Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 13 stycznia 2017
poznan

Wydział Biologii

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Ul. Umultowska 89

61-614 Poznań

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Wystawa


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-22:00

Skarby biblioteki-piękne oprawy dawnych książek przyrodniczych.

Prowadzą: mgr Katarzyna Wiszniewska, mgr Małgorzata Hankiewicz

Na wystawie prezentujemy książki pochodzące ze zbiorów biblioteki.
Pokazujemy różne techniki oprawy książek z XIX i XX w. Na wystawie będzie można zobaczyć książki przyrodnicze w oprawach w stylu secesyjnym, romantycznym i in. oraz różne sposoby zdobienia grzbietów książek.

b.o.

Biblioteka

Bez ograniczeń

Nie

16:00-21:30

Pasożyty bliżej nas

Prowadzą: Daria Fertun, Mateusz Oszust, Marta Gawron, Kamila Romanowska, Paulina Pietras, Aleksandra Pawlak, Sekcja Parazytologiczna KNP UAM

Stoisko edukacyjne, przybliżające różne typy ekto- i endopasożytów.

bez ograniczeń

Korytarz I pietro, pomiędzy salami Z1 i Z2

Bez ograniczeń

Nie

16:00-23:00

Mikro-transformacje

Prowadzą: dr hab. Joanna Hoffmann-Dietrich prof. ndzw. UAP, mgr Piotr Słomczewski as.

Wystawa ?Mikro-transformacje? prezentuje prace powstałe w Pracowni Projektów i Badań Transdyscyplinarnych na Wydziale Edukacji Artystycznej UAP we współpracy z Wydziałową Pracownią Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej Wydziału Biologii UAM. Prezentowane prace przedstawiają możliwości twórczej interpretacji obrazów uzyskanych za pomocą mikroskopów świetlnych i elektronowych.

bez ograniczeń

Galeria Klubu Nauki i Sztuki, (balkon na pierwszym piętrze)

Bez ograniczeń

Nie

17:00-23:00

Wystawa roślin tropikalnych ze zbiorów zielnikowych Profesora Stanisława Lisowskiego

Prowadzą: dr Jolanta Jańczyk-Węglarska, dr Karol Węglarski, Ogród Botaniczny UAM

Profesor Stanisław Lisowski spędził 14 lat w Afryce tropikalnej jako ekspert UNESCO i FAO. Prowadząc badania botaniczne, zgromadził bogate materiały, liczące ponad 150 000 arkuszy zielnikowych.

Bez ograniczeń

Sala 03, parter

Bez ograniczeń

Nie

 Wykład


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:45

Czy rośliny produkują ciepło?

Prowadzą: dr Łukasz Wojtyla, Zakład Fizjologii Roślin UAM

W trakcie wykładu uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania: czy u roślin zachodzi proces termogenezy i jakie są jego mechanizmy, w jakim celu rośliny produkują ciepło, czy roślina może ogrzać się zimą i dlaczego niektóre rośliny zimą marzną, a inne nie?

12+

Aula

53 z 186

Tak

16:00-16:45

Prywatne życie roślin

Prowadzą: mgr Martyna Dominiak, Zakład Taksonomii Roślin UAM

Wyobraź sobie, że rośliny, które hodujesz na parapecie gawędzą o pogodzie, obserwują Ciebie i Twoje działania, doskonale wiedzą kiedy przynosisz doniczkę z nowym lokatorem. A teraz pomyśl, że to dzieje się naprawdę. Jak to możliwe? Dlaczego? Poznaj sekrety z prywatnego życia roślin i sam odpowiedz na te pytania.

13+

Mała Aula

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Radioaktywność od odkrycia do zastosowania.

Prowadzą: dr hab. Renata Rucińska- Sobkowiak, Wydziałowa Pracownia Izotopowa UAM

Z wykładu dowiemy się:
- co to jest radioaktywność,
- kto odegrał znaczącą rolę w jej odkryciu,
- jak próbowano wykorzystywać radioaktywność dawnej: lekarstwa, kosmetyki, słodycze, zabawki,
- jakie ma ona zastosowanie obecnie: diagnostyka i terapia medyczna, produkcja energii elektrycznej, napęd okrętów podwodnych i statków kosmicznych, walka ze szkodnikami, zapobieganie opadom kwaśnych deszczy, sterylizacja żywności, ochrona przeciwpożarowa i wiele innych.

12+

Sala A

33 z 109

Tak

16:00-16:45

Nie tylko człowiek z człowiekiem się dogada, czyli o szczególnych przypadkach komunikacji u zwierząt

Prowadzą: Katarzyna Olszowiak, Sekcja Biologii Ewolucyjnej KNP UAM

Zastanawialiście się kiedyś jak porozumiewają się wilki w stadzie? Dlaczego pszczoły tańczą, a samce i samice niektórych ptaków śpiewają w duetach? Na wykładzie poznacie wiele interesujących przykładów komunikacji i poznacie tajemnice wciąż skrywane przez zwierzęta.

12+

Sala B

1 z 60

Tak

16:00-16:45

O zjawiskach zachodzących w grobie, czyli słów kilka o tafonomii

Prowadzą: Urszula Skrzypek, Sekcja Antropologiczna KNP UAM

Czy zastanawiałeś się co dzieje się w grobie od chwili pochówku? Nie wiesz, czym jest tafonomia? Zastanawiasz się, czy kości przemieszczają sie w grobie? Chcesz dowiedzieć się jakie są działania celowe związane z obrządkiem pogrzebowym? Na te pytania i wiele innych postaram się odpowiedzieć na wykładzie.

16+

Sala C

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Bioterroryzm

Prowadzą: Katarzyna Bresa, Patrycja Bonin, Weronika Grzesiek, Paulina Nadobna, Lidia Szymkowiak, Sekcja Biologii Sądowej KNP UAM

Zapoznanie słuchaczy z zagadnieniem bioterroryzmu: przedstawienie historycznego zarysu użycia broni biologicznej oraz charakterystyka wybranych drobnoustrojów chorobotwórczych stosowanych jako broń biologiczna.

16+

Sala Parter

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Arszenik i stare koronki czyli co Agatha Christie wiedziała o roślinach a czego nie wiedział Scotland Yard

Prowadzą: dr hab. Teresa Lehmann, Zakład Fizjologii Roślin UAM

Zbrodnia doskonała nie istnieje! Ale o tym dowiadujemy się dopiero na ostatnich stronach kryminałów Agathy Christie. A przecież Starsza Pani często korzystała z wiedzy tajemnej o roślinach znanej ludzkości od tysięcy lat. Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego migdały bywają gorzkie a zimowit jesienny nazywany jest roślinnym arszenikiem? oraz jakie związki w roślinach mogą być trujące a jakie lecznicze i dlaczego to co truje może być także lekarstwem ? zapraszam na wykład z zielonym dreszczykiem w tle.

12+

sala L

72

Nie

17:00-17:45

Inteligencja roślin?

Prowadzą: prof. Edward Gwóźdź, Wydział Biologii UAM

Zostaną przedstawione reakcje roślin na bodźce środowiskowe, komunikacja między roślinami i zwierzętami, pamięć stresu, przewodzenie bodźców w roślinie i między roślinami, korzeń jako 'centrum dowodzenia i koordynacji bodżców'.

12+

Aula

1 z 186

Tak

17:00-17:45

Inkluzje a cóż to takiego?

Prowadzą: prof. Edward Baraniak, Zakład Zoologii Systematycznej UAM

Lepka żywica pojawiająca się na powierzchni drzew jest śmiertelną pułapką dla wielu drobnych zwierząt. Krople płynnej żywicy spadające na dno lasu zalewały drobne rośliny lub fragmenty roślin. Żywica w lesie bursztynowym przed około 30 mln lat wpadała do wody i tam w środowisku beztlenowym zamieniała się w bursztyn. Czynnikami, które warunkują częstość spotykania w bursztynie jest wielkość owadów, ich zachowania behawioralne, bliskość drzewa wydzielającego żywicę. Zalane żywicą drobne zwierzęta i rośliny nazywane są inkluzjami, które są naturalnymi trójwymiarowymi preparatami. Z cech morfologicznych nie zachowuje się tylko barwa, pozostałe cechy są dobrze widoczne i można je oglądać w różnych płaszczyznach. Niekiedy można obserwować zakresy zmienności osobniczej w przypadku gdy gatunek jest często spotykany.

15+

Mała Aula

5 z 75

Tak

17:00-17:45

Od owada do tkaniny, czyli o jedwabniku morwowym i jedwabiu.

Prowadzą: mgr Joanna Grześkowiak, dr Małgorzata Łochyńska, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

Zapraszamy na wykład, na którym poznacie Państwo niezwykłego owada - jedwabnika morwowego. Przedstawimy proces powstawania szlachetnej jedwabnej tkaniny.

Sala A

14 z 109

Tak

17:00-17:45

Dlaczego artyści hodują kwiaty?

Prowadzą: Małgorzata Kaczmarek, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Pracownia Projektów i Badań Transdyscyplinarnych

Krótka prelekcja połączona z dyskusją i przeglądem dzieł sztuki, w których główną rolę grają rośliny. Próba odpowiedzi na pytanie jak rośliny inspirują nas do tworzenia sztuki i jakie problemy sztuka ta porusza.

12+

Sala B

60

Nie

17:00-17:45

Rywalizacja w świecie zwierząt

Prowadzą: prof. Leszek Rychlik, Zakład Zoologii Systematycznej UAM

Wykład traktuje głównie o konkurencji wewnątrz- i międzygatunkowej oraz o tym o co najczęściej zwierzęta rywalizują. Będzie też trochę o typach konkurencji i roli jakie one pełni w funkcjonowaniu populacji i biocenoz. Ale więcej o mechanizmach osłabiających tą konkurencję/ rywalizację i tym samym umożliwiających współwystępowanie podobnych ekologicznie gatunków, czasem wielu i przez długi czas.

12+

Sala C

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

'Chrońmy Ziemię - jedną Ją tylko mamy'

Prowadzą: prof. Piotr Goliński, Katedra Chemii, Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego

W trakcie wykładu omówione zostaną symptomy chorobowe wywołane zanieczyszczeniami środowiska takimi jak metale ciężkie z odpadów hutniczych czy ciepłowniczych, mykotoksyny (metabolitów wtórnych mikroorganizmów toksycznych dla ludzi, roślin i zwierząt), metody oceny poziomu pozostałości związków szkodliwych dla środowiska, mechanizmy obronne - organizmów żywych - na te kontaminacje, sposoby redukcji stężeń czynników toksycznych przedostających się do ekosystemów jak również możliwości remediacji loci, w których przyroda napotyka niekorzystne warunki do swego rozwoju. Celem nadrzędnym tej prezentacji jest zwrócenie uwagi na konieczność poprawy jakości środowiska i wyrobienia nawyków, działań i zachowań pro-ekologicznych.

12+

Sala Parter

27 z 109

Tak

17:00-17:45

Ta pannica musi być moja! Zwierzęca szkoła uwodzenia

Prowadzą: Katarzyna Woźniak, Sebastian Chmielewski, Sekcja Biologii Ewolucyjnej KNP UAM

Sądzisz, że drogie prezenty i atrakcyjny wygląd to domena ludzi? Przekonaj się do czego zdolne są zwierzęta do zdobycia partnera. Może zaskoczy Cię to, że w imponowaniu partnerom śpiewem, wyglądem czy stawianiem domów zwierzęta radzą sobie lepiej niż my. Na wykładzie przedstawimy niezawodne metody na zdobycie partnera.

10+

Sala L

23 z 72

Tak

18:00-18:45

Ochrona przyrody w Mozambiku w obliczu wojny. Badania bioróżnorodności w Parku Narodowym Gorongosa'

Prowadzą: dr hab. Marek Bąkowski, Zakład Zoologii Systematycznej UAM

W trakcie wieloletniej wojny domowej w Mozambiku (Afryka), na terenie Parku Narodowego Gorongosa wybito prawie wszystkie większe zwierzęta. Obecnie na tym obszarze realizowany jest jeden z większych na świecie projektów z zakresu ochrony przyrody. Na wykładzie zostaną zaprezentowane zdjęcia najbardziej spektakularnych zwierząt, zarejestrowanych w trakcie badań bioróżnorodności prowadzonych w Gorongosie w latach 2015 i 2016.

Gimnazjum, Liceum

Aula

47 z 186

Tak

18:00-18:45

Mity i ciekawostki w świecie neurobiologii

Prowadzą: Julia Matuszewska, Sekcja Neurobiologii KNP UAM

Krótko i na temat o działaniu naszego mózgu i o niezwykłości tej machiny. Przedstawienie najpopularniejszych mitów związanych z mózgiem i umysłem. Przegląd ciekawych, niecodziennych przypadków medycznych.

15+

Mała Aula

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Wpływ drobnoustrojów kolonizujących przewód pokarmowy na równowagę w organizmie człowieka

Prowadzą: dr hab. Sylwia Krzymińska, Zakład Mikrobiologii UAM

Jelito człowieka stanowi najbardziej zagęszczony, bioróżnorodny i szybko zmieniający się bakteryjny ekosystem. Mikroorganizmy te są niezbędną składową naszego organizmu konieczną do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Zmiany w składzie gatunkowym bakterii i zmniejszenie ich różnorodności ujemnie wpływają na kondycję zdrowotną gospodarza, co może przyczynić się do rozwoju chorób ogólnoustrojowych oraz przewodu pokarmowego.

14-19 lat

Sala A

22 z 109

Tak

18:00-18:45

Jakie formy życia występują na zapomnianych lodowcach?

Prowadzą: Jakub Buda, Sekcja Biologii Ewolucyjnej KNP UAM

Lodowce są dla Ciebie miejscem pozbawionym życia? W filmach przyrodniczych spotykasz tylko kilka tych samych zwierząt występujących na lodowcach? Te unikatowe i znikające ekosystemy kryją w sobie wyjątkowe zwierzęta.

bez ograniczenia

Sala B

60

Nie

18:00-18:45

Inteligentne drzewa buszujące po internecie: Science-fiction czy też rzeczywistość?

Prowadzą: Mateusz Draga, Sekcja Eksperymentalnej Neurobiologii Roślin KNP UAM

Wykład pokazujący zachowania percepcji i wrażeń po otrzymaniu bodźców zewnętrznych.

Gimnazjum, Liceum

Sala C

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

cfDNA - nowa nadzieja medycyny

Prowadzą: mgr Weronika Majer, Laboratorium Technologii Wysokoprzepustowych UAM

Wykład dotyczący wykorzystania pozakomórkowego DNA w celu wykrywania chorób m.in. nowotworów.

13-18 lat

Sala Parter

1 z 109

Tak

18:00-18:45

Superbakterie: wielka zmowa mikroorganizmów stawia świat w obliczu globalnej epidemii

Prowadzą: Łukasz Ciecierski, Sekcja Biologii Ewolucyjnej KNP UAM

Coraz częściej słyszy się o nowych szczepach antybiotykoopronych bakterii, co jest poważnym problemem dla współczesnej medycyny. Na wykładzie zostaną poruszone kwestie mechanizmów ewolucyjnych, jakie stoją za rozpowszechnianiem się lekooporności. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytania, co przyczyniło się do powstania tego zagrożenia, czy jest się czego obawiać i jakie można zastosować środki ostrożności, by uchronić się przed infekcją.

13+

Sala L

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Tajemnice seryjnych morderców

Prowadzą: Agnieszka Mylka, Karolina Kasprzak, Marta Kaczmarek, Magdalena Ślachetka, Sekcja Biologii Sądowej KNP UAM

Kim jest seryjny morderca, co nim kieruje i dlaczego zabija? Jakie są typy wielokrotnych zabójców i czym się charakteryzują? Słuchacze będą mogli dowiedzieć się co sprawia, że człowiek staje się seryjnym mordercą.

16+

Aula

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Halucynacje, omamy, zwidy

Prowadzą: Marta Trzeciak, Sekcja Neurobiologii KNP UAM

O tym, co widzi nasz mózg, gdy nie widzą oczy i co mówi o tym nauka. Neurobiologiczne podłoże tych niezwykłych zjawisk.

15+

Mała Aula

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Niedoróbki ewolucji, czyli nie taka ona doskonała jak się wydaje

Prowadzą: mgr Piotr Wawrzyniak, Katarzyna Morańska, Zakład Genetyki UAM

Dlaczego żyrafy są z natury małomówne, a kałamarnica widzi lepiej niż my? Dlaczego bolą nas plecy? O tym i wielu innych 'niedoróbkach ewolucji' słów kilka.

bez ograniczeń

Sala A

109

Nie

19:00-19:45

Neurobiologiczne podłoże duchowości człowieka

Prowadzą: Magdalena Rymont, Sekcja Antropologiczna KNP UAM

Ciekawi Cię kiedy w antropogenezie pojawiła się duchowość i jakie było jej ewolucyjne znaczenie? Nie wiesz czym jest dopamina oraz jaką rolę pełni w naszym organizmie? Chcesz się dowiedzieć co odpowiada za tworzenie odczuć duchowych w ludzkim mózgu? Serdecznie zapraszam na wykład na którym postaram się odpowiedzieć na te pytania!

16+

Sala B

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Podróż po zmysłach, czyli jak postrzegamy żywność

Prowadzą: dr inż. Maria Sielicka, Katedra Towaroznawstwa Żywności, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Jak funkcjonuje każdy z pięciu zmysłów? Który z nich odgrywa najważniejszą rolę w postrzeganiu żywności? Czy wszyscy odczuwają smak produktów w ten sam sposób? Zapraszamy na interaktywny wykład będący zmysłową podróżą po żywności.

Liceum

Sala C

34 z 60

Tak

19:00-19:45

Medycyna regeneracyjna - science-fiction czy najbliższa przyszłość?

Prowadzą: Anna Jędrzejak, Sekcja Medycyny Regeneracyjnej i Badań nad Nowotworami KNP UAM

Drukowanie tkanek, odtwarzanie uszkodzonych mięśni, budowanie nowych narządów - brzmi jak science-fiction, daleka przyszłość? A może jednak wszystko to stanie się rzeczywistością szybciej niż nam się wydaje?

16+

Sala Parter

6 z 109

Tak

19:00-19:45

Wielki projekt - święta geometria w przyrodzie

Prowadzą: mgr Katarzyna Kwiatkowska, Sekcja Biologii Ewolucyjnej KNP UAM

Wszystko jest energią. Energię można opisać jako wibrację. Wibrację można opisać jako częstotliwość. Częstotliwość można wyrazić przy pomocy liczby. Liczbę można ułożyć w kształt i wzorzec. Geometria jest kluczem do zrozumienia budowy wszechświata. Jest językiem stworzenia i podstawą wszelkiego życia. Jeżeli wszechświat jest geometryczny w swojej naturze, jeśli organizuje się według pewnej geometrii, to powinno się móc dostrzec tę geometrię także w środowisku przyrodniczym. I rzeczywiście tak jest.

16+

Sala L

brak miejsc

Tak

20:00-20:45

'Obcy' w naszych wodach, czyli o obcych gatunkach inwazyjnych w ekosystemach wodnych.

Prowadzą: dr Ryszard Piotrowicz, Zakład Ochrony Wód UAM

W ostatnich latach odnotowujemy coraz częściej pojawianie się obcych gatunków inwazyjnych, m.in. w ekosystemach wodnych. Mogą one doprowadzić do znacznych zmian i zaburzeń w funkcjonowaniu tych ekosystemów, a w skrajnych przypadkach stanowią - niczym 'Obcy: 8. pasażer Nostromo' - zagrożenie dla bytu rodzimych gatunków. W trakcie wykładu zostaną przedstawione przykłady inwazji 'obcych' oraz przyczyny, mechanizmy i skutki tych inwazji. Zostaną też omówione możliwości i próby ograniczania wpływu tych inwazji na ekosystemy wodne.

Gimnazjum, Liceum

Aula

138 z 186

Tak

20:00-20:45

Nietoperze świata

Prowadzą: mgr Marta Kepel, dr Andrzej Kepel, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody 'Salamandra'

Nietoperze to drugi pod względem liczby gatunków i niezwykle zróżnicowany rząd ssaków. Jednocześnie jest to grupa słabo znana i często budzi negatywne emocje. Czy wszystkie nietoperze mieszkają w jaskiniach? Czy istnieją białe nietoperze? Co mają wspólnego z kolibrami? Dlaczego powinny być traktowane raczej jako symbol szczęścia? Podczas wykładu ilustrowanego zdjęciami wykonanymi przez przyrodników z PTOP ?Salamandra? w różnych części świata postaramy się pokazać jak ciekawe i zaskakujące to zwierzęta.

10-100 lat

Mała Aula

brak miejsc

Tak

20:00-20:45

Owady i wymiar sprawiedliwości

Prowadzą: dr Szymon Konwerski, Zbiory Przyrodnicze UAM

W formie wykładu multimedialnego przedstawione zostaną podstawowe informacje na temat entomologii sądowej. Omówione zostaną metody wykorzystania owadów na potrzeby wymiaru sprawiedliwości: szacowania czasu jaki minął od śmierci do momentu znalezienia zwłok oraz określania miejsca i przyczyny zgonu.

16+

Sala A

6 z 109

Tak

20:00-20:45

Czym się różnią e-papierosy od zwykłych papierosów?

Prowadzą: dr Robert Sobkowiak, Zakład Biologii Komórki UAM

Jak powstały i upowszechniły się e-papierosy? W jaki sposób działają? Czy e-papierosy są zdrowsze niż zwykłe papierosy? Jaki jest mechanizm powstawania uzależnienia od nikotyny?

14+

Sala B

19 z 60

Tak

20:00-20:45

Co strasznego jest w straszyku?

Prowadzą: Aleksandra Mielnik, Mateusz Kęsy, Sekcja Entomologiczna KNP UAM

Sześć odnóży, duże skrzydła, oczywiście oczy. Budzą grozę? Może fascynację? Kto odważy się spojrzeć w ich wielkie oczy? Często są przyczyną paniki lub strachu, lecz naszymi są przyjaciółmi. Zapraszamy na bliskie spotkanie z żywymi owadami.

bez ograniczeń

Sala C

30 z 60

Tak

20:00-20:45

Leki biologiczne, biopodobne, oryginalne, generyczne, czyli terapeutyczny zawrót głowy

Prowadzą: dr Agnieszka Knopik-Skrocka, Zakład Biologii Komórki UAM

Uczestnicy wykładu zostaną wprowadzeni w świat leków, dowiedzą się jak powstają, czym się różnią, co może wpływać na efekt ich działania oraz jaki jest koszt ich produkcji

16+

Sala Parter

brak miejsc

Tak

20:00-20:45

'Głowolucja' - o rozwoju mózgu ludzkiego na przestrzeni milionów lat

Prowadzą: Krzysztof Stawrakakis, Sekcja Biologii Ewolucyjnej KNP UAM

Inteligencja w królestwie zwierząt to swoisty fenomen. Dlaczego więc możemy prowadzić tak skomplikowane rozważania, tak dobrze się komunikować? Czy objętość mózgoczaszki rzeczywiście ma tak duże znaczenie? Poznając procesy, które doprowadziły do tak znaczących zmian w budowie mózgów naszych przodków, znajdziemy odpowiedzi na te pytania.

Sala L

brak miejsc

Tak

21:00-21:45

'Głowolucja' - o rozwoju mózgu ludzkiego na przestrzeni milionów lat

Prowadzą: Krzysztof Stawrakakis, Sekcja Biologii Ewolucyjnej KNP UAM

Inteligencja w królestwie zwierząt to swoisty fenomen. Dlaczego więc możemy prowadzić tak skomplikowane rozważania, tak dobrze się komunikować? Czy objętość mózgoczaszki rzeczywiście ma tak duże znaczenie? Poznając procesy, które doprowadziły do tak znaczących zmian w budowie mózgów naszych przodków, znajdziemy odpowiedzi na te pytania.

Mała Aula

36 z 75

Tak

21:00-21:45

Neurobiologiczne podłoże duchowości człowieka

Prowadzą: Magdalena Rymont, Sekcja Antropologiczna KNP UAM

Ciekawi Cię kiedy w antropogenezie pojawiła się duchowość i jakie było jej ewolucyjne znaczenie? Nie wiesz czym jest dopamina oraz jaką rolę pełni w naszym organizmie? Chcesz się dowiedzieć co odpowiada za tworzenie odczuć duchowych w ludzkim mózgu? Serdecznie zapraszam na wykład na którym postaram się odpowiedzieć na te pytania!

16+

Sala B

2 z 60

Tak

21:00-21:45

O zjawiskach zachodzących w grobie, czyli słów kilka o tafonomii

Prowadzą: Urszula Skrzypek, Sekcja Antropologiczna KNP UAM

Czy zastanawiałeś się co dzieje się w grobie od chwili pochówku? Nie wiesz, czym jest tafonomia? Zastanawiasz się, czy kości przemieszczają sie w grobie? Chcesz dowiedzieć się jakie są działania celowe związane z obrządkiem pogrzebowym? Na te pytania i wiele innych postaram się odpowiedzieć na wykładzie.

16+

Sala C

brak miejsc

Tak

21:00-21:45

Dlaczego warto pracować z mitochondriami?

Prowadzą: dr hab. Michał Rurek, Zakład Biologii Molekularnej i Komórkowej UAM

Zapraszamy was w podróż do pięknego świata mitochondriów, które mogą być bohaterami niejednego filmu fabularnego. Czym są i gdzie występują? Jak wyglądają w żywej komórce? Jakie tajemnice skrywa DNA zawarty w mitochondriach? Dowiecie się również, co zawdzięczamy mitochondrialnym liniom produkcyjnym i dlaczego mitochondria posiadają dwa oblicza- 'dobre' i 'złe'. W trakcie wykładu zapoznacie się również z najnowszymi ciekawostkami mitochondrialnymi, które nadal intrygują uczonych.

16+

Aula

110 z 186

Tak

21:00-21:45

Apteka na łące, czyli zioła i rośliny lecznicze bez tajemnic !

Prowadzą: mgr biol. tech. farm. Warach Magdalena, mgr Florkowski Krystian; Wydział Nauk Społecznych UAM, Zakład Taksonomii Roślin UAM

Zapraszamy na wykład, podczas którego opowiemy o naszej pasji … czyli roślinach!
Przedstawimy ich niecodzienne działanie farmakologiczne, a także wpływ na wygląd i lepsze samopoczucie. Nauczymy Was za czym warto rozejrzeć się zarówno na łące jak i w aptece.

12+

Sala Parter

90 z 109

Tak

21:00-21:45

Bioterroryzm

Prowadzą: Katarzyna Bresa, Patrycja Bonin, Weronika Grzesiek, Paulina Nadobna, Lidia Szymkowiak ; Sekcja Biologii Sądowej KNP UAM

Zapoznanie słuchaczy z zagadnieniem bioterroryzmu: przedstawienie historycznego zarysu użycia broni biologicznej oraz charakterystyka wybranych drobnoustrojów chorobotwórczych stosowanych jako broń biologiczna.

16+

Sala A

13 z 109

Tak

22:00-22:45

Genetyka przestępczości - czyli co może odpowiadać za zaburzenia psychiczne wśród przestępców.

Prowadzą: Agnieszka Mylka, Weronika Kubaszek, Sekcja Biologii Sądowej KNP UAM

Od lat wiadomo, że geny determinują nasz wygląd i cechy fizjologiczne. Jednak jak bardzo wpływają one na nasze zachowania, szczególnie te amoralne? A w konsekwencji jak bardzo predysponują nas do wstąpienia na drogę przestępstwa? Czy rzeczywiście są one istotne w tworzeniu się osobowości?

16+

Sala L

brak miejsc

Tak

 Konkurs


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-17:00

Wirusowe Jeden z Dziesięciu'

Prowadzą: mgr Oskar Musidlak, mgr Martyna Węglewska, mgr Grzegorz Nowicki, Zakład Wirusologii Molekularnej UAM

Uczestnicy biorą udział w konkursie przypominającym popularny program telewizyjny. Odpowiada się kolejno na pytania dotyczące wirusologii i dziedzin pokrewnych. Dla uczestników przewidziane są drobne upominki, a dla zwycięzców nagrody.

14 lat

Sala seminaryjna Instytutu Biologii Eksperymentalnej (2.116)

1 z 15

Tak

16:00-23:00

Stoisko Magazu Przyrodniczego 'Salamandra'

Prowadzą: Adrianna Bogdanowska, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody

Na stoisku prezentowany będzie Magazyn Przyrodniczy 'Salamandra' - popularnonaukowe czasopismo przyrodnicze wydawane w Poznaniu. W ramach prowadzonych na stoisku konkursów wiedzy przyrodniczej (kierowanych do dzieci i dorosłych) będzie można wygrywać archiwalne numery tego Magazynu i innych wydawnictw PTOP 'Salamandra'

7-100

W holu głównym przy stoisku promocyjnym Wydziału Biologii

Bez ograniczeń

Nie

17:30-18:30

Wirusowe Jeden z Dziesięciu'

Prowadzą: mgr Oskar Musidlak, mgr Martyna Węglewska, mgr Grzegorz Nowicki, Zakład Wirusologii Molekularnej UAM

Uczestnicy biorą udział w konkursie przypominającym popularny program telewizyjny. Odpowiada się kolejno na pytania dotyczące wirusologii i dziedzin pokrewnych. Dla uczestników przewidziane są drobne upominki, a dla zwycięzców nagrody.

14 lat

Sala seminaryjna Instytutu Biologii Eksperymentalnej (2.116)

3 z 15

Tak

18:00-20:00

'Kawiarenka Gier'

Prowadzą: dr Jagna Chmielowska-Bąk, mgr Karolina Izbiańska, mgr Joanna Gajewska, dr Jarosław Gzyl, Zakład Ekofizjologii Roślin UAM

Serdecznie zapraszamy do Kawiarenki Gier. Oferujemy trzy gry o tematyce biologicznej:
- 'Rośliny kontra roślinożercy, - W trakcie rozgrywki, gracze będą mogli pomóc roślinom lub roślinożernym zwierzętom w walce o przetrwanie.
- 'Łańcuch pokarmowy' ? Kto znajdzie się na końcu łańcucha pokarmowego? Dowiemy się tego w trakcie karcianej rozgrywki.
- 'Sklepik czarownic' ? Pomożecie mamie czterech goblinów przygotować ciasteczka sytości dla jej pociech? Uczestniczy (w wieku od 3-4 lat) będą mogli wcielić się w czarownice lub czarowników przygotowujących magiczne eliksiry.

4+

Hol - przed Biblioteką.

Bez ograniczeń

Nie

 Pokaz


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-21:00

Ogród Zoologiczny w Poznaniu

Prowadzą: Grażyna Krzesińska, Joanna Piechorowska, Mateusz Zarębski, Ogród Zoologiczny w Poznaniu ? Stare i Nowe ZOO

Na stoisku pokażemy kilka zwierzaków z naszego ZOO ? będzie można przekonać się, że skóra węża jest sucha a żółw nie taki wolny jak się wydaje. Pokażemy czaszkę lwa, jajka jaszczurki i inne ciekawostki, opowiemy też, jaka jest rola ogrodu zoologicznego

Od przedszkola po szkoły ponadgi

Hol, I piętro przy windzie

Bez ograniczeń

Nie

16:30-17:30

Życie w dziupli

Prowadzą: dr hab. Jakub Kosicki, K. Kudelska, mgr Paweł Podkowa, Z. Kosiński, mgr Marta Ostrowska, dr hab. Adrian Surmacki, Zakład Biologii i Ekologii Ptaków dr Szymon Konwerski, Zbiory Przyrodnicze UAM

W ramach prelekcji dowiecie się m.in. jakie są wady i zalety gniazdowania w dziuplach, a także jakie gatunki ptaków gniazdują w tych specyficznych miejscach. Weźmiemy także pod lupę inne organizmy zasiedlające dziuple.

12+

2.37. Pokój w Zakładzie Biologii i Ekologii Ptaków

4 z 10

Tak

17:15-17:45

Krzyk na bagnie – rzecz o niezwykłych głosach w świecie zwierząt

Prowadzą: Patryk Kokociński, Karolina Ślęzak, Karolina Kudelska, Emilia Sokołowska, Klaudia Szala, Jan Maciorowski, Katarzyna Malinowska, Roksana Lubkowska, Sekcja Ornitologiczna KNP UAM

Czemu coś tam w bagnie kwiczy, kto wie po co jeleń ryczy? Opowiemy wam pokrótce, skąd te dzikie dźwięki w dziczy!
Sekcja Ornitologiczna zaprasza na niezwykłą podróż po świecie zwierzęcych głosów.

Bez ograniczeń

Sala A2

brak miejsc

Tak

17:30-19:00

Jak uczyć się czerpiąc ze świata roślin i zwierząt. Rośłinne show.

Prowadzą: Paweł Baniel, Caroline Żurczak, Sekcja Eksperymentalnej Neurobiologii Roślin KNP UAM

Wykład oraz pokaz zachowań inteligentnych u roślin, które są czymś normalnym w świecie ludzi.

Gimnazjum, Liceum

Sala Rady Wydziału

2 z 25

Tak

17:45-18:45

Życie w dziupli

Prowadzą: dr hab. Jakub Kosicki, K. Kudelska, mgr Paweł Podkowa, Z. Kosiński, mgr Marta Ostrowska, dr hab. Adrian Surmacki, Zakład Biologii i Ekologii Ptaków dr Szymon Konwerski, Zbiory Przyrodnicze UAM

W ramach prelekcji dowiecie się m.in. jakie są wady i zalety gniazdowania w dziuplach, a także jakie gatunki ptaków gniazdują w tych specyficznych miejscach. Weźmiemy także pod lupę inne organizmy zasiedlające dziuple.

12+

2.37. Pokój w Zakładzie Biologii i Ekologii Ptaków

brak miejsc

Tak

18:00-18:30

Krzyk na bagnie - rzecz o niezwykłych głosach w świecie zwierząt

Prowadzą: Patryk Kokociński, Karolina Ślęzak, Karolina Kudelska, Emilia Sokołowska, Klaudia Szala, Jan Maciorowski, Katarzyna Malinowska, Roksana Lubkowska, Sekcja Ornitologiczna KNP UAM

Czemu coś tam w bagnie kwiczy, kto wie po co jeleń ryczy? Opowiemy wam pokrótce, skąd te dzikie dźwięki w dziczy!
Sekcja Ornitologiczna zaprasza na niezwykłą podróż po świecie zwierzęcych głosów.

Sala A2

brak miejsc

Tak

18:00-23:00

Prawo związku i współzależności

Prowadzą: Małgorzata Kaczmarek, Pracownia Projektów i Badań Transdyscyplinarnych Uniwersytetu Artystycznego

Prawo związku i współzależności jest performansem inspirowanym dyskusjami z biologami. Refleksją nad zagadnieniem współzależności człowieka i rośliny w czasie gdy jedno jest ściśle zależne od drugiego.

12+

Działanie otwarte w przestrzeni Collegium Biologicum

Bez ograniczeń

Nie

18:45-19:15

Krzyk na bagnie - rzecz o niezwykłych głosach w świecie zwierząt

Prowadzą: Patryk Kokociński, Karolina Ślęzak, Karolina Kudelska,Emilia Sokołowska, Klaudia Szala, Jan Maciorowski,Katarzyna Malinowska,Roksana Lubkowska, Sekcja Ornitologiczna KNP UAM

Czemu coś tam w bagnie kwiczy, kto wie po co jeleń ryczy? Opowiemy wam pokrótce, skąd te dzikie dźwięki w dziczy!
Sekcja Ornitologiczna zaprasza na niezwykłą podróż po świecie zwierzęcych głosów.

Sala A2

brak miejsc

Tak

19:00-20:00

Życie w dziupli

Prowadzą: dr hab. Jakub Kosicki, K. Kudelska, mgr Paweł Podkowa, Z. Kosiński, mgr Marta Ostrowska, dr hab. Adrian Surmacki, Zakład Biologii i Ekologii Ptaków dr Szymon Konwerski, Zbiory Przyrodnicze UAM

W ramach prelekcji dowiecie się m.in. jakie są wady i zalety gniazdowania w dziuplach, a także jakie gatunki ptaków gniazdują w tych specyficznych miejscach. Weźmiemy także pod lupę inne organizmy zasiedlające dziuple.

12+

2.37. Pokój w Zakładzie Biologii i Ekologii Ptaków

brak miejsc

Tak

19:30-20:00

Krzyk na bagnie - rzecz o niezwykłych głosach w świecie zwierząt

Prowadzą: Patryk Kokociński, Karolina Ślęzak, Karolina Kudelska,Emilia Sokołowska, Klaudia Szala, Jan Maciorowski,Katarzyna Malinowska,Roksana Lubkowska, Sekcja Ornitologiczna KNP UAM

Czemu coś tam w bagnie kwiczy, kto wie po co jeleń ryczy? Opowiemy wam pokrótce, skąd te dzikie dźwięki w dziczy!
Sekcja Ornitologiczna zaprasza na niezwykłą podróż po świecie zwierzęcych głosów.

Sala A2

brak miejsc

Tak

19:30-21:00

Jak uczyć się czerpiąc ze świata roślin i zwierząt. Rośłinne show.

Prowadzą: Paweł Baniel, Caroline Żurczak, Sekcja Eksperymentalnej Neurobiologii Roślin KNP UAM

Wykład oraz pokaz zachowań inteligentnych u roślin, które są czymś normalnym w świecie ludzi.

Gimnazjum, Liceum

Sala Rady Wydziału

21 z 25

Tak

20:15-20:45

Krzyk na bagnie - rzecz o niezwykłych głosach w świecie zwierząt

Prowadzą: Patryk Kokociński, Karolina Ślęzak, Karolina Kudelska,Emilia Sokołowska, Klaudia Szala, Jan Maciorowski,Katarzyna Malinowska,Roksana Lubkowska, Sekcja Ornitologiczna KNP UAM

Czemu coś tam w bagnie kwiczy, kto wie po co jeleń ryczy? Opowiemy wam pokrótce, skąd te dzikie dźwięki w dziczy!
Sekcja Ornitologiczna zaprasza na niezwykłą podróż po świecie zwierzęcych głosów.

Sala A2

17 z 20

Tak

21:00-21:30

Krzyk na bagnie – rzecz o niezwykłych głosach w świecie zwierząt

Prowadzą: Patryk Kokociński, Karolina Ślęzak, Karolina Kudelska, Emilia Sokołowska, Klaudia Szala, Jan Maciorowski, Katarzyna Malinowska, Roksana Lubkowska, Sekcja Ornitologiczna KNP UAM

Czemu coś tam w bagnie kwiczy, kto wie po co jeleń ryczy? Opowiemy wam pokrótce, skąd te dzikie dźwięki w dziczy!
Sekcja Ornitologiczna zaprasza na niezwykłą podróż po świecie zwierzęcych głosów.

Bez ograniczeń

Sala A2

8 z 20

Tak

 Laboratoria


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:45

Co masz zapisane w genach, czyli 'mikrocząsteczki' w 'makroorganizmach'

Prowadzą: mgr Magdalena Czołpińska, mgr Aleksandra Smoczyńska, mgr Natalia Wojciechowska, Karolina Stanisławiak, Zakład Biologii Molekularnej i Komórkowej, Zakład Botaniki Ogólnej, Zakład Ekspresji Genów

Chcesz wiedzieć czy dziecko rodziców o czarnych włosach może być blondynem ? Chcesz wiedzieć jak dziedziczymy grupę krwi po naszych rodzicach ? Chcesz zobaczyć jak wygląda DNA? Jeśli odpowiedzi brzmią: TAK! to nasze warsztaty są dla Ciebie. Zapraszamy:)

10+

Sala G

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Krew nie taka straszna

Prowadzą: dr hab. Lucyna Mrówczyńska, mgr Monika Matuszak, lic. Agnieszka Górnicka, lic. Joanna Michalczyk, Agata Kozłowska, Rafał Pawlaczyk, Zakład Biologii Komórki UAM

W trakcie ćwiczeń laboratoryjnych uczestnicy będą mieli możliwość poznania fizjologicznych kształtów krwinek czerwonych człowieka (erytrocytów). Na podstawie przygotowanych kart pracy zawierających dokładny opis ćwiczeń uczestnicy samodzielnie przeprowadzą eksperymenty z wykorzystaniem erytrocytów. Dodatkowo atutem tych zajęć będzie możliwość wykonania trwałych preparatów mikroskopowych.

13-16 lat

Sala F3

brak miejsc

Tak

16:00-17:00

Nie wszystko złoto, co się świeci!

Prowadzą: Szymańska Maja, Zielińska Julia, Niewiadomska Daria, Lejman Adrian, Popis Małgorzata, Garbarz Karolina, Olbrich Max, Sekcja Biologii Syntetycznej KNP UAM

Uczestnicy zaznajomią się z podstawami biologii syntetycznej, a także dokonają samodzielnej ekstrakcji białka fluorescencyjnego z bakterii Escherichia coli. Przeprowadzą również rozdział elektroforetyczny w żelu agarozowym.

16+

Sala M2

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Zobaczyć DNA – elektroforeza dla początkujących

Prowadzą: Natalia Pstrąg, Pracownia Technologii Wysokoprzepustowych UAM

Podczas zajęć grupa podłączy i uruchomi swój własny aparat elektroforetyczny. Połączone zostanie to z krótkim wstępem do właściwości kwasów nukleinowych i ich wykrywania technikami molekularnymi, np. elektorforeza w żelu agarozowym.

liceum

Sala M1

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Co masz zapisane w genach, czyli 'mikrocząsteczki' w 'makroorganizmach'

Prowadzą: mgr Magdalena Czołpińska, mgr Aleksandra Smoczyńska, mgr Natalia Wojciechowska, Karolina Stanisławiak, Zakład Biologii Molekularnej i Komórkowej, Zakład Botaniki Ogólnej, Zakład Ekspresji Genów

Chcesz wiedzieć czy dziecko rodziców o czarnych włosach może być blondynem ? Chcesz wiedzieć jak dziedziczymy grupę krwi po naszych rodzicach ? Chcesz zobaczyć jak wygląda DNA? Jeśli odpowiedzi brzmią: TAK! to nasze warsztaty są dla Ciebie. Zapraszamy:)

10+

Sala G

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Krew nie taka straszna

Prowadzą: dr hab. Lucyna Mrówczyńska, mgr Monika Matuszak, lic. Agnieszka Górnicka, lic. Joanna Michalczyk, Agata Kozłowska, Rafał Pawlaczyk, Zakład Biologii Komórki UAM

W trakcie ćwiczeń laboratoryjnych uczestnicy będą mieli możliwość poznania fizjologicznych kształtów krwinek czerwonych człowieka (erytrocytów). Na podstawie przygotowanych kart pracy zawierających dokładny opis ćwiczeń uczestnicy samodzielnie przeprowadzą eksperymenty z wykorzystaniem erytrocytów. Dodatkowo atutem tych zajęć będzie możliwość wykonania trwałych preparatów mikroskopowych.

13-16 lat

Sala F3

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Zobaczyć DNA - elektroforeza dla początkujących.

Prowadzą: Natalia Pstrąg, Pracownia Technologii Wysokoprzepustowych UAM

Podczas zajęć grupa podłączy i uruchomi swój własny aparat elektroforetyczny. Połączone zostanie to z krótkim wstępem do właściwości kwasów nukleinowych i ich wykrywania technikami molekularnymi, np. elektorforeza w żelu agarozowym.

Sala M1

brak miejsc

Tak

17:30-18:30

Nie wszystko złoto, co się świeci!

Prowadzą: Szymańska Maja, Zielińska Julia, Niewiadomska Daria, Lejman Adrian, Popis Małgorzata, Garbarz Karolina, Olbrich Max, Sekcja Biologii Syntetycznej KNP UAM

Uczestnicy zaznajomią się z podstawami biologii syntetycznej, a także dokonają samodzielnej ekstrakcji białka fluorescencyjnego z bakterii Escherichia coli. Przeprowadzą również rozdział elektroforetyczny w żelu agarozowym.

16+

Sala M2

10 z 16

Tak

17:30-19:15

DNA od kuchni

Prowadzą: Martyna Baranek, Wojciech Grabiński, Oliwia Mazur, Olga Majda, Katarzyna Zielezińska, Aleksandrz Młodzińska, Magdalena Magdziarek, Marta Mazurkiewicz, Sekcja Medycyny Regeneracyjnej i Badań nad Nowotworami KNP UAM

Czym jest DNA i gdzie się znajduje? Jaką pełni funkcję? Czy ma wpływ na nasze codzienne życie? Podczas warsztatów odpowiemy na te pytania a uczestnicy własnoręcznie wykonają izolację DNA przy pomocy rzeczy obecnych w każdej kuchni.

15+

Sala F1

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Co masz zapisane w genach, czyli 'mikrocząsteczki' w 'makroorganizmach'

Prowadzą: mgr Magdalena Czołpińska, mgr Aleksandra Smoczyńska, mgr Natalia Wojciechowska, Karolina Stanisławiak, Zakład Biologii Molekularnej i Komórkowej, Zakład Botaniki Ogólnej, Zakład Ekspresji Genów

Chcesz wiedzieć czy dziecko rodziców o czarnych włosach może być blondynem ? Chcesz wiedzieć jak dziedziczymy grupę krwi po naszych rodzicach ? Chcesz zobaczyć jak wygląda DNA? Jeśli odpowiedzi brzmią: TAK! to nasze warsztaty są dla Ciebie. Zapraszamy:)

10+

Sala G

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Krew nie taka straszna

Prowadzą: dr hab. Lucyna Mrówczyńska, mgr Monika Matuszak, lic. Agnieszka Górnicka, lic. Joanna Michalczyk, Agata Kozłowska, Rafał Pawlaczyk, Zakład Biologii Komórki UAM

W trakcie ćwiczeń laboratoryjnych uczestnicy będą mieli możliwość poznania fizjologicznych kształtów krwinek czerwonych człowieka (erytrocytów). Na podstawie przygotowanych kart pracy zawierających dokładny opis ćwiczeń uczestnicy samodzielnie przeprowadzą eksperymenty z wykorzystaniem erytrocytów. Dodatkowo atutem tych zajęć będzie możliwość wykonania trwałych preparatów mikroskopowych.

13-16 lat

Sala F3

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Zobaczyć DNA - elektroforeza dla początkujących.

Prowadzą: Natalia Pstrąg, Pracownia Technologii Wysokoprzepustowych UAM

Podczas zajęć grupa podłączy i uruchomi swój własny aparat elektroforetyczny. Połączone zostanie to z krótkim wstępem do właściwości kwasów nukleinowych i ich wykrywania technikami molekularnymi, np. elektorforeza w żelu agarozowym.

Sala M1

brak miejsc

Tak

18:00-18:30

Owady pod mikroskopem

Prowadzą: dr hab. Zbigniew Adamski, Wydziałowa Pracownia Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej

Za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego zaprezentowane zostaną wybrane organy różnych gatunków owadów. Duże powiększenia i bardzo dobra rozdzielczość mikroskopu pozwalają na zaobserwowanie elementów struktury budowy zewnętrznej: oczy, skrzydła, odnóża.

Bez ograniczeń

Wydziałowa Pracownia Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej

brak miejsc

Tak

18:45-19:15

Owady pod mikroskopem

Prowadzą: dr hab. Zbigniew Adamski, Wydziałowa Pracownia Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej

Za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego zaprezentowane zostaną wybrane organy różnych gatunków owadów. Duże powiększenia i bardzo dobra rozdzielczość mikroskopu pozwalają na zaobserwowanie elementów struktury budowy zewnętrznej: oczy, skrzydła, odnóża.

Bez ograniczeń

Wydziałowa Pracownia Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Zobaczyć DNA - elektroforeza dla początkujących.

Prowadzą: Natalia Pstrąg, Pracownia Technologii Wysokoprzepustowych UAM

Podczas zajęć grupa podłączy i uruchomi swój własny aparat elektroforetyczny. Połączone zostanie to z krótkim wstępem do właściwości kwasów nukleinowych i ich wykrywania technikami molekularnymi, np. elektorforeza w żelu agarozowym.

Sala M1

brak miejsc

Tak

19:30-22:30

CSI III- Kryminalne zagadki Wydziału Biologii - genetyka sądowa

Prowadzą: Jakub Winkler- Galicki, Paulina Wojtkowiak, Monika Kaczorowska, Lidia Szymkowiak, Paulina Nadobna, Patrycja Bonin, Adrianna Krawiec, Sophia Bałdysz, Klaudia Kortus, Sekcja Biologii Sądowej KNP UAM

Zajęcia laboratoryjne, które pokazać mają w nowym świetle mikroświat techniki izolowania DNA z własnego wymazu. Uczestnicy naszych warsztatów będą mogli własnoręcznie wyizolować własne DNA i poznać zasady pracy mikro-światów laboratorium.

16+

Sala BC1

brak miejsc

Tak

19:30-21:15

DNA od kuchni

Prowadzą: Martyna Baranek, Wojciech Grabiński, Oliwia Mazur, Olga Majda, Katarzyna Zielezińska, Aleksandra Młodzińska, Magdalena Magdziarek, Marta Mazurkiewicz, Sekcja Medycyny Regeneracyjnej i Badań nad Nowotworami KNP UAM

Czym jest DNA i gdzie się znajduje? Jaką pełni funkcję? Czy ma wpływ na nasze codzienne życie? Podczas warsztatów odpowiemy na te pytania a uczestnicy własnoręcznie wykonają izolację DNA przy pomocy rzeczy obecnych w każdej kuchni.

15+

Sala F1

brak miejsc

Tak

19:30-20:00

Owady pod mikroskopem

Prowadzą: dr hab. Zbigniew Adamski, Wydziałowa Pracownia Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej

Za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego zaprezentowane zostaną wybrane organy różnych gatunków owadów. Duże powiększenia i bardzo dobra rozdzielczość mikroskopu pozwalają na zaobserwowanie elementów struktury budowy zewnętrznej: oczy, skrzydła, odnóża.

Bez ograniczeń

Wydziałowa Pracownia Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej

brak miejsc

Tak

20:00-20:45

Obserwacja zmian tkanki roślinnej

Prowadzą: mgr inż. Aneta Gmur, Katarzyna Morańska, Mikołaj Rogula, Zakład Genetyki

Na zajęciach zostanie zaprezentowana technika barwienia fragmentów tkanki roślinnej roztworem barwiącym Evans blue, w celu wskazania miejsc, w których nastąpiła lokalna śmierć komórki. Następnie za pomocą metody przetwarzania obrazu zostanie określony stopień uszkodzenia tkanki roślinnej.

15+

Sala B3

brak miejsc

Tak

20:00-20:45

Zobaczyć DNA - elektroforeza dla początkujących.

Prowadzą: Natalia Pstrąg, Pracownia Technologii Wysokoprzepustowych UAM

Podczas zajęć grupa podłączy i uruchomi swój własny aparat elektroforetyczny. Połączone zostanie to z krótkim wstępem do właściwości kwasów nukleinowych i ich wykrywania technikami molekularnymi, np. elektorforeza w żelu agarozowym.

Sala M1

1 z 15

Tak

20:15-20:45

Owady pod mikroskopem

Prowadzą: dr hab. Zbigniew Adamski, Wydziałowa Pracownia Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej

Za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego zaprezentowane zostaną wybrane organy różnych gatunków owadów. Duże powiększenia i bardzo dobra rozdzielczość mikroskopu pozwalają na zaobserwowanie elementów struktury budowy zewnętrznej: oczy, skrzydła, odnóża.

Bez ograniczeń

Wydziałowa Pracownia Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej

brak miejsc

Tak

20:30-21:30

Nie wszystko złoto, co się świeci

Prowadzą: Szymańska Maja, Zielińska Julia, Niewiadomska Daria, Lejman Adrian, Popis Małgorzata, Garbarz Karolina, Olbrich Max, Sekcja Biologii Syntetycznej KNP UAM

Uczestnicy zaznajomią się z podstawami biologii syntetycznej, a także dokonają samodzielnej ekstrakcji białka fluorescencyjnego z bakterii Escherichia coli. Przeprowadzą również rozdział elektroforetyczny w żelu agarozowym.

16+

Sala M2

16 z 16

Tak

21:00-21:45

Obserwacja zmian tkanki roślinnej

Prowadzą: mgr inż. Aneta Gmur, Katarzyna Morańska, Mikołaj Rogula, Zakład Genetyki UAM

Na zajęciach zostanie zaprezentowana technika barwienia fragmentów tkanki roślinnej roztworem barwiącym Evans blue, w celu wskazania miejsc, w których nastąpiła lokalna śmierć komórki. Następnie za pomocą metody przetwarzania obrazu zostanie określony stopień uszkodzenia tkanki roślinnej.

15+

sala B3

2 z 10

Tak

21:00-21:45

Zobaczyć DNA – elektroforeza dla początkujących

Prowadzą: Natalia Pstrąg, Pracownia Technologii Wysokoprzepustowych UAM

Podczas zajęć grupa podłączy i uruchomi swój własny aparat elektroforetyczny. Połączone zostanie to z krótkim wstępem do właściwości kwasów nukleinowych i ich wykrywania technikami molekularnymi, np. elektorforeza w żelu agarozowym.

liceum

Sala M1

brak miejsc

Tak

21:30-23:00

DNA od kuchni

Prowadzą: Martyna Baranek, Wojciech Grabiński, Oliwia Mazur, Olga Majda, Katarzyna Zielezińska, Magdalena Magdziarek, Marta Mazurkiewicz, Sekcja Medycyny Regeneracyjnej i Badań nad Nowotworami KNP UAM

Czym jest DNA i gdzie się znajduje? Jaką pełni funkcję? Czy ma wpływ na nasze codzienne życie? Podczas warsztatów odpowiemy na te pytania a uczestnicy własnoręcznie wykonają izolację DNA przy pomocy rzeczy obecnych w każdej kuchni.

15+

Sala F1

4 z 12

Tak

22:00-22:45

Obserwacja zmian tkanki roślinnej

Prowadzą: mgr inż. Aneta Gmur, Katarzyna Morańska, Mikołaj Rogula, Zakład Genetyki UAM

Na zajęciach zostanie zaprezentowana technika barwienia fragmentów tkanki roślinnej roztworem barwiącym Evans blue, w celu wskazania miejsc, w których nastąpiła lokalna śmierć komórki. Następnie za pomocą metody przetwarzania obrazu zostanie określony stopień uszkodzenia tkanki roślinnej.

15+

Sala B3

brak miejsc

Tak

 Warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:45

Warsztaty z mikroskopowania

Prowadzą: dr Agnieszka Cieszyńska, Wydziałowa Pracownia Dydaktyki i Ochrony Przyrody UAM

Warsztat z przygotowania preparatów mikroskopowych adresowany do najmłodszych.

8-10 lat

Klasopracownia

4 z 10

Tak

16:00-16:30

Wyczytane z kości

Prowadzą: Magdalena Zdanowicz, mgr Dawid Trzciński, Sekacja Antropologiczna KNP UAM

Czego możemy się dowiedzieć z układu kostnego? Czy historie zapisane w kościach mogą być dla nas nauką i przestrogą? Dowiedz się czym grozi unikanie dentysty, ortopedy i zasad zdrowego żywienia. Pracujesz przy komputerze? Mamy też coś dla Ciebie!

12+

Sala A1

brak miejsc

Tak

16:00-17:30

Tajemniczy Świat Pajęczaków

Prowadzą: Mateusz Oszust, Mateusz Żmudziński, Marta Przymuszała, Kaja Rajewska, Marta Gawron, Maria Tereshina, Justyna Liberska, Alicja Laska, Mateusz Draga, Sekcja Badania Bezkręgowców KNP UAM

Jeśli chcesz dowiedzieć się ciekawych informacji na temat zwierząt towarzyszącym nam na każdym kroku to zapraszamy na nasze warsztaty. Na zajęciach zapoznamy Was z technikami badań pajęczaków wraz z możliwością oglądania żywych pająków oraz różnych grup roztoczy.

10+

Sala Z1

brak miejsc

Tak

16:00-17:30

Zielona spiżarnia, czyli o dziko rosnących roślinach jadalnych słów kilka

Prowadzą: Magdalena Stefan, Mateusz Stychański, Sandra Żurek, Anna Siecla, Anna Kosacka, Tomasz Urbaniak, Robin Wilgan, Małgorzata Rzepka, Sekcja Geobotaniczna KNP UAM

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą dziko rosnących w Polsce roślin jadalnych. Podzieleni na dwie rywalizujące ze sobą drużyny powalczą o tytuł Mistrzów Zielonej Kuchni.

12+

Ogólnodostępowa komputerowa

brak miejsc

Tak

16:00-17:30

Mikroświat w szkle

Prowadzą: Zuzanna Ciszak, Sandra Gostyńska, Adriana Grabowska, Zuzanna Jankun, Julia Latowska, Joanna Sokołowska, Artur Trzebny, Ewa Węgrzyn, dr M.K. Wojciechowicz, mgr Artur Jankowski, Sekcja Kultur In Vitro KNP UAM

Jeśli chcesz poznać zagadnienie kultur in vitro, ciekawi Cię jak z fragmentu rośliny, a nawet z jednej komórki, otrzymać tysiące roślin - to serdecznie zapraszamy na nasze warsztaty!

12 lat

Sala B3

brak miejsc

Tak

16:00-16:45

Pokój Neurobiologów

Prowadzą: Marianna Pejka, Marta Trzeciak, Marta Nitubydz, Agata Gnoińska, Agata Olejniczak, Julia Matuszewska, Justyna Stępniak, Paweł Ponikowski, Julia Gostyńska, Weronika Kubaszek, Mateusz Patuła, Kamila Karpicka, Lidia Gandecka, Szymon Abramowski, Sekcja Neurobiologii KNP UAM

To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie! Będzie można sprawdzić się w quizach neurobiologicznych, poznać i zgłębić tajniki iluzji, dowiedzieć się jak funkcjonuje i wygląda ludzki mózg.

Seniorzy

Biblioteka

4 z 20

Tak

16:00-17:10

Mikromanipulatorzy

Prowadzą: Daria Fertun, Mateusz Oszust, Marta Gawron, Kamila Romanowska, Paulina Pietras, Aleksandra Pawlak, Sekcja Parazytologiczna KNP UAM

Zapoznanie się z wyrafinowanymi metodami kontroli umysłu stosowanymi przez organizmy pasożytnicze.

11-17 lat

Sala 0.10

brak miejsc

Tak

16:00-17:00

Co łączy biologa i artystę?'

Prowadzą: Anna Marecka, Zofia Jakubowska, Maria Roszyk, Agnieszka C. Maćkowiak, Martyna Szkudlarek, Michalina Targosz, Anna Krupa, Anna Konieczna, Patrycja Olichwiruk, Paulina Brelińska, Daria Grabowska, Ewa Zięba, Anna Najdyhor, Dorota Chmielewska, Magdalena Ogonowska, Paulina Supin, Klaudia Wrzesińska, Pracownia projektów i działań twórczych Uniwersytetu Artystcznego ? prowadzona przez Magdalenę Parnasow- Kujawa i Marca Tobiasa Winterhagena

W trakcie warsztatu dzieci zapoznają się ze specyfiką działań biologa i artysty. Następnie w akcie twórczym poszukiwać będą nowatorskich rozwiązań pozbawionych stereotypowego myślenia.

6-9 lat

Sala Owalna

12 z 27

Tak

16:00-16:45

Śladami Indiany Jonesa

Prowadzą: Kurzawińska Nikola, Krzyżanowicz Magdalena, Patelska Magdalena, Witkiewicz Adrianna, Sekcja Antropologiczna KNP UAM

Wydziałowa GRA, gdzie wśród zawiłych korytarzy kopalni na poszukiwaczy skarbów czekają różnego rodzaju łamigłówki oraz zadania do wykonania
Zadania takie jak:
1. Kamuflaż,
2. Krzyżówka - Antropolodzy na tropie przygody,
3. Przetrwanie,
4. Quiz,
5. Mapa/List,
6. Próba zmysłów,
7. Otwarcie tajnej Skrzyni skarbów.

7-10 lat

Sala Seminaryjna Instytutu Antropologii

brak miejsc

Tak

16:30-18:30

Jak szybko musisz biec aby utrzymać się w tym samym miejscu? O ewolucyjnym wyścigu zbrojeń.

Prowadzą: mgr Karolina Przesmycka, mgr Aleksandra Łukasiewicz, Pracownia Biologii Ewolucyjnej UAM

Tutaj musisz biec tak szybko, jak tylko potrafisz, żeby zostać w tam samym miejscu.' Lewis Carroll ? Alicja po drugiej stronie lustra.
Co łączy słynną opowieść o Alicji w Krainie Czarów i biologię ewolucyjną?
Do czego może prowadzić ewolucyjny wyścig zbrojeń?
Zagraj z nami w Wyścig Czerwonej Królowej i przekonaj się sam!

16+

Biblioteka-Apsyda

8 z 12

Tak

16:30-18:30

Wstęp do przygody z owadami - warsztaty dla początkujących.

Prowadzą: Tomasz Grzegorczyk, Mateusz Draga, Dominika Dropikowska, Maria Tereshina, Sekcja Badania Bezkręgowców KNP UAM

Szukasz ciekawego hobby ?
Chciałbyś mieć własną kolekcję owadów, ale nie wiesz jak się do tego zabrać ?
A może chcesz dowiedzieć się po co przyrodnikom zbiory owadów?
Jeśli tak, to zapraszam na nasze warsztaty, podczas których poznasz tajniki preparowania owadów.

14+

Sala BZ1

brak miejsc

Tak

16:45-17:15

Wyczytane z kości

Prowadzą: Magdalena Zdanowicz, mgr Dawid Trzciński, Sekacja Antropologiczna KNP UAM

Czego możemy się dowiedzieć z układu kostnego? Czy historie zapisane w kościach mogą być dla nas nauką i przestrogą? Dowiedz się czym grozi unikanie dentysty, ortopedy i zasad zdrowego żywienia. Pracujesz przy komputerze? Mamy też coś dla Ciebie!

12+

Sala A1

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Warsztaty z mikroskopowania

Prowadzą: dr Agnieszka Cieszyńska, Wydziałowa Pracownia Dydaktyki i Ochrony Przyrody UAM

Warsztat z przygotowania preparatów mikroskopowych adresowany do najmłodszych.

8-10 lat

Klasopracownia

brak miejsc

Tak

17:00-21:00

Kącik małego Przyrodnika

Prowadzą: Karmińska Lidia, Ożygar Maja, Marcolla Helena, Pałys Magdalena, Michalak Katarzyna, Drąg Aneta, Smura Patryk, Niśkiewicz Małgorzata, Pawlak Emilia, Remlein Marcin, Sekcja Teriologiczna i Chiropterologiczna KNP UAM

Sekcja Teriologiczna i Chiropterologiczna zapraszają najmłodszych uczestników tegorocznej Nocy Biologów na gry przyrodnicze. Zapewniamy niesamowitą przygodę i moc atrakcji: zwierzęce memory, malowanie twarzy, quiz biologiczny, konkurs plastyczny i miłą atmosferę! Zapraszamy!

do lat 10

Sala 0.72

Bez ograniczeń

Nie

17:00-18:30

I Ty możesz zostać mikrochirurgiem!

Prowadzą: dr Szymon Chowański, mgr Marta Spochacz, mgr Patryk Nowicki, mgr Jan Lubawy, mgr Karolina Walkowiak-Nowicka, dr Joanna Pacholska-Bogalska, dr Monika Szymczak, Zakład Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt UAM

Podczas zajęć każdy będzie miał możliwość samodzielnego wykonania izolacji struktur układu nerwowego owada, takich jak mózg czy brzuszny łańcuszek nerwowy.

15+

Sala F2

brak miejsc

Tak

17:00-21:00

Wspólny mianownik'

Prowadzą: Anna Marecka, Zofia Jakubowska, Maria Roszyk, Agnieszka C. Maćkowiak, Martyna Szkudlarek, Michalina Targosz, Anna Krupa, Anna Konieczna, Patrycja Olichwiruk, Paulina Brelińska, Daria Grabowska, Ewa Zięba, Anna Najdyhor, Dorota Chmielewska, Magdalena Ogonowska, Paulina Supin, Klaudia Wrzesińska, Pracownia projektów i działań twórczych Uniwersytetu Artystcznego ? prowadzona przez Magdalenę Parnasow- Kujawa i Marca Tobiasa Winterhagena

Działanie będzie poszukiwaniem elementów łączących świat biologii ? natury z wykreowanym światem sztuki.

Uczestnicy indywidualni ? każdy

Przestrzeń przed Salą Owalną

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:00

DRUGIE ŻYCIE PLASTIKU

Prowadzą: mgr Liliana Ciszewska, Arleta Małecka, Aneta Piechalak, Lucyna Piechalak, Monika Piechalak; Zakład Biochemii;

Na otwartych warsztatach każdy będzie mógł zakończyć nudne życie butelek, reklamówek i worków foliowych. Następnie pokażemy, co z tak uzyskanym materiałem można zrobić ciekawego. Zachęcamy do przyniesienia z domu własnych butelek i reklamówek, szczególnie tych o interesującym kształcie lub nadruku. Jeśli chcecie przyjrzeć się z bliska, jak wygląda życie odrodzonego plastiku – serdecznie zapraszamy!

Bez ograniczeń

Hol Główny

Bez ograniczeń

Nie

17:30-18:00

Wyczytane z kości

Prowadzą: Magdalena Zdanowicz, mgr Dawid Trzciński, Sekacja Antropologiczna KNP UAM

Czego możemy się dowiedzieć z układu kostnego? Czy historie zapisane w kościach mogą być dla nas nauką i przestrogą? Dowiedz się czym grozi unikanie dentysty, ortopedy i zasad zdrowego żywienia. Pracujesz przy komputerze? Mamy też coś dla Ciebie!

12+

Sala A1

brak miejsc

Tak

17:30-19:00

Mikroświat w szkle

Prowadzą: Zuzanna Ciszak, Sandra Gostyńska, Adriana Grabowska, Zuzanna Jankun, Julia Latowska, Joanna Sokołowska, Artur Trzebny, Ewa Węgrzyn, dr M.K. Wojciechowicz, mgr Artur Jankowski, Sekcja Kultur In Vitro KNP UAM

Jeśli chcesz poznać zagadnienie kultur in vitro, ciekawi Cię jak z fragmentu rośliny, a nawet z jednej komórki, otrzymać tysiące roślin - to serdecznie zapraszamy na nasze warsztaty!

12 lat

Sala B3

brak miejsc

Tak

17:30-18:45

Nowotwory pod lupą

Prowadzą: Kinga Piątek, Magdalena Wojnarowska, Joanna Krzyżańska, Sekcja Medycyny Regeneracyjnej i Badań nad Nowotworami KNP UAM

Czy rak i nowotwór to to samo? Jaki nowotwór jest największą zmorą ludzkości? Na naszych warsztatach odpowiemy sobie na te i inne pytania oraz zobaczymy komórki nowotworowe pod mikroskopem, spoglądając na obrazy z perspektywy lekarza analizującego tkanki po biopsji.

15+

Sala BZ2

brak miejsc

Tak

17:30-18:40

Mikromanipulatorzy

Prowadzą: Daria Fertun, Mateusz Oszust, Marta Gawron, Kamila Romanowska, Paulina Pietras, Aleksandra Pawlak, Sekcja Parazytologiczna KNP UAM

Zapoznanie się z wyrafinowanymi metodami kontroli umysłu stosowanymi przez organizmy pasożytnicze.

11-17 lat

Sala 0.10

4 z 12

Tak

17:30-19:00

Skala'

Prowadzą: Anna Marecka, Zofia Jakubowska, Maria Roszyk, Agnieszka C. Maćkowiak, Martyna Szkudlarek, Michalina Targosz, Anna Krupa, Anna Konieczna, Patrycja Olichwiruk, Paulina Brelińska, Daria Grabowska, Ewa Zięba, Anna Najdyhor, Dorota Chmielewska, Magdalena Ogonowska, Paulina Supin, Klaudia Wrzesińska, Pracownia projektów i działań twórczych Uniwersytetu Artystcznego ? prowadzona przez Magdalenę Parnasow- Kujawa i Marca Tobiasa Winterhagena

Warsztat nawiązywać będzie do skali i jej znaczenia w obszarze biologii oraz sztuki.

12-15 lat

Sala Owalna

11 z 27

Tak

17:45-19:15

Tajemniczy Świat Pajęczaków

Prowadzą: Mateusz Oszust, Mateusz Żmudziński, Marta Przymuszała, Kaja Rajewska, Marta Gawron, Maria Tereshina, Justyna Liberska, Alicja Laska, Mateusz Draga, Sekcja Badania Bezkręgowców KNP UAM

Jeśli chcesz dowiedzieć się ciekawych informacji na temat zwierząt towarzyszącym nam na każdym kroku to zapraszamy na nasze warsztaty. Na zajęciach zapoznamy Was z technikami badań pajęczaków wraz z możliwością oglądania żywych pająków oraz różnych grup roztoczy.

10+

Sala Z1

brak miejsc

Tak

17:45-19:15

Zielona spiżarnia, czyli o dziko rosnących roślinach jadalnych słów kilka

Prowadzą: Magdalena Stefan, Mateusz Stychański, Sandra Żurek, Anna Siecla, Anna Kosacka, Tomasz Urbaniak, Robin Wilgan, Małgorzata Rzepka, Sekcja Geobotaniczna KNP UAM

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą dziko rosnących w Polsce roślin jadalnych. Podzieleni na dwie rywalizujące ze sobą drużyny powalczą o tytuł Mistrzów Zielonej Kuchni.

12+

Ogólnodostępowa komputerowa

brak miejsc

Tak

18:00-19:00

Podróż w czasie i przestrzeni w towarzystwie ramienic

Prowadzą: Michał Brzozowski, prof. Mariusz Pełechaty, Zakład Hydrobiologii UAM

Wehikuł czasu hydrobotanika ? spotkanie z ewolucyjnie bardzo starą a obecnie zagrożoną grupą makroskopowych glonów wodnych ? ramienic.
Uczestnicy poznają rozprzestrzenienie ramienic na świecie i typy środowisk wodnych, w których one występują. Przedstawiona zostanie rola ramienic w diagnozie stanu środowiska współcześnie oraz w minionych epokach geologicznych.

Gimnazjum, Liceum

Sala B1

15 z 15

Tak

18:00-19:30

CSI I - Kryminalne zagadki Wydziału Biologii - Zbieranie śladów

Prowadzą: Agata Zaremba, Krzysztof Udycz, Adrianna Krawiec,Aleksandra Leśniewska,Norbert Szipluk, Sekcja Biologii Sądowej KNP UAM

Warsztaty rozświetlające tajniki zbierania śladów. Celem jest pokazanie technik zabezpieczania i zbierana śladów takich jak odciski palców, krew, włosy i inne ślady biologiczne na miejscu zdarzenia oraz podstawowe metody ich zbierania i porównywania.

12-16 lat

Sala BC2

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Pokój Małych Neurobiologów

Prowadzą: Marianna Pejka, Marta Trzeciak, Marta Nitubydz, Agata Gnoińska, Agata Olejniczak, Julia Matuszewska, Justyna Stępniak, Paweł Ponikowski, Julia Gostyńska, Weronika Kubaszek, Mateusz Patuła, Kamila Karpicka, Lidia Gandecka, Szymon Abramowski, Sekcja Neurobiologii KNP UAM

To miejsce, w którym każdy młody naukowiec znajdzie coś dla siebie! Będzie można sprawdzić się w quizach neurobiologicznych, poznać i zgłębić tajniki iluzji, dowiedzieć się jak funkcjonuje i wygląda ludzki mózg.

3-12 lat

Biblioteka

4 z 20

Tak

18:00-19:00

Biologiczny labirynt

Prowadzą: Magdalena Wojnarowska, Aneta Drąg, Patryk Smura, Sekcja BIOGIS KNP UAM

Uczestnicy będą przemierzać 'labirynt' za pomocą odbiorników GPS, odpowiadając na pytania o tematyce biologicznej. Zajęcia w terenie.

15+

Hol główny/ Kampus Morasko

3 z 14

Tak

18:00-18:45

Śladami Indiany Jonesa

Prowadzą: Kurzawińska Nikola, Krzyżanowicz Magdalena, Patelska Magdalena, Witkiewicz Adrianna, Sekcja Antropologiczna KNP UAM

Wydziałowa GRA, gdzie wśród zawiłych korytarzy kopalni na poszukiwaczy skarbów czekają różnego rodzaju łamigłówki oraz zadania do wykonania
Zadania takie jak:
1. Kamuflaż,
2. Krzyżówka - Antropolodzy na tropie przygody,
3. Przetrwanie,
4. Quiz,
5. Mapa/List,
6. Próba zmysłów,
7. Otwarcie tajnej Skrzyni skarbów.

7-10 lat

Sala Seminaryjna Instytutu Antropologii

brak miejsc

Tak

18:00-19:00

'Czego możemy dowiedzieć się z uzębienia ssaków?- warsztaty teriologiczne'

Prowadzą: Karmińska Lidia, Celebias Paulina, Sekcja Teriologiczna KNP UAM

Serdecznie Państwa zapraszamy na warsztaty teriologiczne, podczas których będzie można dowiedzieć się jak oznaczać ssaki na podstawie wyglądu czaszki, a także zobaczyć jak są one zróżnicowane w zależności od sposobu odżywiania się. Uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną możliwość samodzielnego oznaczania krajowych gatunków w oparciu o pracę z kluczem do oznaczania ssaków.

14+

Sala Z2

brak miejsc

Tak

18:15-18:45

Wyczytane z kości

Prowadzą: Magdalena Zdanowicz, mgr Dawid Trzciński, Sekacja Antropologiczna KNP UAM

Czego możemy się dowiedzieć z układu kostnego? Czy historie zapisane w kościach mogą być dla nas nauką i przestrogą? Dowiedz się czym grozi unikanie dentysty, ortopedy i zasad zdrowego żywienia. Pracujesz przy komputerze? Mamy też coś dla Ciebie!

12+

Sala A1

brak miejsc

Tak

18:35-20:05

I Ty możesz zostać mikrochirurgiem!

Prowadzą: dr Szymon Chowański, mgr Marta Spochacz, mgr Patryk Nowicki, mgr Jan Lubawy, mgr Karolina Walkowiak-Nowicka, dr Joanna Pacholska-Bogalska, dr Monika Szymczak, Zakład Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt UAM

Podczas zajęć każdy będzie miał możliwość samodzielnego wykonania izolacji struktur układu nerwowego owada, takich jak mózg czy brzuszny łańcuszek nerwowy.

15+

Sala F2

brak miejsc

Tak

19:00-21:00

Jak szybko musisz biec aby utrzymać się w tym samym miejscu? O ewolucyjnym wyścigu zbrojeń.

Prowadzą: mgr Karolina Przesmycka, mgr Aleksandra Łukasiewicz, Pracownia Biologii Ewolucyjnej UAM

Tutaj musisz biec tak szybko, jak tylko potrafisz, żeby zostać w tam samym miejscu.' Lewis Carroll ? Alicja po drugiej stronie lustra.
Co łączy słynną opowieść o Alicji w Krainie Czarów i biologię ewolucyjną?
Do czego może prowadzić ewolucyjny wyścig zbrojeń?
Zagraj z nami w Wyścig Czerwonej Królowej i przekonaj się sam!

16+

Biblioteka-Apsyda

brak miejsc

Tak

19:00-19:30

Wyczytane z kości

Prowadzą: Magdalena Zdanowicz, mgr Dawid Trzciński, Sekacja Antropologiczna KNP UAM

Czego możemy się dowiedzieć z układu kostnego? Czy historie zapisane w kościach mogą być dla nas nauką i przestrogą? Dowiedz się czym grozi unikanie dentysty, ortopedy i zasad zdrowego żywienia. Pracujesz przy komputerze? Mamy też coś dla Ciebie!

12+

Sala A1

brak miejsc

Tak

19:00-20:15

Nowotwory pod lupą

Prowadzą: Kinga Piątek, Magdalena Wojnarowska, Joanna Krzyżańska, Sekcja Medycyny Regeneracyjnej i Badań nad Nowotworami KNP UAM

Czy rak i nowotwór to to samo? Jaki nowotwór jest największą zmorą ludzkości? Na naszych warsztatach odpowiemy sobie na te i inne pytania oraz zobaczymy komórki nowotworowe pod mikroskopem, spoglądając na obrazy z perspektywy lekarza analizującego tkanki po biopsji.

15+

Sala BZ2

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Pokój Małych Neurobiologów

Prowadzą: Marianna Pejka, Marta Trzeciak, Marta Nitubydz, Agata Gnoińska, Agata Olejniczak, Julia Matuszewska, Justyna Stępniak, Paweł Ponikowski, Julia Gostyńska, Weronika Kubaszek, Mateusz Patuła, Kamila Karpicka, Lidia Gandecka, Szymon Abramowski, Sekcja Neurobiologii KNP UAM

To miejsce, w którym każdy młody naukowiec znajdzie coś dla siebie! Będzie można sprawdzić się w quizach neurobiologicznych, poznać i zgłębić tajniki iluzji, dowiedzieć się jak funkcjonuje i wygląda ludzki mózg.

3-12 lat

Biblioteka

brak miejsc

Tak

19:00-20:10

Mikromanipulatorzy

Prowadzą: Daria Fertun, Mateusz Oszust, Marta Gawron, Kamila Romanowska, Paulina Pietras, Aleksandra Pawlak, Sekcja Parazytologiczna KNP UAM

Zapoznanie się z wyrafinowanymi metodami kontroli umysłu stosowanymi przez organizmy pasożytnicze.

11-17 lat

Sala 0.10

brak miejsc

Tak

19:00-20:00

Biologiczny labirynt

Prowadzą: Magdalena Wojnarowska, Aneta Drąg, Patryk Smura, Sekcja BIOGIS KNP UAM

Uczestnicy będą przemierzać 'labirynt' za pomocą odbiorników GPS, odpowiadając na pytania o tematyce biologicznej. Zajęcia w terenie.

15+

Hol główny/ Kampus Morasko

14 z 14

Tak

19:15-20:15

Podróż w czasie i przestrzeni w towarzystwie ramienic

Prowadzą: Michał Brzozowski, prof. Mariusz Pełechaty, Zakład Hydrobiologii UAM

Wehikuł czasu hydrobotanika ? spotkanie z ewolucyjnie bardzo starą a obecnie zagrożoną grupą makroskopowych glonów wodnych ? ramienic.
Uczestnicy poznają rozprzestrzenienie ramienic na świecie i typy środowisk wodnych, w których one występują. Przedstawiona zostanie rola ramienic w diagnozie stanu środowiska współcześnie oraz w minionych epokach geologicznych.

Gimnazjum, Liceum

Sala B1

brak miejsc

Tak

19:15-20:15

Czego możemy dowiedzieć się z uzębienia ssaków?- warsztaty teriologiczne'

Prowadzą: Karmińska Lidia, Celebias Paulina, Sekcja Teriologiczna KNP UAM

Serdecznie Państwa zapraszamy na warsztaty teriologiczne, podczas których będzie można dowiedzieć się jak oznaczać ssaki na podstawie wyglądu czaszki, a także zobaczyć jak są one zróżnicowane w zależności od sposobu odżywiania się. Uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną możliwość samodzielnego oznaczania krajowych gatunków w oparciu o pracę z kluczem do oznaczania ssaków.

Seniorzy

Sala Z2

4 z 15

Tak

19:30-21:00

Tajemniczy Świat Pajęczaków

Prowadzą: Mateusz Oszust, Mateusz Żmudziński, Marta Przymuszała, Kaja Rajewska, Marta Gawron, Maria Tereshina, Justyna Liberska, Alicja Laska, Mateusz Draga, Sekcja Badania Bezkręgowców KNP UAM

Jeśli chcesz dowiedzieć się ciekawych informacji na temat zwierząt towarzyszącym nam na każdym kroku to zapraszamy na nasze warsztaty. Na zajęciach zapoznamy Was z technikami badań pajęczaków wraz z możliwością oglądania żywych pająków oraz różnych grup roztoczy.

10+

Sala Z1

brak miejsc

Tak

19:45-20:15

Wyczytane z kości

Prowadzą: Magdalena Zdanowicz, mgr Dawid Trzciński, Sekacja Antropologiczna KNP UAM

Czego możemy się dowiedzieć z układu kostnego? Czy historie zapisane w kościach mogą być dla nas nauką i przestrogą? Dowiedz się czym grozi unikanie dentysty, ortopedy i zasad zdrowego żywienia. Pracujesz przy komputerze? Mamy też coś dla Ciebie!

12+

Sala A1

brak miejsc

Tak

20:00-21:30

CSI I - Kryminalne zagadki Wydziału Biologii - Zbieranie śladów

Prowadzą: Agata Zaremba, Krzysztof Udycz, Adrianna Krawiec,Aleksandra Leśniewska,Norbert Szipluk, Sekcja Biologii Sądowej KNP UAM

Warsztaty rozświetlające tajniki zbierania śladów. Celem jest pokazanie technik zabezpieczania i zbierana śladów takich jak odciski palców, krew, włosy i inne ślady biologiczne na miejscu zdarzenia oraz podstawowe metody ich zbierania i porównywania.

13-16 lat

Sala BC2

brak miejsc

Tak

20:00-21:30

Zielona spiżarnia, czyli o dziko rosnących roślinach jadalnych słów kilka

Prowadzą: Magdalena Stefan, Mateusz Stychański, Sandra Żurek, Anna Siecla, Anna Kosacka, Tomasz Urbaniak, Robin Wilgan, Małgorzata Rzepka, Sekcja Geobotaniczna KNP UAM

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą dziko rosnących w Polsce roślin jadalnych. Podzieleni na dwie rywalizujące ze sobą drużyny powalczą o tytuł Mistrzów Zielonej Kuchni.

12+

Ogólnodostępowa komputerowa

brak miejsc

Tak

20:00-20:45

Pokój Małych Neurobiologów

Prowadzą: Marianna Pejka, Marta Trzeciak, Marta Nitubydz, Agata Gnoińska, Agata Olejniczak, Julia Matuszewska, Justyna Stępniak, Paweł Ponikowski, Julia Gostyńska, Weronika Kubaszek, Mateusz Patuła, Kamila Karpicka, Lidia Gandecka, Szymon Abramowski, Sekcja Neurobiologii KNP UAM

To miejsce, w którym każdy młody naukowiec znajdzie coś dla siebie! Będzie można sprawdzić się w quizach neurobiologicznych, poznać i zgłębić tajniki iluzji, dowiedzieć się jak funkcjonuje i wygląda ludzki mózg.

3- 12 lat

Biblioteka

brak miejsc

Tak

20:00-21:30

Biologiczny wymiar działań przestrzennych'

Prowadzą: Anna Marecka, Zofia Jakubowska, Maria Roszyk, Agnieszka C. Maćkowiak, Martyna Szkudlarek, Michalina Targosz, Anna Krupa, Anna Konieczna, Patrycja Olichwiruk, Paulina Brelińska, Daria Grabowska, Ewa Zięba, Anna Najdyhor, Dorota Chmielewska, Magdalena Ogonowska, Paulina Supin, Klaudia Wrzesińska, Pracownia projektów i działań twórczych Uniwersytetu Artystcznego ? prowadzona przez Magdalenę Parnasow- Kujawa i Marca Tobiasa Winterhagena

Zadanie warsztatowe skłaniać będzie do kreatywnego działania w oparciu o obszar biologicznych aspektów dzieł sztuki.

14-16 lat

Sala Owalna

22 z 27

Tak

20:30-21:30

CSI II - Kryminalne Zagadki Wydziału Biologii ? Entomologia sądowa

Prowadzą: Krotowska Aleksandra,Jaroszek Sylwia, Grabowski Patryk, Walkowak Mateusz,Zalaś Patrycja, Sekcja Biologii Sadowej KNP UAM

Zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom historii entomologii sądowej oraz metod stosowanych do szacowania czasu zgonu. Uczestnikom przedstawione zostaną etapy rozkładu zwłok oraz owady występujące na zwłokach. Podczas warsztatów będzie można przekonać się jak wygląda praca entomologa sądowego w praktyce, szacując czas zgonu.

16+

Sala BZ1

1 z 15

Tak

20:30-21:30

Mikromanipulatorzy

Prowadzą: Daria Fertun, Mateusz Oszust, Marta Gawron, Kamila Romanowska, Paulina Pietras, Aleksandra Pawlak, Sekcja Parazytologiczna KNP UAM

Zapoznanie się z wyrafinowanymi metodami kontroli umysłu stosowanymi przez organizmy pasożytnicze.

11-17 lat

Sala 0.10

1 z 12

Tak

20:30-21:00

Wyczytane z kości

Prowadzą: Magdalena Zdanowicz, mgr Dawid Trzciński, Sekacja Antropologiczna KNP UAM

Czego możemy się dowiedzieć z układu kostnego? Czy historie zapisane w kościach mogą być dla nas nauką i przestrogą? Dowiedz się czym grozi unikanie dentysty, ortopedy i zasad zdrowego żywienia. Pracujesz przy komputerze? Mamy też coś dla Ciebie!

12+

Sala A1

brak miejsc

Tak

20:30-21:45

Nowotwory pod lupą

Prowadzą: Kinga Piątek, Magdalena Wojnarowska, Joanna Krzyżańska, Sekcja Medycyny Regeneracyjnej i Badań nad Nowotworami KNP UAM

Czy rak i nowotwór to to samo? Jaki nowotwór jest największą zmorą ludzkości? Na naszych warsztatach odpowiemy sobie na te i inne pytania oraz zobaczymy komórki nowotworowe pod mikroskopem, spoglądając na obrazy z perspektywy lekarza analizującego tkanki po biopsji.

15+

Sala BZ2

brak miejsc

Tak

21:00-22:30

Tajemniczy Świat Pajęczaków

Prowadzą: Mateusz Oszust, Mateusz Żmudziński, Marta Przymuszała, Kaja Rajewska, Marta Gawron, Maria Tereshina, Justyna Liberska, Alicja Laska, Mateusz Draga; Sekcja Badania Bezkręgowców KNP UAM

Jeśli chcesz dowiedzieć się ciekawych informacji na temat zwierząt towarzyszącym nam na każdym kroku to zapraszamy na nasze warsztaty. Na zajęciach zapoznamy Was z technikami badań pajęczaków wraz z możliwością oglądania żywych pająków oraz różnych grup roztoczy.

10+

Sala Z1

brak miejsc

Tak

21:00-21:45

Pokój Małych Neurobiologów

Prowadzą: Marianna Pejka, Marta Trzeciak, Marta Nitubydz, Agata Gnoińska, Agata Olejniczak, Julia Matuszewska, Justyna Stępniak, Paweł Ponikowski, Julia Gostyńska, Weronika Kubaszek, Mateusz Patuła, Kamila Karpicka, Lidia Gandecka, Szymon Abramowski, Sekcja Neurobiologii KNP UAM

To miejsce, w którym każdy młody naukowiec znajdzie coś dla siebie! Będzie można sprawdzić się w quizach neurobiologicznych, poznać i zgłębić tajniki iluzji, dowiedzieć się jak funkcjonuje i wygląda ludzki mózg.

3-12 lat

Biblioteka

brak miejsc

Tak

21:50-23:00

Mikromanipulatorzy

Prowadzą: Daria Fertun, Mateusz Oszust, Marta Gawron, Kamila Romanowska, Paulina Pietras, Aleksandra Pawlak, Sekcja Parazytologiczna KNP UAM

Zapoznanie się z wyrafinowanymi metodami kontroli umysłu stosowanymi przez organizmy pasożytnicze.

11-17 lat

Sala 0.10

10 z 12

Tak

Odwiedzin: 1975043 | Ostatnia aktualizacja: 2016-11-30, 10:50  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.