Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2018

Instytut Genetyki Człowieka

Polska Akademia Nauk

Ul. Strzeszyńska 32

60-479 Poznań

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 wykład, warsztat


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

12:00-13:30

W zdrowym ciele - zdrowy gen! Co wiemy o nowotworach i sposobach ich zwalczania.

Prowadzą: dr Małgorzata Dawidowska, mgr Alicja Rabiasz, mgr Joanna Świerkowska, mgr Magdalena Nowaczyk

Czy zastanawia Was dlaczego coraz więcej ludzi choruje na raka? Czy wiecie jak powstaje rak? Co wiemy o komórkach rakowych? Czy wiecie, że organizm człowieka ma wiele mechanizmów broniących nas przed chorobą nowotworową? Poznajcie sposoby na wzmocnienie naszych sił obronnych oraz jak je wykorzystać w terapii nowotworów. Dowiecie się także co możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie Nocy Biologów. Jako pamiatke spotkania z genetyka zabierzecie wyizolowane własne DNA. Zapraszamy!

6-11

Sala wykładowa IGC PAN

brak miejsc

Tak

14:00-15:30

Znajdź w sobie Neandertalczyka

Prowadzą: dr Patrycja Daca-Roszak, mgr Katarzyna Voelkel, mgr Ewelina Kałużna

Skąd pochodzi człowiek? Jakimi drogami wędrowali pierwsi ludzie zasiedlając kontynenty? Kim był Neandertalczyk i jak wyglądał? Czy mamy z nim coś wspólnego? Skąd tyle wiemy o przeszłości? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pochodzenia człowieka znajdziecie na naszym wykładzie. Zaplanowaliśmy też dla Was warsztaty, podczas których „przejdziemy się” szlakami migracji pierwszych ludzi. Zajrzycie w głąb ludzkiego DNA. Obejrzycie chromosomy pod mikroskopem, nauczycie się je odróżniać, a na deser sprawdzicie, czy w DNA człowieka współczesnego jest jakiś fragment pochodzący od Neandertalczyka. Zapraszamy!!!

12-15 lat

Sala wykładowa IGC PAN

brak miejsc

Tak

16:00-17:30

Plemnikowy zawrót głowy

Prowadzą: dr Marzena Kamieniczna, dr hab. Monika Frączek, mgr Anna Jarmuszewska

Dlaczego plemniki mają tak skomplikowaną i odmienną od innych komórek zwierzęcych budowę? Jakimi metodami możemy badać plemniki? Jakie rodzaje mikroskopii wykorzystuje się do oceny morfologii tych wyspecjalizowanych męskich komórek rozrodczych? Na te wszystkie pytania odpowiemy w czasie prezentacji i warsztatów. Uczestnicy będą mieli możliwość obserwacji komórek pod mikroskopem. Będą mogli je policzyć i ocenić ruch komórek. Spróbują rozróżnić prawidłowe komórki od nieprawidłowych. Na podstawie własnych obserwacji wykonają plansze ilustrujące różne wady budowy plemników. Skomplikowane nazwy organelli komórkowych plemnika i komórki somatycznej zwierzęcej staną się bardziej przyjazne po samodzielnym wykonaniu kolorowych diagramów.

12-15 lat

Sala wykładowa IGC PAN

brak miejsc

Tak

Odwiedzin: 2370100 | Ostatnia aktualizacja: 2017-11-12, 13:51  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.