Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2024

Wydział Nauk Biologicznych

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Ul. Chodkiewicza 30

85-064 Bydgoszcz

Program    układ kategoriami    układ tabelaryczny

10:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

10:00-11:15

Jak kurczą się komórki mięśniowe ? – czyli współpraca aktyny z miozyną

Prowadzą: mgr Recep Kucugdogru, dr Katarzyna Robaszkiewicz, Członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Filip Szymanowski i Alicja Formuszewicz

Aktyna i miozyna to białka występujące w każdym typie tkanki mięśniowej. Grube włókna miozyny i cienkie włókna aktynowe współpracują ze sobą, powodując skurcz i ruch mięśni. Miozyna jest rodzajem motora molekularnego i przekształca energię chemiczną uwalnianą z hydrolizy ATP w energię mechaniczną. Ta energia jest następnie wykorzystywana do przesuwania włókien aktynowych, powodując kurczenie się włókien mięśniowych, a tym samym generowanie ruchu. Na zajęciach uczestniczy poznają budowę mięśni, dokonają obserwacji mikroskopowych różnych typów mięśni oraz wykonają doświadczenie obrazujące skurcz mięśni.

Powyżej 15 roku życia

Katedra Biochemii i Biologii Komórki, ul. Poniatowskiego 12, sala 07 (poziom -1)

brak miejsc

Tak

10:00-11:00

Czy biolodzy mają pH? Jak zmierzyć pe-ha (pH)?

Prowadzą: dr inż. Małgorzata Sutkowy, Członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Karolina Gurda, Viktoriia Splina i Tomasz Domowicz

Słowo „kwaśny” kojarzy nam się zazwyczaj ze smakiem, który odczuwamy jedząc cytrusy lub niedojrzałe jabłko. Dla biologa to słowo ma jednak zupełnie inne znaczenie, gdyż określa odczyn roztworu czyli pH. Różne substancje mogą mieć odczyn: kwaśny, zasadowy lub obojętny. Do określania pH biolodzy stosują na przykład wskaźniki kwasowości, czyli substancje chemiczne, których barwa zmienia się zależnie od pH środowiska. Okazuje się, że mogą mieć one jedną formę zabarwioną, a także dwie lub więcej. Na tych zajęciach poznasz podstawowe wskaźniki jedno-, dwu- i wielobarwne, a także inne sposoby pomiaru pH.

Młodzież szkół podstawowych i średnich

Katedra Biotechnologii, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 12, sala 011 (poziom -1)

brak miejsc

Tak

11:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

11:30-12:45

Soil as fascinating home for hidden hero’s- Microbes!

Prowadzą: dr Kalisa Bogati, Członkinie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Julita Kubach i Wiktoria Piotrowska

The form of event will be as both, workshop and lecture. This event will involve description and different ways to identify, enumerate and preserve soil microorganisms. And also addressing the importance of these little hero’s in the quality, health and productivity of soil.

Powyżej 15 roku życia

Katedra Biochemii i Biologii Komórki, ul. Poniatowskiego 12, sala 07 (poziom -1)

brak miejsc

Tak

11:30-12:45

Osmoza i dyfuzja, czyli jak komórka pobiera i usuwa wodę oraz inne cząsteczki

Prowadzą: dr Małgorzata Siatkowska, dr Katarzyna Robaszkiewicz, Członkinie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Maja Tkaczyk i Maria Pozorska

Zapewne wiesz, że każda komórka otoczona jest półprzepuszczalną błoną. Jej zadaniem jest zapewnienie integralności komórek poprzez zachowanie odpowiedniego składu chemicznego zarówno wewnątrz, jak i w środowisku zewnątrzkomórkowym. Dlaczego woda przemieszcza się z miejsc, w których substancje rozpuszczone są mniej stężone, do obszarów o wyższym stężeniu składników chemicznych? Czy znane są Tobie określenia: hipertoniczny, hipotoniczny i izotoniczny? To właśnie one są używane do stwierdzenia, czy roztwór spowoduje przemieszczenie się wody do lub z komórki. Woda i różne niewielkie związki chemiczne czy jony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek mogą być transportowane na drodze osmozy lub dyfuzji. Jak jest różnica między tymi procesami? Dowiesz się w trakcie zajęć. Wykonując kilka prostych doświadczeń chemicznych sprawdzimy jak woda i inne związki przemieszczają się przez półprzepuszczalne błony. Pod mikroskopem zobaczymy, co dzieje się z komórkami umieszczonymi w środowisku izo-, hipo- i hipertonicznym.

Powyżej 15 roku życia

Katedra Biochemii i Biologii Komórki, ul. Poniatowskiego 12, sala 07 (poziom -1)

brak miejsc

Tak

12:00


Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

12:00-12:45

Uzależnienia we współczesnym świecie

Prowadzi: Anna Chrzanowska - Oddział Profilaktyki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Okres dojrzewania, burza hormonów, poszukiwanie własnej tożsamości są niełatwym etapem w życiu każdego człowieka. Pod koniec ubiegłego wieku zażywanie środków psychoaktywnych przez młodzież stało się poważnym problemem społecznym w Polsce i na świecie. Obecnie jesteśmy świadkami niezwykle dynamicznych zmian, które zmieniają nasze potrzeby i priorytety, a tym samym wpływają na kondycję i funkcjonowanie współczesnego człowieka.
We współczesnym świecie zjawisko uzależnienia od różnych środków psychoaktywnych (papierosów, alkoholu, napojów energetyzujących, dopalaczy oraz narkotyków) i uzależnień behawioralnych (telefonu, Internetu) coraz bardziej się rozszerzają i postrzegane są jako środki, które gwarantują dobrą zabawę, pomagają w nauce, pozwalają oderwać się od codziennych problemów i trosk. Wynikają również ze wzorców postępowania akceptowanych przez grupę rówieśniczą.
Tendencja ta jest bardzo niebezpieczna, gdyż coraz młodsze osoby potrzebują specjalistycznego wsparcia w zerwaniu z nałogiem.
Na przestrzeni lat zmienił się obraz człowieka uzależnionego. Dawniej takie osoby nie miały wykształcenia, nie podejmowały aktywności zawodowej, borykały się z problemem bezdomności. Współcześnie bardzo często są to osoby mające dobre wyniki w nauce, wykształcone, zajmujące wysokie stanowiska.
Istotną rolę w sięganiu przez młodzież po substancje psychoaktywne odgrywają nieodpowiednie relacje i brak okazywania uczuć w rodzinie, grupa rówieśnicza, brak alternatywy i pomysłu na przyszłość.
Podejmowanie zachowań ryzykownych przez młode osoby prowadzi do wielu negatywnych skutków, zarówno somatycznych, psychicznych i społecznych.
Państwowa Inspekcja Sanitarna poprzez różne programy edukacyjne i kampanie, oraz udział w uroczystościach plenerowych od lat włącza się w działania na rzecz profilaktyki uzależnień.

5-8 klasa Szkoły Podstawowej

Katedra Mikrobiologii i Immunobiologii, ul. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 30

brak miejsc

Tak

13:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

13:00-14:00

Co wiesz o komórkach?

Prowadzą: dr Sandra Jankowska Wróblewska, Członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Weronika Zakaszewska, Damian Zawadzki i Igor Szczepaniak

Nie ufaj pozorom, że budowa żywej komórki jest skomplikowana i nudna. Czy wiesz, że podstawowym składnikiem chemicznym komórki jest woda?? Przyjdź na warsztaty i dowiedz się więcej o cytozolu i organellach komórkowych. Wykonaj własnoręcznie model komórki.

5-8 klasa Szkoły Podstawowej

Katedra Genetyki, ul. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 230

brak miejsc

Tak

13:00-14:00

Twarzą w twarz z mikrobami

Prowadzą: dr Marta Małecka-Adamowicz, Członkinie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Katarzyna Skibowska i Paulina Głazik

Czy pojęcie mikroorganizmy musi się nam kojarzyć ze strachem, chorobą, zagrożeniem? Może wśród nich są nasi sprzymierzeńcy? Na te i inne pytania odpowiemy Wam na warsztatach w Katedrze Mikrobiologii i Immunobiologii, dlatego przyjdź koniecznie, by samodzielnie poznać tajniki mikrobiologii i stanąć twarzą w twarz z mikrobami.

5-8 klasa Szkoły Podstawowej

Katedra Mikrobiologii i Immunobiologii, ul. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 328

brak miejsc

Tak

14:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:50-15:35

Pszczoła czy nie pszczoła?

Prowadzą: dr Anna Sobieraj-Betlińska, mgr Barbara Kilińska

Nie każdy wie, że trzmiel to też pszczoła a szerszeń to osa. Dodatkowo oprócz pszczoły miodnej występują również dziko żyjące pszczoły. W takim razie, czym jest bąk? Na zajęciach każdy uczestnik dowie się jak rozróżnić od siebie pszczołę miodną, trzmiela, osę, szerszenia, bąka, a także inne grupy owadów. W praktycznej części zajęć uczniowie będą mogli z bliska przyjrzeć się owadom dzięki wykorzystaniu binokularów. Oprócz tego będą mieli możliwość zobaczenia pod mikroskopem interesujących preparatów mikroskopowych dotyczących budowy aparatu gębowego pszczoły miodnej oraz muchy domowej a także budowy odnóża koszykowego pszczół… Po za tym każdy spróbuje oznaczyć okazy zoologiczne wybranych gatunków.

VI-VII klasa Szkoły Podstawowej

Katedra Biologii Środowiska, Al. Ossolińskich 12, sala 114 (I piętro)

brak miejsc

Tak

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:00-14:45

Miasto przyjazne pszczołom: środowiska atrakcyjne dla pszczół i propozycje działań wspierających pszczoły w miastach

Prowadzą: dr Anna Sobieraj-Betlińska, mgr Barbara Kilińska

Miasta są złożonymi ekosystemami, które choć generalnie przyczyniają się do ogólnego zmniejszenia różnorodności biologicznej, mogą stanowić schronienie dla zaskakująco unikalnych zgrupowań organizmów, w tym pszczół. Wpływ urbanizacji na dziko żyjące pszczoły jest jednak nadal słabo poznany – niektóre badania wykazują jej korzystny wpływ, inne negatywny, a jeszcze kolejne nie odnotowują istotnych skutków. Urbanizacja jest pewnego rodzaju filtrem, który selektywnie faworyzuje cechy funkcjonalne zapylaczy. Wśród pszczół, ogólne cechy funkcjonalne gatunków obserwowanych na obszarach miejskich odnoszą się do różnic w zakresie preferencji pokarmowych, strategii gniazdowania, wielkości ciała, fenologii i typu uspołecznienia. Jedną z dziesięciu najważniejszych polityk dotyczących owadów zapylających jest ochrona i przywracanie zielonej infrastruktury w krajobrazach miejskich. Bliskie sąsiedztwo siedlisk gniazdowania i bazy pokarmowej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania populacji dziko żyjących pszczół i ochrony tych gatunków. Miasto stawia dziko żyjącym pszczołom wyzwania również w postaci wyższych temperatur i zanieczyszczeń środowiska, a coraz częściej również nadmiernego propagowania hodowli pszczoły miodnej. Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie i zagrożenie pszczół, potrzebne jest podjęcie pilnych działań, aby ograniczyć spadek liczebności i bogactwa gatunkowego tych owadów zapylających. Starania w tym kierunku podjęła Komisja Europejska, która 24 stycznia 2023 roku opublikowała projekt nowej inicjatywy pt. „Nowy ład na rzecz owadów zapylających”. Ważnym miejscem realizacji zadań tej inicjatywy są również miasta, w których powinny być podjęte działania m.in. na rzecz poprawy stanu siedlisk owadów zapylających. Zapraszamy na zgłębienie razem z nami zagadnień dotyczących życia pszczół w mieście.

od 12 lat

Katedra Biologii Środowiska, Al. Ossolińskich 12, sala 116 (I piętro)

9 z 30

Tak

Kategoria: wystawa

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

14:00-16:00

Wystawa edukacyjna o pszczołach

Prowadzą: dr Anna Sobieraj-Betlińska, mgr Barbara Kilińska

Zapraszamy na edukacyjną wystawę przybliżającą temat pszczół, ich ważnej roli w przyrodzie, a także mówiącą o pszczelarstwie i produktach pszczelich.

Bez ograniczeń

Katedra Biologii Środowiska, Al. Ossolińskich 12, Korytarz na I piętrze

20

Nie

14:00-16:00

Wystawa edukacyjna: Niezbędnik entomologa

Prowadzą: dr Anna Sobieraj-Betlińska, mgr Barbara Kilińska

Podstawowe wyposażenie entomologa. W jaki sposób łapie się, konserwuje, przechowuje, eksponuje oraz oznacza owady? Jeśli od najmłodszych lat bawiłeś się w podwórkowego detektywa i intrygowało Cię każde małe „zwierzątko” napotkane na Twojej drodze. Jeśli znosiłeś do domu miliony mrówek, motyli, pszczół czy os to wiedz, że ta wystawa jest dedykowana dla Ciebie! To tutaj będziesz miał wyjątkową okazję poznać podstawowe wyposażenie entomologa. Dowiesz się także po co przyrodnikom zbiory owadów.

Bez ograniczeń

Katedra Biologii Środowiska, Al. Ossolińskich 12, Korytarz na I piętrze

20

Nie

15:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:00

Sinice – bakterie inne, niż wszystkie

Prowadzą: dr hab. Ewa Dembowska, prof. uczelni, Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: lic. Marta Wołoszyn

Zapewne nie raz słyszałeś niepokojące informacje o zakazie kąpieli z powodu zakwitu sinic. Jednak czy wiesz, że bez nich nie istniałoby życie na Ziemi? Sinice to jedyna grupa fotoautotroficznych bakterii, która podczas tego procesu uwalnia tlen tak jak rośliny. Jak one wyglądają? Jakie są ich przystosowania do życia w środowisku wodnym? Tego wszystkiego dowiesz się na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy użyciu mikroskopów zapoznacie się nie tylko z sinicami, ale także z innymi glonami o różnych, ciekawych formach i kształtach.

Młodzież licealna

Katedra Mikrobiologii i Immunobiologii, ul. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 328

10 z 12

Tak

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-15:45

Kocia genetyka

Prowadzi: dr Bartosz Ulaszewski

W czasie wykładu Uczestniczki i Uczestnicy będą mieli okazję poznać fascynujący świat genetyki kota domowego. Dowiedzą się, jak powstają różne rasy kotów oraz jak dziedziczą się ich cechy fizyczne i zachowania. Dodatkowo będzie można poznać odpowiedź na pytania o to, jak poznanie genomiki kotów może pomóc w zrozumieniu chorób genetycznych u ludzi, a także czy genetyka populacyjna mruczków może coś powiedzieć o historii migracji człowieka.

Młodzież licealna

Katedra Genetyki, ul. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 30

34 z 40

Tak

Kategoria: wykład z pokazem

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-15:45

Jak zregenerować roślinę z pojedynczej komórki?

Prowadzą: dr hab. Justyna Lema-Rumińska, prof. uczelni

Biotechnologia daje obecnie niesamowite możliwości naukowcom i praktykom. Jak można pobudzić pojedynczą komórkę do totipotencji i zregenerować z niej całą roślinę? Dowiecie się także czym zajmują się biotechnolodzy i jakie mają narzędzia? Czym są kultury in vitro? Do czego są potrzebne naukowcom i praktykom? Na czym polega klonowanie roślin z pojedynczych komórek w warunkach in vitro? Jeśli ciekawi Was odpowiedź na te i podobne pytania przyjdźcie koniecznie!

Młodzież licealna

Katedra Biologii Środowiska, Al. Ossolińskich 12, sala 116 (I piętro)

30 z 30

Tak

16:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-17:30

Dokąd tupta i frunie nocą miejski zwierz?

Prowadzą: mgr Monika Wójcik-Musiał, lic. Bartosz Musiał, Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: lic. Ewelina Kluczyńska

Gdzie udają się nocą zwierzęta, które spotkać możemy za dnia na przykład w miejskim parku? Czy noc spędzają daleko od miejsca, w którym żerują? Czy każde z nich śpi w nocy, podobnie jak my - ludzie? Jeśli śpią, to gdzie i o której godzinie się budzą? Uczestnicy poznają odpowiedzi na powyższe pytania, a zajęcia zakończą wieczornym spacerem po Ogrodzie Botanicznym UKW i poszukiwaniem zwierzęcych kryjówek.

5 - 8 klasa szkoły podstawowej

Ogród Botaniczny UKW

brak miejsc

Tak

16:00-17:00

Mikrobiologiczne tajemnice otaczającego nas środowiska

Prowadzą: mgr Iwona Adamczyk, dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni

Uczestnicy będą mogli obejrzeć bakterie w postaci wyrośniętych hodowli mikrobiologicznych oraz pod mikroskopem pobranych z różnych miejsc środowiska – gleby, wody oraz powietrza. Warsztaty to również okazja do wykonania własnego posiewu mikrobiologicznego lub preparatu.

Młodzież licealna

Katedra Fizjologii i Toksykologii, ul. Chodkiewicza 30, sala 1.5

brak miejsc

Tak

16:00-17:00

Od maleńkiej komórki do wielkiego organizmu

Prowadzą: mgr Gabriela Pilarska, dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni, Studentki kierunku biotechnologia: lic. Klaudia Pęcherzewska, lic. Joanna Dąbrowska, Członek Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Grzegorz Powalski

Pleśnie to termin służący do określania grzybów strzępkowych występujących powszechnie w środowisku. Rozwijają się w glebie, wodzie, a także na materiałach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ich zarodniki znajdują się w powietrzu i na różnych powierzchniach. Wyróżniamy wiele rodzajów pleśni. Ich rodzaj zależy od miejsca występowania oraz działania na organizm. Przeprowadzone warsztaty mikrobiologiczne pozwolą chętnym poczuć się jak pracownicy laboratorium mikrobiologicznego oraz dostarczą im nowej wiedzy. Uczniowie będą mieli możliwość obejrzenia wyrośniętych hodowli mikrobiologicznych pod mikroskopem, przygotowania własnego preparatu a także do wykonania posiewu.

Młodzież licealna

Katedra Fizjologii i Toksykologii, ul. Chodkiewicza 30, sala 1.4

2 z 10

Tak

16:00-16:45

Jak zrobić słodki model DNA?

Prowadzą: dr Joanna Meger, Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Wiktoria Zychowicz

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób DNA może kodować i przekazywać informacje dotyczące rozwoju i funkcjonowania organizmu? Tak jak książka kucharska zawiera kompletny przepis na danie, tak DNA przechowuje przepis na życie organizmu. Stwórz własny model DNA z cukierków, aby zobaczyć tą niezwykłą strukturę z bliska.

4-6 klasa Szkoły Podstawowej

Katedra Genetyki, Al. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 230

brak miejsc

Tak

16:15-17:15

Z działki biologa-briologa

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Marcysiak, prof. uczelni, Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: lic. Marta Wołoszyn

Czym się zajmuje briologia? Oczywiście mchami. To grupa roślin, które są często widywane, ale niezbyt podziwiane z powodu ich niewielkich rozmiarów. Niektórzy dostrzegają w nich wroga, ponieważ mogą powodować zacieki w dachach lub zakwasić ziemię. A szkoda, ponieważ mimo wszystko odgrywają one ważną rolę w lasach oraz miastach. A czy wiecie, że w mchu kryją się mikroskopijni mieszkańcy? Odkryjmy je razem na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Zapraszamy na ul. Powstańców Wielkopolskich 10. Będzie możliwość samodzielnego wykonywania preparatów mikroskopowych. Zapomnij o żmudnej walce o uzyskanie najcieńszego kawałka. Liście mchu składają się z jednej warstwy komórek, więc wystarczy tylko je oderwać. Stworzenie preparatu mikroskopowego jeszcze nigdy nie było takie proste.

7-8 klasy Szkoły Podstawowej oraz młodzież licealna

Katedra Mikrobiologii i Immunobiologii, ul. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 328

2 z 12

Tak

17:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-18:00

Tajemnicza sieć mykoryzowa

Prowadzi: dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska

Warsztaty mają na celu zdefiniowanie mykoryzy, przedstawienie funkcjonowania symbiozy oraz wzajemnych korzyści dla obu partnerów, jak i istnienia całych ekosystemów. W formie gry, współpracy i współzawodnictwa zostaną omówione zasady wymiany składników odżywczych oraz komunikacji ukrytych sojuszników. Podziemna sieć www (wood wide web) jest intrygująca nie tylko dla naukowców oraz pobudza wyobraźnię i kreatywność nie tylko przyrodników.

dzieci i młodzież szkoły podstawowej (7-14 lat)

Katedra Biologii Środowiska, Al. Ossolińskich 12, sala 116

13 z 15

Tak

17:00-18:15

Banki – czym możemy się podzielić

Prowadzą: lek. wet. Katarzyna Łubiech, dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni, Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Monika Jakoby

Podczas spotkania uczestnikom zostaną przybliżone zagadnienia związane z bankowaniem ludzkich tkanek i komórek oraz mleka kobiecego. Przyjrzymy się jak funkcjonują takie instytucje w Polsce i na świecie. Część teoretyczna zostanie uzupełniona o część praktyczną, podczas której uczestnicy zapoznają się z badaniami mikrobiologicznymi zapewniającymi bezpieczeństwo pozyskanego materiału.

Młodzież licealna

Katedra Fizjologii i Toksykologii, ul. Chodkiewicza 30, sala 1.5

6 z 9

Tak

17:00-18:00

Śladami krwi: warsztaty tajemnic grup krwi!

Prowadzi: dr inż. Henryk Mikołaj Kozłowski

Zapraszamy młodzież do fascynującej podróży po tajemniczym świecie krwi! Warsztaty umożliwią uczestnikom poznanie serologicznej identyfikacji grup krwi człowieka. Poprzez interaktywne doświadczenia, uczestnicy dowiedzą się, jakie mechanizmy kierują procesem identyfikacji, jak działa układ AB0 i czym różnią się grupy krwi Rh. To niezwykła okazja do odkrycia, jak ważne są badania serologiczne w medycynie i jak wpływają na różne aspekty życia codziennego

Powyżej 15 roku życia

Katedra Genetyki, Al. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 230

brak miejsc

Tak

17:00-18:00

Co się kryję w Bałtyku?- czyli o hydrobiontach żyjących w naszym morzu

Prowadzą: mgr Mikołaj Matela, Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: Aleksandra Krajnik

Warsztaty maja na celu zapoznanie z funkcjonowaniem ekosystemu Morza Bałtyckiego. Uczestnicy będą mieli okazję poznać faunę hydrobiontów bałtyckich na przykładzie preparatów wybranych gatunków. Podczas warsztatów uczestnicy poznają metody oznaczania prezentowanych organizmów oraz zapoznają się z ich biologią i pełnioną funkcją w ekosystemie Bałtyku.

4-6 klasa Szkoły Podstawowej

Katedra Hydrobiologii, Al. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 144

brak miejsc

Tak

17:00-18:00

Jak smakuje genetyka?

Prowadzą: mgr Wojciech Lipa, Studenci kierunku biotechnologia: lic. Sandra Burzyńska, lic. Dawid Należyty

Molekularne podstawy odczuwania gorzkiego smaku z wykorzystaniem fenylotiomocznika (PTC). Dlaczego ktoś odczuwa gorzki smak, a ktoś inny nie? Co wspólnego ma z tym genetyka? Na te, i na wiele innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w trakcie tych warsztatów. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś!

Bez ograniczeń

Katedra Genetyki, ul. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 30

25 z 40

Tak

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:45-18:45

Czy da się polubić kormorana?

Prowadzą: mgr Monika Wójcik-Musiał, Członkini Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych: lic. Marta Wołoszyn

Wykład o kormoranie, który wzbudza w ludziach, a w szczególności wędkarzach kontrowersje. Eksplozja liczebności niegdyś rzadkiego ptaka stała się czynnikiem do rozważania nad metodami redukcji populacji tego gatunku. Powodem są m.in. szkody gospodarcze w wyniku odżywiania się dużą ilością ichtiofauny oraz niszczenie drzew własnym guanem. Niech nasze spotkanie nie będzie tylko dyskusją nad losami tego „morskiego kruka”, ale także podziwem dla nadanych temu ptaku przystosowań efektywnie wspierających rozwój kormoranów.

Młodzież licealna

Sala dydaktyczna w Ogrodzie Botanicznym

22 z 25

Tak

18:00


Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

18:15-19:45

Wilk szary (Canis lupus) – biologia, ekologia oraz wpływ kultury, bajek i mitów na postrzeganie tych zwierząt

Prowadzi: mgr Wojciech Lipa

Wilk szary to gatunek, który ostatnimi czasy wywołuje burzę i wiele kontrowersji. Podczas tego wykładu, postaram się zdementować większość plotek oraz mitów, a także przedstawić fakty na ich temat. Wspólnie odpowiemy sobie na pytanie, jak przedstawiano wilki na przestrzeni dziejów, i czy ma to wpływ na współczesne postrzeganie tego gatunku? Nie zwlekaj i zapisz się już dziś!

od 12 lat

Katedra Genetyki, ul. Powstańców Wielkopolskich 10, sala 30

9 z 40

Tak

Odwiedzin: 4540795 | Ostatnia aktualizacja: 2024-11-21, 13:21  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.