy jego praca jest łatwa? Jak przebiega odkrywanie tego, co dla laika jest niezauważalne? Odpowiedź na te i wiele innych pytań będą mogli Państwo uzyskać podczas Nocy Biologów. Pozwolimy Państwu przenieść się w świat naukowców, którzy wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, mogą odkryć kim była zmarła osoba. Ustalenie tożsamości będzie opierać się na określeniu płci oraz w wieku w chwili śmierci. Na warsztatach dowiedzą się Państwo, jak na postawie szkieletu ludzkiego określić wiek oraz płeć zmarłej osoby. Kości zostały już rzucone! Czekamy na Was!

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 288, piętro I

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Owocowy zawrót głowy

Prowadzi: dr Magdalena Nocny (Fundacja Akademia Biologii i Ochrony Środowiska)

Owoce są źródłem cennych witamin i minerałów, szczególnie ciekawe są egzotyczne, dziś coraz częściej spotykane na polskim rynku. Kolorowe, soczyste i nierzadko zadziwiające swoim wyglądem będą tematem tych warsztatów. Często spotykamy je na sklepowych półkach nie wiedząc jak się nazywają, jakie mają właściwości i do czego je można stosować. Właśnie na tych zajęciach zdobędziesz tę wiedzę oraz poczujesz eksplozję smaków. Zapraszam!

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek C, sala nr 291 A, II piętro

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Czy wąż ma ogon?

Prowadzi: mgr Oskar Wiśniewski

W trakcie zajęć (połączonych z pokazem żywych węży) uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak powstają grzechotki u grzechotników, czy boa dusiciel może być niebezpieczny dla człowieka, dlaczego jady różnych węży działają odmiennie i jak powstają surowice przeciwko ich ukąszeniom. Ponadto zaprezentujemy, jak odróżnić węże jadowite od niejadowitych, pokażemy gdzie wąż ma ogon, a także odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek C, sala 62, parter

brak miejsc

Tak

18:15-19:45

Wesz albo nie wesz

Prowadzą: Karolina Ścigniejew, Dominik Knop Koło Naukowe Biologii Sądowej „Corpus Delicti” oraz Studenckie Koło Naukowe Biologów; (opiekun: Prof. dr hab. Jarosław Buszko)

Zajęcia polegające na samodzielnym wykonaniu preparatów, z dostarczonego z ciekawego źródła, materiału biologicznego oraz analizowaniu go pod kątem rozpoznawania wszy. Interesujesz się owadami? Chcesz je lepiej poznać? A może chodzi ci coś po głowie i nie wiesz co to jest? Te zajęcia są dla ciebie! Gwarantujemy świetną atmosferę, miłych i zabawnych prowadzących oraz upominki. Nie masz wszy?- to dobrze, teraz będziesz mógł zabrać je ze sobą. Oczywiście w formie preparatu ;-)

Gimnazjum

BiOŚ, budynek A, sala 320, piętro II

brak miejsc

Tak

 Laboratoria


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:00-15:30

Czy warzywa i owoce mają własne DNA?

Prowadzą: Anita Kowalczyk, Agata Dalka, Barbara Kołodziej, Wiktoria Pyrkosz; (opiekun: dr hab. Maciej Ostrowski)

Izolacja DNA jest jedną z podstawowych technik oczyszczania materiału genetycznego wykorzystywaną w codziennej pracy biotechnologa. Mimo tego bez laboratoryjnych sprzętów, a jedynie z odrobiną soli, alkoholu etylowego i płynu do mycia naczyń każdy może ją wykonać w domu i zobaczyć roślinne DNA gołym okiem.

Gimnazjum

BiOŚ, budynek C, sala 283/284, piętro II

brak miejsc

Tak

15:00-16:30

DNA-em malowane

Prowadzą: dr Paulina Glazińska, dr Waldemar Wojciechowski, mgr Milena Kulasek, mgr Natalia Klain, mgr Wojciech Glinkowski

Uczestnicy warsztatów wykonają samodzielnie izolację kwasów nukleinowych z tkanek roślinnych i zapoznają się z podstawowymi właściwościami fizyko-chemicznymi DNA. Doświadczenie będzie wykonane w zespołach 2/3-osobowych, każdy pod opieką jednego z prowadzących warsztaty. Każdy zespól będzie mógł wykonać wyjątkowy malunek przy użyciu wyizolowanego DNA.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala nr 159, parter

brak miejsc

Tak

15:00-16:30

ENZYMY – nie taki diabeł straszny…

Prowadzą: dr Brygida Świeżawska, mgr Maria Duszyn

Proponowane zajęcia mają na celu wprowadzenie uczestników w fascynujący świat reakcji enzymatycznych, które bezustannie towarzyszą nam w życiu codziennym. Enzymy wykorzystuje się szeroko w przemyśle, a jednym z zastosowań jest proces uzyskania mleka pozbawionego laktozy. Szacuje się, że około 75% dorosłych ludzi na świecie nie jest w stanie trawić laktozy, a ich organizm reaguje na mleko dolegliwościami gastrycznymi. Rozwiązaniem jest poddanie mleka działaniu specyficznego enzymu nazwanego laktazą, która rozłoży cukier laktozę. Uczestnicy zajęć samodzielnie wykonają doświadczenie z laktazą w celu uzyskania mleka „lactose-free”, a następnie sprawdzą czy jest ono rzeczywiście pozbawione tego cukru.

młodzież licealna (preferowana) lub gimnazjalna

BiOŚ, budynek B, sala nr XVIII, parter

brak miejsc

Tak

15:30-16:15

Kto pracuje w komórce?

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Roszek ,dr Anna Hetmann, dr Joanna Czarnecka, dr Dorota Porowińska, mgr Ewelina Starzyńska, Bartosz Szymczak, Julita Gembala, Bartosz Igliński

Kiedy nasz organizm działa, pracuje każda jego komórka. O funkcjonowaniu komórek decyduje wiele czynników. Jednym z najważniejszych są niezwykłe cząsteczki: białka, zwane enzymami. Na czym polega fenomen ich działania? Enzymy posiadają szczególną zdolność przyspieszania różnorodnych reakcji chemicznych, które bez ich udziału trwałyby nieskończenie długo.
W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli przeprowadzić proste doświadczenia, by przekonać się, jak szybkie są enzymy i jak ważne jest to dla komórek.

I-III klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek C, sala 251, piętro II

1 z 14

Tak

16:00-16:45

Mikroorganizmy – przyjaciele i wrogowie człowieka

Prowadzą: mgr Magdalena Wypij, mgr Magdalena Świecimska; (opiekun: dr hab. Patrycja Golińska)

Uczestnicy "na chwilę" wejdą w rolę mikrobiologa, samodzielnie przygotowując i obserwując pod mikroskopem preparaty mikroorganizmów towarzyszących człowiekowi w życiu codziennym. Uczestnicy zajęć "gołym okiem" zaobserwują bakterie i grzyby rozwijające się na podłożach mikrobiologicznych wyizolowane z żywności oraz skóry i błon śluzowych człowieka. Poznają pozytywny i negatywny wpływ drobnoustrojów towarzyszących człowiekowi na jego zdrowie i życie codzienne.

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek B, sala XXV, parter

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Mikroświat wewnątrz nas

Prowadzą: Katarzyna Lemańska, Joanna Walczyńska, Martyna Woźniak Studenckie Koło Naukowe Biologów; (opiekun: dr hab. Aleksandra Burkowska-But)

Ile bakterii zasiedla nasz organizm? Jak bardzo bogate jest nasze „życie wewnętrzne”? Zajęcia umożliwią poznanie drobnoustrojów naturalnie występujących w przewodzie pokarmowym człowieka i ich znaczenia dla organizmu. Przyjdź, sprawdź i zobacz pod mikroskopem mikroorganizmy zasiedlające Twój układ pokarmowy.

klasy IV-VII szkoły podstawowej i młodzież gimnazjalna

BiOŚ, budynek A, sala nr 305, piętro II

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Maszyneria ludzkiego ciała, czyli co mamy w środku i jak to działa

Prowadzą: dr Katarzyna Piątkowska, dr Przemysław Grodzicki, dr Hanna Kletkiewicz

Uczestnicy zajęć „Maszyneria ludzkiego ciała, czyli co mamy w środku i jak to działa” przeniosą się w głąb ludzkiego ciała. Zobaczą jak wygląda wnętrze ciała człowieka. Dowiedzą się jak wyglądają i gdzie znajdują się różne narządy. Podczas ciekawych prezentacji poznają ich działanie. Posłuchają i zobaczą jak bije serce, i jak można je zbadać. Dowiedzą się do czego służy ucho i jak widzi oko (i jak może nas oszukiwać). Przekonają się, dlaczego nie czują smaku podczas przeziębienia. Zapoznają się z działaniem niektórych urządzeń używanych do badania stanu zdrowia człowieka (EKG, fonendoskopy, sfigmomanometry i in.).

Gimnazjum

BiOŚ, budynek C, sala nr 169, piętro I

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Kalus - tkanka która może wszystko?

Prowadzą: mgr Łukasz Fałtynowicz, lic. Milena Makowska, lic. Alicja Kornowska, dr hab. Justyna Wiśniewska

Kalus – tkanka przyranna, powstająca w miejscu zranienia rośliny, najczęściej z komórek tkanki miękiszowej. Powoduje stopniowe zabliźnianie się i zarastanie ran. Jak wyhodować kalus w laboratorium i do czego może on być wykorzystany przez biotechnologów – dowiesz się jak przyjdziesz na zajęcia. Będziesz mógł go też obejrzeć i samemu założyć kulturę w warunkach in vitro.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala nr 58, poziom -1

brak miejsc

Tak

16:30-18:00

DNA-em malowane

Prowadzą: dr Paulina Glazińska, dr Waldemar Wojciechowski, mgr Milena Kulasek, mgr Natalia Klain, mgr Wojciech Glinkowski

Uczestnicy warsztatów wykonają samodzielnie izolację kwasów nukleinowych z tkanek roślinnych i zapoznają się z podstawowymi właściwościami fizyko-chemicznymi DNA. Doświadczenie będzie wykonane w zespołach 2/3-osobowych, każdy pod opieką jednego z prowadzących warsztaty. Każdy zespól będzie mógł wykonać wyjątkowy malunek przy użyciu wyizolowanego DNA.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala 54, poziom -1

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Kto pracuje w komórce?

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Roszek ,dr Anna Hetmann, dr Joanna Czarnecka, dr Dorota Porowińska, mgr Ewelina Starzyńska, Bartosz Szymczak, Julita Gembala, Bartosz Igliński

Kiedy nasz organizm działa, pracuje każda jego komórka. O funkcjonowaniu komórek decyduje wiele czynników. Jednym z najważniejszych są niezwykłe cząsteczki: białka, zwane enzymami. Na czym polega fenomen ich działania? Enzymy posiadają szczególną zdolność przyspieszania różnorodnych reakcji chemicznych, które bez ich udziału trwałyby nieskończenie długo.
W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli przeprowadzić proste doświadczenia, by przekonać się, jak szybkie są enzymy i jak ważne jest to dla komórek.

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek C, sala 251, piętro II

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Mikroorganizmy – przyjaciele i wrogowie człowieka

Prowadzą: mgr Magdalena Wypij, mgr Magdalena Świecimska; (opiekun: dr hab. Patrycja Golińska)

Uczestnicy "na chwilę" wejdą w rolę mikrobiologa, samodzielnie przygotowując i obserwując pod mikroskopem preparaty mikroorganizmów towarzyszących człowiekowi w życiu codziennym. Uczestnicy zajęć "gołym okiem" zaobserwują bakterie i grzyby rozwijające się na podłożach mikrobiologicznych wyizolowane z żywności oraz skóry i błon śluzowych człowieka. Poznają pozytywny i negatywny wpływ drobnoustrojów towarzyszących człowiekowi na jego zdrowie i życie codzienne.

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek B, sala XXV, parter

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Maszyneria ludzkiego ciała, czyli co mamy w środku i jak to działa

Prowadzą: dr Katarzyna Piątkowska, dr Przemysław Grodzicki, dr Hanna Kletkiewicz

Uczestnicy zajęć „Maszyneria ludzkiego ciała, czyli co mamy w środku i jak to działa” przeniosą się w głąb ludzkiego ciała. Zobaczą jak wygląda wnętrze ciała człowieka. Dowiedzą się jak wyglądają i gdzie znajdują się różne narządy. Podczas ciekawych prezentacji poznają ich działanie. Posłuchają i zobaczą jak bije serce, i jak można je zbadać. Dowiedzą się do czego służy ucho i jak widzi oko (i jak może nas oszukiwać). Przekonają się, dlaczego nie czują smaku podczas przeziębienia. Zapoznają się z działaniem niektórych urządzeń używanych do badania stanu zdrowia człowieka (EKG, fonendoskopy, sfigmomanometry i in.).

Liceum

BiOŚ, budynek C, sala nr 169, piętro I

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Kalus - tkanka która może wszystko?

Prowadzą: mgr Łukasz Fałtynowicz, lic. Milena Makowska, lic. Alicja Kornowska, dr hab. Justyna Wiśniewska

Kalus – tkanka przyranna, powstająca w miejscu zranienia rośliny, najczęściej z komórek tkanki miękiszowej. Powoduje stopniowe zabliźnianie się i zarastanie ran. Jak wyhodować kalus w laboratorium i do czego może on być wykorzystany przez biotechnologów – dowiesz się jak przyjdziesz na zajęcia. Będziesz mógł go też obejrzeć i samemu założyć kulturę w warunkach in vitro.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala nr 58, poziom -1

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Żywność pełna życia

Prowadzą: Kamila Kanarek, Daria Owczarek Studenckie Koło Naukowe Biologów; (opiekun: dr hab. Maria Swiontek Brzezinska)

Czy zastanawiałeś się ile mikroorganizmów zjadasz każdego dnia? Czy bakterie i grzyby mogą nadawać smak i aromat naszym ulubionym potrawom? Czy zawsze mikroorganizmy psują żywność? Tylko na naszych zajęciach możesz obserwować pod mikroskopem mikroorganizmy wykorzystywane w produkcji żywności, a także sprawdzić w jakich produktach jest ich najwięcej.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek A, sala nr 305, piętro II

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Świat w skali mikro

Prowadzą: mgr Sylwia Górka, mgr Michał Świdziński; (opiekun dr hab. Janusz Niedojadło)

Uczestnicy warsztatów odkryją tajemniczy świat komórek roślin i zwierząt, także człowieka. Ponadto dokonają obserwacji mikroskopowych samodzielnie wykonanych preparatów i podejmą próbę identyfikacji różnych struktur komórkowych. Mikroskopowanie z pewnością sprawi ogromna frajdę małym biologom.

IV-VII klasa szkoły podstawowej

BiOŚ, budynek B, sala nr XIV, parter

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Fascynujące życie porostowego „małżeństwa”

Prowadzą: dr Edyta Adamska, mgr Marta Lis

Będziemy mikroskopować, aby odkryć podwójną naturę porostów – „małżeństwo z rozsądku” grzybów i glonów. Zajrzymy do wnętrza ich plech, aby znaleźć wśród strzępek grzybni komórki glonów produkujące na drodze fotosyntezy „pożywienie” dla swojego grzybowego partnera. Sprawdzimy barwnymi reakcjami chemicznymi obecność tajemniczych związków tzw. „kwasów porostowych” produkowanych przez porosty, a przy użyciu lampy UV zaobserwujemy świecenie tych substancji.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek C, sala nr 51, parter

brak miejsc

Tak

18:00-19:30

Niezwykłe aspekty ludzkiego DNA

Prowadzą: dr Dorota Porowińska, Małgorzata Ciesińska, Patrycja Wróblewska Studenckie Koło Naukowe Biologów

Zajęcia mają przybliżyć wiedzę z zakresu genetyki. Chcielibyśmy skoncentrować się na zagadnieniach związanych z ludzkim DNA. Będą państwo mieli możliwość wzięcia udziału w jednej z nowszych procedur, przeprowadzonej w profesjonalnym laboratorium badawczym. Ciałko Barra to grudka chromatyny obecna w jądrze interfazowym w komórkach samic ssaków. Podczas zajęć przeprowadzona zostanie procedura barwienia ciałek Barra w komórkach ssaczych.

Liceum

BiOŚ, budynek C, sala 251, piętro II

brak miejsc

Tak

18:15-19:45

Czy można zobaczyć myśl karaczana?

Prowadzi: mgr Milena Jankowska

Co to znaczy, że myślimy? Czy myśl jest czysto abstrakcyjną formą niematerialną czy fizjologicznym zjawiskiem, które da się uchwycić? Czy człowiek na poziomie molekularnym myśli tak samo jak pies, kot, a nawet karaczan? Na zajęciach będziecie mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na powyższe pytanie. Szukając odpowiedzi zobaczycie układ nerwowy karaczana, przeprowadzicie izolację układu nerwowego i zobaczycie zapisy elektrofizjologiczne nerwu tego owada.

Gimnazjum lub liceum

BiOŚ, budynek C, sala 75, parter

brak miejsc

Tak

Odwiedzin: 2370176 | Ostatnia aktualizacja: 2017-11-12, 13:51  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.