Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 13 stycznia 2017
gdansk1

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii

Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny

Ul. Abrahama 58

80-307 Gdańsk

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 pokazy/prezentacje


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-20:00

Taniec zmysłów– wariacje smaku i zapachu

Prowadzą: Kinga Łoboda, Natalia Musiał

Okazja do spróbowania produktów, powąchania i zgadnięcia co zaraz zjesz. Biała substancja może nie okazać się solą, tylko czymś zupełnie innym! Dwa słowa o substancjach oraz ich właściwościach.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Roślinki dla opornych

Prowadzą: Kinga Wcisła, Nikola Łupina, Maciej Komarnicki

Połączenie roślin in vitro i takich wysiewanych na krążkach torfowych. Omawiamy szerokie zastosowania roślinek w biotechnologii i próbujemy pokazać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują ;)

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Mikroświat

Prowadzą: Natalia Dziedzic, Olga Grudniak

Na naszym stanowisku będziesz miał okazję poznać i spróbować wykonać podstawowe doświadczenia. Pokażemy Ci bakterie, ich hodowlę oraz jak my widzimy DNA. Zajrzymy też do środka komórek, aby zobaczyć, jak zachodzą w nich reakcje chemiczne.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Warzywne wojny: Bakterie pektynolityczne kontratakują

Prowadzą: Aneta Grabińska, Dominika Żukowska, Agata Motyka, Sabina Żołędowska

Nie tak dawno temu, w nie tak odległej galaktyce…
Naukowcy zostali bezradni, a Bakterie Pektynolityczne atakują mokrą zgnilizną oraz czarną nóżką całą uprawę. Mała grupa Naukowców podejmuje walkę kradnąc tajne plany najpotężniejszej broni Bakterii- tzw. Gwiazdy Zgnicia. Najbardziej zaufany sługa Imperatora– Dickeya solani musi odzyskać plany i odnaleźć ukrytą bazę buntowników. Sprawdź, którą stronę mocy wybierzesz! Zakręć kołem fortuny i sam zdecyduj, czy wybrane warzywo lub owoc zgnije pod wpływem enzymów produkowanych przez bakterie z rodzaju Dickeya lub Pectobacterium.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

„Molekularne smakołyki” – czyli sekrety naukowca w kuchni

Prowadzą: Karolina Brodzik, Weronika Spalenia, Agnieszka Kopycińska, Agnieszka Kubach

Zastanawialiście się gdzie każdy z nas może stać się naukowcem? Odpowiedź jest bardzo prosta– w kuchni! Odwiedzając stanowisko „Molekularne smakołyki” odkryjesz naukową tajemnicę idealnych muffinów, dowiesz się co wspólnego mają kawior molekularny i sztuczne nasiona, będziesz świadkiem powstawania czekoladowego chantilly, spróbujesz jadalnej ziemi, zobaczysz jak oliwa zmienia się w puder oraz posmakujesz zaskakujących żelków agarowych!

Bez ograniczeń

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Tajemnica cieczy nienewtonowskich

Prowadzą: Beata Kruszewska, Marta Łukasiewicz

Czy to jest ciecz czy ciało stałe? A może jedno i drugie? Odkryj tajemnicę płynu przeczącego prawom fizyki
i sprawdź jak tchnąć życie w porcję mazi.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Hokus pokus dwa pomiary i już znamy te rozmiary

Prowadzą: Daria Kowalska, Gosia Konsur

Stanowisko będzie zwierało informacje na temat mierzenia próbek i pojemników. Pokażemy świat w skali mikro i makro. Przy naszym stanowisko będzie można dokonać pomiaru specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym. Wyjaśnimy, że przykładowy eppendorf to nie straszne narzędzie- a przeciwnie- rzecz niezbędna w rękach każdego laboranta.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Wyhoduj swojego potwora

Prowadzą: Wioletta Lisicka, Agata Turska, Magdalena Wolska

Jeśli wydaje Ci się, że jesteś samotny, to się mylisz. Na twojej skórze, bucie, telefonie, mieszkają miliony bakterii. Wykorzystują Cię jako swój dom, środek lokomocji, pożywne śniadanko. Niektóre są Ci wdzięczne
i czasem Ci pomagają. Inne jedynie Cię wykorzystują. Wiem, że ich nie widzisz, ale my pomożemy Ci
je zobaczyć! Nie wahaj się, sprawdź jaki potwór mieszka na twoim ukochanym telefonie! Spiesz się! Pierwsze 200 osób będzie mogło samodzielnie dokonać posiewu.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Co w lodówce piszczy oraz bakteryjne kapsuły ratunkowe

Prowadzi: Co w lodówce piszczy oraz bakteryjne kapsuły ratunkowe

Stanowisko mikroskopowe, gdzie można obejrzeć preparaty z wybarwionymi metodą Grama bakteriami,
z którymi stykamy się na co dzień. W programie bakterie pochodzące z: sera żółtego, sera białego, maślanki, kefiru, jogurtu oraz szynki. Na stanowisku można również zobaczyć wybarwione preparaty przetrwalników, czyli struktur, dzięki którym komórki bakteryjne mogą powracać do życia po przetrwaniu niekorzystnych warunków środowiskowych.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Naturalne antybiotyki i świecące bakterie

Prowadzą: Marcin Kozłowski, Michał Strzała

Niepowtarzalna okazja aby zobaczyć groźne dla ludzi bakterie i dowiedzieć się jak można z nimi walczyć
za pomocą antybiotyków naturalnych, jak i tych wytworzonych w laboratoriach. Kolejną z atrakcji jest zbiór świecących bakterii, białek i DNA, a także kolekcja grzybów atakujących rośliny uprawne.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Domowa drogeria

Prowadzą: Katarzyna Zawieracz, Małgorzata Winniczuk

Chciał(a)byś dowiedzieć się, jak przygotować własne kosmetyki w domowym zaciszu? Pragniesz dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z tworzenia własnych specyfików do pielęgnacji ciała? A może chciał(a)byś dowiedzieć się, co znajduje się w składzie preparatów do ciała, które można znaleźć na półkach sklepów? W domowej drogerii rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości i zarazimy pasją do tworzenia własnych kosmetyków.

b/o

Hol

200

Nie

15:00-20:00

Płynna biopsja

Prowadzą: Michał Żuk, Daniel Wysocki

Krótka prezentacja o jednym z najnowszych trendów w diagnostyce nowotworów, a przy okazji pretekst do przedstawienia powiązanych z nią zagadnień z zakresu biologii komórki nowotworowej oraz biotechnologii.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

“Tam gdzie wzrok nie sięga” - czyli po co biologowi modelowanie molekularne

Prowadzą: Igor Grochowina, Milena Stolarska

Cząsteczki są małe. Bardzo małe. Nawet bakterie są tak niewielkie, że bez użycia mikroskopu niezwykle ciężko jest zobaczyć co “siedzi” w środku, a każda bakteria składa się z milionów białek i innych elementów. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają nam dowiedzieć się, jak wyglądają te elementy, a jednym z tych sposobów jest zestaw matematycznych narzędzi, które składają się na dziedzinę zwaną modelowaniem molekularnym.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Dwie nici

Prowadzą: Alicja Kuźniewska, Karolina Ciemińska

Kwas deoksyrybonukleinowy. Pewnie zastanawiacie się, co to jest. Otóż każdy z nas go zna a jest nim DNA. Wszyscy kojarzymy tę nazwę, ale czym jest, jak go wydobyć, czy można go zobaczyć? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, to serdecznie zapraszamy do obejrzenia tego tajemniczego związku.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

 warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-20:00

Zostań naukowym detektywem!

Prowadzą: Klaudia Chmielewska, Anna Borowska

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak sprawdzić czy coś jest kwaśne bez próbowania tego językiem? A może znasz tajemne sztuczki, których używają drożdże zamieniające się w ciasto do pizzy? Albo wiesz jak nadmuchać balon bez przykładania go do ust? Wszystkich ciekawskich młodych detektywów zapraszamy na warsztaty,
na których sami będą mogli rozwikłać naukowe zagadki. (Warsztaty będą odbywać się w postaci 20- minutowych zajęć, na których dzieci zaangażowane będą w przeprowadzane doświadczenia.)

szkoła podstawowa

040

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Stwórz własną bakterię – stanowisko dla najmłodszych

Prowadzą: Agata Leśniewska, Izabela Kowalczyk

Proste, plastyczne zabawy, które ćwiczą kreatywność i sprawność manualną oraz łączą rozrywkę z edukacją. Znajdziecie tu sporą dawkę inspiracji zarówno dla małych przedszkolaków jak i starszych dzieci w wieku szkolnym. Dowiecie się jak przy pomocy prostych przedmiotów plastycznych stworzyć własną bakterię i faga.

3-12 lat

Hol

Bez ograniczeń

Nie

15:00-20:00

Świat mikroskopów

Prowadzą: Weronika Gidzińska, Piotr Karaś, Agata Borkowska, Karolina Gackowska

Jak używać mikroskopu? Jak zrobić własny preparat? Jak wygląda człowiek pod mikroskopem? Pomożemy ci odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

b/o

027

200

Nie

 Prelekcje


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-20:00

Woda utleniona na sterydach

Prowadzą: Marcin Pitek, Filip Krawczyk

Podczas tej prelekcji będziecie w stanie dowiedzieć się więcej o rodnikach - atomach, które niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Coraz więcej naukowców zajmuje się rodnikami i próbuje wykorzystać ich niszczącą siłę do walki z chorobami. Dowiecie się jak i dlaczego działają rodniki, rozważymy zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty ich istnienia, wykonamy doświadczenie pokazujące ich powstawanie z wody utlenionej.

b/o

Aula

200

Nie

 STOISKA INFORMACYJNO-PROMOCYJNE


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-20:00

Wydziałowe stanowisko informacyjne

Prowadzi: Samorząd Studentów MWB

Masz jakieś pytania dotyczące studiów czy naszego Wydziału? Studenci Biotechnologii chętnie udzielą na nie odpowiedzi i rozwieją wszelkie wątpliwości.

b/o

Hol

Bez ograniczeń

Nie

 


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-20:00

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed

Pokaz filmu - prezentacja MWB UG i GUMed

b/o

Aula

Bez ograniczeń

Nie

Odwiedzin: 1976141 | Ostatnia aktualizacja: 2016-11-30, 10:50  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.