Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2018

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii

Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny

Ul. Abrahama 58

80-307 Gdańsk

Program    układ kategoriami    układ tabelaryczny

15:00


Kategoria: Pokaz

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-20:00

Taniec zmysłów? wariacje smaku i zapachu

Prowadzą: Beata Kruszewska, Agata Turska

Stanowisko na którym uczestnicy będą mieli okazję do spróbowania i powąchania różnych substancji - ich zadaniem będzie odgadnięcie, z czym mają do czynienia. Bo przecież biała substancja może wcale nie okazać się solą a czymś zupełnie innym! Do tego garść informacji o danym produkcie i jego właściwościach.

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Kuchnia molekularna

Prowadzą: Ada Sołtysiak, Sara Henry, Anna Skrobińska

Kto powiedział, że w kuchni musi być nudno? Na tym stanowisku pokażemy wam, że biotechnolog też może być szefem kuchni. Dowiecie się w jaki sposób można wykorzystać naukę w kuchni. Opowiemy wam o nietypowych metodach kulinarnych, dzięki którym można z prostych składników stworzyć nietypowe dania.

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Ciecz nienewtonowska

Prowadzą: Adrian Engler, Alicja Januchowska

Czy Newton się pomylił? Na tym stanowisku pokażemy Wam ciecz pozornie przeczącą prawom fizyki oraz wyjaśnimy dlaczego raz zachowuje się ona jak ciecz, a raz jak ciało stałe. Będziecie mieli możliwość sami przetestować jej niezwykłe właściwości.

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Izolacja DNA z owoców

Prowadzą: Maciej Komarnicki, Natalia Żukowska

Zawsze fascynowało Was to jak funkcjonuje życie? Na tym stanowisko będziecie mogli sami domowymi sposobami wyizolować niezwykła substancję, która decyduje o tym kim jesteśmy. Dowiecie się w jaki sposób decyduje ona o tym jak ma funkcjonować dany organizm i jak decyduje o jego wyjątkowych cechach.

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Mikroskopia

Prowadzą: Kamil Dąbrowski, Aniela Darlińska, Magdalena Wolska, Michał Rzeszotarski

Czy zastanawialiście się ile życia jest w kropli wody? Opowiemy Wam o fascynującym świecie niewidzialnym gołym okiem. Nauczymy was zasady działania i obsługi mikroskopów, które umożliwiają zobaczyć nam niewidoczne.

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Świecące białka

Prowadzi: Marcin Pitek

Świat białek jest fascynujący, budują i regulują działanie naszego organizmu. Ale czy wiedzieliście, że białka mogą również świecić? Na tym stanowisku wyjaśnimy wam działanie fluorescencji, pokażemy przykłady świecących białek i przedstawimy ich zastosowania w biotechnologii.

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Zabawy dla najmłodszych

Prowadzą: Karolina Gackowska, Agnieszka Kopycińska, Daria Horoszkiewicz, Anna Kocięba

Proste, plastyczne zabawy, które ćwiczą kreatywność i sprawność manualną oraz łączą rozrywkę z edukacją. Znajdziecie tu sporą dawkę inspiracji zarówno dla małych przedszkolaków jak i starszych dzieci w wieku szkolnym.

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Świat enzymów

Prowadzą: Marcin Borowicz, Marta Friedrich, Magdalena Chodorska

Enzymy to białka, bez których nikt nie mógł by żyć, jednak nie każdy wie czym one są i jak działają. Postaramy przybliżyć Wam te niezwykłe cząsteczki i pokażemy, że można je uzyskać z ogólnodostępnych produktów. Poznacie mechanizm reakcji enzymatycznych oraz dowiecie się trochę o procesie fermentacji.

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Mikrobiologiczna sztuka

Prowadzą: Grzegorz Czerwonka, Anna Bajcarczyk, Przemysław Bartnik, Aldona Wierzbicka

Każdy z nas słyszał o bakteriach, znajdują się one prawie wszędzie, są nam niezbędne do życia. Na tym stanowisku pokażemy Wam, że można je także wykorzystać do tworzenia sztuki przedstawiając rysunki na agarze stworzone wyłącznie za pomocą różnych gatunków mikroorganizmów i ezy.

Bez ograniczeń

Nie

Kategoria: Warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-20:00

Gra kryminalistyczna.

Prowadzą: Aleksandra Raszplewicz , Aleksandra Bielat, Wiktoria Martysiewicz, Agnieszka Andrzejewska, Klaudia Chmielewska, Filip Kuś, Anna Humięcka

Zastanawialiście się jakie są praktyczne zastosowania biotechnologii? Na tym stanowisku dowiecie sią o metodach ścigania zbrodni rodem z CSI. Pokażemy Wam, że dla biotechnologa nie ma rzeczy nie możliwych i potrafi on znaleźć dowody nawet tam gdzie ich nie widać. Dowiecie się o metodach identyfikacji sprawców. Będziecie mogli zostać na chwilę detektywami pomagając Nam rozwikłać tajemniczą zbrodnię popełnioną na MWB.

brak miejsc

Tak

Odwiedzin: 2370997 | Ostatnia aktualizacja: 2017-11-12, 13:51  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.