Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2024

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Uniwersytet Łódzki

Ul. Banacha 12/26

90-237 Łódź

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Pokazy


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-21:00

Od kropli do rzeki – poznaj tajemnice wody.

Prowadzą: mgr Dominika Piwowarska, dr Paweł Jarosiewicz, Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Ekohydrologii: Dominika Piwowarska, Anna Wieczorek, Konrad Budziński, Rafał Witczak, Dagmara Radziszewska, Kamil Osumek, Weronika Misztal, Szymon Horbal, Paulina Piszcz, Patrycja Chamczak

Słona, słodka, butelkowana… Woda to nieodłączny element środowiska oraz życia. To właśnie w niej zapoczątkowało się życie na Ziemi. Już pojedyncza kropla może stanowić siedlisko dla mikroorganizmów, a składające się z miliardów kropli jezioro może być domem dla wielu gatunków zwierząt. Woda jest także podstawą prawidłowego funkcjonowania człowieka oraz ekosystemów. Jakie zatem tajemnice kryje świat wody?
Podczas pokazów prowadzonych przez członków Studenckiego Koła Naukowego Ekohydrologii poznacie sekrety małej kropelki, jezior, a nawet dużych rzek! Odkryjecie z nami właściwości wody, oraz dowiecie się, co dzieje się z nią w środowisku i mieście.

8+

Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:00

Jak żyć, żeby przeżyć? – Survival w wodzie i na lądzie w wydaniu bezkręgowców.

Prowadzą: dr hab. Anna Jażdżewska, Członkowie Sekcji Zoologii Bezkręgowców SKNB UŁ (Jakub Borys, Julia Dybała, Wiktoria Gąsiorowska, Katarzyna Janiszewska, Gabriela Karlik, Julia Kościelniak, Tymoteusz Matera) oraz mgr Jakub Bienias

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spędzać większość życia pod wodą albo umieć latać? Dlaczego niektóre owady żyją tak krótko? Jak świetliki odnajdują się w totalnej ciemności? Z nami na pewno poznasz odpowiedzi na te oraz inne nurtujące Cię pytania! A co więcej, będziesz miał okazję na własne oczy zobaczyć zwierzęta, dla których survival to codzienność.

6+

Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:00

Zajrzyjmy pod powierzchnię – gdzie płyną i co żyje w łódzkich rzekach?

Prowadzą: dr hab. Anna Jażdżewska, Członkowie Sekcji Zoologii Bezkręgowców SKNB UŁ (Jarosław Brodecki, Piotr Falczewski, Natalia Wardziak)

Owiane tajemnicą i ukryte w gęstej podziemnej sieci, na światło wychodzą często dopiero na peryferiach miasta – łódzkie rzeki. W trakcie pokazu pokażemy co kryje się pod powierzchnią tych wód, będziecie mieli okazję na żywo przyjrzeć się zamieszkującym je zwierzętom. Opowiemy też o ich burzliwej historii i zmianach, które mogą je czekać. Udamy się w podróż nie tylko pod powierzchnię wody, ale i ziemi, abyście po naszym pokazie wiedzieli, kiedy dokładnie macie łódzkie rzeki pod własnymi stopami.

6+

Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:00

Rośliny – od nasiona po wielkie drzewo.

Prowadzą: dr Agnieszka Rewicz, dr Monika Staniaszek-Kik, mgr Ewelina Furmaniak, Studenci Sekcji Botanicznej SKNB

Rośliny - nieodłączny element biosfery…. Duże czy małe, znajdziemy je w każdym zakątku świata. Wiemy, że rośliny mają różne kwiaty a czy zastanawialiście się jak wyglądają ich owoce i nasiona. Jeśli chcecie zobaczyć ich różnorodność zapraszamy na nasze stoisko. Zabierzemy Was w fantastyczny świat karpologii!

10+

Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:00

Niewidzialni lokatorzy.

Prowadzą: mgr Sebastian Piskorski; dr hab. Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, Członkowie Sekcji Mykologiczny-Algologicznej SKNB UŁ - Julia Mejbaum, Amelia Bukowska, Julia Sulkowska, Nikola Bielak, Izabela Jesionowska, Mikołaj Latoszewski

Do świata grzybów należą nie tylko dobrze nam znane muchomory czy borowiki, ale również organizmy niewidoczne gołym okiem – znajdziemy je w powietrzu, w glebie, w wodzie, a także… w naszych domach. Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy z iloma niewidzialnymi współlokatorami mieszka. Podczas pokazów prowadzonych przez Sekcję Mykologiczno-Algologiczną SKNB UŁ uczestnicy będą mogli zobaczyć i poznać grzyby mikroskopijne, których na co dzień nie widać a są obecne wokół nas.

6+

Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

17:00-21:00

Bakterie – przyjaciele czy wrogowie?

Prowadzą: Dr hab. Beata Sadowska, prof. UŁ, Dr hab. Dominika Drzewiecka, Dr Magdalena Moryl, Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologiczno-Immunologicznego: Antoni Łykowski, Kamila Kwietniewska, Weronika Grygiel, Julia Mustwiłło, Hubert Skowronek

Czy bakterie są naszym sprzymierzeńcem czy wrogiem? Na to pytanie postaramy się Wam odpowiedzieć podczas naszego pokazu. Przedstawimy pozytywne oraz negatywne oddziaływania bakterii na otaczające nas środowisko, którego nieodłącznym elementem jest człowiek. Pokażemy standardowe metody badań wykorzystywane przez mikrobiologów. Zobaczycie, czy bakterie potrafią świecić. Zapraszamy!

bez ograniczeń

Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

 Warsztaty


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:30-17:15

W świecie komórek krwi – widzimy Was!

Prowadzą: dr Katarzyna Mokra, mgr Agata Pyrzanowska, mgr Izabela Kaczmarska, mgr Kamil Płuciennik

Warsztaty dedykowane młodym naukowcom, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć z jakich elementów składa się krew oraz jak wyglądają komórki krwi pod mikroskopem. Eksperymentalnie dowiedzą się również dlaczego czad, zwany cichym zabójcą, jest taki niebezpieczny i co łączy go z czerwonymi krwinkami. Zapraszamy!

10+

Sala Bfi-3, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Odkryj świat komórek.

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Miłowska, prof. UŁ, mgr Beata Bielska, mgr Serafin Zawadzki, mgr Sebastian Kalenik

Warsztaty dają możliwość uczestnikom obcowania z niezwykłym światem niewidzialnym gołym okiem. Młodzi odkrywcy zapoznają się z budową komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych poprzez rozwiązywanie zagadek biologicznych, własnoręczne modelowanie komórek i obserwacje mikroskopowe.

8-14 lat

Instytut Biofizyki, sala Bfi-2, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:00-17:35

"Erytrocyty" bezjądrzaste komórki, bez których życie człowieka nie byłoby możliwe.

Prowadzą: dr hab. Anna Pieniążek, dr Marzena Szwed, dr Joanna Bernasińska-Słomczewska, mgr Michał Kopera

Erytrocyty (krwinki czerwone) są elementarnym składnikiem krwi. Ich najważniejszą funkcją jest transport gazów (tlenu i dwutlenku węgla) w organizmie człowieka. Uczestnicy warsztatów, dzięki obserwacjom mikroskopowym, będą mieli okazję zapoznać się z budową erytrocytów oraz zachowaniem się krwinek czerwonych w roztworach wodnych o odmiennym stężeniu soli. Uczniowie zobaczą na czym polega zjawisko hemolizy oraz dokonają oznaczenia hematokrytu. Zapraszamy serdecznie :-)

od 12 lat

Sala Bfi-6, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:00-17:40

Molekularny LABirynt.

Prowadzą: dr Paulina Wigner-Jeziorska; dr Angela Dziedzic, Studenci Sekcji Biochemicznej Koła Naukowego Biologów

Gdy mieliśmy po kilka lat, niemal wszyscy lubiliśmy wyobrażać sobie, że jesteśmy nieustraszonymi poszukiwaczami tajemnic. Pokój Zagadek w czasie Nocy Biologów pomoże Wam przenieść się do magicznego czasu dzieciństwa i choćby przez moment poczujecie ten dreszczyk poszukiwaczy prawdy. Sami sprawdzicie, czy uda Wam się rozwikłać naukowe zagadki, o których wiemy, że nie każdy sobie z nimi radzi. W kilka kwadransów przekonacie się czy możecie dobrze się bawić i zostać Mistrzami naszego Molekularnego LABiryntu.

od 12 lat

Sala Bch-2, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:00-18:00

Poznaj tajemnice życia z Panem Kleksem!

Prowadzą: dr Monika Marcinkowska, dr Monika Dąbrzalska, mgr Elżbieta Okła, mgr Karolina Gronkowska, mgr Marika Grodzicka, mgr Piotr Białecki, mgr Kinga Kołacz, dr Kinga Piórecka, mgr Paulina Rycharska, mgr Magdalena Strachowska

Witajcie w Akademii Pana Kleksa!
Razem z Panem Kleksem weź udział w grze terenowej, która postawi przed Tobą zagadki związane z tajemnicami życia od pojedynczej komórki do biosfery. Postacie ze świata bajek i nauki pomogą Ci je rozwiązać. Jak wygląda świat niewidzialny gołym okiem? Wyrusz z nami w podróż, gdzie między innymi zobaczysz pojedyncze komórki oraz inne znane nam obiekty pod mikroskopem! Następnie stwórz swój Ekosystem i zawalcz o nagrodę!
Gra odbędzie się w labiryncie korytarzy w budynku, pod opieką prowadzących.

5-10 lat

Sala Bfi-54, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

2 z 6

Tak

17:00-18:00

Komórkowy świat i tajemnice światła.

Prowadzą: Dr hab. Aneta Balcerczyk, prof. UŁ, dr Kamila Soboska, dr Katarzyna Nowak, mgr Oskar Ciesielski, mgr Anna Gabryanczyk, mgr Karolina Górecka, lic. Natalia Chrzan

Poprzez praktyczne doświadczenia i interaktywne zajęcia zgłębimy procesy życiowe na poziomie komórkowym oraz nauczymy się korzystania z podstawowego sprzętu laboratoryjnego.
Omówimy i zaobserwujemy różnice w budowie komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych poprzez obserwacje mikroskopowe poprzedzone samodzielnym wykonaniem i wybarwieniem preparatów przez uczestników.
Uczestnicy będą mieli możliwość zmierzenia pochłaniania światła przez wybrane roztwory barwne wykorzystywane w badaniach komórkowych i dowiedzą się, dlaczego barwa pochłaniana jest inna od obserwowanej przez oko ludzkie.

13-17 lat

Sala Bfi-4 i Bfi-11, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:00-18:00

Aromatem w Intruza!

Prowadzą: Dr Marzena Wielanek; dr Anna Wyrwicka-Drewniak; dr hab. Ewa Gajewska, prof. UŁ; mgr Aleksandra Witusińska, Studenci Sekcji Fizjologii i Ekobiotechnologii Roślin SKN Biologów

Uczestniczy będą mieli okazję przekonać się jak rośliny za pomocą pachnących, lotnych związków konkurują o przestrzeń, wodę i składniki odżywcze, odstraszają chętnych na rośliną przekąskę, walczą z mikroorganizmami, ale też solidarnie wzajemnie informują się o agresorach. Samodzielnie wydestylujecie olejki eteryczne z roślin a następnie wykorzystacie je do przygotowania przeciw-mikrobowych kosmetyków.

6+

Budynek A Wydzuału BiOŚ, Banacha 12/16, Katedra Fizjologii i Biochemii Roślin, piętro II, sala 238/9

1 z 16

Tak

17:00-17:30

Kości zostały rzucone.

Prowadzą: dr hab. Grzegorz Zięba, dr Bartosz Janic, dr Joanna Leszczyńska, dr Kacper Pyrzanowski

Przenieś się w fascynujący świat osteologii (nauki o kościach). Przyjrzyj się budowie czaszek i szkieletów zwierząt zamieszkujących odległe rejony świata, przystosowanych do życia w zróżnicowanych ekosystemach i odżywiających się odmiennym pokarmem. Wydaje Ci się, że potrafisz odróżnić czaszkę gada od czaszki ptaka? To wcale nie takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Sprawdź czy Ci się uda. Dołącz do nas!
Zapraszamy serdecznie!

7-13 lat

Budynek A Wydzuału BiOŚ, Banacha 12/16, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, IV piętro, sala 436

brak miejsc

Tak

17:00-17:40

Połącz je wszystkie: Łańcuchy Troficzne.

Prowadzą: dr Natalia Ratajczyk, Studenci Studenckiego Koła Naukowego Zrównoważonego Rozwoju

W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zagrać w grę zespołową, która odkrywa tajemnice życia poprzez eksplorację łańcuchów troficznych w różnych ekosystemach. Ta interaktywna i edukacyjna przygoda pozwoli uczestnikom zagłębić się w fascynujący świat natury, odkrywając, jak złożone mogą być powiązania między różnymi formami życia. Gra skupia się na współpracy, logicznym myśleniu oraz zastosowaniu wiedzy ekologicznej. Uczestnicy zgłębiają wiedzę o środowisku naturalnym, ale również doświadczają przyjemności płynącej z rozwiązywania zagadek.

10-14 lat

sala 110, Budynek B, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 1/3

brak miejsc

Tak

17:00-17:30

Szybcy i wściekli...!!! kinetyka reakcji chemicznych.

Prowadzi: dr Jacek GRĘBOWSKI

Kinetyka chemiczna – dział chemii fizycznej zajmujący się badaniem przebiegu reakcji chemicznej w czasie. Poznaj czym jest pędzącą chemia, jak kinetyka reakcji spalania potrafi napędzać rakiety. Zaprezentujemy reakcje chemiczne dla prawdziwych “szybkich i wściekłych”
Zapraszamy serdecznie!

8+

Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:00-18:00

Barwy Biosfery: komórkowy krajobraz roślin.

Prowadzą: mgr Natalia Gocek, mgr Mateusz Wróblewski, dr. hab. Justyna Polit prof. UŁ

Zapraszamy na fascynujące warsztaty, które umożliwią zgłębienie tajemnic komórek roślinnych, ich budowy, barw i niezwykłych właściwości. Poprzez mikroskopowe obserwacje przygotowanych preparatów, uczestnicy będą mieli szansę poznać struktury komórkowe i zrozumieć, jak na ich poziomie rośliny reagują na zmieniające się warunki na naszej planecie. To niepowtarzalne doświadczenie pozwoli zrozumieć, jak kształtuje się życie od mikrostruktur komórkowych aż po wielkie ekosystemy biosfery.

10-14 lat

Sala Cyt-1, Katedra Cytofizjologii, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:00-18:30

Tajemniczy świat roślin pod mikroskopem …

Prowadzą: Dr Agnieszka Rewicz, Studenci Sekcji Botanicznej SKNB

Komórki stanowią nieodłączną częścią naszego życia. Budują one nie tylko ciało ludzkie, ale również roślinne i zwierzęce. Niektóre z nich stanowią całe organizmy, których jednak nie zobaczymy gołym okiem. Na naszych zajęciach uczestnicy nie tylko zapoznają się z działaniem mikroskopu świetlnego, ale również samodzielnie wykonają do nich preparaty. Dzięki temu będą w stanie zobaczyć budowę komórek znanych nam owoców, warzyw i innych grup organizmów.
Zapraszamy wszystkich odkrywców chcących poznać świat przed nami ukryty!

13+

sala B10, Budynek B, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 1/3

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Z wody do kieszeni – stwórz swój własny mikroskopowy preparat okrzemkowy i zabierz go ze sobą do domu.

Prowadzą: dr Rafał Olszyński; dr hab. Joanna Żelazna-Wieczorek, prof. UŁ, Członkowie Sekcji Mykologiczno-Algologicznej SKNB UŁ - Julia Sulkowska, Izabela Jesionowska, Amelia Bukowska, Nikola Bielak, Mikołaj Latoszewski

Czy wiecie co wyróżnia okrzemki na tle innych grup glonów? Posiadają one wyjątkowo zbudowaną ścianę komórkową, nazywaną pancerzykiem lub skorupką. Pancerzyk sprawia, że okrzemki są odporne na działanie czynników chemicznych. Dzięki takiej budowie możliwe jest wykonanie stałych preparatów mikroskopowych oraz podziwianie pod mikroskopem różnorodnych kształtów i ornamentacji okrzemek. Na warsztatach organizowanych przez Sekcję Mykologiczno-Algologiczną SKNB UŁ uczestnicy poznają proces preparatyki okrzemek i przygotują własne stałe preparaty mikroskopowe.

od 12 lat

sala 5A, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

17:00-18:00

Czy Tyranozaury mogą wrócić?

Prowadzą: dr Monika Jarosiewicz, dr Aleksandra Szustka, dr Piotr K. Zakrzewski, mgr Karolina Kozal, Studenci Sekcji Biologii Molekularnej Studenckiego Koła Naukowego Biologów - Maria Kowalczyk, Kamil Reczulski

Odkryj z nami tajemnice DNA. Od wielu lat towarzyszy nam wokół niesłabnąca dinomania. Wszyscy widzieliśmy z jaką łatwością zostały ożywione dinozaury w filmie „Park Jurajski”. Wystarczyła tylko odrobina DNA z krwi tych prehistorycznych gadów zakonserwowana w bursztynie. Czy to na pewno jest takie proste? Razem zagłębimy się w fascynujący świat genetyki zadając pytanie czy dinozaury mogą wrócić.

10-12 lat

Sala Bch-3, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:00-18:00

DNA ukryte w komórce – izolacja materiału genetycznego z owoców domowym sposobem.

Prowadzą: mgr Mateusz Kciuk, dr Beata Marciniak

Jak wiadomo, każda komórka roślinna czy zwierzęca, w swoim jądrze zawiera informacje genetyczną decydującą o wyglądzie i funkcjonowaniu całego organizmu, zapisaną w DNA. Skoro komórka jest tak mała, że aby ją zobaczyć musimy użyć mikroskopu, to czy da się zobaczyć jej DNA gołym okiem? Jak się okazuje, jest to prostsze niż myślisz! Przyjdź na warsztaty i przy użyciu powszechnie dostępnych odczynników tj. woda, detergent, sól i alkohol przeprowadź eksperyment, w efekcie którego samodzielnie wyizolujesz DNA z owoców. Zajrzysz również w mikroskop, aby zobaczyć jakie formy DNA przyjmuje w jądrze komórkowym, w zależności od fazy cyklu komórkowego. Zapraszamy!

14+

sala 338, III piętro, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Wpływ bisfenolu A (mikroplastik) na biosferę i biocenozę na przykładzie siewek bobiku Vicia faba ssp. minor.

Prowadzą: prof. dr. hab. Andrzej Kaźmierczak, Nikodem Gąsienica-Gliwa, Karolina Koczywąs, Jakub Tomaszewski, Bronisław Wróblewski

Wszyscy korzystamy z materiałów plastikowych. Przykładowo występuje w opakowaniach żywności, w budownictwie i w narzędziach codziennego użytku. Substancja wykorzystywana do produkcji sztucznych materiałów to bisfenol A (występują jeszcze jego odmiany jak na przykład bisfenol E). Bisfenol A pochodzący z odpadów fabrycznych i domowych śmieci, przedostaje się do biosfery (do rzek, gleby i powietrza), oddziałując niekorzystnie na rośliny, zwierzęta i na ludzki organizm (wpływ na biocenozę). Na zajęciach o charakterze warsztatowym, przyjrzymy się rozwojowi nasion bobiku Vicia faba ssp. minor. Sprawdzimy podstawowe funkcje życiowe nasion oraz sprawdzimy kondycje siewek bobiku poddane działaniu bisfenolu A w różnych stężeniach.

15+

Sala Neu-11, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:00-18:30

Ciemno wszędzie, (nie)głucho wszędzie…

Prowadzą: dr hab. Anna Jażdżewska, Członkowie Sekcji Zoologii Bezkręgowców SKNB UŁ (Kamila Głuchowska, Tymoteusz Matera, Kamil Słomczyński) oraz mgr Jakub Bienias i dr Marta Gellert

Wyobraź sobie miejsce, gdzie zimno otacza Cię niczym niewidzialna aura, a ciemność jest tak przenikająca, że dzień zlewa się z nocą. To nie brzmi jak wymarzone miejsce do życia, prawda? Choć może się wydawać, że żaden organizm nie chciałby zamieszkiwać w takich warunkach, to natura zaskakuje i w tej kwestii. Wyruszmy wspólnie w podróż, aby odkryć jakie sekrety kryją tajemnicze jaskinie i bezkresne głębiny oceaniczne. Podczas naszej wyprawy poznasz niecodziennych mieszkańców tych unikatowych miejsc i zrozumiesz, w jaki sposób specjalne adaptacje pozwalają im przetrwać w warunkach, które wielu z nas uznałoby za co najmniej nieprzyjazne. Zobaczysz na własne oczy zwierzęta, których nie spotkasz nigdzie indziej – stworzenia, które perfekcyjnie dopasowały się do życia w surowych, ekstremalnych warunkach. Czekają na Ciebie światy, które są równie niezwykłe, co pełne tajemnic.

od 12 lat

sala 501, V piętro, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

17:00-17:45

Dlaczego ewolucja nie nadąża za cywilizacją?

Prowadzą: dr Beata Borowska, członkowie Sekcji Antropołowcy

Nasze warsztaty mają na celu zgłebienie tematu i zrozumienie różnicy między procesem ewolucji, a postępem cywilizacji. Omówimy dlaczego ludzie nie ulegają już tak widocznym ekstremalnym zmianom fenotypowym, mimo że wszystko wokół nich rozwija się w szybkim tempie. Odniesiemy się do zmian środowiskowych, a co za tym idzie przystosowywania się organizmów do zmieniających się warunków.
Podczas naszych warsztatów oprócz poszerzenia waszej wiedzy postaramy się również umilić wam czas różnymi zabawami związanymi z tematem.

13+

sala A-149, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

9 z 10

Tak

17:30-18:30

Ptasia stołówka – jak dokarmiać ptaki zimą?

Prowadzą: dr Maciej Kamiński, Małgorzata Muskała, Franciszek Prończuk, Grzegorz Sychowski, Karolina Tomczyk (Sekcja Ornitologiczna SKNB UŁ)

Na naszych warsztatach chcielibyśmy przekazać praktyczną wiedzę na temat dokarmiania ptaków i pomagania im w trudnym zimowym okresie. Pomagać może każdy, lecz nie każdy wie, jak robić to w sposób zrównoważony i skuteczny. Postaramy się uchylić rąbka tej tajemnicy pokazując, jak zbudować estetyczny karmnik z ogólnodostępnych materiałów, co i kiedy w nim serwować oraz jakie gatunki ptaków mogą gościć w naszej ptasiej stołówce.

bez ograniczeń

sala 15, Budynek B, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 1/3

brak miejsc

Tak

17:30-18:45

Czy można wierzyć własnym zmysłom? Molekularny świat receptorów i neuronów.

Prowadzą: Dr hab. Łukasz Pułaski, prof. UŁ, Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Młodych Biofizyków

Zapraszamy na warsztaty, na których będziemy pokazywać, jak łatwo oszukać nasze zmysły. Wszyscy znamy popularne złudzenia optyczne – okazuje się, że nie tylko zmysł wzroku można wprowadzić w błąd. Będziemy przeprowadzać eksperymenty z wzrokiem, słuchem, dotykiem, a nawet węchem i smakiem. Jak na prawdziwy pokaz biologicznej magii przystało, nie tylko pokażemy triki, od których szczęka Wam opadnie, ale potem ujawnimy ich kulisy techniczne – to znaczy wyjaśnimy ich podłoże na poziomie molekularnym i neurobiologicznym.

11+

Sala Neu-12, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

3 z 15

Tak

17:40-18:15

"Erytrocyty" bezjądrzaste komórki, bez których życie człowieka nie byłoby możliwe.

Prowadzą: dr hab. Anna Pieniążek, dr Marzena Szwed, dr Joanna Bernasińska-Słomczewska, mgr Michał Kopera

Erytrocyty (krwinki czerwone) są elementarnym składnikiem krwi. Ich najważniejszą funkcją jest transport gazów (tlenu i dwutlenku węgla) w organizmie człowieka. Uczestnicy warsztatów, dzięki obserwacjom mikroskopowym, będą mieli okazję zapoznać się z budową erytrocytów oraz zachowaniem się krwinek czerwonych w roztworach wodnych o odmiennym stężeniu soli. Uczniowie zobaczą na czym polega zjawisko hemolizy oraz dokonają oznaczenia hematokrytu. Zapraszamy serdecznie :-)

od 12 lat

Sala Bfi-6, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:45-18:15

Kości zostały rzucone.

Prowadzą: dr hab. Grzegorz Zięba, dr Bartosz Janic, dr Joanna Leszczyńska, dr Kacper Pyrzanowski

Przenieś się w fascynujący świat osteologii (nauki o kościach). Przyjrzyj się budowie czaszek i szkieletów zwierząt zamieszkujących odległe rejony świata, przystosowanych do życia w zróżnicowanych ekosystemach i odżywiających się odmiennym pokarmem. Wydaje Ci się, że potrafisz odróżnić czaszkę gada od czaszki ptaka? To wcale nie takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Sprawdź czy Ci się uda. Dołącz do nas!
Zapraszamy serdecznie!

7-13 lat

Budynek A Wydzuału BiOŚ, Banacha 12/16, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, IV piętro, sala 436

brak miejsc

Tak

17:45-18:25

Połącz je wszystkie: Łańcuchy Troficzne.

Prowadzą: dr Natalia Ratajczyk, Studenci Studenckiego Koła Naukowego Zrównoważonego Rozwoju

W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zagrać w grę zespołową, która odkrywa tajemnice życia poprzez eksplorację łańcuchów troficznych w różnych ekosystemach. Ta interaktywna i edukacyjna przygoda pozwoli uczestnikom zagłębić się w fascynujący świat natury, odkrywając, jak złożone mogą być powiązania między różnymi formami życia. Gra skupia się na współpracy, logicznym myśleniu oraz zastosowaniu wiedzy ekologicznej. Uczestnicy zgłębiają wiedzę o środowisku naturalnym, ale również doświadczają przyjemności płynącej z rozwiązywania zagadek.

10-14 lat

sala 110, Budynek B, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 1/3

6 z 10

Tak

17:45-18:15

Szybcy i wściekli...!!! kinetyka reakcji chemicznych.

Prowadzi: dr Jacek GRĘBOWSKI

Kinetyka chemiczna – dział chemii fizycznej zajmujący się badaniem przebiegu reakcji chemicznej w czasie. Poznaj czym jest pędzącą chemia, jak kinetyka reakcji spalania potrafi napędzać rakiety. Zaprezentujemy reakcje chemiczne dla prawdziwych “szybkich i wściekłych”
Zapraszamy serdecznie!

8+

Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:45-18:30

Świat DNA – zobacz to na własne oczy.

Prowadzą: dr Katarzyna Mokra, mgr Agata Pyrzanowska, mgr Izabela Kaczmarska, mgr Kamil Płuciennik

Obejrzyj kolorowy model DNA, załóż okulary ochronne, wciągnij na dłonie rękawiczki, chwyć za szpatułkę, użyj mieszadła i wyizoluj z nami DNA z truskawek. Następnie zobacz w jaki sposób działają znaczniki fluorescencyjne, dzięki którym możliwa jest obserwacja DNA i innych organelli komórkowych pod mikroskopem. Zapraszamy!

od 12 lat

Sala Bfi-3, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

17:50-18:30

Molekularny LABirynt.

Prowadzą: dr Paulina Wigner-Jeziorska; dr Angela Dziedzic, Studenci Sekcji Biochemicznej Koła Naukowego Biologów

Gdy mieliśmy po kilka lat, niemal wszyscy lubiliśmy wyobrażać sobie, że jesteśmy nieustraszonymi poszukiwaczami tajemnic. Pokój Zagadek w czasie Nocy Biologów pomoże Wam przenieść się do magicznego czasu dzieciństwa i choćby przez moment poczujecie ten dreszczyk poszukiwaczy prawdy. Sami sprawdzicie, czy uda Wam się rozwikłać naukowe zagadki, o których wiemy, że nie każdy sobie z nimi radzi. W kilka kwadransów przekonacie się czy możecie dobrze się bawić i zostać Mistrzami naszego Molekularnego LABiryntu.

od 12 lat

Sala Bch-2, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

1 z 12

Tak

18:00-18:45

Odkryj świat komórek.

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Miłowska, prof. UŁ, mgr Beata Bielska, mgr Serafin Zawadzki, mgr Sebastian Kalenik

Warsztaty dają możliwość uczestnikom obcowania z niezwykłym światem niewidzialnym gołym okiem. Młodzi odkrywcy zapoznają się z budową komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych poprzez rozwiązywanie zagadek biologicznych, własnoręczne modelowanie komórek i obserwacje mikroskopowe.

8-14 lat

Instytut Biofizyki, sala Bfi-2, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

18:00-19:00

Poznaj tajemnice życia z Panem Kleksem!

Prowadzą: dr Monika Marcinkowska, dr Monika Dąbrzalska, mgr Elżbieta Okła, mgr Karolina Gronkowska, mgr Marika Grodzicka, mgr Piotr Białecki, mgr Kinga Kołacz, dr Kinga Piórecka, mgr Paulina Rycharska, mgr Magdalena Strachowska

Witajcie w Akademii Pana Kleksa!
Razem z Panem Kleksem weź udział w grze terenowej, która postawi przed Tobą zagadki związane z tajemnicami życia od pojedynczej komórki do biosfery. Postacie ze świata bajek i nauki pomogą Ci je rozwiązać. Jak wygląda świat niewidzialny gołym okiem? Wyrusz z nami w podróż, gdzie między innymi zobaczysz pojedyncze komórki oraz inne znane nam obiekty pod mikroskopem! Następnie stwórz swój Ekosystem i zawalcz o nagrodę!
Gra odbędzie się w labiryncie korytarzy w budynku, pod opieką prowadzących.

5-10 lat

Sala Bfi-54, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

18:00-19:00

Barwy Biosfery: komórkowy krajobraz roślin.

Prowadzą: mgr Natalia Gocek, mgr Mateusz Wróblewski, dr. hab. Justyna Polit prof. UŁ

Zapraszamy na fascynujące warsztaty, które umożliwią zgłębienie tajemnic komórek roślinnych, ich budowy, barw i niezwykłych właściwości. Poprzez mikroskopowe obserwacje przygotowanych preparatów, uczestnicy będą mieli szansę poznać struktury komórkowe i zrozumieć, jak na ich poziomie rośliny reagują na zmieniające się warunki na naszej planecie. To niepowtarzalne doświadczenie pozwoli zrozumieć, jak kształtuje się życie od mikrostruktur komórkowych aż po wielkie ekosystemy biosfery.

10-14 lat

Sala Cyt-1, Katedra Cytofizjologii, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Z wody do kieszeni – stwórz swój własny mikroskopowy preparat okrzemkowy i zabierz go ze sobą do domu.

Prowadzą: dr Rafał Olszyński; dr hab. Joanna Żelazna-Wieczorek, prof. UŁ, Członkowie Sekcji Mykologiczno-Algologicznej SKNB UŁ - Julia Sulkowska, Izabela Jesionowska, Amelia Bukowska, Nikola Bielak, Mikołaj Latoszewski

Czy wiecie co wyróżnia okrzemki na tle innych grup glonów? Posiadają one wyjątkowo zbudowaną ścianę komórkową, nazywaną pancerzykiem lub skorupką. Pancerzyk sprawia, że okrzemki są odporne na działanie czynników chemicznych. Dzięki takiej budowie możliwe jest wykonanie stałych preparatów mikroskopowych oraz podziwianie pod mikroskopem różnorodnych kształtów i ornamentacji okrzemek. Na warsztatach organizowanych przez Sekcję Mykologiczno-Algologiczną SKNB UŁ uczestnicy poznają proces preparatyki okrzemek i przygotują własne stałe preparaty mikroskopowe.

od 12 lat

sala 5A, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

18:00-19:00

Czy Tyranozaury mogą wrócić?

Prowadzą: dr Monika Jarosiewicz, dr Aleksandra Szustka, dr Piotr K. Zakrzewski, mgr Karolina Kozal, Studenci Sekcji Biologii Molekularnej Studenckiego Koła Naukowego Biologów - Maria Kowalczyk, Kamil Reczulski

Odkryj z nami tajemnice DNA. Od wielu lat towarzyszy nam wokół niesłabnąca dinomania. Wszyscy widzieliśmy z jaką łatwością zostały ożywione dinozaury w filmie „Park Jurajski”. Wystarczyła tylko odrobina DNA z krwi tych prehistorycznych gadów zakonserwowana w bursztynie. Czy to na pewno jest takie proste? Razem zagłębimy się w fascynujący świat genetyki zadając pytanie czy dinozaury mogą wrócić.

10-12 lat

Sala Bch-3, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

8 z 12

Tak

18:00-19:00

DNA ukryte w komórce – izolacja materiału genetycznego z owoców domowym sposobem.

Prowadzą: mgr Mateusz Kciuk, dr Beata Marciniak

Jak wiadomo, każda komórka roślinna czy zwierzęca, w swoim jądrze zawiera informacje genetyczną decydującą o wyglądzie i funkcjonowaniu całego organizmu, zapisaną w DNA. Skoro komórka jest tak mała, że aby ją zobaczyć musimy użyć mikroskopu, to czy da się zobaczyć jej DNA gołym okiem? Jak się okazuje, jest to prostsze niż myślisz! Przyjdź na warsztaty i przy użyciu powszechnie dostępnych odczynników tj. woda, detergent, sól i alkohol przeprowadź eksperyment, w efekcie którego samodzielnie wyizolujesz DNA z owoców. Zajrzysz również w mikroskop, aby zobaczyć jakie formy DNA przyjmuje w jądrze komórkowym, w zależności od fazy cyklu komórkowego. Zapraszamy!

14+

sala 338, III piętro, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

2 z 10

Tak

18:00-18:45

Wpływ bisfenolu A (mikroplastik) na biosferę i biocenozę na przykładzie siewek bobiku Vicia faba ssp. minor.

Prowadzą: prof. dr. hab. Andrzej Kaźmierczak, Nikodem Gąsienica-Gliwa, Karolina Koczywąs, Jakub Tomaszewski, Bronisław Wróblewski

Wszyscy korzystamy z materiałów plastikowych. Przykładowo występuje w opakowaniach żywności, w budownictwie i w narzędziach codziennego użytku. Substancja wykorzystywana do produkcji sztucznych materiałów to bisfenol A (występują jeszcze jego odmiany jak na przykład bisfenol E). Bisfenol A pochodzący z odpadów fabrycznych i domowych śmieci, przedostaje się do biosfery (do rzek, gleby i powietrza), oddziałując niekorzystnie na rośliny, zwierzęta i na ludzki organizm (wpływ na biocenozę). Na zajęciach o charakterze warsztatowym, przyjrzymy się rozwojowi nasion bobiku Vicia faba ssp. minor. Sprawdzimy podstawowe funkcje życiowe nasion oraz sprawdzimy kondycje siewek bobiku poddane działaniu bisfenolu A w różnych stężeniach.

15+

Sala Neu-11, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

10 z 12

Tak

18:00-19:30

Bakterie wśród nas.

Prowadzą: Dr hab. Beata Sadowska, prof. UŁ Dr hab. Dominika Drzewiecka, Dr Magdalena Moryl, Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologiczno-Immunologicznego: Michalina Rachubik, Maja Baryła, Zuzanna Miodek, Sylwia Plewa, Karolina Tomczyk, Mateusz Tłuczek, Dominika Goss, Rafał Kaczmarek

Zapraszamy na warsztaty, w trakcie których będziecie mogli poznać środowiska zamieszkiwane przez mikroorganizmy. Przeprowadzicie proste doświadczenia z zakresu mikrobiologii środowiskowej, wykonacie preparaty mikroskopowe oraz posiewy mikrobiologiczne. Zyskacie możliwość zaobserwowania otaczających nas bakterii, a także sprawdzenia swojej wiedzy w quizie!

6-10 lat

sala 135, III piętro, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

18:00-19:30

Mikrobiolodzy w akcji!

Prowadzą: Dr hab. Beata Sadowska, prof. UŁ Dr hab. Dominika Drzewiecka, Dr Magdalena Moryl, Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologiczno-Immunologicznego: Paulina Wydra, Katarzyna Wójcik, Marta Piotrowska, Agnieszka Domańska, Wiktoria Barczyk, Zuzanna Boruch, Weronika Morgaś, Wiktoria Bielecka

Zapraszamy na warsztaty “Mikrobiolodzy w akcji”, w trakcie których uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę mikrobiologów pracujących w laboratorium diagnostycznym. W czasie warsztatów uczestnicy będą samodzielnie przeprowadzać proste doświadczenia z zakresu diagnostyki mikrobiologicznej. Dowiedzą się, jak z wykorzystaniem mikroskopów oraz wybranych testów diagnostycznych identyfikuje się mikroorganizmy. Na koniec planujemy quiz z wiedzy zdobytej na warsztatach.

11+

sala 242, II piętro, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

18:00-18:45

Dlaczego ewolucja nie nadąża za cywilizacją?

Prowadzą: dr Beata Borowska, członkowie Sekcji Antropołowcy

Nasze warsztaty mają na celu zgłebienie tematu i zrozumienie różnicy między procesem ewolucji, a postępem cywilizacji. Omówimy dlaczego ludzie nie ulegają już tak widocznym ekstremalnym zmianom fenotypowym, mimo że wszystko wokół nich rozwija się w szybkim tempie. Odniesiemy się do zmian środowiskowych, a co za tym idzie przystosowywania się organizmów do zmieniających się warunków.
Podczas naszych warsztatów oprócz poszerzenia waszej wiedzy postaramy się również umilić wam czas różnymi zabawami związanymi z tematem.

13+

sala A-149, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

18:15-19:15

Komórkowy świat i tajemnice światła.

Prowadzą: Dr hab. Aneta Balcerczyk, prof. UŁ, dr Kamila Soboska, dr Katarzyna Nowak, mgr Oskar Ciesielski, mgr Anna Gabryanczyk, mgr Karolina Górecka, lic. Natalia Chrzan

Poprzez praktyczne doświadczenia i interaktywne zajęcia zgłębimy procesy życiowe na poziomie komórkowym oraz nauczymy się korzystania z podstawowego sprzętu laboratoryjnego.
Omówimy i zaobserwujemy różnice w budowie komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych poprzez obserwacje mikroskopowe poprzedzone samodzielnym wykonaniem i wybarwieniem preparatów przez uczestników.
Uczestnicy będą mieli możliwość zmierzenia pochłaniania światła przez wybrane roztwory barwne wykorzystywane w badaniach komórkowych i dowiedzą się, dlaczego barwa pochłaniana jest inna od obserwowanej przez oko ludzkie.

13-17 lat

Sala Bfi-4 i Bfi-11, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

18:15-19:15

Aromatem w Intruza!

Prowadzą: Dr Marzena Wielanek; dr Anna Wyrwicka-Drewniak; dr hab. Ewa Gajewska, prof. UŁ; mgr Aleksandra Witusińska, Studenci Sekcji Fizjologii i Ekobiotechnologii Roślin SKN Biologów

Uczestniczy będą mieli okazję przekonać się jak rośliny za pomocą pachnących, lotnych związków konkurują o przestrzeń, wodę i składniki odżywcze, odstraszają chętnych na rośliną przekąskę, walczą z mikroorganizmami, ale też solidarnie wzajemnie informują się o agresorach. Samodzielnie wydestylujecie olejki eteryczne z roślin a następnie wykorzystacie je do przygotowania przeciw-mikrobowych kosmetyków.

6+

Budynek A Wydzuału BiOŚ, Banacha 12/16, Katedra Fizjologii i Biochemii Roślin, piętro II, sala 238/9

5 z 16

Tak

18:20-18:55

"Erytrocyty" bezjądrzaste komórki, bez których życie człowieka nie byłoby możliwe.

Prowadzą: dr hab. Anna Pieniążek, dr Marzena Szwed, dr Joanna Bernasińska-Słomczewska, mgr Michał Kopera

Erytrocyty (krwinki czerwone) są elementarnym składnikiem krwi. Ich najważniejszą funkcją jest transport gazów (tlenu i dwutlenku węgla) w organizmie człowieka. Uczestnicy warsztatów, dzięki obserwacjom mikroskopowym, będą mieli okazję zapoznać się z budową erytrocytów oraz zachowaniem się krwinek czerwonych w roztworach wodnych o odmiennym stężeniu soli. Uczniowie zobaczą na czym polega zjawisko hemolizy oraz dokonają oznaczenia hematokrytu. Zapraszamy serdecznie :-)

od 12 lat

Sala Bfi-6, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

18:30-19:00

Kości zostały rzucone.

Prowadzą: dr hab. Grzegorz Zięba, dr Bartosz Janic, dr Joanna Leszczyńska, dr Kacper Pyrzanowski

Przenieś się w fascynujący świat osteologii (nauki o kościach). Przyjrzyj się budowie czaszek i szkieletów zwierząt zamieszkujących odległe rejony świata, przystosowanych do życia w zróżnicowanych ekosystemach i odżywiających się odmiennym pokarmem. Wydaje Ci się, że potrafisz odróżnić czaszkę gada od czaszki ptaka? To wcale nie takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Sprawdź czy Ci się uda. Dołącz do nas!
Zapraszamy serdecznie!

7-13 lat

Budynek A Wydzuału BiOŚ, Banacha 12/16, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, IV piętro, sala 436

brak miejsc

Tak

18:30-19:10

Połącz je wszystkie: Łańcuchy Troficzne.

Prowadzą: dr Natalia Ratajczyk, Studenci Studenckiego Koła Naukowego Zrównoważonego Rozwoju

W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zagrać w grę zespołową, która odkrywa tajemnice życia poprzez eksplorację łańcuchów troficznych w różnych ekosystemach. Ta interaktywna i edukacyjna przygoda pozwoli uczestnikom zagłębić się w fascynujący świat natury, odkrywając, jak złożone mogą być powiązania między różnymi formami życia. Gra skupia się na współpracy, logicznym myśleniu oraz zastosowaniu wiedzy ekologicznej. Uczestnicy zgłębiają wiedzę o środowisku naturalnym, ale również doświadczają przyjemności płynącej z rozwiązywania zagadek.

10-14 lat

sala 110, Budynek B, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 1/3

brak miejsc

Tak

18:30-19:00

Szybcy i wściekli...!!! kinetyka reakcji chemicznych.

Prowadzi: dr Jacek GRĘBOWSKI

Kinetyka chemiczna – dział chemii fizycznej zajmujący się badaniem przebiegu reakcji chemicznej w czasie. Poznaj czym jest pędzącą chemia, jak kinetyka reakcji spalania potrafi napędzać rakiety. Zaprezentujemy reakcje chemiczne dla prawdziwych “szybkich i wściekłych”
Zapraszamy serdecznie!

8+

Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

18:40-19:20

Molekularny LABirynt.

Prowadzą: dr Paulina Wigner-Jeziorska; dr Angela Dziedzic, Studenci Sekcji Biochemicznej Koła Naukowego Biologów

Gdy mieliśmy po kilka lat, niemal wszyscy lubiliśmy wyobrażać sobie, że jesteśmy nieustraszonymi poszukiwaczami tajemnic. Pokój Zagadek w czasie Nocy Biologów pomoże Wam przenieść się do magicznego czasu dzieciństwa i choćby przez moment poczujecie ten dreszczyk poszukiwaczy prawdy. Sami sprawdzicie, czy uda Wam się rozwikłać naukowe zagadki, o których wiemy, że nie każdy sobie z nimi radzi. W kilka kwadransów przekonacie się czy możecie dobrze się bawić i zostać Mistrzami naszego Molekularnego LABiryntu.

od 12 lat

Sala Bch-2, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Odkryj świat komórek.

Prowadzą: dr hab. Katarzyna Miłowska, prof. UŁ, mgr Beata Bielska, mgr Serafin Zawadzki, mgr Sebastian Kalenik

Warsztaty dają możliwość uczestnikom obcowania z niezwykłym światem niewidzialnym gołym okiem. Młodzi odkrywcy zapoznają się z budową komórek zwierzęcych, roślinnych i bakteryjnych poprzez rozwiązywanie zagadek biologicznych, własnoręczne modelowanie komórek i obserwacje mikroskopowe.

8-14 lat

Instytut Biofizyki, sala Bfi-2, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

19:00-20:00

Poznaj tajemnice życia z Panem Kleksem!

Prowadzą: dr Monika Marcinkowska, dr Monika Dąbrzalska, mgr Elżbieta Okła, mgr Karolina Gronkowska, mgr Marika Grodzicka, mgr Piotr Białecki, mgr Kinga Kołacz, dr Kinga Piórecka, mgr Paulina Rycharska, mgr Magdalena Strachowska

Witajcie w Akademii Pana Kleksa!
Razem z Panem Kleksem weź udział w grze terenowej, która postawi przed Tobą zagadki związane z tajemnicami życia od pojedynczej komórki do biosfery. Postacie ze świata bajek i nauki pomogą Ci je rozwiązać. Jak wygląda świat niewidzialny gołym okiem? Wyrusz z nami w podróż, gdzie między innymi zobaczysz pojedyncze komórki oraz inne znane nam obiekty pod mikroskopem! Następnie stwórz swój Ekosystem i zawalcz o nagrodę!
Gra odbędzie się w labiryncie korytarzy w budynku, pod opieką prowadzących.

5-10 lat

Sala Bfi-54, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

19:00-20:30

Tajemniczy świat roślin pod mikroskopem …

Prowadzą: Dr Agnieszka Rewicz, Studenci Sekcji Botanicznej SKNB

Komórki stanowią nieodłączną częścią naszego życia. Budują one nie tylko ciało ludzkie, ale również roślinne i zwierzęce. Niektóre z nich stanowią całe organizmy, których jednak nie zobaczymy gołym okiem. Na naszych zajęciach uczestnicy nie tylko zapoznają się z działaniem mikroskopu świetlnego, ale również samodzielnie wykonają do nich preparaty. Dzięki temu będą w stanie zobaczyć budowę komórek znanych nam owoców, warzyw i innych grup organizmów.
Zapraszamy wszystkich odkrywców chcących poznać świat przed nami ukryty!

13+

sala B10, Budynek B, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 1/3

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Z wody do kieszeni – stwórz swój własny mikroskopowy preparat okrzemkowy i zabierz go ze sobą do domu.

Prowadzą: dr Rafał Olszyński; dr hab. Joanna Żelazna-Wieczorek, prof. UŁ, Członkowie Sekcji Mykologiczno-Algologicznej SKNB UŁ - Julia Sulkowska, Izabela Jesionowska, Amelia Bukowska, Nikola Bielak, Mikołaj Latoszewski

Czy wiecie co wyróżnia okrzemki na tle innych grup glonów? Posiadają one wyjątkowo zbudowaną ścianę komórkową, nazywaną pancerzykiem lub skorupką. Pancerzyk sprawia, że okrzemki są odporne na działanie czynników chemicznych. Dzięki takiej budowie możliwe jest wykonanie stałych preparatów mikroskopowych oraz podziwianie pod mikroskopem różnorodnych kształtów i ornamentacji okrzemek. Na warsztatach organizowanych przez Sekcję Mykologiczno-Algologiczną SKNB UŁ uczestnicy poznają proces preparatyki okrzemek i przygotują własne stałe preparaty mikroskopowe.

od 12 lat

sala 5A, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

19:00-20:00

Czy Tyranozaury mogą wrócić?

Prowadzą: dr Monika Jarosiewicz, dr Aleksandra Szustka, dr Piotr K. Zakrzewski, mgr Karolina Kozal, Studenci Sekcji Biologii Molekularnej Studenckiego Koła Naukowego Biologów - Maria Kowalczyk, Kamil Reczulski

Odkryj z nami tajemnice DNA. Od wielu lat towarzyszy nam wokół niesłabnąca dinomania. Wszyscy widzieliśmy z jaką łatwością zostały ożywione dinozaury w filmie „Park Jurajski”. Wystarczyła tylko odrobina DNA z krwi tych prehistorycznych gadów zakonserwowana w bursztynie. Czy to na pewno jest takie proste? Razem zagłębimy się w fascynujący świat genetyki zadając pytanie czy dinozaury mogą wrócić.

10-12 lat

Sala Bch-3, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

19:00-20:00

DNA ukryte w komórce – izolacja materiału genetycznego z owoców domowym sposobem.

Prowadzą: mgr Mateusz Kciuk, dr Beata Marciniak

Jak wiadomo, każda komórka roślinna czy zwierzęca, w swoim jądrze zawiera informacje genetyczną decydującą o wyglądzie i funkcjonowaniu całego organizmu, zapisaną w DNA. Skoro komórka jest tak mała, że aby ją zobaczyć musimy użyć mikroskopu, to czy da się zobaczyć jej DNA gołym okiem? Jak się okazuje, jest to prostsze niż myślisz! Przyjdź na warsztaty i przy użyciu powszechnie dostępnych odczynników tj. woda, detergent, sól i alkohol przeprowadź eksperyment, w efekcie którego samodzielnie wyizolujesz DNA z owoców. Zajrzysz również w mikroskop, aby zobaczyć jakie formy DNA przyjmuje w jądrze komórkowym, w zależności od fazy cyklu komórkowego. Zapraszamy!

14+

sala 338, III piętro, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

19:00-19:45

Wpływ bisfenolu A (mikroplastik) na biosferę i biocenozę na przykładzie siewek bobiku Vicia faba ssp. minor.

Prowadzą: prof. dr. hab. Andrzej Kaźmierczak, Nikodem Gąsienica-Gliwa, Karolina Koczywąs, Jakub Tomaszewski, Bronisław Wróblewski

Wszyscy korzystamy z materiałów plastikowych. Przykładowo występuje w opakowaniach żywności, w budownictwie i w narzędziach codziennego użytku. Substancja wykorzystywana do produkcji sztucznych materiałów to bisfenol A (występują jeszcze jego odmiany jak na przykład bisfenol E). Bisfenol A pochodzący z odpadów fabrycznych i domowych śmieci, przedostaje się do biosfery (do rzek, gleby i powietrza), oddziałując niekorzystnie na rośliny, zwierzęta i na ludzki organizm (wpływ na biocenozę). Na zajęciach o charakterze warsztatowym, przyjrzymy się rozwojowi nasion bobiku Vicia faba ssp. minor. Sprawdzimy podstawowe funkcje życiowe nasion oraz sprawdzimy kondycje siewek bobiku poddane działaniu bisfenolu A w różnych stężeniach.

15+

Sala Neu-11, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

6 z 12

Tak

19:00-20:30

Ciemno wszędzie, (nie)głucho wszędzie…

Prowadzą: dr hab. Anna Jażdżewska, Członkowie Sekcji Zoologii Bezkręgowców SKNB UŁ (Kamila Głuchowska, Tymoteusz Matera, Kamil Słomczyński) oraz mgr Jakub Bienias i dr Marta Gellert

Wyobraź sobie miejsce, gdzie zimno otacza Cię niczym niewidzialna aura, a ciemność jest tak przenikająca, że dzień zlewa się z nocą. To nie brzmi jak wymarzone miejsce do życia, prawda? Choć może się wydawać, że żaden organizm nie chciałby zamieszkiwać w takich warunkach, to natura zaskakuje i w tej kwestii. Wyruszmy wspólnie w podróż, aby odkryć jakie sekrety kryją tajemnicze jaskinie i bezkresne głębiny oceaniczne. Podczas naszej wyprawy poznasz niecodziennych mieszkańców tych unikatowych miejsc i zrozumiesz, w jaki sposób specjalne adaptacje pozwalają im przetrwać w warunkach, które wielu z nas uznałoby za co najmniej nieprzyjazne. Zobaczysz na własne oczy zwierzęta, których nie spotkasz nigdzie indziej – stworzenia, które perfekcyjnie dopasowały się do życia w surowych, ekstremalnych warunkach. Czekają na Ciebie światy, które są równie niezwykłe, co pełne tajemnic.

od 12 lat

sala 501, V piętro, Budynek A, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 12/16

brak miejsc

Tak

19:00-20:00

Ptasia stołówka – jak dokarmiać ptaki zimą?

Prowadzą: dr Maciej Kamiński, Małgorzata Muskała, Franciszek Prończuk, Grzegorz Sychowski, Karolina Tomczyk (Sekcja Ornitologiczna SKNB UŁ)

Na naszych warsztatach chcielibyśmy przekazać praktyczną wiedzę na temat dokarmiania ptaków i pomagania im w trudnym zimowym okresie. Pomagać może każdy, lecz nie każdy wie, jak robić to w sposób zrównoważony i skuteczny. Postaramy się uchylić rąbka tej tajemnicy pokazując, jak zbudować estetyczny karmnik z ogólnodostępnych materiałów, co i kiedy w nim serwować oraz jakie gatunki ptaków mogą gościć w naszej ptasiej stołówce.

bez ograniczeń

sala 15, Budynek B, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Banacha 1/3

brak miejsc

Tak

19:00-20:15

Czy można wierzyć własnym zmysłom? Molekularny świat receptorów i neuronów.

Prowadzą: Dr hab. Łukasz Pułaski, prof. UŁ, Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Młodych Biofizyków

Zapraszamy na warsztaty, na których będziemy pokazywać, jak łatwo oszukać nasze zmysły. Wszyscy znamy popularne złudzenia optyczne – okazuje się, że nie tylko zmysł wzroku można wprowadzić w błąd. Będziemy przeprowadzać eksperymenty z wzrokiem, słuchem, dotykiem, a nawet węchem i smakiem. Jak na prawdziwy pokaz biologicznej magii przystało, nie tylko pokażemy triki, od których szczęka Wam opadnie, ale potem ujawnimy ich kulisy techniczne – to znaczy wyjaśnimy ich podłoże na poziomie molekularnym i neurobiologicznym.

11+

Sala Neu-12, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

brak miejsc

Tak

19:30-20:30

Aromatem w Intruza!

Prowadzą: Dr Marzena Wielanek; dr Anna Wyrwicka-Drewniak; dr hab. Ewa Gajewska, prof. UŁ; mgr Aleksandra Witusińska, Studenci Sekcji Fizjologii i Ekobiotechnologii Roślin SKN Biologów

Uczestniczy będą mieli okazję przekonać się jak rośliny za pomocą pachnących, lotnych związków konkurują o przestrzeń, wodę i składniki odżywcze, odstraszają chętnych na rośliną przekąskę, walczą z mikroorganizmami, ale też solidarnie wzajemnie informują się o agresorach. Samodzielnie wydestylujecie olejki eteryczne z roślin a następnie wykorzystacie je do przygotowania przeciw-mikrobowych kosmetyków.

6+

Budynek A Wydzuału BiOŚ, Banacha 12/16, Katedra Fizjologii i Biochemii Roślin, piętro II, sala 238/9

brak miejsc

Tak

 Wykłady


CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-17:45

Sztuczna inteligencja w monitorowaniu biosfery.

Prowadzą: dr hab. Dominik Kopeć, prof. UŁ, mgr Martyna Wietecha

Sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI) to przełom, który dotyczy również zagadnień związanych z monitorowaniem środowiska przyrodniczego. W czasie wykładu postaramy się wyjaśnić w jaki sposób uczenie maszynowe wykorzystywane jest do analiz danych przestrzennych. Zaprezentujemy kilka ciekawych przykładów zrealizowanych przez nas projektów, w których wykorzystaliśmy sztuczną inteligencję. Pokażemy zarówno zalety jak i niewątpliwe ograniczenia tej technologii. Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas prezentacja będzie wstępem do ciekawej dyskusji o przyszłości monitoringu biosfery w dobie sztucznej inteligencji.

bez ograniczeń

Aula D, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

18:00-18:45

Co możemy wyczytać z kupy dinozaura? - jak nowe technologie zrewolucjonizowały paleontologię.

Prowadzą: Dr hab. Agnieszka Soszyńska, prof. UŁ

Wśród wszystkich obszarów nauki, to właśnie badania paleontologiczne w ciągu ostatniej dekady odniosły szczególne korzyści dzięki upowszechnieniu zaawansowanych metod obrazowania. Zarówno nieustanny rozwój klasycznej mikroskopii stereoskopowej, oświetlenie UV, konfokalna laserowa mikroskopia skaningowa (wykorzystująca właściwości fluorescencyjne biomolekuł), a przede wszystkim tomografia komputerowa (CT) przyczyniły się do prawdziwej rewolucji w badaniach organizmów kopalnych. Dzięki oprogramowaniu cyfrowemu można również zajrzeć do wnętrza wymarłych organizmów, a wszystko bez konieczności usuwania obiektów z otaczającej je skały czy żywicy, co jest zwykle niemożliwe lub bardzo ryzykowne. Metody te mają zastosowanie we współczesnej taksonomii, dając możliwości opisywania budowy oraz wnioskowania o behawiorze, ekologii czy biologii organizmów, które żyły dziesiątki milionów lat temu. Podczas wykładu zostaną przedstawione efekty i możliwości zastosowania nowych technologii w tej dziedzinie nauki.

bez ograniczeń

Aula D, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

19:00-19:45

Komórka komórce nierówna, czyli dlaczego grzyby są inne.

Prowadzi: dr hab. Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska

Komórka roślin różni się od zwierzęcej w sposób oczywisty i różnice między łatwo wskazać. A czym różni się od nich komórka grzybów? Jak wpływa to na funkcjonowanie zarówno pojedynczych komórek, jak i całego ciała grzybów? Kto symbiotycznie zamieszkuje komórki grzybowe i jakie są tego efekty? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w czasie wykładu.

bez ograniczeń

Aula D, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

20:00-20:45

Plastik!?

Prowadzi: Prof. Dr hab. Andrzej Kaźmierczak

W czasie wykładu zostaną poruszone następujące treści: co rozumiemy pod pojęciem wyrobów plastikowych, z czego jest produkowane z wyroby plastikowe, podstawowy składnik wyrobów plastikowych, znaczenie pojęcia „BPA-free”, czyli wolny od BPA, rodzaje wyrobów plastikowych, co oznacza pojęcie mikroplastik, czy wyroby plastikowe są szkodliwe czy nie,
oddziaływanie substancji budujących wyroby plastikowe na organizmy, metabolizm i biodegradacja substancji budujących wyroby plastikowe, recycling, zagadnienia końcowe, ciekawostki i wnioski.

bez ograniczeń

Aula D, Budynek D, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ul. Pomorska 141/143

Bez ograniczeń

Nie

Odwiedzin: 4541441 | Ostatnia aktualizacja: 2024-11-21, 13:21  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.