Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2018

Wydział Nauk Przyrodniczych

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Ul. Chodkiewicza 30

85-064 Bydgoszcz

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Laboratoria


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:30

Mamy was, czyli drożdże w alginianie sodu

Prowadzi: Mgr Aleksandra Jankowska

Od wielu lat trwają prace nad możliwością szerszego wykorzystania komórek drożdży Saccharomyces cerevisiae unieruchomionych w procesach biotechnologicznych. Jeśli jesteś ciekaw w jaki sposób, w warunkach laboratoryjnych, można unieruchomić komórki drożdży, przyjdź na warsztaty do Zakładu Biotechnologii. W ciągu 90 minut trwania naszego spotkania, przekonasz się jakie zalety i wady niesie za sobą immobilizacja drożdży. Będziesz miał możliwość zapoznania się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym, a biały kitel pozwoli Ci się poczuć naukowcem XXI wieku.

Liceum

Zakład Biotechnologii ul. Poniatowskiego 12 sala nr 010 (niski parter)

brak miejsc

Tak

15:30-17:00

Krowo, krowo - daj nam mleka!

Prowadzą: Dr hab. Wiesław Krumrych, prof. nadzw. UKW, Dr hab. Hanna Szymkowiak-Markiewicz, prof. nadzw. UKW, Dr Ryszard Gołda, Mgr Joanna Studzińska, Mgr inż. Małgorzata Krumrych

Każda krowa mleko daje, lecz nie każde można pić. Co się kryje w białym płynie? Czy to wirus? Czy bakteria? A może prototeka 'zła'? Jeśli jesteś ciekaw co kryje w sobie 'mleko prosto od krowy' koniecznie musisz przyjść na te warsztaty! Zatem nie zwlekaj i już dziś się zapisz, bo liczba miejsc ograniczona!

Gimnazjum lub liceum

Zakład Immunologii / Laboratorium Badania Mleka ul. Powstańców Wielkopolskich 10 (środkowe wejście) sala 328 (III piętro)

brak miejsc

Tak

16:30-18:00

Mikroświat – zobaczyć niewidoczne

Prowadzi: Mgr Zofia Ostrowska

Otaczająca nas przyroda to nie tylko piękne kwiaty oraz egzotyczne zwierzęta, ale przede wszystkim to maleńkie komórki, z których są one zbudowane. Wędrując w głąb organizmu odkrywamy nowy, tętniący życiem świat. Przy użyciu mikroskopu można obserwować zadziwiające życie komórek tkanek roślinnych i zwierzęcych.

Gimnazjum lub liceum

Zakład Biochemii i Biologii Komórki ul. Poniatowskiego 12 sala 07 (niski parter)

brak miejsc

Tak

16:45-18:00

Wędrująca woda czyli zjawisko osmozy

Prowadzą: Dr hab. inż. Grzegorz Kłosowski, prof. nadzw. UKW, Mgr Aleksandra Menka, Mgr Kornelia Wąchała, Mgr Joanna Grubich

Uczestnicy kursu zostaną zapoznani z pojęciem i mechanizmem działania osmozy. Doświadczenia z wykorzystaniem tkanki jelita zwierzęcego, obserwacje mikroskopowe oraz „chemiczne ogrody” pozwolą zrozumieć zjawisko przenikania wody przez błony półprzepuszczalne.

Liceum

Zakład Biotechnologii ul. Poniatowskiego 12 sala nr 010 (niski parter)

3 z 12

Tak

17:00-18:30

Mikroorganizmy wokół nas

Prowadzą: Karolina Hejze, Natalia Pastwik, Maciej Soja (Naukowe Koło Biologii Molekularnej), Dr Marta Małecka-Adamowicz, Mgr Emilia Jankowiak

Drobnoustroje często kojarzone są z bolesnymi i przerażającymi zjawiskami, wobec których człowiek stawał od początku swego istnienia. Są to tajemnicze choroby zakaźne rozwijające się w epidemie niosące cierpienie i śmierć. Jednak z upływem lat możemy śmiało przedstawić mikroby w innym świetle. Ich pożyteczne działanie wiąże się z wykorzystaniem ich w różnorodnych gałęziach przemysłu. To właśnie drobnoustroje przeprowadzają fermentacje, produkują naturalne antybiotyki, oczyszczają ścieki i biorą udział w obiegu pierwiastków na Ziemi. Zgłębianie wiedzy mikrobiologicznej pozwoli Ci na oswojenie się z otaczającymi nas drobnoustrojami, dlatego przyjdź do Zakładu Mikrobiologii a poznasz tajniki mikrobiologii od „kuchni” i staniesz oko w oko z mikrobami.

Gimnazjum lub liceum

Zakład Mikrobiologii ul. Powstańców Wielkopolskich 10 (środkowe wejście) sala 328 (III piętro)

brak miejsc

Tak

 Wystawa


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Bioróżnorodność pszczół w Polsce

Prowadzi: Mgr Anna Sobieraj-Betlińska

Dla większości ludzi słowo „pszczoła” zapewne kojarzy się z gatunkiem pszczoły miodnej Apis mellifera. Warto jednak wiedzieć, że hodowana oraz udomowiona przez człowieka pszczoła miodna to tylko jeden spośród około 482 (!) gatunków pszczół wykazanych na terenie naszego kraju. W Polsce żyją przedstawiciele 6 rodzin pszczół: lepiarkowate, pszczolinkowate, smuklikowate, spójnicowate, miesierkowate i pszczołowate. Pszczoły są wyjątkową grupą wśród zwierząt: całkowicie uzależnione od pokarmu kwiatowego w najwyższym stopniu spełniają funkcję czynnika pośredniczącego w krzyżowym zapylaniu roślin. Na naszej wystawie będziesz mógł się przekonać, że pszczoła niejedno ma „imię”. Zapoznasz się z zróżnicowaniem gatunkowym pszczół w Polsce na podstawie spreparowanych okazów entomologicznych zdeponowanych w gablotach entomologicznych.

Katedra Ekologii Al. Ossolińskich 12 I piętro (korytarz)

Bez ograniczeń

Nie

 Warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:00

Czym się różni pszczoła od osy, a trzmiel od szerszenia? Dlaczego trzmiel nie może być nazywany bąkiem? Jak rozróżnić te owady?

Prowadzi: Mgr Anna Sobieraj-Betlińska

Nie każdy wie, że trzmiel to też pszczoła a szerszeń to osa. Dodatkowo oprócz pszczoły miodnej występują również pszczoły dziko żyjące. W takim razie, czym jest bąk? Na zajęciach każdy uczestnik dowie się jak rozróżnić od siebie pszczołę miodną, trzmiela, osę, szerszenia i bąka. W praktycznej części zajęć uczniowie będą mogli z bliska przyjrzeć się owadom dzięki wykorzystaniu binokularów. Oprócz tego będą mieli możliwość zobaczenia pod mikroskopem interesujących preparatów mikroskopowych dotyczących budowy aparatu gębowego pszczoły miodnej oraz muchy domowej a także budowy odnóża koszykowego pszczół… Po za tym każdy spróbuje oznaczyć okazy zoologiczne wybranych gatunków.

10-12

Katedra Ekologii Al. Ossolińskich 12 sala 114

brak miejsc

Tak

16:00-17:00

PowerLab – przez komputer do wnętrza organizmu

Prowadzą: Mgr Iwona Ałtyn, Dr hab. Magdalena Twarużek, prof. nadzw. UKW

Na warsztatach uczniowie zapoznają się z działaniem nowoczesnego sprzętu „PowerLab”. Z pomocą programu LabChart zgłębią swoją wiedzę na temat układu oddechowego, krwionośnego oraz nerwowego. Na warsztatach uczestnicy nie tylko nauczą się obsługi programu ale również będą mieli szansę badania własnego organizmu za pomocą tradycyjnych technik medycznych.

Liceum

Katedra Fizjologii i Toksykologii / Laboratorium Badawcze Mikotoksyn ul. Chodkiewicza 30 (przy Budynku F) sala 1.5

brak miejsc

Tak

 Wykład/Prezentacja


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-17:00

Wybrane ssaki polskich lasów – ciekawe i warte zobaczenia

Prowadzą: Wojciech Lipa (student II roku Ochrony Środowiska - Koło Naukowe Przyrodników), Mgr Ewa Wachowiak-Świtała (opiekun merytoryczny)

Czy kiedy wchodzisz do lasu wiesz jakie zwierzęta możesz w nim spotkać? Jakie ślady i tropy po sobie zostawiają? Czy znasz ciekawostki na temat ich życia? Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś przecząco, to ten wykład jest właśnie dla Ciebie. Poznaj najważniejsze gatunki ssaków, które w sprzyjających okolicznościach możesz spotkać w naszych lasach. Zima to najlepszy czas do obserwacji zwierząt, dlatego dowiedz się jak zrobić to samemu. Błyśnij i zaskocz rodzinę, kolegów w szkole i znajomych wiedzą na temat ssaków. Czy jesteś duży, czy mały nie zwlekaj i zapisz się na wykłady już dziś!

Klasy I-IV Szkoły Podstawowej

Instytut Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12 sala 201

brak miejsc

Tak

17:00-18:00

Znaczenie zadrzewień

Prowadzi: Mgr Anna Sobieraj-Betlińska

W celu pełnego zrozumienia znaczenia zadrzewień śródpolnych należy cofnąć się do okresu, kiedy większość Europy pokryta była pierwotnymi lasami liściastymi. Na pewno liczne stada żubrów, turów i innych dużych roślinożerców miały niebagatelny wpływ na strukturę ówczesnych drzewostanów. Szybki rozwój rolnictwa przyczynił się do zmniejszenia powierzchni lasów naturalnych. Pasy zadrzewień i aleje pojawiają się od czasów antycznych w wielu regionach Europy i nadal są tworzone. Zadrzewienia były również zakładane na terenie Polski. W latach 20-tych XIX wieku, na obszarze Wielkopolski, w okolicach wsi Turew, powstał jeden z największych systemów zadrzewień śródpolnych, który obejmował powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów. W przeszłości zadrzewienia tworzono głównie w celach produkcyjnych: drewna, paszy dla zwierząt, owoców i pożytku dla pszczół. Stanowiły również osłonę przed słońcem, deszczem i wiatrem, z której korzystali zarówno ludzie pracujący w polu, jak i zwierzęta hodowlane. Obecnie wiedza dotycząca roli zadrzewień znacznie się poszerzyła.

Katedra Ekologii Al. Ossolińskich 12 sala 116

21 z 25

Tak

17:15-18:15

"Domowi oczyszczacze - toksyn pochłaniacze"

Prowadzi: Beata Dziedzina-Starzak (studentka II roku Zarządzania Przyrodą)

Zabiegani w codzienności często nie zwracamy uwagi na przyjazną jakość otoczenia. Nie zdajemy sobie sprawy z wpływu jakie niosą ze sobą zanieczyszczenia, na nas i nasze zdrowie w przyszłości. Nie jesteśmy w stanie „uciec” przed chemią i wydzielanymi zewsząd toksynami. Czy aby na pewno...? A może znalazł się dostępny dla każdego sposób na ochronę własnego organizmu? O obronie przed toksynami dowiesz się podczas naszego wykładu.

15+

Instytut Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12 sala 201

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Wybrane ryby polskich rzek i jezior.

Prowadzą: Wojciech Lipa (student II roku Ochrony Środowiska - Koło Naukowe Przyrodników), Mgr Ewa Wachowiak-Świtała (opiekun merytoryczny)

Interesujesz się fauną polskich rzek i jezior? Jeżeli tak to przyjdź na wykład, który będzie poświęcony najważniejszym polskim rybom. Poznaj cechy anatomiczne ryb, które pozwoliły im opanować środowisko wodne. Dowiedz się jakie wody preferują do życia, jak odróżniać poszczególne gatunki oraz poznaj ciekawostki na ich temat. Popisz się wiedzą w szkole lub towarzystwie. Czy jesteś duży, czy mały, chłopcem czy dziewczyną ten wykład jest właśnie dla Ciebie. Nie zwlekaj i zapisz się na wykład już dziś!

Klasy I-IV Szkoły Podstawowej

Instytut Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12 sala 116

brak miejsc

Tak

Odwiedzin: 2370107 | Ostatnia aktualizacja: 2017-11-12, 13:51  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.